ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.833 μέλη

    Πέτρος Δουρδουμπάκης

    kwstasagas
    13.02.2008, 19:43
    Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις απόψεις σας για τον τραγουδοποιό ΠΕΤΡΟ ΔΟΥΡΔΟΥΜΠΑΚΗ.

    Ας αρχίσω παραθέτοντας τις δικές μου απόψεις : Πρόκειται για έναν ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ δημιουργό, ιδίως της προηγούμενης δεκαετίας, και, κατά την προσωπική - ταπεινή μου άποψη, πολύ παρεξηγημένο. Νομίζω ότι διαθέτει αξιοζήλευτη μουσική φλέβα κι έχει άνεση να σκαρώνει στέρεες και "γλυκόπιοτες" μελωδίες. Επιπλέον, είναι από τους λίγους τραγουδοποιούς που μπορούν να παινεύονται ότι "γνωρίζουν καλά τους λαϊκούς μας δρόμους". Είναι, όμως, και κάτι ακόμη : Είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο μόνος τραγουδοποιός που "τού έκατσαν" οι ενορχηστρώσεις με ούτι, κανονάκι και παραδοσιακά όργανα [αν ακούσετε τη "Νέα Σελήνη" θα καταλάβετε ....]

    Βεβαίως, οι περισσότεροι από τους στίχους που έχει γράψει είναι απλοϊκοί. Κι όμως, αποπνέουν μια σπάνια ευγένεια και τρυφερότητα. Εμένα μού φέρνουν την εικόνα ενός παιδιού που ζωγραφίζει στο σχολικό μπλοκ ιχνογραφίας κόκκινες καρδιές για να εκφράσει τα πρώτα του - άδολα και αγνά - ερωτικά σκιρτήματα. Βεβαίως, η φωνή του είναι αρκούντως άτεχνη. Κι όμως, εμένα μού αρέσει πολύ να τον ακούω να τραγουδάει. Για να μην πω ότι καταφέρνει και με συγκινεί ....

    Ο κ. Δουρδουμπάκης τα κατάφερε κι έγραψε τραγούδια που ακούστηκαν, τραγουδήθηκαν και αγαπήθηκαν. Κι όμως ... την επιτυχία τους τη χρεώθηκαν οι τραγουδιστές. Για παράδειγμα, γι' αυτό το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ζεϊμπέκικο "ΤΥΦΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ", ενώ οι περισσότεροι ξέρουν ότι το τραγουδά ο Γιάννης Κότσιρας ή η Μελίνα Κανά, πόσοι ξέρουν τον δημιουργό του ???? Αλλά, μού φαίνεται, ότι κι ο ίδιος ο κ. Δουρδουμπάκης έχει ... μερίδιο ευθύνης επ' αυτού. Είναι τόσο σεμνός, τόσο διακριτικός ... Ναι, αυτός κι αν είναι καλλιτέχνης που του αρέσει να μιλάει ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ......

    Αγαπητοί μου συμφορουμίτες, θα χαρώ πολύ να διαβάσω την άποψή σας [ακόμη κι αν είναι αντίθετη από τη δική μου]. Επίσης ... πρόσφατα ο κ. Δουρδουμπάκης εμφανίστηκε στο ΧΑΜΑΜ [εκεί στα Πετράλωνα], όπου τραγουδούσε στο πρώτο μέρος του προγράμματος [στο δεύτερο μέρος τραγουδούσε η ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΡΑΓΚΟΖΗ, καταπληκτική φωνή]. Εγώ ευχαριστήθηκα πολύ που μετά από πολλά χρόνια τον ειδα ξανά στο "πάλκο". Πήγε κανείς σας στο ΧΑΜΑΜ για να τον ακούσει ??? Αν ναι, πώς σάς φάνηκε ????





















