ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη

    Είμαι 8 χρονών και για μένα γράφει ο μπαμπάς μου.

    cranky
    17.02.2008, 08:17
    Πρώτα -πρώτα να ξεμπερδευτώ εγώ !!!
    Σκοπεύεις να πάρεις αρμόνιο για να κάνη τις ασκήσεις της πιάνου η μικρή, σωστά ??
    Επίσης, θέλεις αρμόνιο των 200-300 Ε επειδή ειναι πολύ φθηνότερο απο ενα μεταχειρισμένο πιάνο, σωστά ??
    Τότε παίρνεις το Ε-313, για αρχή, όπως είπαμε πιο πάνω.Με το Touch Response είναι οτι πρέπει για το ξεκίνημά της.Το pitch bend δεν της χρειάζεται, γιατί το πιάνο, δεν έχει.Η USB σύνδεση (επίσης) δεν της χρειάζεται, και αν τελικά δεν σε ικανοποιεί ο ήχος του λόγω των ηχείων του, μπορείς να το συνδέεις με το στερεοφωνικό σου, τουλάχιστον την ώρα που θα μελετάη η μικρή.
    Αν όμως το θέλεις (κατα βάθος) για σένα και (παρεπιπτόντως) να μελετάη και η κόρη σου, νομίζω οτι θα πρέπει να αυξήσης σημαντικά το budget σου.
    konstans
    17.02.2008, 10:41
    Χα! cranky κατά βάθος προέκυψε και για μένα αλλά όχι , είπαμε ότι το θέλω πρώτα για τη κόρη μου , επομένως με κάλυψες πλήρως και με < προσγείωσες > γιατί εγώ θα έκανα αλλά πράγματα με usb και Pitch Bend .
    Οκ
    Λοιπόν , Ε313 set μόνο 311 Eur. και όλα καλά .
    Αργότερα βλέπουμε , πιστεύω να σας ενοχλήσω πάλι σε 4-5 χρόνια όταν θα είναι 13 χρονών για ηλεκτρικό πιάνο ή ένα stage .



    Ευχαριστώ όλους όσους συμβάλατε .
    Ένας κατατοπισμένος πατέρας .

    deathminor88
    17.02.2008, 12:37
    Το θέμα είναι πως το αρμόνιο απέχει πολύ από το πιάνο. Το θέμα είναι ότι θα δυσκολεύεται ίσως στο ωδείο στην αλλαγή στα πλαστικά και ελαφριά στα βαριά πλήκτρα του πιάνου. Επομένως ούτε τα δάχτυλα της θα γυμναστούν όσο πρέπει. Αυτό είναι το κακό. Το ξέρω ότι ίσως είναι οικονομικά δύσκολο, όμως αξίζουν τα λεφτά και η υπομονή για να μάθει σωστά η μικρή.

    ΥΓ Από τα παραπάνω φυσικά δεν προκύπτει το ότι δεν μπορεί να μάθει κάποιος πιάνο αν ξεκινήσει από αρμόνιο.

    Όπως και να έχει καλή αρχή και υπομονή!
    konstans
    17.02.2008, 15:04
    ευχαριστώ πολύ deathminor88 .
    delta66
    18.02.2008, 08:56
    Παράθεση:

    Το μέλος konstans στις 15-02-2008 στις 06:06 έγραψε...
    Άρχισα πριν από 1 μήνα πιάνο και η δασκάλα μου , μου είπε ότι χρειάζεται να πάρω αρμόνιο στο σπίτι.
    Εσείς τι λέτε ?


    Χαχαχα
    konstans
    18.02.2008, 15:20
    delta66
    Προς τι ο γέλωτας και η ειρωνεία ?
    Αποσκοπεί στη κόρη μου η στη δασκάλα της ?
    ή μήπως το το κόλλησες από τους μονομάχους σου ....

    Να το λύσουμε ................
    Γιατί απο τι ξέρω στο ελληνικό λεξιλόγιο δεν υπάρχει η λέξη χαχα ( όσο και αν εψαξα ) .
    αλλα ούτε και στη γλώσσα των ψαριών που διαθέτεις .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : konstans στις 18-02-2008 15:25 ]


    delta66
    18.02.2008, 15:53
    Παράθεση:

    Το μέλος konstans στις 18-02-2008 στις 15:20 έγραψε...
    delta66
    Προς τι ο γέλωτας και η ειρωνεία ?
    Αποσκοπεί στη κόρη μου η στη δασκάλα της ?
    ή μήπως το το κόλλησες από τους μονομάχους σου ....

