ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    Υμνος στη μαμα του μουσικου!!!!!

    pclos
    14.02.2008, 23:44
    Αφορα ολους οσους ειναι μουσικοι,οσους ασχολουνται αλλα και τους ακροατες μια που κανεις μα κανεις δεν ζει χωρις μουσικη..
    τι ρολο επαιξε η παιζει η μητερα σας σε αυτη την ενασχοληση?
    σας εδωσε λεφτα κρυφα απο τον πατερα σας για καποιο οργανο?για καποιο εξοπλισμο ισως?ηχεια? cd? μηπως παιζατε τυμπανα σε πολυκατοικια και ειχε αναλαβει να ησυχαζει τους γειτονες?και γενικωτερα ποσα τσονταρισε η επενδυσε σε αυτη σας την αγαπη για την μουσικη?πολλα?λιγα?
    ας σκεφτουμε λοιπο ολοι και ας γραψουμε ενα ενγκωμιακι για την μαμα!
    το αξιζει αλωστε!!! η μηπως εχω αδικο?
    παντως εμενα η δικια μου επενδυσε στο ατομακι μου ενα 4αρι σε καλη περιοχη!!!!
    και δεν τα ειχε προχειρα lol......thank you!!!


    sylviaki
    14.02.2008, 23:50
    αχ η μανουλα μου!εκεινη με εβαλε να κανω μαθηματα πιανου και μετα πηγα και ωδειο!ηταν παντα διπλα μου και με στηριζε και οικονομικα και ψυχολογικα.Και προσπαθουσε να βρισκει τους καλυτερους καθηγητες για να κανω μαθημα.

    KIT_KAT
    15.02.2008, 00:13
    Του Φοίβου η μαμά τον έβαζε στην κούνια και στα μάτια σαπούνια και γαλάκτωμα, του έδειχνε πως έκανε η πάπια, τον έστελνε σχολείο και καθόταν στο δίπλα θρανίο, με ροζ κοκκαλάκια, είχε μυρωδιά από γαζία...

    κι όμως έγινε μια χαρά μουσικός ο άνθρωπος


    Εμένα πάλι η μαμά μου όντας η ίδια τόσο καλή στη μουσική μάλλον μόνο κακό μου έκανε
    Hastaroth
    15.02.2008, 00:39
    Ολως παραδόξως (που λένε και οι Νικαραγουανοί..) ούτε η μητέρα μου,ούτε ο πατέρας μου μέ βοήθησαν ιδιαιτέρως στην ενασχόλησή μου μέ τη μουσική.Θά έλεγα μάλιστα οτι αρχικά μάλλον μέ επιφυλακτικότητα έβλεπαν αυτή τη δραστηριοτητά μου (άν και από ένα σημείο και μετά,δέν έδιναν και μεγάλη σημασία στό τί έκανα).Ναί μέν ο πατέρας μου μού πήρε το πρώτο σέτ drums (που το έχω ακόμα),ναί μέν η μητέρα μου μού είχε πάρει μιά melodica (που και αυτήν την έχω ακόμα),αλλά δέν έπαιρναν καί τόσο στά σοβαρά το γεγονός οτι ασχολιόμουν μέ τη μουσική.

    Καί λέω οτι είναι παράδοξο γιατί αμφότεροι είχαν ασχοληθεί μέ τη μουσική.Η μέν μητέρα μου στά νιάτα της έπαιζε πιάνο,καί μάλιστα σέ ραδιοφωνικές εκπομπές μέ την Αντιγόνη Μεταξά (θυμάμαι οτι ακόμα και όταν ήμουν 5 χρονών είχαμε ένα πιάνο στο σπίτι,το οποίο όμως μετά από λίγο πουλήθηκε),ο δέ πατέρας μου έπαιζε στην μαντολινάτα Τρικάλων (καί μάλιστα μαζί μέ τον Τσιτσάνη-εννοείται βέβαια προπολεμικά).Και αυτός βέβαια όταν απέκτησε οικογένεια δέν είχε χρόνο να ασχολήται,αλλά όταν συνταξιοδοτήθηκε,τού κάναμε (ο αδελφός μου κι'εγώ) δώρο ένα μαντολίνο και ξανάρχισε πού καί πού να παίζη-μιά φορά μάλιστα είχαμε κάνει και μαζί πρόβα....