    megaloserwtikos
    13.02.2008, 23:00
    Τον εκτιμώ ιδιαίτερα τον Δουρδουμπάκη. Οι ''Τυφλές ελπίδες'' αλλά και το ''τι να πιστέψω'' όπως και άλλα, είναι από τα αγαπημένα μου.
    Επίσης και το υπέροχο ''Κόκκινο κρασί''.
    Τα τραγούδια του έχουν ένα πολύ μελωδικό λαικό χρώμα.
    gikostas
    14.02.2008, 16:47
    Για μένα είναι απο τους κορυφαίους συνθέτες και στιχουργούς που υπάρχουν αν και έχω αρκετό καιρό να τον ακούσω σε μια νέα δουλειά.Παρ'όλα αυτά όμως δεν μπορώ να ξεχάσω τα τραγούδια που αναφέρατε πιο πάνω και επίσης θα ήθελα να σας θυμίσω κι εγώ κάποια:Ο καιρός-Παντελής Θεοχαρίδης,Το σχεδόν και το ίσως-Ειρήνη Χαρίδου,Από όνειρο σε όνειρο-Μελίνα Κανά,Κόκκινο κρασί-Παντελής Θαλασσινός και άλλα πολλά.Πιστεύω επίσης πως όποιος ασχολείται σοβαρά με αυτό που λέμε μουσική δεν στέκεται μόνο στον καλλιτέχνη που ερμηνεύει το κομμάτι αλλά τον ενδιαφέρει επίσης ο συνθέτης και ο στιχουργός.
    kwstasagas
    14.02.2008, 19:21
    gikostas έγραψε :
    θα ήθελα να σας θυμίσω κι εγώ κάποια:Ο καιρός-Παντελής Θεοχαρίδης,Το σχεδόν και το ίσως-Ειρήνη Χαρίδου,Από όνειρο σε όνειρο-Μελίνα Κανά,Κόκκινο κρασί-Παντελής Θαλασσινός

    Είμαι σίγουρος ότι έχεις στη δισκοθήκη σου το τελευταίο cd του Δουρδουμπάκη με τίτλο "ΤΥΦΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ", καθόσον τα τραγούδια που αναφέρεις βρίσκονται εκεί !!! Πραγματικά, πολύ όμορφη δουλειά!!! Εγώ από κει ξεχωρίζω το "Σαν Πεταλούδα" και το "Σχεδόν και το Ίσως" με την Ειρήνη Χαρίδου, και τα δύο τραγούδια με εκφράζουν τόσο μα τόσο πολύ που .... νομίζω ότι ο Πέτρος τα έγραψε για μένα !!! Όμως, αυτό που μού αρέσει από το εν λόγω cd είναι ο ΗΧΟΣ του. Έχει ηχογραφηθεί στο στούντιο του ίδιου του Πέτρου Δουρδουμπάκη με αποτέλεσμα το cd να αποπνέει τη ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ "ΣΠΙΤΙΚΗΣ" ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗΣ !!! Πόσο, μάλλον, όταν αυτό "κλείνει" με τη μητέρα του Πέτρου, την κα Μαρίκα Μιλτιάδου, να τραγουδάει το "Τζιβαέρι"....

    Ο συμφορουμίτης έγραψε επίσης:
    αν και έχω αρκετό καιρό να τον ακούσω σε μια νέα δουλειά

    Κι όμως, στο ΧΑΜΑΜ μάς έπαιξε ένα δέιγμα από την καινούρια του δουλειά, δύο πολύ όμορφα ζεϊμπέκικα [θα το επαναλάβω : Ο Δουρδουμπάκης και ένας - δυο άλλοι ίσως να είναι οι μόνοι τραγουδοποιοί που δικαιούνται σήμερα να λένε ότι "κατέχουν καλά τους λαϊκούς δρόμους"]. Όπως μού είπε ο ίδιος, έχει ήδη έτοιμη τη νέα του δουλειά, αλλά ... δυσκολεύεται να την βγάλει. Κι αυτό επειδή μετά το "ξεπούλημα" της ΛΥΡΑ έμεινε "ξεκρέμαστος". Εγώ θα τού ευχηθώ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΝΕΑ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ [και μάλιστα σύντομα]. Αφενός μάς λείπει, αφετέρου ... το ελληνικό τραγούδι έχει ανάγκη ανθρώπους σαν κι αυτόν....

    ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΔΟΥΡΔΟΥΜΠΑΚΗ .... Αν και είναι δύσκολο να ξεχωρίσω, θα σταθώ στο "Όλα τα ψέματα" από τον δίσκο "ΤΟ ΦΛΥΤΖΑΝΙ", που το τραγουδά ο ίδιος με την καταπληκτική ΣΑΒΙΝΑ ΓΙΑΝΝΑΤΟΥ. Προσέξτε τη "γέφυρα", δλδ το "γύρισμα'" στο μπουζούκι, που ενώνει τη φωνή του Δουρδουμπάκη με τη φωνή της Σαβίνας !!! Όταν η "απλότητα" συναντά την "ιδιοφυία"......










    geordan
    14.02.2008, 23:10
    Πάντα μου άρεσε ο Πέτρος Δουρδουμπάκης. Νομίζω ότι έχει το δικό του προσωπικό ύφος, μια ξεχωριστή ευαισθησία και, όπως προαναφέρθηκε, μια ιδιαιτερότητα στις ενορχηστρώσεις. Όσο για τη φωνή του, πολύ σπάνιο χρώμα.

    Σίγουρα δεν ακούστηκαν όλα τα υταγούδια του όσο θα έπρεπε και για αυτό ίσως προχώρησε σε επνανεκτελέσεις, οι περισσότερες ενδιαφέρουσες. Δεν τον έχω ακούσει ποτέ ζωντανά, αλλά μου αρκούν οι δίσκοι του για να να θεωρώ ότι ήδη έχει αφήσει έργο.
    krios80
    15.02.2008, 11:51
    ο Πέτρος είναι πολύ αξιόλογος τραγουδοποιός,επίσης κάποια απο τα τραγούδια που αναφέρατε έχουν μείνει και διαχρονικά όπως και το ''Μη σταματάς'' με τον ίδιο στην ερμηνεία και με την Ελένη Λεγάκη σε 2η ερμηνεία και το ''Μια λέξη παραπάνω''με την Γλυκερία σε 1η ερμηνεία και με την Μαρία Παπανικολάου σε 2η.
    Εαν βρείτε τον δίσκο με την Μαρία παπανικολάου ''ΣΑΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ'' αγοράστε τον,την μουσική και τους στίχους σχεδόν σε όλα τα τραγούδια είναι του Πέτρου.
    PashalinaMakia
    15.02.2008, 11:57
    krios80 θα ακούσω τη συμβουλή σου!


    kwstasagas
    04.08.2008, 16:05

    Με μεγάλη χαρά ανακάλυψα πρόσφατα ότι υπάρχει site αφιερωμένο στον πολύ - πολύ αγαπημένο μου ΠΕΤΡΟ ΔΟΥΡΔΟΥΜΠΑΚΗ !!! Το σάιτ περιλαμβανει βιογραφικό, γραμμένο από τον ίδιο τον τραγουδοποιό, τραγούδια από τη δισκογραφία του για ακρόαση, βίντεο από πρόσφατες παραστάσεις του, φωτογραφικό υλικό [με γύρισε πίιιιισω, στις αρχές των 90ς, όταν ο κ. Δουρδουμπάκης εμφανιζόταν στο μικροσκοπικούλι - και θρυλικό πλέον - "ΤΗΝΕΛΛΑ" στη Θεσσαλονίκη !!! Κι επειδή το μαγαζί αυτό βρισκόταν πολύ κοντά στο φοιτητικό μου σπίτι, τον είχα δει ως φοιτητής σε κάποια παράστασή του .... α ρε εποχές ...] κλπ. Εκεί, όμως, που έχω "φάει κόλλημα" είναι με ένα βίντεο από την μουσικο - θεατρική παράσταση "ΤΟΠΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ", που ανέβασε τον Γενάρη και τον Φλεβάρη του 2008 ο Πέτρος Δουρδουμπάκης στο Δημοτικό Θέατρο Βόλου, σε συνεργασία με τη Χριστίνα Μαραγκόζη και τη Θεατρική Ομάδα Βόλου "Ερινέως". Στο βίντεο τα κορίτσια της θεατρικής ομάδας τραγουδούν - μαζί με τον Δουρδουμπάκη και τη Μαραγκόζη - το ποίημα του Σεφέρη "ΕΡΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ" μελοποιημένο από τον Δουρδουμπάκη με μια πολύ εμπνευσμένη τρυφερή μελωδία. Η  προτελευταία στροφή του ποιήματος λέει "την ώρα που του δειλινού χάνουνται τ' ανοιχτά τριαντάφυλλα". Την στιγμή που τα κορίτσια της Θεατρικής Ομάδας τραγουδούν αυτή τη στροφή, βγάζουν από τα πανέρια τους ροδοπέταλα και τα πετούν προς τους θεατές και την ορχήστρα !!! [κρίμα, να μη μάθω εγκαίρως γι' αυτήν την παράσταση για να κανονίσω καμιά εκδρομούλα στο Βόλο .... Αλλά κι αυτός ο Δουρδουμπάκης .... ό,τι κάνει το κάνει τόσο διακριτικά, τόσο αθόρυβα .... σχεδόν με μυστικοπάθεια ...... ] ....