    Να το λύσουμε ................
    Γιατί απο τι ξέρω στο ελληνικό λεξιλόγιο δεν υπάρχει η λέξη χαχα ( όσο και αν εψαξα ) .
    αλλα ούτε και στη γλώσσα των ψαριών που διαθέτεις .


    χαχαχα
    Πριν γελασα πικρα.
    Τωρα γελαω και κανονικα γιατι δεν καταλαβες και το εριξες στην επιθεση και μαλιστα
    χρησιμοποιοντας αθωα ψαρακια.
    Λοιπον να σου εξηγησω το "γέλωτα" μου.
    Αν προσεξες στην παραθεση μου "μαυρισα" τις λεξεις ΠΙΑΝΟ και ΑΡΜΟΝΙΟ.
    Αν πηγαινες εσυ να μαθεις να οδηγας αυτοκινητο και ο δασκαλος σου ελεγε να αγορασεις ποδηλατο, πως θα σου φαινοταν?
    Δεν θα σου εβγαινε αυτο το "χαχαχα" και χωρις να υπαρχει σε κανενα λεξιλογειο?

    Αλλαξε φιλε δασκαλα και παρε ενα ΠΙΑΝΟ στη κορη σου να μαθει μουσικη (και κουμπακια μαθαινει αργοτερα).
    Φιλικα Σπυρος.

    ΥΓ τα ψαρακια τι σου φταιξανε? να το κοιταξεις αυτο.



    bird1971
    18.02.2008, 17:38

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:16 ]


    deathminor88
    18.02.2008, 18:26
    Tο πιο εκνευριστικό είναι να μιλάνε και να να επιτίθενται άνθρωποι χωρίς να ξέρουν.

    1 delta66 : Πολλοί ξεκινήσανε με αρμόνιο έχοντας στόχο να μάθουν πιάνο. Επίσης πολλοί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για την αγορά πιάνου, οπότε η λύση του αρμονίου έστω στην αρχή είναι μια καλή επιλογή. Επίσης υπάρχει και άλλο ένα θέμα. Αν το παιδάκι αποφασίσει ότι δεν του αρέσει η μουσική ή το πιάνο? Θα πουλήσουν το όργανο μεν, αλλά θα έχει πάει χαμένο και λιγότερα χρήματα θα πάρουν. Όπως ίσως είδες και εγώ μαζί σου είμαι. Το ιδανικό ΕΙΝΑΙ το πιάνο, ότι και να λέμε!

    2 bird1971 : κάνεις προσωπική επίθεση, χωρίς να ξέρεις κάτι για το άτομο στο οποίο επιτίθεσαι. Όπως είδες στη δεύτερη απάντηση του εξηγεί πολύ καλά τι εννούσε και με βρίσκει σύμφωνο.

    3 Ας μην συνεχίσετε γιατί έτσι μόνο δεν βοηθάτε το μέλος konstans
    delta66
    18.02.2008, 19:09
    "Φιλαρακο" μου ακομα δεν εχεις καταλαβει.
    Αλλα δεν πειραζει.
    Ο λογος που εκανα τον κοπο να ασχοληθω με την ερωτηση δεν ηταν ο
    χλευασμος αλλα το ενδιαφερον μου για το μουσικο μελλον της μικρης.
    Και ως συνηθως ειμαι "σκληρος" για να προκαλω το ενδιαφερον και να ξυπνανε τα αιματα.
    Δεν ξερω τι κανανε οι γνωστοι καποιων εδω που ξερουν πιανο και ξεκινησαν με "αρμονιο", αλλα σιγουρα θα ηταν καλυτεροι πιανιστες αν ειχαν ξεκινησει με πιανο και ειχαν μια "δασκαλα" καλυτερη απο της μικρης, που προτεινει να παρετε αρμονιο για
    να της μαθει ΠΙΑΝΟ.
    Φιλε konstans θα σου μιλησω την σκληρη γλωσσα της αληθειας και ας με παρεξηγησεις παλι,
    δεν θα σε χασω και απο πελατη στο κατω-κατω.
    Προφανως η δασκαλα ειδε οτι οτι δεν εχεις την "ανεση" να παρεις πιανο και σου λεει "μη χασω και τον πελατη, ας του πω να παρει κατι φτηνο οπως το αρμονιο".
    Εγω λοιπον σου λεω να βρεις ενα πιανο μεταχειρισμενο οσο πιο φτηνο μπορεις και
    να το κανεις δωρο στην κορη σου.
    Και οικονομικα αν το δεις, αν η κορη σου δεν εχει ταλεντο τελικα, η τιμη μεταπωλησης στο πιανο ειναι ΠΟΛΥ καλυτερη απο του αρμονιου.
    Κοιτα τουλαχιστον τη λυση του ηλεκτρικου πιανου με βαρυκεντρισμενα πληκτρα (θα σου πουν οι πιανιστες του φορουμ προτασεις στα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις)

