ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.851 μέλη

    Όταν ο Μάνος Ελευθερίου συνάντησε τον Ψινάκη!

    kozanitis
    13.02.2008, 23:05
    Επειδή βιάζομαι αλλά δεν γίνεται θα το γράψω...

    Ο Μάνος Ελευθερίου για όσους δεν το ξέρουν έγραψε το τραγούδι του Ηλία Ψινάκη...






    Δεν προλαβαίνω να αναλύσω για το αν ήταν σωστό ή όχι...Δικό του θέμα του κυρίου Ελευθερίου....Ηθελα όμως να ξερω τον πραγματικό λόγο για την πράξη του αυτή και όχι τις ανοησίες που δήλωνε για το "έκτρομα" του...

    Οχι οτι ξεχνάω τις τεράστιες επιτυχίες του στιχουργικα και όχι μόνο αλλά σε αυτόν τον κόσμο να κρίνοντουσαν όλα αντικειμενικά κανείς δεν θα ήταν τέλειος και "μύθος".....


    Καληνύχτα...
    sitzoune81
    13.02.2008, 23:19
    Ο Μανος Ελευθεριου ειχε δηλωσει στο Διφωνο:
    "...μακαρι να ερχοταν ο Πλουταρχος ή η Δεσποινα Βανδη να μου ζητησει τραγουδι! Με τα λεφτα απ' τα δικαιωματα θα πληρωνα τουλαχιστον 10 μηνες απο το νοικι μου και θα εξασφαλιζα τα φαρμακα μου για το υπολοιπο της ζωης".

    Για ξανασκεψου για ποιο λογο το εκανε....
    μα πανω απ ολα....θεωρει κανεις οτι αυτη του η κινηση τον προσβαλει?!?!
    διαγραφει το παρελθον του??!?!?!?!
    αμαυρωνει το ονομα του?!?!?!?!
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!
    Η ιστορια του ελληνικου τραγουδιου τον εχει με χρυσα γραμματα!!!!!!!!!
    despinakontogianni
    13.02.2008, 23:53
    Απορώ πως ένας τόσο μεγάλος άνθρωπος έδωσε έργο του στη μεγαλύτερη παρακμή της ελληνικής τηλεόρασης!
    cranky
    14.02.2008, 00:24
    Ο sitzoune81, τα είπε όλα.
    AlmaNegra
    14.02.2008, 02:37
    Το αποκλείετε δηλαδή να είναι ακριβώς όπως τα λέει ο ποιητής Μάνος Ελευθερίου:

    "Έχω πρόβλημα να λύσω
    με ποιό τρόπο να μιλήσω (...)
    Έχω πρόβλημα υγείας
    καρδιακής κυκλοφορίας (...)

    Ίσως φταίει στην ουσία
    η μεγάλη ευαισθησία
    στην απάνθρωπη δική σου αναισθησία..."

    Η πιο μετά: "όσο και να σ'αγαπάνε
    μια στιγμή σε παρατάνε
    και σου λένε ότι θέλεις κάνε"

    ίσως το πιο χρήσιμο θα ήταν να σκεφτούμε τι σημαίνει για την κοινωνική και πολιτιστική μας πορεία αυτή η κίνηση, αντί να κρίνουμε τον κ. Ελευθερίου. Τέτοιες φωνές πρέπει να ακούει ο πολίτης αλλά απ' ότι φαίνεται δυστυχώς, ο μόνος τρόπος να βγουν προς τα έξω αυτές οι φωνές είναι πλέον αυτός.. Κάτι δεν πάει καλά σίγουρα, αλλά όχι με τον Μάνο Ελευθερίου. Κάτι δεν πάει καλά με όλους εμάς.

    Παράθεση:
    Ο Μανος Ελευθεριου ειχε δηλωσει στο Διφωνο:
    "...μακαρι να ερχοταν ο Πλουταρχος ή η Δεσποινα Βανδη να μου ζητησει τραγουδι! Με τα λεφτα απ' τα δικαιωματα θα πληρωνα τουλαχιστον 10 μηνες απο το νοικι μου και θα εξασφαλιζα τα φαρμακα μου για το υπολοιπο της ζωης".