     

    Επίσης, από το ίδιο site πληροφορήθηκα ότι μέσα στο 2008 ο Δουρδουμπάκης θα βγάλει καινούρια δισκογραφική δουλειά !!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ..... {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}  

        


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 04-08-2008 22:07 ]


    Alks
    05.08.2008, 00:03

    Ο Πέτρος Δουρδουμπάκης είναι ένας από τους αξιόλογους τραγουδοποιούς του ελληνικού εντέχνου..Αν και πιστεύω ότι δυνατότερο σημείο του είναι η σύνθεση και όχι η ερμηνεία ..Καταπληκτικό το "Τι να πιστέψω" με τη Μελίνα Κανά, ενώ πολύ έξυπνη είναι και η ισπανική διασκευή του "Μη σταματάς" σε ερμηνεία και στίχους Martha Moreleon

    Να πω επίσης ότι χαίρομαι που ο τόπος μου ανέδειξε έναν τέτοιο καλλιτέχνη!!!


    kithara-woman
    05.08.2008, 00:51

    Πολύ αξιόλογος δημιουργός,έχει δώσει πολύ όμορφα τραγούδια όπως μη σταματάς,τυφλές ελπίδες, και πολλά άλλα.Το ο,τι άναψε θα σβήσει,μου αρέσει πολύ,πολύ ωραίο τραγούδι.Το τυφλές ελπίδες πολυαγαπημένο και χιλιοτραγουδισμένο.

    Είναι κρίμα να έχουμε τόσο καλούς συνθέτες,όπως ο Δουρδουμπάκης αλλά και πολλοί άλλοι και να τους γνωρίζουν ελάχιστοι άνθρωποι,επειδή δεν προβάλουν τον εαυτό τους όλη μέρα στην οθόνη και μιλάνε μέσω της δουλειάς τους.


    kwstasagas
    05.08.2008, 10:40

    "Να πω επίσης ότι χαίρομαι που ο τόπος μου ανέδειξε έναν τέτοιο καλλιτέχνη!!!"

    Alks, να υποθέσω ότι η καταγωγή σου είναι από τον νομό Πέλλας ??? [ο Πέτρος Δουρδουμπάκης γεννήθηκε στην Αριδαία, όπου και πέρασε τα παιδικά του χρόνια]. Αν ναι .... τότε έχεις καταγωγή από έναν από τους ομορφότερους νομούς της Ελλάδας !!!! Κατά την άποψή μου, ο νομός Πέλλας πρέπει να μετονομσθεί σε .... νομό "των υδάτων και των χρωμάτων". Όπου κι αν πας, βλέπεις γύρω σου ποτάμια, ρυάκια, καταρράκτες, ανθισμένα δέντρα ..... [να ξεκαθαρίσω ότι η καταγωγή μου δεν είναι από εκείνα τα μέρη, όμως έχω κάνει εκεί κάααατι εκδρομές ...] ...

    Πριν μερικά χρόνια το ΔΙΦΩΝΟ είχε δημοσιεύσει ένα καταπληκτικό κείμενο του Πέτρου Δουρδουμπάκη, όπου περιέγραφε τα παιδικά του χρόνια στο νομό Πέλλας και στο χωριό των γονέων του. Το κείμενο το συνόδευαν και - επίσης πολύ όμορφες - ασπρόμαυρες φωτογραφίες του τραγουδοποιού από τα παιδικά του χρόνια [π.χ. τη μητέρα του να τον έχει αγκαλιά δίπλα στους καταρράκτες της Έδεσσας, τον ίδιο καβάλα σε μια λευκή φοράδα σε κάποιο λιβάδι του χωριού του κλπ κλπ]. Και από αυτά που έγραφε στο κείμενό του μού είχε κάνει εντύπωση το ότι όταν ήταν μικρός πήγαινε στο ποτάμι και ψάρευε καραβίδες !!!! 

