ελληνική μουσική
    655 online   ·  210.828 μέλη
    CROSS
    13.02.2008, 01:35
    Ξαφνικά κάποια στιγμή όπως έκανα πλοήγηση στις σελίδες του synth μου(Ν5 Korg)
    πρέπει κατα λάθος να έβαλα υπερβολική φωτεινότητα με αποτέλεσμα η οθόνη να
    ''σβηστεί''και να φαίνεται σαν κενή,και να μην μπορώ να ξαναβρώ την ρύθμιση της φωτεινότητας,αφού δεν φαίνεται τίποτα στην οθόνη.Μήπως κάποιος γνωρίζει με ποιο τρόπο μπορεί διορθωθεί αυτό το προβληματάκι?Ή αν δεν είναι θέμα φωτεινότητας αλλά κάποια άλλη αιτία που οδήγησε το synth σε αυτή την κατάσταση?
    (σχόλια του τύπου ''ευκαιρία να το ξεφορτωθείς κλπ,καλύτερα να μην γίνουν )

    noizreduction
    13.02.2008, 11:54
    Αναζητησες την απαντηση στο επισημο FAQ της korg?

    Γενικα, ποτε δεν εχω ακουσει πως η μεγιστη φωτεινοτητα μιας οθονης πληκτρων, μπορει να οδηγησει και σε πληρη "αποσυντονισμο της"..Μηπως σκεφτηκες το ενδεχομενο να "καηκε"?
    CROSS
    13.02.2008, 14:23
    Έχω ψάξει παντού στο ίντερνετ γενικά,αλλά δεν βρήκα καμία λύση.Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.Το ενδεχόμενο που λές(να κάηκε)δεν θέλω να το σκεφτώ..λές να έιναι αυτό? Και αν είναι αυτό,μπορεί να επισκευαστεί(μάλλον χλωμό το βλέπω,αλλά έτσι, ρωτάω).
    noizreduction
    13.02.2008, 14:25
    Γι'αυτο το θεμα δηλωνω αγνοια. Θα πρεπει να επικοινωνησεις με την αντιπροσωπεια της Korg.

    Παντως, αν δε βρισκεις προβλημα αντιστοιχο internet, σημαινει πως ειναι ωρα να κοιτας την περιπτωση "καψιματος"
    CROSS
    13.02.2008, 14:28
    Ok,thanks.
    cranky
    13.02.2008, 16:47
    Δεν εχω ακούσει ποτέ για επισκευή οθόνης LCD, μόνο για αντικατάσταση.Ψάξε και στο manual του οργάνου πώς γίνεται η ρύθμιση της φωτεινότητας, και πάλεψέ το λίγο σε απόλυτο σκοτάδι μήπως καταφέρεις να δείς κάτι.
    CROSS
    14.02.2008, 00:41
    Έχω δεί σε απόλυτο σκοτάδι και ξεχωρίζουν πάρα πολύ αχνές σκιές,που είναι αδύνατον να διαβαστούν,γι'αυτό και υπέθεσα μήπως είναι θέμα φωτεινότητας.Γενικά υπάρχει πρόβλημα με τα κουμπάκια,,κολλανε και δεν αλλάζουν με ενα πάτημα οι ρυθμίσεις.Εκεί κάπου θα μπλόκαρε φαντάζομαι και θα μπήκε υπερβολικό φώς.Δεν νομίζω να είναι θέμα καψίματος οθόνης,γιατί φαίνονται αυτές οι σκιές.Οι ρυθμίσεις γίνονται μόνο ψηφιακά.Θα πάει σε τεχνικό μάλλον και θα λήξει το ζήτημα...μην ζαλίζω και τους ΜΗumans...
    korgnikos
    22.02.2008, 12:23
    Πριν κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε το εξής.

    Όλα τα synth της Korg διαθέτουν ρύθμιση για τo LCD contrast. Τα περισσότερα απο αυτά έχουν ένα ποτενσιόμετρο στο πίσω μέρος του οργάνου με το οποίο γίνεται η ρύθμιση αλλά κάποια απο αυτά έχουν τη ρύθμιση ψηφιακά μέσω του μενού (global)

    Εχε στο νου σου οτι η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι αυτή που επηρεάζει άμεσα το contrast της LCD οθόνης.