    Τρομερό! Αυτό νομίζω πρέπει να είναι το 1ο θέμα για συζήτηση στην επόμενη συνεδρίαση του Υπουργείου Πολιτισμού, εάν ενδιαφέρονται οι κύριοι εκεί πέρα για κάτι άλλο εκτός από τις μίζες τους...
    alkyoni
    14.02.2008, 03:33
    Τι λετε ρε παιδια.... νομιζα πλακα εκαναν οταν ακουσα καποιους στο ραδιοφωνο να λενε οτι το εγραψε αυτο το τραγουδι ΑΥΤΟΣ ο Ποιητης.....!!!!
    Μολις τωρα ακουσα 1η φορα και το τραγουδι.... (αν ειναι τραγουδι δηλαδη αυτο το πραγμα....)
    Λυπαμαι πολυ... σε τι καταντια ειναι αυτη που βρησκομαστε....!!!!


    Η αληθεια ειναι οτι δεν διαγραφεται η μεγαλη προσφορα του Ποιητη στο ελληνικο τραγουδι , εστω και μετα απο μια τεραστια πατατα (να μου επιτρεψετε...)

    CHE
    14.02.2008, 08:11
    Ο Μάνος Ελευθερίου δεν είναι ο πρώτος ούτε θα είναι ο τελευταίος που το έκανε. Είχαν προηγηθεί και άλλοι δημιουργοί μεγάλου βεληνεκούς που έκαναν αμφισβητούμενες ή κακές επιλογές. Όχι, η προσφορά του δεν διαγράφεται. Ίσως ήθελε να κάνει την πλάκα του ο άνθρωπος.
    Το να δώσει ένα τραγούδι στον Ψινάκη το κρίνετε περισσότερο ή λιγότερο σοβαρό από το γεγονός ότι ο Θεοδωράκης ήτανε κάποτε Υπουργός δεξιάς κυβέρνησης, ή ότι ο Κατσαρός υπηρέτησε ποικιλοτρόπως τη δικτατορία (μέχρι και... ύμνο της έγραψε) και πολλά-πολλά άλλα γεγονότα. Οι ατυχείς ή κακές επιλογές όταν αυτές είναι μεμονωμένες και όχι συστηματικές δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να διαγράψουν μία πολιτιστική και καλλιτεχνική προσφορά.

    Υ.Γ. Θυμήθηκα την περίφημη κουτουλιά του Ζιντάν στον Ματεράτσι. Ήταν μια κακή στιγμή. Δεν γκρεμίστηκαν, όμως, όλα όσα έχτισε στην καριέρα του.
    Ο Ελευθερίου δεν παύει να είναι ο άνθρωπος που έγραψε τραγούδια που μας τρύπησαν τη ψυχή. Αυτά υπάρχουν και θα ζουν για πάντα μέσα μας.
    Hastaroth
    14.02.2008, 09:03
    Κατ'αρχήν,δέν αντιλαμβάνομαι πού κολλάει το οτι ο (προσκείμενος στήν Αριστερά) Θεοδωράκης διετέλεσε υπουργός σέ κυβέρνηση τής ΝΔ.Αποτελεί κατάντια το να μήν είσαι αριστερός;Στο εξωτερικό τέτοιες παρωχημένες αντιλήψεις έχουν ξεπεραστεί,στην Ελλάδα όμως φαίνεται οτι είμαστε ακόμα στην εποχή τού εμφυλίου...

    Περισσότερο επιλήψιμο θεωρώ το οτι ο Κατσαρός υπηρέτησε την χούντα (μπορούσε νά το αποφύγη μέ διάφορους διακριτικούς τρόπους,ή ακόμα και να φύγη στο εξωτερικό άν έβλεπε πως πιεζόταν και πως εδώ δέν θα έκανε και πολλά πράγματα άν δέν πήγαινε "μέ τά νερά" τών παττακοειδών).