     


    Alks
    05.08.2008, 23:27

    καλα υπεθεσες kwstasagas..ναι ειμαι απο τον Ν.Πελλας!! και ναι ειναι ενας απο τους ομορφοτερους νομους της Ελλαδας!!!απο Εδεσσα ειμαι,ουτε 20' απο Αριδαια...νομος 'των 'υδατων και των χρωματων'' εεε?? χμμμ,του ταιριαζει απολυτα!!


    panosbousalis
    06.08.2008, 17:20

    Είχα την χαρά να τον γνωρίσω και να μιλήσουμε αρκετές φορές. Πέραν από τη μουσική του που με συγκινεί είναι ένας πολύ ενδιαφέρον άνθρωπος, ζεστός άνθρωπος, με καλοσύνη και ιδιαίτερο χιούμορ. Να είναι καλά


    kwstasagas
    10.03.2009, 10:25

    Διάβασα σε άλλο τόπικ τα ποστς συμφορουμιτών που περιμένουν με ανυπομονησία την καινούρια δισκογραφική δουλειά του Αλκίνοου Ιωαννίδη .....

    Κάτι ανάλογο συμβαίνει με μένα σε σχέση με την καινούρια δισκογραφική δουλειά του ΠΕΤΡΟΥ ΔΟΥΡΔΟΥΜΠΑΚΗ : Εδώ και πολύ καιρό την περιμένω πώς και πώς !!! Στο site του - για το οποίο κάνω λόγο παραπάνω - γράφει ότι "Ο δίσκος αναμένεται να κυκλοφορήσει το 2008". Όμως ... το 2008 πέρασε και ακόμη δεν κυκλοφόρησε !!! Φαίνεται ότι ... το καλό πράγμα αργεί ....

    Εν τω μεταξύ, μέχρι να βγει η καινούρια του δουλειά [θέλω να πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί σύντομα] ...... ακούω ξανά και ξανά τα υπέροχα τραγούδια που μάς έχει προσφέρει μέχρι το 2003, οπότε και βγήκε ο τελευταίος δίσκος του : Τυφλές ελπίδες, Τι να πστέψω, Τριαντάφυλλα, Σαν Πεταλούδα, Καληνύχτα, Ο καιρός, Κόκκινο Κρασί και τόσα - τόσα άλλα που ... όσο και να τα ακούς δεν τα βαριέσαι ....


    ekatounia
    30.06.2009, 23:37

    Αγαπητοί φίλοι της συγκεκριμένης σελίδας.

    Θα ήθελα να ενημερώσω σχετικά με τα ευγενικά σχόλια που γράφτηκαν από τον κύριο kwstasagas, παρέχοντάς σας πρόσθετες πληροφορίες. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα ωραία σχόλια που έκανε σχετικά για μια παράσταση στο Δημοτικό Θέατρο Βόλου τον Γενάρη του 2008. Η συγκεκριμένη παράσταση "Imagine - Τοπίο του Είναι" είναι μια πρωτότυπη Μουσική Επιθεώρηση Τέχνης, παραγωγή και δημιουργία του Ιωάννη Τράντα και της Εστίας Θεάτρου Ερινεώς, της οποίας είναι ιδρυτής και καλλιτεχνικός διευθυντής από το 1992. Η Σύλληψη της Ιδέας, η Σκηνοθεσία, η Διανομή και Επιλογή των συμμετεχόντων συντελεστών, η Επιλογή των κειμένων καθώς και των τραγουδιών είναι του Ιωάννη Τράντα. Στην διεύθυνση ορχήστρας, κιθάρα, τραγούδι είναι ο κος Πέτρος Δουρδουμπάκης, τραγουδά επίσης η κα Χριστίνα Μαραγκόζη καθώς και ο θίασος της Εστίας Θεάτρου Ερινεώς ο οποίος επωμίζεται και το θεατρικό μέρος της παράστασης, στο βιολί ο κος Κυριάκος Γκουβέντας και συμμετέχουν και άλλοι αξιόλογοι μουσικοί. Οι ηθοποιοί και χορευτές - χορεύτριες της ομάδας είναι ο κύριος άξονας και οι κύριοι μετέχοντες στην εν λόγω Μουσική Επιθεώρηση Τέχνης "Imagine - Τοπίο του Είναι".

