ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Ποια είναι η ταινία που δε σας άρεσε καθόλου;

    Sweet-Killer
    31.03.2008, 17:13
    Παράθεση:

    Το μέλος PitsiBlue στις 17-02-2008 στις 02:00 έγραψε...

    "Χαμένοι στον ωκεανό"...
    Η υπόθεση:Μια παρέα με ένα κότερο ανοίγονται στον ωκεανό..Σε κάποια φάση αποφασίζουν να βουτήξουν..Όλη η παρέα βουτάει στην θάλασσα και μετά δεν έχουν σκάλα να ανέβουν πάλι πάνω...


    Ποιός τα σκέφτεται αυτά???




    Παιδιά πέστε μου ότι λέτε για εκείνη την ταινία που ένα ζευγάρι πάει με γκρουπάκι για καταδύσεις, τελικά το γκρουπάκι φεύγει και τους ξεχνάνε εκεί και στο φινάλε τους τρώνε οι καρχαρίες! Έλεος... Αν λέτε αυτό, γιατί μοιάζουν αυτά που έχουμε γράψει χωρίς να είναι ίδια, όντως είναι αληθινή ιστορία!

    Άλλες πατατο-ταινίες είναι "Ο χορός των τεράτων" και "Η κάθοδος" . Μπούρδες... 4 ώρες χαμένες...

    Ααααα... Πρόσφατα είδα το "Καμιά πατρίδα για τους μελλοθάνατους". Μια βλακεία και μισή... Άν έχετε δει το "Fargo", κάπως έτσι, μόνο που εκείνο τουλάχιστον βλεπόταν. Ένας τελείως ψυχάκιας (μιλάμε γυάλιζε το μάτι του παιδιά...) σκοτώνει το μισό Τέξας και το μισό Μεξικό για να βρει έναν τύπο που κρατάει 1βαλίτσα λεφτα. Δεν φαντάζεστε τι καζούρα έφαγα απ' τη παρέα μου, επειδή ήταν δική μου επιλογή να τη δούμε... Άκουσα κι εγώ "το αριστούργημα των αδελφών Κοέν" και "η ταινία με τα 4 όσκαρ" και πήγα να τη δω...
    KIT_KAT
    31.03.2008, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 27-03-2008 στις 21:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 27-03-2008 στις 16:14 έγραψε...



    -katw ap'to hliovasilema[enas terastios dialogos htan t ergo...eleos]
    .....



    Πραγματικά! Δεν άντεξα ως το τέλος! Απ' την αρχή της ταινίας για μισή ώρα περίπου, περπατάνε και μιλάνε! Τι βαρετό!
    Νομίζω όμως ότι λέγεται "πριν το ηλιοβασίλεμα"



    Βασικά... όχι για μισή ώρα, σε όλη την ταινία περπατάνε και μιλάνε (μήπως όντως κοιμήθηκες εν τέλει; )
    "Πριν το ηλιοβασίλεμα" (Before Sunset) λέγεται και είναι η "συνέχεια" του Before Sunrise. Όχι και βαρετές! Μπορεί να μην είναι ΟΙ ταινιάρες αλλά είναι ενδιαφέρουσες...
    KIT_KAT
    31.03.2008, 17:37
    By the way υπάρχει και αυτό το θέμα (ολόκληρο τόπικ είχα κάνει για να θάψω τη μακράν αηδέστερη ταινία που έχω δει έβερ!)

    Πλέον μπορώ να προσθέσω άνετα και τη Yella.

    Απαράδεκτη...

    (Αλλά μετά το Huckabees...)
    blackdragon
    31.03.2008, 20:18
    Το "dreamcatcher"... Μεγάλη μούφα.....
    kamelia8
    31.03.2008, 22:32
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 31-03-2008 στις 17:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 27-03-2008 στις 21:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 27-03-2008 στις 16:14 έγραψε...



    -katw ap'to hliovasilema[enas terastios dialogos htan t ergo...eleos]
    .....



    Πραγματικά! Δεν άντεξα ως το τέλος! Απ' την αρχή της ταινίας για μισή ώρα περίπου, περπατάνε και μιλάνε! Τι βαρετό!
    Νομίζω όμως ότι λέγεται "πριν το ηλιοβασίλεμα"



    Βασικά... όχι για μισή ώρα, σε όλη την ταινία περπατάνε και μιλάνε (μήπως όντως κοιμήθηκες εν τέλει; )
    "Πριν το ηλιοβασίλεμα" (Before Sunset) λέγεται και είναι η "συνέχεια" του Before Sunrise. Όχι και βαρετές! Μπορεί να μην είναι ΟΙ ταινιάρες αλλά είναι ενδιαφέρουσες...