    Οσο γιά την κουτουλιά τού Ζιντάν,δέν νομίζω οτι και αυτό κολλάει εδώ.Ηταν μιά κακή στιγμή που ο άνθρωπος παρασύρθηκε από τον θυμό του,λόγω καί τού άγχους εξ αιτίας τού αγώνα που είχε στη συγκεκριμένη περίπτωση.Ναί μέν δημιούργησε άσχημη εντύπωση γιά έναν αθλητή που δέν είχε δώσει αφορμές στο παρελθόν αλλά δέν το έκανε εσκεμμένα,απλά βρέθηκε σέ στιγμή ψυχολογικής αδυναμίας

    Αλλά επί τού θέματος,όταν ένας ποιητής τού ύψους και τού κύρους τού Μάνου Ελευθερίου δίνει στίχους σέ έναν εκπρόσωπο τής υποκουλτούρας (και τοιουτοτρόπως τόν "προωθεί") μέ την δικαιολογία οτι,επειδή αυτός ο εκπρόσωπος "πουλάει",θα τού εξασφαλίση λεφτά γιά τά νοίκια καί τά φάρμακά του,δέν μπορώ παρά να μήν μελαγχολήσω γιά τήν κατάντια αυτή.Αλλωστε δέν νομίζω οτι ο Μάνος Ελευθερίου έχει τόση ανάγκη από χρήματα,τη στιγμή που κυκλοφορούν ούκ ολίγα καλά τραγούδια μέ στίχο δικό του.

    Σίγουρα ο Ελευθερίου δέν παύει να είναι ο άνθρωπος που έγραψε σημαντικά τραγούδια,που υπάρχουν και ζούν ακόμα μέσα μας.Ομως τέτοιοι άνθρωποι οφείλουν να παραμένουν πάντα στίς επάλξεις τού πολιτισμού και να μήν τον προδίδουν,έστω και περιστασιακά.Κάτι ήξερε αυτός που είπε οτι "τά στερνά τιμούν τά πρώτα".....

    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 14-02-2008 09:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 14-02-2008 09:08 ]


    gikostas
    14.02.2008, 13:16
    Για να πω την αλήθεια δεν το περίμενα αυτό απο τον Κύριο Ελευθερίου.Δεν ξέρω αν είναι σωστό να καθίσουμε να αναλύσουμε τους λόγους για τους οποίους συνέβη αυτό που σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν μου πάει να κάνω και αρνητικά σχόλια πάνω σ'αυτό.Το μόνο που μου βγαίνει να κάνω σαν διαμαρτυρία είναι να σιωπήσω.Ας ελπίσουμε ότι ο Κύριος Ελευθερίου ξέρει.
    despinakontogianni
    14.02.2008, 14:15
    Δεν είμαι σε θέση να κρίνω ένα τόσο μεγάλο άνθρωπο, απλά λέω τη γνώμη μου! Ο Ψινάκης είναι όντως παρακμή, αλλά όσο μεγάλη ανάγκη και να είχα δε θα του έδινα έργα μου! Δεν καλούμαι να απολογηθώ για κάτι. Άποψη μου είναι! Και επιλογή του κου Ελευθερίου!
    hartigan
    14.02.2008, 15:41
    Ο Μάνος Ελευθερίου είναι πολύ καλός στιχουργός και ο Ψινάκης τα παίρνει όλα σην πλάκα.Πράγματι το τραγούδι που βγήκε ήταν τέλειο.Τα διαφορετικά έλκονται
    esta
    14.02.2008, 16:15
    απλά λυπάμαι...
    aggeliki
    15.02.2008, 00:55
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 14-02-2008 στις 02:37 έγραψε...

    Το αποκλείετε δηλαδή να είναι ακριβώς όπως τα λέει ο ποιητής Μάνος Ελευθερίου:

    "Έχω πρόβλημα να λύσω
    με ποιό τρόπο να μιλήσω (...)
    Έχω πρόβλημα υγείας
    καρδιακής κυκλοφορίας (...)

    Ίσως φταίει στην ουσία
    η μεγάλη ευαισθησία
    στην απάνθρωπη δική σου αναισθησία..."

    Η πιο μετά: "όσο και να σ'αγαπάνε
    μια στιγμή σε παρατάνε
    και σου λένε ότι θέλεις κάνε"

    ίσως το πιο χρήσιμο θα ήταν να σκεφτούμε τι σημαίνει για την κοινωνική και πολιτιστική μας πορεία αυτή η κίνηση, αντί να κρίνουμε τον κ. Ελευθερίου. Τέτοιες φωνές πρέπει να ακούει ο πολίτης αλλά απ' ότι φαίνεται δυστυχώς, ο μόνος τρόπος να βγουν προς τα έξω αυτές οι φωνές είναι πλέον αυτός.. Κάτι δεν πάει καλά σίγουρα, αλλά όχι με τον Μάνο Ελευθερίου. Κάτι δεν πάει καλά με όλους εμάς.