    Το συγκεκριμένο βίντεο (ερασιτεχνικής λήψης) στο οποίο αναφέρεται ο kwstasagas, υπάρχει στο προσωπικό site του κυρίου Πέτρου Δουρδουμπάκη και λόγω ελλιπών στοιχείων είναι φυσικό να γίνεται η σχετική παρανόηση. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα παρακάτω link.

    http://www.artfools.gr/?p=2019

    http://www.volosfestival.gr/imagine_gr.htm

    Ως μόνιμο μέλος της Εστίας Θεάτρου Ερινεώς και συμμετέχουσας στην εν λόγω παράσταση,  σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.

    Ευαγγελία Κατούνια 

    Επί τη ευκαιρία σας ενημερώνω ότι η Εστία Θεάτρου Ερινεώς παρουσιάζει το Σάββατο 18 Ιουλίου 2009 το έργο ¨Αίας¨ του Γιάννη Ρίτσου και την Παρασκευή 31 Ιουλίου 2009 το έργο ¨Όταν έρχεται ο Ξένος¨ επίσης του Γιάννη Ρίτσου, σε σκηνοθεσία – ερμηνεία του Ιωάννη Τράντα και σε μουσική του Πέτρου Δουρδουμπάκη, στο υπαίθριο θέατρο του παραθαλάσσιου χωριού Χόρτο Πηλίου, στα πλαίσια του Διεθνούς Φεστιβάλ του Ιδρύματος ¨Γ. Αγγελίνη – Πίας Χατζηνίκου¨.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    kwstasagas
    01.07.2009, 00:21

    Αγαπητή Ευαγγελία, ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινίσεις !!!

    Ήσουν μία από τις κοπέλες που στο τέλος της παράστασης έριχναν στους θεατές ροδοπέταλα από τα πανέρια τους, τραγουδώντας τους στίχους του Σεφέρη ??? Τι όμορφη σκηνή ... {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}Επίσης, μού έκανε εντύπωση που εσείς τα κορίτσια της "Εστίας Θεάτρου Ερινέως" τραγουδήσατε και το άλλο ποίημα του ΣΕΦΕΡΗ που μελοποίησε ο Δουρδουμπάκης, δηλαδή τους ΘΕΑΤΡΙΝΟΥΣ !!! Για όσους δεν γνωρίζουν, με αυτό το τραγούδι ο Δουρδουμπάκης έκανε ... σχεδόν την εμφάνισή του στη δισκογραφία το 1982. Συγκεκριμένα, το τραγούδι αυτό το παρουσίασε στους αγώνες Ελληνικού Τραγουδιού της Κέρκυρας το 1982 και περιέχεται στο δίσκο "ΚΕΡΚΥΡΑ '82 : ΑΓΩΝΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ" !!! Και ήταν, πράγματι, χαρά μου που, χάρις στο βιντεάκι από τη θεατρική σας παράσταση, άκουσα, επιτέλους, αυτό το τραγούδι του πλέον αγαπημένου μου τραγουδοποιού [το άλλο "απωθημένο" μου να ακούσω κάποτε το δίσκο ΜΙΣΟ ΤΑΞΙ, πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά του Δουρδουμπάκη, που κυκλοφόρησε από τον ανεξάρτητο ΔΣΚ το 1983 .... μάλλον δεν θα εκπληρωθεί .... ] .....

    Καλή συνέχεια στην "Εστία Θεάτρου Ερινέως" !!! Εγώ, προσωπικά, όταν βλέπω να μάς έρχονται από την επαρχία όμορφα και ενδιαφέροντα πράγματα που αφορούν το χώρο της τέχνης ... πολύ το χαίρομαι !!!

    Και ... στo site του Δουρδουμπάκη ανεβάστε, αν μπορείτε, και κανένα βιντεάκι ακόμη από την παράσταση {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}......