    ΥΓ1 πως βρηκατε τα ψαρια και δεν βρηκατε τα οργανα μου.
    Μπες εδω να τα δεις
    ΥΓ2 Το ενυδρειο αυτο αν ξερεις δεν χρειαζεται να τρεχουν τα ευρο απο τις τσεπες σου για να το συντηρεις.
    ΥΓ3 Φιλε deathminor το ποιος "ξερει" δεν εισαι σε θεση ακομα να το κρινεις.
    Αυτα που λεω στο θεμα εδω ειναι αποψεις απο ελληνες "φτασμενους" πιανιστες που ειχα τη τιμη να συνεργαστω.

    visit myspace page spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 18-02-2008 19:39 ]


    deathminor88
    18.02.2008, 19:32
    Aυτό που είπα πήγαινε κυρίως στον φίλο bird1971, για το αν έχεις εσύ κάποιο μουσικό όργανο. Κυρίως. Ξαναλέω δεν είναι το ίδιο να αρχίσει κάποιος αρμόνιο με το να αρχίσει πιάνο αν θέλει να μάθει πιάνο.
    konstans
    18.02.2008, 19:36
    Ok κατάλαβα, πρέπει να κάνω υπομονή.
    Έχω μαζέψει 300 eur, θα κάνω λιγο υπομονή μαζί με την κόρη μου .
    Σε 3 με 4 μήνες πιστεύω να έχω μαζέψει 1000 – 1200 για να πάρω πιάνο .
    Τι να κάνουμε δεν βγαίνουν εύκολα . παρόλο που κάνω 2 δουλειές , έχω και δυο παιδιά , προσπαθώ για το καλύτερο , τουλάχιστον εμένα οι γονείς μου δεν είχανε να με στείλουνε , εγώ κάνω το παν .
    ΥΣ1 . Συγγνώμη για την επίθεση , απλά περίμενα τα τελευταία σχόλια σου και όχι τα πρώτα ( χαχαχα ) .
    Απολογούμαι , καλό βράδυ .

    delta66
    18.02.2008, 19:51
    Ειδες ομως οτι ετσι βγαλαμε κατι καλο?
    Η μικρη θα εχει ενα ΠΙΑΝΟ και οχι ενα αρμονιακι που σε λιγους μηνες θα ειναι "ξεπερασμενο" και για"πεταμα".
    Μπραβο φιλε για τον αγωνα σου.
    Παντα δυνατος.

    Κοιτα και αυτο Broadwood Grand Piano - 1895 regularly played and tuned
    Ληγει στις 24/2 ο πλειστηριασμος και νομιζω δινει δωρεαν μεταφορα worlwide.
    Οποιος ξερει απο e-bay ας βοηθησει μηπως και γινει κατι καλο.
    Αυτα σαν ενδειξη οτι μπορεις να βρεις και με λιγα λεφτα κατι.
    Αν βοηθησουν οι πιανιστες του φορουμ κατι μπορει να βρεθει.
    παρακολουθα αυτη τη σελιδα για ευκαιριες

    ΥΓ Εμενα αν μου ελεγε η δασκαλα να παρω αρμονιο αντι πιανου, θα ηταν δειγμα για "αλλαγη". Ουτε καν για ηλεκτρικο πιανο δεν ειπε? κατευθεια "αρμονιο"? ΕΛΕΟΣ

    visit myspace page spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 18-02-2008 20:10 ]


    bird1971
    18.02.2008, 20:11

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bird1971 στις 29-02-2008 22:18 ]


    noizreduction
    18.02.2008, 20:20
    Δηλωνω πως ημουν απο αυτους που ξεκινησαν απο αρμονιο και κατεληξαν σε πιανο, εν γνωση τους.

    Η τεχνικη του πιανου και του αρμονιου, η τοποθετηση του χεριου και του σωματος, η δεξιοτεχνεια και η ευελιξια που αποκταται, ειναι κοινη και στα 2 οργανα.
    Αλλαζει η αντοχη, ο ηχος, η ευαισθησια και ορισμενες φορες ( αναλογα με το δασκαλο προφανως ) το ρεπερτοριο του οργανου.