    Παράθεση:
    Ο Μανος Ελευθεριου ειχε δηλωσει στο Διφωνο:
    "...μακαρι να ερχοταν ο Πλουταρχος ή η Δεσποινα Βανδη να μου ζητησει τραγουδι! Με τα λεφτα απ' τα δικαιωματα θα πληρωνα τουλαχιστον 10 μηνες απο το νοικι μου και θα εξασφαλιζα τα φαρμακα μου για το υπολοιπο της ζωης".


    Τρομερό! Αυτό νομίζω πρέπει να είναι το 1ο θέμα για συζήτηση στην επόμενη συνεδρίαση του Υπουργείου Πολιτισμού, εάν ενδιαφέρονται οι κύριοι εκεί πέρα για κάτι άλλο εκτός από τις μίζες τους...



    Την δήλωση αυτή την βρίσκω τραγική και όχι για τον κύριο Ελευθερίου αλλά για την κοινωνία του σήμερα. Έτσι δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω με κάθε λέξη που έγραψε ο κύριος AlmaNegra....




    Παράθεση:

    Προσωπικά είμαι αρνητική ακόμα κι όταν ακούω στιχουργούς να λένε: "γράφω έντεχνα αλλά γράφω και πιο εμπορικά"! Αν θέλουν να γίνουν έμποροι γιατί δεν ανοίγουν ένα μανάβικο;...



    Και επιτέλους με αυτή την καραμέλα:"Εγώ γράφω μη εμπορικά τραγούδια, δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω" και όλα αυτά σταματήστε τα! ΑΠό τη στιγμή που μερικά τραγούδια δισκογραφούνται και βγαίνουν στο εμπόριο έχουν σκοπό να πουλήσουν. Δηλαδή έχει διαφορά το μαγαζάκι με τα τζην στη γωνία από την κάθε μεγαλοβιομηχανία? Και οι δύο εμπόριο δεν κάνουν?Η διαφορά είναι στον τζίρο???

    Πολύ λάθος ο όρος "εμπορικό τραγούδι".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-02-2008 08:22 ]


    PashalinaMakia
    15.02.2008, 11:41
    Βρε παιδιά τι λυπάστε?Μιλάτε οι περισσότεροι λες κι είστε ποιητές της τάξης του Βάρναλη,του Καρυωτάκη και του Ρίτσου!Κουλάρετε!

    Αν είναι κάποιος από δω ο οποίος κρίνει τον Ελευθερίου,είναι καλύτερός του ας το πει!Αλλά για προσγειωθείτε λιγάκι στην πραγματικότητα.Απο αυτό το τραγούδι οι χρηματικές του απολαβές θα είναι δεκαπλάσιες απο οτι είχε για τα "Μαλαματένια λόγια".

    Αλλά πιστεύω πως ο Ελευθερίου είναι πολύ μάγκας γιατί δεν πήγε σε κάποιο κρατικό κανάλι και με το πέπλο της ποιότητας να βάλει χέρι στα κρατικά ταμεία,όπως κατά καιρούς έχουν κάνει πολλοί "ποιοτικοί".άρα ποιά είναι οι ποιότητα ρε παιδιά που πολλοί λυπάστε?Για την πραγματική ποιότητα λέω.Για εκείνη του ανθρώπου.
    sitzoune81
    15.02.2008, 11:48
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 15-02-2008 στις 11:41 έγραψε...

    Βρε παιδιά τι λυπάστε?Μιλάτε οι περισσότεροι λες κι είστε ποιητές της τάξης του Βάρναλη,του Καρυωτάκη και του Ρίτσου!Κουλάρετε!

    Αν είναι κάποιος από δω ο οποίος κρίνει τον Ελευθερίου,είναι καλύτερός του ας το πει!Αλλά για προσγειωθείτε λιγάκι στην πραγματικότητα.Απο αυτό το τραγούδι οι χρηματικές του απολαβές θα είναι δεκαπλάσιες απο οτι είχε για τα "Μαλαματένια λόγια".