      

     


    glykerios81
    02.07.2009, 23:52

    Η αγάπη μου για τη Γλυκερία έφερε στη συλλογή μου με προσωπικά cd της και cd όπου εκείνη συμμετέχει έναν καταπληκτικό δίσκο...."Νέα Σελήνη" του Πέτρου Δουρδουμπάκη. Η Γλυκερία ερμηνεύει τρία υπέροχα τραγούδια (Μια λέξη παραπάνω, Τα μαύρα σύννεφα και Ω!Μωρό μου) τα οποία θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχω ακούσει από την ανεπανάληπτη φωνή της. Μ'αρέσει όμως και ο Πέτρος Δουρδουμπάκης σαν τραγουδιστής.....μου βγάζει πολύ συναίσθημα η φωνή του........Μακάρι να συνεργαζόταν πάλι με την αγαπημένη μου ερμηνεύτρια τη Γλυκερία!!!!!!!Ακούστε το cd.Είναι εξαιρετικό.Ειδικά τα "Μια λέξη πραπάνω" και "Μαύρα σύννεφα" ανεπανάληπτα τραγούδιαααααααααααααααα!!!!!!!!Τον ευχαριστούμε που υπάρχει...να ναι καλά να μας χαρίζει ωραία τραγούδιααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!


    kwstasagas
    08.07.2009, 15:01

    "Η αγάπη μου για τη Γλυκερία έφερε στη συλλογή μου με προσωπικά cd της και cd όπου εκείνη συμμετέχει έναν καταπληκτικό δίσκο...."Νέα Σελήνη" του Πέτρου Δουρδουμπάκη. Η Γλυκερία ερμηνεύει τρία υπέροχα τραγούδια (Μια λέξη παραπάνω, Τα μαύρα σύννεφα και Ω!Μωρό μου) τα οποία θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα τραγούδια που έχω ακούσει από την ανεπανάληπτη φωνή της"

     

    ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΣ !!! {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    kwstasagas
    01.02.2010, 12:21

    Στο youtube υπάρχει βίντεο με την ηχογράφηση τριών τραγουδιών του ΠΕΤΡΟΥ ΔΟΥΡΔΟΥΜΠΑΚΗ, τα οποία τραγουδά η ΕΙΡΗΝΗ ΧΑΡΙΔΟΥ !!! Υποθέτω ότι .... πρόκειται για την "καινούρια σοδειά" τραγουδιών του κ. Δουρδουμπάκη. Από αυτά ξεχώρισα [για να μην πω "έχω πορωθεί άγρια"] το παρακάτω, όπου οι ήχοι του μπουζουκιού "συμπλέκοντα" δεξιοτεχνικά με τους ήχους ... ηλεκτρικής κιθάρας !!!!!

     

     


    https://www.youtube.com/watch?v=aOSNZlrYcxMLink

    >

     

    Μα ..... πώς τα καταφέρνει αυτός ο άνθρωπος να γράφει τραγούδια που, αφενός, είναι "χειροποίητα" και, αφετέρου, τόσο "στρωτά", τόσο "καλοβαλμένα" .....

    Ελπίζω σύντομα να βγει ο καινούριος δίσκος του .... Εδώ και σχεδόν 4 χρόνια έχει αναγγελθεί η κυκλοφορία του και .... ακόμη να τον δούμε να κυκλοφορεί .... Πάντως, τα πρώτα δείγματα [που, υποθέτω, είναι τα 3 τραγούδια που τραγουδά η χαρίδου] είναι ... αρκούντως ελκυστικά ......


    Korios
    01.02.2010, 12:52

    Συμπαθής τραγουδοποιός ο Πέτρος Δουρδουμπάκης.

    Προς το παρόν δεν μπορώ να τον κατατάξω στους σημαντικούς για μένα καθώς είναι λίγα τα τραγούδια του, που μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον. Δεν μπορώ δηλαδή να τον βάλω δίπλα στον Μάλαμα ή στον Παπακωνσταντίνου ή ακόμα και στον Θηβαίο και άλλους καθώς η ενδιαφέρουσα, πάντα κατά τη γνώμη μου, δισκογραφία του είναι ελάχιστη, παρότι έχει εμφανιστεί περίπου την ίδια εποχή με τους παραπάνω ίσως και παλιότερα.

    Παρόλα αυτά τον θεωρώ ενδιαφέροντα και πάντα όταν βγάζει κάτι ψάχνω να το ακούσω.

    Σεμνός, ιδιαίτερος και απρόβλεπτος...