    Δοκίμασε με κάποιο τρόπο να δημιουργήσεις συνθήκες ζέστης ή ψύχους (πάντα σε λογικά πλαίσια από 5 έως 40 βαθμούς Κελσίου) στο περιβάλλον του οργάνου και άνοιξε το. Σε μια απο τις 2 καταστάσεις (αν βέβαια η οθόνη δεν έχει καεί) θα δείξει έστω και αχνά και θα σε αφήσει να πλοηγηθείς στο menu.

    Αν δεν βγάλεις άκρη δοκίμασε να επαναφέρεις το όργανο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (Initialize) αν υπάρχει κάποια συντόμευση (συνήθως τα Korg διαθέτουν λειτουργίες εντολοδότησης για initialize με το πάτημα κάποιων πλήκτρων κατά την εκκίνηση του οργάνου) για να επανέλθει και η ρύθμιση της φωτεινότητας στα φυσιολογικά επίπεδα.

    Αν και πάλι δεν γίνει κάτι άνοιξε το όργανο (εννοώ το κάλυμα του και δες μήπως το ribbon καλώδιο που συνδέει οθόνη με μητρική έχει ξεκουμπώσει)

    Αν τίποτα απο αυτά δε σου λύσει το πρόβλημα πήγαινε το στο Service της BonStudio στην Παγγαίου στο Βοτανικό.
    CROSS
    22.02.2008, 16:12
    Παράθεση:

    Το μέλος korgnikos στις 22-02-2008 στις 12:23 έγραψε...

    Πριν κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε το εξής.

    Όλα τα synth της Korg διαθέτουν ρύθμιση για τo LCD contrast. Τα περισσότερα απο αυτά έχουν ένα ποτενσιόμετρο στο πίσω μέρος του οργάνου με το οποίο γίνεται η ρύθμιση αλλά κάποια απο αυτά έχουν τη ρύθμιση ψηφιακά μέσω του μενού (global)

    Εχε στο νου σου οτι η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι αυτή που επηρεάζει άμεσα το contrast της LCD οθόνης.

    Δοκίμασε με κάποιο τρόπο να δημιουργήσεις συνθήκες ζέστης ή ψύχους (πάντα σε λογικά πλαίσια από 5 έως 40 βαθμούς Κελσίου) στο περιβάλλον του οργάνου και άνοιξε το. Σε μια απο τις 2 καταστάσεις (αν βέβαια η οθόνη δεν έχει καεί) θα δείξει έστω και αχνά και θα σε αφήσει να πλοηγηθείς στο menu.

    Αν δεν βγάλεις άκρη δοκίμασε να επαναφέρεις το όργανο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (Initialize) αν υπάρχει κάποια συντόμευση (συνήθως τα Korg διαθέτουν λειτουργίες εντολοδότησης για initialize με το πάτημα κάποιων πλήκτρων κατά την εκκίνηση του οργάνου) για να επανέλθει και η ρύθμιση της φωτεινότητας στα φυσιολογικά επίπεδα.

    Αν και πάλι δεν γίνει κάτι άνοιξε το όργανο (εννοώ το κάλυμα του και δες μήπως το ribbon καλώδιο που συνδέει οθόνη με μητρική έχει ξεκουμπώσει)

    Αν τίποτα απο αυτά δε σου λύσει το πρόβλημα πήγαινε το στο Service της BonStudio στην Παγγαίου στο Βοτανικό.



    Σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!Τελικά είχε μπεί υπερβολική φωτεινότητα,όπως έλεγα.΄Εβαλα το αερόθερμο δίπλα στην οθόνη για 2 λεπτά και άρχισε να αχνοφαίνεται κάτι και έτσι μπόρεσα να δώ και να φέρω την φωτεινότητα σε φυσιολογικά πλαίσια.Δεν ήξερα ότι η θερμότητα θα έκανε εφικτή την ανάγνωση της οθόνης.Χίλια thanks για την συμβουλή!
    korgnikos
    27.02.2008, 11:34
    Να 'σαι καλά χάρηκα που βοήθησα