    Αλλά πιστεύω πως ο Ελευθερίου είναι πολύ μάγκας γιατί δεν πήγε σε κάποιο κρατικό κανάλι και με το πέπλο της ποιότητας να βάλει χέρι στα κρατικά ταμεία,όπως κατά καιρούς έχουν κάνει πολλοί "ποιοτικοί".άρα ποιά είναι οι ποιότητα ρε παιδιά που πολλοί λυπάστε?Για την πραγματική ποιότητα λέω.Για εκείνη του ανθρώπου.



    Η πικρη αληθεια
    Σωστοτατη εισαι!!!!
    PashalinaMakia
    15.02.2008, 11:56
    Ευχαριστώ απο πάνω μέλος sitzoune81..Κατευθείαν να τον στήσουν στον τοίχο τον άνθρωπο...
    StavmanR
    15.02.2008, 12:34
    Εγώ με τη σειρά μου διακατέχομαι από την εξής απορία. Πόσοι από εμάς που τον κατακρίνουμε, έχουμε αγοράσει ένα έργο του; Πόσοι θεωρήσαμε ότι είναι στοιχειώδης σεβασμός προς τον άνθρωπο που έχει συμμετάσχει στην παιδεία μας, να αγοράσουμε έστω κι ένα ανθολόγιό του, ή ένα CD μουσικής που συμμετείχε στιχουργικά;

    Έχουμε την πεποίθηση ότι κάποιος για να ασχοληθεί με την τέχνη πρέπει να τρώει ρίζες και να ζει ερημίτης σε μία σπηλιά, αρκεί να μας παραδίδει τα ποιήματά του, ώστε να βγαίνουμε στις καφετέριες και να πουλάμε μούρη στις 'γκόμενες', πετώντας στιχάκια του Μάνου Ελευθερίου. Μιλάμε για στροφή ενός ποιητή στην υποκουλτούρα, την ώρα που η υποκουλτούρα και το σταρ σύστεμ είναι (και) δικό μας παράγωγο (εμείς το τροφοδοτούμε σίγουρα). Κάποια στιγμή όλοι θολώνουν μπρος στην άνιση κοινωνική μεταχείριση και αντιδρούν σπασμωδικά, είτε με πρόθεση να προκαλέσουν το κοινό αίσθημα, είτε για να εκτονώσουν μία εσωτερική απογοήτευση. Είναι δυνατόν να συζητούμε για πολιτισμικά στοιχεία του τόπου και να αναφερόμαστε στην τάδε τραγουδίστρια της Γιουροβίζιον, πριν τουλάχιστον αναφερθούμε στην πένα αυτών των ποιητών, ή το πιάνο των μεγάλων συνθετών μας;

    Άποψή μου είναι αυτή που έχω εκφράσει και σε άλλο τόπικ. Είμαστε "ελεύθεροι σκοπευτές" της κοινωνίας. Ζούμε πίσω από μία στοιχειώδη ασφάλεια που την ονομάζουμε 'ιδέα', στην οποία καλύπτουμε τις βασικές ανασφάλειές μας, και πυροβολούμε τους πάντες και τα πάντα. Σε τελική ανάλυση, αν κάποιος έχει δικαίωμα στην έκπτωση, αυτός λέγεται Μάνος Ελευθερίου, μιας και η έκπτωση προϋποθέτει την ύπαρξη αξίας. 'Εκ του ουδενός ουδέν...'

    Αφήνω την ποίησή του να μιλήσει, μιας και οι εκτενείς αναλύσεις μου ωχριούν μπρος σε 3 στίχους του...

    Απ' την συλλογή του "Το νεκρό καφενείο" - εκδόσεις Καστανιώτη, 1997 - οι στίχοι:

    "Δέν είναι κόσμος εδώ και μήτε τόπος για να ζήσουμε.
    Χρυσάφι ντροπής στοιβάζουν οι άνθρωποι.
    Ευεργετούν τον πλούτο και ελεούν το ασήμαντο."

    (απ' το ποίημά του "Δεν είναι κόσμος εδώ")



    ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΕΡΟΥ ΕΡΗΜΙΚΟΥ ΠΟΙΗΤΗ ΣΤΑ 1988

    Σαν φύλλο τριαντάφυλλου σέρνει το θάνατό του -
    πένθη και λάθη και χαμένες συναντήσεις.
    Ο ίδιος φταίει για όλα - ξέρει πια τον εαυτό του -
    δεν ξεχωρίζει την ψυχή απ' τις αισθήσεις.