    Τώρα που καί οι δύο έφυγαν από τη ζωή,μού έχουν μείνει ενθύμια τό μαντολίνο,ένα σκαμπώ που είχε η μητέρα μου όταν έπαιζε πιάνο (το χρησιμοποιούσα κι'εγώ γιά τά τύμπανα κάποιο διάστημα) καί ένας μετρονόμος ξύλινος (μέ επιγραφή "Metronome selon Maelzel"...) ο οποίος όμως είναι πιά μισοδιαλυμένος....

    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 15-02-2008 00:40 ]


    incomplete_angel
    15.02.2008, 00:57
    Αχ αυτή η μαμά.....
    manos_p
    15.02.2008, 13:05

    I mitera mou mou agorase to prwto paidiko armonio gia xtistougenniatiko dwro...

    auto itan kai to ksekinima mou..
    despinakontogianni
    19.02.2008, 22:24
    Αν δεν ήταν και η μαμά τι θα γινόμαστε....
    RoCkLiViN2
    20.02.2008, 11:41
    Oson afora tin enasxolisi mou me ti mousiki, boithise perissotero o pateras mou... Alla oson afora to ti akouw simera, katalutiko rolo epaikse i mitera mou... An kai einai kai oi duo rockades, i mother akouge kai ligo metal kai ekeini mou edeikse to eisitiriaki twn Maiden, pou eixe paei to 87 ( o pateras mou den goustare ap oti mou pe kai den eixe paei mazi tis...tote imoun 1 xronou) ki etsi arxisa na akouw Maiden ap ta 12 mou kai kata sunaipeia mexri twra Heavy Metal..... S'euxaristw mama...
    antreas_dr
    20.02.2008, 13:06
    Εγώ από μικρός ήθελα να μάθω ηλεκτρικό μπάσο αλλά ποτέ δεν μου πήρανε γιατί το ηλεκτρικό μπάσο καίει πολύ ρεύμα...

    Έτσι έμαθα τύμπανα που είναι και φιλικά προς το περιβάλλον...
    Hastaroth
    20.02.2008, 13:52
    Γιατί δηλαδή,τά ηλεκτρονικά τύμπανα τί καίνε,πετρέλαιο ή Jet A2 ;

    Νά προσθέσω ακόμη στίς αναμνήσεις μου πως,άν και κάποιες φορές οι γονείς μου μέ βοήθησαν να μεταφέρω (μέ το αυτοκίνητό τους) τά τύμπανά μου σέ χώρους όπου έπαιζα,μόνο δύο φορές όλες κι'όλες ήρθαν να μέ ακούσουν-κι'αυτές όχι σέ συναυλίες ρόκ.

    Πάντως πιστεύω οτι ο "ύμνος" δέν πρέπει να αφορά μόνο στην μαμά αλλά και στόν μπαμπά τού μουσικού,άρα ο τίτλος τού θέματος έπρεπε να είναι "ύμνος στους γονείς τού μουσικού".

    Αλλο άν η μαμά πάντα (ή σχεδόν πάντα) είναι λιγώτερο αυστηρή από τον μπαμπά καί μάς κάνει περισσότερα χατήρια...

    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 20-02-2008 13:56 ]


    vangos-guitarman
    20.02.2008, 18:02
    όπως λέει και ο ζακ, αυτούς ν'ακούς που έχουν μια κιθάρα και στον κόσμο μια μαμά κι άμα δεν μπορούν να της πούν της το γράφουν και της το τραγουδούν!!
    ακούστε μας δηλαδή!!!
    oulion
    17.07.2008, 15:38

    Η μανούλα μου ήθελε να μου σταματήσει τη μουσική!

