ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη

    Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας μιλήσουμε για τον εαυτό μου

    fantasy
    12.02.2008, 22:43
    Μιά πολύ γνωστή φράση του Αρκά που την λέει ένας ήρωας των κόμικς του,ο Μοντεχρήστος.Η φράση αυτή περιέχει αρκετή δόση χιούμορ και μπόλικο αυτοσαρκασμό αλλά και πολύ βαθιά φιλοσοφικά νοήματα που θα 'θελα να παραθέσω.
    Για όσους δεν γνωρίζουν τον συγκεκριμένο ήρωα θα αναφέρω εν συντομία κάποια απο τα χαρακτηριστικά του:Αλαζονεία, υψηλή αυτοεικόνα, διογκωμένη αυτοεκτίμηση, έλλειψη
    ενσυναίσθησης (κατανόησης των άλλων), συμπεριφορά και σχέσεις εκμετάλλευσης, υπερβολικές απαιτήσεις από τους άλλους.Με λίγα λόγια <<υπάρχεις επειδή υπάρχω>>.(το είπε και ο Καζατζίδης άλλωστε
    Θα απορείται γιατί πάω να ανοίξω αυτή τη συζήτηση στις <<Φιλοσοφικές συζητήσεις>> και όχι κάπου αλλού!Γιατί θα 'θελα να κάνω μια ανάλυση στο τί είναι <<εγωισμός>>,τι ο <<εαυτός>> μας και τι θέλει να πεί ο Αρκάς με τη φράση αυτή.
    Απο τη στιγμή που γεννιόμαστε ακούμε απο τους γονείς μας και απο διάφορους άλλους παρατρεχάμενους λόγια όπως:το καλύτερο παιδί,το ομορφότερο,το πιό ήσυχο.Απο τους δασκάλους:το εξυπνότερο παιδί,το πιο μελετηρό.Γνωρίζουμε με λίγα λόγια τον εαυτό μας μέσα απο τα λεγόμενα των γονιών μας και τον δασκάλων μας.Αναφέρω μόνο αυτούς τους δύο παράγοντες γιατί ερχόμαστε σε επαφή μαζί τους σε πολύ μικρη ηλικία κατά την οποία δεν έχουμε ανεπτυγμένη την κριτική ικανότητα,με αποτέλεσμα να παίζουν κομβικό ρόλο στη πορεία της ζωής μας.Προφανώς είναι κι άλλοι παράγοντες.
    Διαμορφώνουν δηλαδή το <<εγω>> μας.Το <<εγω>>,κατά την αποψή μου είναι η ταυτότητα που δίνει η κοινωνία στο άτομο μας,εν μεσω των θεσμών της (οικογένεια,σχολείο,θρησκεία).Τα χαρακτηριστικά δηλαδή που πρέπει να χει το κάθε άτομο έτσι ώστε να <<ταιριάζει>> στην κοινωνία και να λειτουργεί αρμονικά μ αυτήν.
    Παράγογο του <<εγω>> είναι ο εγωισμός.Εγωιστής θεωρείται ο άνθρωπος που όχι απλώς υπερεκτιμά τον εαυτό του αλλά θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο απο τους υπόλοιπους.Έχει δηλαδή μια παθολογική εξάρτηση με τον εαυτό του και συνεπώς με τον καθρέφτη του!!!
    Απο την άλλη αυτο που ορίζουμε ως <<ο εαυτός μας>> δεν είναι συνώνυμο (ως προς την έννοια) του <<εγω>>.Είναι το ακριβώς αντίθετο.
    Οι αρχαίοι λεγαν <<γνωθι σ αυτον>>.Η γνώση δηλαδή του εαυτού μας μέσα απο εμάς τους ίδιους και όχι απο άλλους.<<Ο εαυτός μας>> είναι το καθετί πηγαίο που έχουμε μέσα μας.Δεν έχει ανάγκη απο <<μπράβο>>,επαίνους και τάσεις για διαχωρισμό.Έχει ανάγκη απο Αγάπη,Επικοινωνία,Έρωτα,Γνώση.
    Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του δε βλέπει τον διπλάνο του κατώτερο ή ανώτερο,εξυπνότερο ή χαζότερο γιατί γνωρίζει πως ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και μοναδικός.Θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχει αποκτήσει συνείδηση τόσο προσωπική όσο και κοινωνική.Αυτή είναι και η βασική του διαφορά μ έναν εγωιστή.Δεν συγκρίνει τον εαυτό του με τους άλλους.Γι 'αυτό και τα εγωιστικά άτομα έχουν τη κατάρα να ζούν μέσα στην ανασφάλεια,γιατί θέλουν να είναι τέλειοι.Αλλά δεν καταλαβαίνουν πως πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος απο αυτούς.
    Αυτό ακριβώς θέλει να πεί και ο Αρκάς με τη φράση αυτή.Ας αφήσουμε την ψεύτικη αντίληψη που μας έδωσε η κοινωνία για μας (χωρις εμάς) και ας γνωρίσουμε τον εαυτό μας μόνοι μας και μέσα απο πραγματικές αξίες.
    Θα θελα να γίνει μια συζήτηση πάνω σ αυτην τη φράση.Θα θελα ν ακούσω κι άλλες απόψεις.






    StavmanR
    13.02.2008, 08:36
    Φίλε/η fantasy, είχα ανοίξει παλαιότερα ακριβώς το θέμα που συζητάς (όχι φυσικά με τη φράση του Αρκά ), και είχε λίγο συζητηθεί. Αν θελήσεις να διαβάσεις και να γράψεις κάποια άποψη: "Το υπέρτατο εγώ..."