    Τον έπνιξαν, τον βρώμισαν των άλλων τα σκουπίδια.
    Δεν υπολόγισε, δεν είδε τις αιρέσεις
    πως λέει κάποιος: " Με τα ψεύδη και με τα στολίδια
    ακόμη και να γκρεμιστείς, αρκεί ν' αρέσεις
    ".


    Δεν άκουσε τι του 'λεγε μήτε η διαίσθησή του
    και βγήκε παίζοντας μονάχος δύο ρόλους.
    Με ανύποπτη την ερημιά σε τέτοιες παρορμήσεις
    επόμενο ήταν να στραφεί στους μονολόγους.




    Διαβάστε τώρα πώς εκφράζεται ένας απογοητευμένος ποιητής σε άλλο έργο του...

    "Οδοιπορία σε ναρκοπέδιο"

    "Ελάχιστοι του απάντησαν για τα ποιήματά του.
    Σαν να του στέλνανε συλλυπητήρια.
    Ο κάθε κάλπης* του 'δινε μια θέση
    για τη λησμονιά."


    *καλπης: υποκριτής, τιποτένιος, ανυπόληπτος



    "Ποιητής μελλουσών γενεών" :


    "Δεν έχει πια τις πρώτες δυνάμεις του
    κι ο ποιητής μαραίνεται
    στα χέρια αυτού του κόσμου του αχάριστου."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-02-2008 12:59 ]


    Aiolos_m
    15.02.2008, 13:44
    Να μην λυπάστε καθόλου.

    Αυτά τα πράγματα γίνονται με πλήρη συνείδηση ή δεν γίνονται καθόλου. Καταρχήν να σας πω ότι ο Μάνος Ελευθερίου δεν γράφει πλέον τραγούδια. Υπάρχει ένα πολύ μεγάλο "αποθεματικό" με στίχους γραμμένους τα περασμένα χρόνια που είναι ικανό να θρέψει άλλη μια γενιά μουσικής διαδρομής. Ό,τι΄καινούργιο ακούτε και είναι σε στίχους Μάνου Ελευθερίου είναι γραμμένο παλιά και όχι επί τούτου.

    Επίσης ο συγκεκριμένος στιχουργός στην ιστορία του, δεν αρνήθηκε ΠΟΤΕ τραγούδι όταν του το ζήτησαν, είτε του το ζήτησε ο Θεοδωράκης, είτε ο Βασίλης Τερλέγκας (βλέπε "φυλακή", "Δεν Μου Λείπεις" κλπ), είτε ο Ηλίας Ψινάκης καλή ώρα. Απ' ότι ξέρω έχει δώσει και τραγούδι σε άτομο χωρίς δημοσιότητα και δική του δισκογραφία και μάλιστα με την καλύτερη διάθεση. Είναι και ανάμεσά μας αν θέλει μπορεί να το επιβεβαιώσει.

    Καταλαβαίνω την έκπληξη όλων μας αλλά δείτε και τα δεδομένα ή ελάτε ακόμα και στη θέση του. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω τα λεφτά είναι αρκετά και το όλο θέμα έχει πλάκα. Άσχετα αν εμείς θέλουμε τους καλλιτέχνες "μας" ταγμένους σε έναν ιερό σκοπό και είτε τους αποθεώνουμε, είτε τους καταδικάζουμε.

    ΥΓ ΣταβΜαρ εγώ πάντως έχω αγοράσει κι έχω διαβάσει πολλά έργα του

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 15-02-2008 13:46 ]


    spiroos
    15.02.2008, 14:03
    Αίολε συμφωνώ σε όλα εκτός από:

    "Καταλαβαίνω την έκπληξη όλων μας αλλά δείτε και τα δεδομένα ή ελάτε ακόμα και στη θέση του. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω τα λεφτά είναι αρκετά και το όλο θέμα έχει πλάκα. Άσχετα αν εμείς θέλουμε τους καλλιτέχνες "μας" ταγμένους σε έναν ιερό σκοπό και είτε τους αποθεώνουμε, είτε τους καταδικάζουμε. "

    Εδώ με βρίσκεις πλήρως αντίθετο. α. Είτε για τα λεφτά και την αναγκη τους (να ναι καλά η ΑΕΠΙ και τα μυθιστορήματα, ανάγκη δεν υπάρχει. Δεν είμαι ο λογιστής του, το εχει δηλώσει σε συνεντευξη ο ίδιος) β. Πλάκα σε τέτοια πράγματα δεν γίνεται. Υπάρχουν ιερά και όσια.