    Απο εκει και περα, επειδη και οι δικοι μου γονεις δουλεψαν σκληρα για να μου παρουν το πρωτο μεταχειρισμενο αρμονιο, καταλαβαινω πως ο προβληματισμος ενος ανθρωπου ειναι για το εαν πρεπει να διαθεσει χρηματα για ενα οργανο, βαζοντας σε 2η μοιρα ολη την οικογενειακη του κατασταση ( οικονομικη προφανως ).

    Επισης, παντα πρεπει να υπαρχει και η σκεψη:
    "Και εαν παρω πιανο και τελικα η κορη μου δεν το θελει, ουτε κι εγω..τι θα το κανω;"
    Η μεταπωλητικη αξια ενος ηδη μεταχειρισμενου πιανου, ειναι πολυ λιγοτερη απο την αρχικη του τιμη. Επομενως, ο,τι λεφτα δοθηκαν, δεν ερχονται πισω.

    Εγω, θα προτεινα να ξεκινησει το παιδι πανω σε αρμονιο. Να μαθει να τοποθετει το χερι του σωστα, να διακρινει τις νοτες, τους χρονους και τις αξιες, να συνηθισει την ιδεα της διπλης σκεψης ( αλλο δεξι και αλλο αριστερο χερι δηλαδη ) και να γνωρισει απο μια πρωτη ματια τι ειναι η αναγνωση μιας μουσικης παρτιτουρας.
    Οταν με το καλο στο μελλον το παιδι αποκτησει την εμπειρια ολων αυτων και κατοπιν συνεννοησης με τη δασκαλα, προχωρατε στο επομενο βημα., το οποιο ειναι ενα σταυροδρομι.
    Ή το παιδι θα προχωρησει πλεον με τεχνικη πιανου ( αρα θα χρειαστει τουλαχιστον ενα πιανο ) ή θα συνεχισει με τεχνικη αρμονιου ( οπου εκει προσωρινα το ηδη υπαρχον αρμονιο καλυπτει αυτη την αναγκη ).

    Και στις 2 περιπτωσεις, ειναι σωστο να λεμε πως μπορει να μαθει το παιδι ΠΙΑΝΟ, πανω σε ΑΡΜΟΝΙΟ, στα πρωτα του βηματα, γιατι ειναι μια γενικευση της μουσικης γνωσης που θα χρειαστει στα επομενα του βηματα το παιδι.

    Ποτε δεν αλλαζουμε μια δασκαλα επειδη χρησιμοποιησε "στραβο" λογο..Ποτε δεν κρινουμε εναν ανθρωπο εαν δεν τον γνωριζουμε, ουτε ξερουμε τι δουλεια εχει επιτελεσει πανω σε αλλους μαθητες.

    Αυτα ειχα να πω, ελπιζω να συνεχιστει πιο ειρηνικα η συζητηση.
    delta66
    18.02.2008, 20:29
    Παράθεση:

    Το μέλος bird1971 στις 18-02-2008 στις 20:11 έγραψε...
    delta66 , το ζαλισες πολυ το θέμα ,
    παμε να βοηθησουμε ενα παιδί , και γελάς μαζι του .

    Δεν εισαι σε θεση να βοηθησεις φιλε μου καποιον οσο καλες προθεσεις και να εχεις και



    εδω υπαρχει η εξηγηση. Ξεκινησες πριν 2 μηνες να μαθεις κιθαρα και θελεις να δωσεις συμβουλες?

    Παράθεση:

    Το μέλος bird1971 στις 18-02-2008 στις 20:11 έγραψε...
    Δεν μιλάμε για αμάξι και ποδήλατο ( και η πόρσε είναι αυτοκίνητο , γιατί ρε παίρνεις πιο φθηνό )
    Μιλάμε για πλήκτρα , και πλήκτρα , νότες και νότες , μουσική και μουσική , άσπρα και μαύρα , το μόνο που διαφέρει είναι ο ήχος και η πίεση που ασκείς στο πλήκτρο
    Είναι άσχημο να ξεκινήσεις 2 χρόνια με αρμόνιο και μετά να πάρεις πιάνο ρε γαμώτο.

    Για να καταλαβεις λοιπον τη διαφορα ΑΡΜΟΝΙΟΥ και ΠΙΑΝΟΥ, αυτο το παραδειγμα που φερνεις με το ποδηλατο και το αμαξι ειναι πολυ πετυχημενο.
    Ξαναλεω αρμονιου και πιανου, αν μου ελεγες ηλεκρικου πιανου κατι θα γινοτανε.