    Δεν ήθελε καν να γίνω μουσικός αλλά δεν το έλεγε ευθέως γιατί γνώριζε τι θα γινόταν στο σπίτι...

    Πάντως τώρα που είναι το επάγγελμά μου, με ανεβάζει ψυχολογικά όταν βρίσκομαι σε πίεση και ποτέ δε μου λέει να σταματήσω όταν διαβάζω μουσική(εννοείται).

    (Οι υπόλοιποι στο σπίτι έχουν ένα θέμα με τους ήχους και ειδικά όταν μελετάω φλάουτο.)


    emmanuella
    17.07.2008, 22:57

    Η Μαμά μου να με στηρίξει ??? Χαχαχαχαχα !!! Αυτή μόλις ανοίγω το πιάνο λέει " Πάλι πιάνο θα παίξεις ? Αμάν...αγάπη που του χεις...! Δηλαδή δεν θα ησυχάσουμε ποτέ σε αυτό το σπίτι ? Μια κιθάρα , ένα πιάνο και εσένα να τραγουδάς θα ακούμε ? "

    Παιδιά κρατάει 8 δεύτερα ! Το έχω χρονομετρήσει και το λέει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!


    busted
    18.07.2008, 01:43

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 17-07-2008 στις 22:57 έγραψε...

    Η Μαμά μου να με στηρίξει ??? Χαχαχαχαχα !!! Αυτή μόλις ανοίγω το πιάνο λέει " Πάλι πιάνο θα παίξεις ? Αμάν...αγάπη που του χεις...! Δηλαδή δεν θα ησυχάσουμε ποτέ σε αυτό το σπίτι ? Μια κιθάρα , ένα πιάνο και εσένα να τραγουδάς θα ακούμε ? "

    Παιδιά κρατάει 8 δεύτερα ! Το έχω χρονομετρήσει και το λέει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!



    χαχαχα{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    ma-gi
    18.07.2008, 10:23

    Δεν έχω παράπονο από κανέναν και οι δύο με στήριξαν, με άντεξαν στις ατελείωτες ώρες διαβάσματος να τους ζαλίζω το κεφάλι προσπαθώντας να μάθω το czerny κλπ., ξόδεψαν πολλά χρήματα γι' αυτό (χωρίς να τους περισεύουν) και ήταν πάντα δίπλα μου.

    Η μαμά μου ήταν ο λόγος που δεν τα παράτησα. Στα 16 μου τσακώθηκα με την καινουρια δασκάλα μου και έφυγα από το ωδείο και δεν ήθελα να ξαναπατήσω με τίποτα, ήθελα να τα παρατήσω. Η μαμά μου με πίεζε να συνεχίσω και τελικά μετά από αρκετούς μήνες με έπεισε να πάμε σε άλλο ωδείο και έτσι κι έγινε και τελικά πήγα και συνέχισα και πήρα και το πτυχίο μου.


    emmanuella
    18.07.2008, 13:47

    Παράθεση:

    Το μέλος busted στις 18-07-2008 στις 01:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 17-07-2008 στις 22:57 έγραψε...

    Η Μαμά μου να με στηρίξει ??? Χαχαχαχαχα !!! Αυτή μόλις ανοίγω το πιάνο λέει " Πάλι πιάνο θα παίξεις ? Αμάν...αγάπη που του χεις...! Δηλαδή δεν θα ησυχάσουμε ποτέ σε αυτό το σπίτι ? Μια κιθάρα , ένα πιάνο και εσένα να τραγουδάς θα ακούμε ? "

    Παιδιά κρατάει 8 δεύτερα ! Το έχω χρονομετρήσει και το λέει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!



    χαχαχα{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}



    Και το πιο αστείο είναι ότι αυτή έχει πάρει πτυχίο πιάνου....δηλαδή...δεν με καταλαβαίνει έστω και λίγο???


    Agaph4you
    19.07.2008, 18:13

    Εγώ δεν μπορώ να πω ο΄τι δεν με βοήθησε...και μόνο που πλήρωνε ήταν κάτι...

    Αλλά μόνο αυτό εκανε...