    Μιλάνε σε όλη την ταινία; Καλά που δεν την είδα ως το τέλος! Στη μισή ώρα τη σταμάτησα!
    Ναι, μπορεί να είναι ενδιαφέρουσες, κάτι που βεβαίως δεν πρόλαβα να ανακαλύψω, γιατί με πρόλαβε η βαρεμάρα!
    rompa
    31.03.2008, 22:58
    Πριν το Ηλιοβασίλεμα (απαράδεκτο)
    Η εμμονή - The Forgotten (και μετά ξύπνησαν...)
    Σκοτεινό Χωριό
    American Beauty
    Hotel (δεν άντεξα να την δω όλη)
    Magnolia
    To καλό κορίτσι (με την Aniston)
    Wonder Boys
    Οιωνός
    Pulp fiction

    geo321
    01.04.2008, 00:04
    Το zodiac,ηταν χαλια
    xristos_rock
    01.04.2008, 00:37
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 31-03-2008 στις 22:58 έγραψε...
    To καλό κορίτσι (με την Aniston)


    Άν και η Aniston είναι η μεγάλη μου αδυναμία, αυτή η ταινία ήταν από τις πιο βαρετές που έχω δει ποτέ στη ζωή μου!
    Sweet-Killer
    01.04.2008, 19:09
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 31-03-2008 στις 22:58 έγραψε...

    Πριν το Ηλιοβασίλεμα (απαράδεκτο)
    Η εμμονή - The Forgotten (και μετά ξύπνησαν...)
    Σκοτεινό Χωριό
    American Beauty
    Hotel (δεν άντεξα να την δω όλη)
    Magnolia
    To καλό κορίτσι (με την Aniston)
    Wonder Boys
    Οιωνός
    Pulp fiction




    Μα πώς μου ξέφυγε το Amercan Beauty???? Άλλη πατάτα από 'κει...
    Και ο Οιωνός μια χαζομαρίτσα ήταν, αλλά ok, τρωγόταν, χωρίς να σημαίνει ότι θα το ξανάβλεπα άνετα...
    rompa
    01.04.2008, 19:37
    To American Beauty είχα πάει να το δω και στο σινεμά τρομάρα μου ..... Απορούσα όταν έφυγα
    Ο Οιωνός μέχρι ένα σημείο καλό αλλά μετά ... τη χάσαμε τη μπάλα
    mariachi
    01.04.2008, 21:23
    1)''Αμελί'',τρελάθηκα...από την αηδία(τι βαρετό Θεέ μου!!!)
    2)Epic Movie
    3)Date Movie
    CROSS
    02.04.2008, 00:56
    Μία απο τις πολλές η''Μαύρη Ντάλια''..απλά... εμετικό.
    sigur
    02.04.2008, 09:25
    τελικά είναι τρομέρή η δύναμη του πελάτη (=τηλεθεατή, ακροατή όπως και λέγεται) και έτσι βέβαια πρέπει να είναι. Εμείς έχουμε την δύναμη να θεοποιήσουμε μια παραγωγή και να την υμνήσουμε ή να την στείλουμε στα τάρταρα και στα σκουπίδια. Και αυτό γίνεται με ιδιαίτερα άμεσο τρόπο σε αυτό το τόπικ. ΟΚ, δεν το σχολιάζω περετέρω αυτό από την στιγμή που συμμετέχω και εγώ σε αυτό.
    Τώρα είναι λίγο οξύμορο βέβαια να διαβάζω γνώμες μερικών εφήβων (στην ηλικία ή στη κρίση) που να θεωρούν ''πατάτα'' ταινίες τόσων Oscar !! Αφήστε τα βραβεία για πράγματα που δεν αντιλαμβάνονται, όπως φωτογραφία, σεναρίου, σκηνοθεσίας, μοντάζ κλπ, αλλά και αυτά για τις ερμηνείες; όλα μέσα στον χαρακτηρισμό πατάτα εμπεριέχονται μάλλον !!! Αλλά είπαμε, αλλοίμονο, πείτε την γνώμη σας ελεύθερα....
    Το τρομερό είναι να συμμετέχεις με την ψυχή σου και το σώμα σου για μήνες σε μια τέτοια παραγωγή και όταν φτάνει η ώρα της προβολής να ακούς τέτοιου είδους σχόλια , πατάτα, μούφα,μ*****ία, χάλια κλπ... Κάντε ρε παιδιά δημιουργικά σχόλια μέσα από την υπέροχη ελληνική γλώσσα, βοηθούν και τους συντελεστές τέτοιες κρίσεις. Δείξτε τους τι δεν σας άρεσε στην ταινία με μιά-δύο προτάσεις όχι με μια λέξη...
    pluton
    02.04.2008, 15:14
    Εμένα δε μου άρεσε το "Zodiac" και το "Δεν υπάρχει μέρος για τους μελοθάνατους"
    SouLRocK
    02.04.2008, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 31-03-2008 στις 20:18 έγραψε...

    Το "dreamcatcher"... Μεγάλη μούφα.....



    Συμφωνώ απόλυτα!...κρίμα stephen king
    Sweet-Killer
    02.04.2008, 19:27
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 02-04-2008 στις 00:56 έγραψε...

    Μία απο τις πολλές η''Μαύρη Ντάλια''..απλά... εμετικό.