    Προσωπικά του χρεώνω αυτήν την επιλογή στο μέγιστο βαθμό. Ειδικά όταν φωτογραφίζεται δίπλα στο Ψινάκη τη μια μέρα και την ακριβώς επομένη μιλά για πολιτισμό στον ΙΑΝΟ. Και εσύ Αιολε ξερεις τι είπε, ήμασταν οι δυο εκεί και τον χαιρετίσαμε εγκαρδίως.

    Η ιστορία του υπάρχει και τη σέβομαι.





    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 15-02-2008 14:03 ]


    aggeliki
    15.02.2008, 14:30
    Παράθεση:

    Το μέλος geove στις 15-02-2008 στις 09:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 15-02-2008 στις 00:55 έγραψε...

    [
    Και επιτέλους με αυτή την καραμέλα:"Εγώ γράφω μη εμπορικά τραγούδια, δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω" και όλα αυτά σταματήστε τα! ΑΠό τη στιγμή που μερικά τραγούδια δισκογραφούνται και βγαίνουν στο εμπόριο έχουν σκοπό να πουλήσουν. Δηλαδή έχει διαφορά το μαγαζάκι με τα τζην στη γωνία από την κάθε μεγαλοβιομηχανία? Και οι δύο εμπόριο δεν κάνουν?Η διαφορά είναι στον τζίρο???

    Πολύ λάθος ο όρος "εμπορικό τραγούδι".








    Για να εξηγούμαι και να μην παρεξηγούμαι (κι επειδή από "καραμέλες" δε γνωρίζω), δεν έγραψα πουθενά τη φράση "εγώ δε γράφω εμπορικά τραγούδια, γιατί εμένα δε με ενδιαφέρει να πουλήσω".
    Και επαναλαμβάνω: δε μου αρέσει το μότο "γράφω έντεχνα (εννοεί ποιοτικά), αλλά και εμπορικά (εννοεί ποπ-λαϊκά)". Ποιος είναι αυτός που θα πει ότι ένα καλό τραγούδι αποκλείεται να έχει απήχηση στον κόσμο (να είναι δηλαδή και "εμπορικό"); Εννοείται ότι από τη στιγμή που βγάζουμε προς τα έξω τη μουσική μας, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βρεθούν άνθρωποι που θα την ακούσουν. Αλλιώς θα την κρατούσαμε για τον εαυτό μας! Δεν υπάρχει τέχνη που δεν μοιράζεται! Αυτό, βέβαια, απέχει από την παραπάνω δήλωση που την ερμηνεύω κάπως έτσι: "είμαι ποιοτικός, αλλά γράφω και κανένα σκυλοτράγουδο μπας και βγάλω κανένα φράγκο!"
    Δηλαδή:
    α)Αποκλείει την "επιτυχία" από ένα καλό τραγούδι...
    β)Υποβιβάζει την έννοια της τέχνης καθιστόντας την απλό εμπόριο...

    Αυτός που θα πει κάτι τέτοιο δεν είναι κατά τη γνώμη μου καλλιτέχνης αλλά έμπορος, κι αν δεν έχει δισκογραφική εταιρεία - που θα δικαιολογούσε μια τέτοια στάση - τότε γιατί δεν ανοίγει ένα μανάβικο;...

    Νομίζω ότι θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο όρος "εμπορικό τραγούδι" είναι λάθος. Μήπως για τα "Μεταξωτά" του Μάλαμα θα έλεγε κανείς ότι πρόκειται για "εμπορικό τραγούδι"; Κι όμως πούλησε! (Όπως φυσικά και τόσα άλλα...)





    Ωραία και εγώ για να μην παρεξήγουμε, δεν είπα ότι το είπες εσύ.ΑΠλά πιάστηκα από τα λόγια σου!

    Σε όσα είπες συμφωνώ!