    Για 'μένα η συγκεκριμένη ταινία θα μπορούσε να είναι κορυφαία αν το είχαν χειριστεί καλύτερα. Η υπόθεση και το σενάριο ήταν εντάξει, άλλα έμειναν πολύ επιφανειακά -δεν περίμενα να βρουν και το δολοφόνο, αλλά περίμενα καλύτερη εξέλιξη... Δεν εστίασαν στην υπόθεση, αλλά στην προσωπική ζωή των αστυνομικών...


    Sigur κάποια απ' αυτά που λες είναι σωστά. Δεν είμαστε τεχνικοί ώστε να κρίνουμε το τεχνικό μέρος, αλλά ούτε και κριτικοί κινηματογράφου ώστε να καταλαβαίνουμε με ποια κριτήρια δίνονται τα όσκαρ. Εγώ προσωπικά (όπως και πολλοί άλλοι) ενοχλούμαι από το γεγονός ότι, από την ώρα που μια ταινία παίρνει πολλά όσκαρ, αυξάνεται η δημοτικότητά της, αυξάνονται οι διαφημίσεις, ο κόσμος τρέχει να τη δει μόνο και μόνο για τα βραβεία που πήρε, περιμένει να δει μια εκπληκτική ταινία και απογοητεύεται όταν τελικά βγαίνει από το σινεμά... Ουσιαστικά πρέπει να καταλάβουμε πως το ότι μια ταινία πήρε πολλά όσκαρ, χρυσές σφαίρες ή οτιδήποτε δεν είναι κίνητρο για να πάει κάνεις να τη δει. Anyway...
    Το τόπικ όμως δε ζητάει να αναλύσουμε τις ταινίες εις βάθος, ζητάει απλά να πούμε τη γνώμη μας για το ποιες ταινίες δεν μας άρεσαν... Τώρα αν πορωνώμαστε λέγοντας τη γνώμη μας, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι...
    Sweet-Killer
    02.04.2008, 19:31
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 01-04-2008 στις 19:37 έγραψε...

    To American Beauty είχα πάει να το δω και στο σινεμά τρομάρα μου ..... Απορούσα όταν έφυγα
    Ο Οιωνός μέχρι ένα σημείο καλό αλλά μετά ... τη χάσαμε τη μπάλα



    Ο Οιωνός μια χαρά πήγαινε, από ένα σημείο και μέτα δυστυχώς το τραβήξαν απ' τα μαλλιά...
    Jimi
    02.04.2008, 20:14
    Παράθεση:

    Το μέλος PitsiBlue στις 17-02-2008 στις 02:00 έγραψε...

    "Χαμένοι στον ωκεανό"...
    Η υπόθεση:Μια παρέα με ένα κότερο ανοίγονται στον ωκεανό..Σε κάποια φάση αποφασίζουν να βουτήξουν..Όλη η παρέα βουτάει στην θάλασσα και μετά δεν έχουν σκάλα να ανέβουν πάλι πάνω...


    Ποιός τα σκέφτεται αυτά???



    ΣΥΜΦΩΝΩ! Τραγική ταινία! Φυσικά με τόση διαφήμιση που της έχουμε κάνει, θα τρέξουν όλοι να την πάρουν να τη δουν Την είδα σε ένα φυλάκιο, όταν ήμουν φαντάρος. Μετανιώσαμε όλοι που χάσαμε τον ύπνο μας γι' αυτήν την αθλιότητα...

    Από ελληνικές πάλι, το "Οξυγόνο" (Ρέππα - Παπαθανασίου) ήταν ότι χειρότερο. Ευτυχώς την είδα στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης τζάμπα, και δεν έκλαιγα τίποτα φράγκα
    renabill
    03.04.2008, 13:18
    Παράθεση:

    Το μέλος pluton στις 02-04-2008 στις 15:14 έγραψε...

    Εμένα δε μου άρεσε το "Zodiac" και το "Δεν υπάρχει μέρος για τους μελοθάνατους"


    Θα συμφωνήσω με το δέύτερο!!!Τι πατάτα κι αυτή θεέ μου. Καλά τόσο βλάκες είναι οι κριτικοί που του βάζουν τόσα αστεράκια?
    Fanatiko
    03.04.2008, 13:41
    To Beuwolf....Μεγάλη βλακεία!!Μην μπειτε στον κόπο ουτε σε DVD να την πάρετε...Η ταινία έχει υπόθεση μηδεν νδιαφέροντος και επαναάμβάνεται δλδ τα πρωτα λεπτα της ταινίας επαναλαμβάνπονται για 90 λεπτα...Δεν μπορειτε να φανταστείτε τι έπαθα μετα από τους φίλους μου αφου εγώ ήμουν αυτή που επεμενα να τη δουμε...."Η ταινία αυτή εγκαινιάζει τη νέα γενιά τεχνολογίας στο σύγχρονο κινηματογραφο...." Ετσι έλεγα το ζώον.....Πλήρης απογοήτευση από Antoni Hopkins και Angelina Jollie!!!