    Παράθεση:

    Το μέλος bird1971 στις 18-02-2008 στις 20:11 έγραψε...
    Και γιατί έχεις τέτοια γυάλα ρε , γυάλα είναι αυτή
    Εγώ που έχω φίλους «φτασμένους > έχουν γυάλα 24 Χ 60 μέτρα .!!
    Άσε μας ρε «φιλαράκι» όλοι γίνατε ειδήμονες .
    Και ο Σγούρος από casio αρμόνιο ξεκίνησε .

    Οχι φιλε ο Σγουρος δεν ξεκινησε με casio και μην δινεις λαθος πληροφοριες χωρις να ξερεις ποσο κακο κανεις ετσι.
    Αλλαξε πολυ το υφος σου απο τοτε που ζηταγες ευγενικα συμβουλες για ασκησεις στην κιθαρα. Εγινες ειδημονας και συ?
    Δεν ειπα οτι δεν ειναι γιαλα το ενυδρειο, μαλιστα ειπα οτι δεν χρειαζονται και πολλα λεφτα για να το φτιαξεις και απο οτι φαινεται δεν ξερεις και πολλα απο γιαλες γιατι αναφερεις οτι μου τρεχουν τα εβρο απο την τσεπη για να το φτιαξω.
    Και εδω κανεις λαθος παλι.




    Παράθεση:

    Το μέλος bird1971 στις 18-02-2008 στις 20:11 έγραψε...
    Δεν ξαναμιλάω , πείτε ότι θέλετε ,
    μόνο μη κόβετε τα φτερά ενός παιδιού .

    Καλα θα κανεις μαλλον.





    Παράθεση:

    Το μέλος bird1971 στις 18-02-2008 στις 20:11 έγραψε...
    Καληνύχτα και Συγχνώμη konstans και deathminor88 .

    Καληνυχτα.



    delta66
    18.02.2008, 20:43
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 18-02-2008 στις 20:20 έγραψε...
    Δηλωνω πως ημουν απο αυτους που ξεκινησαν απο αρμονιο και κατεληξαν σε πιανο, εν γνωση τους.

    Εν γνωση σου? τι εννοεις? ποσο χρονων ησουν?
    Τι γνωση μπορει να ειχες τοτε?
    Τωρα πιστευεις οτι δεν θα ησουν διαφορετικος μουσικος αν ειχες μαθει πανω σε πιανο?


    Παράθεση:

    Αλλαζει η αντοχη, ο ηχος, η ευαισθησια και ορισμενες φορες ( αναλογα με το δασκαλο προφανως ) το ρεπερτοριο του οργανου.

    ευαισθησια. Ειπες τη μαγικη λεξη.(αν και μπορεις να εννοεις αλλο)
    Ποση διαφορετικη ευαισθησια καλλιεργειται μεσα σου οταν μαθαινεις σε πιανο αντι σε αρμονιο



    Παράθεση:

    Η μεταπωλητικη αξια ενος ηδη μεταχειρισμενου πιανου, ειναι πολυ λιγοτερη απο την αρχικη του τιμη. Επομενως, ο,τι λεφτα δοθηκαν, δεν ερχονται πισω.

    Διαφωνω.
    Εγω πιστευω οτι μπορεις να κερδισεις και απο πανω αν κανεις καλη αγορα μεταχειρισμενου και μετα κανεις καλη πωληση του ιδιου.


    Παράθεση:

    Εγω, θα προτεινα να ξεκινησει το παιδι πανω σε αρμονιο.

    Εμπιστευομαι γενικα τις αποψεις στο φορουμ.
    Αλλα, μηπως τουλαχιστον ενα μεταχειρισμενο ηλεκτρικο?
    delta66
    18.02.2008, 20:54
    Εχω δει οτι οταν παροτρυνω να παιρνετε καλα οργανα, συναντω μεγαλη κοντρα.
    Ποτε δεν πηρα οργανο γιατι ηταν φτηνο (σημ: και γω με τετοιους γονεις που δεν ειχαν οικονομικη ανεση μεγαλωσα) εκανα πενιχρες οικονομιες, μεχρι να κοβω αγορες πρωτης αναγκης για να τα παρω.
    Αν δεν το εκτιμας το οργανο που παιρνεις και δεν το ερωτευθεις για να γινεις ενα μαζι του
    θα το παρατησεις με τη πρωτη ευκαιρια.
    Πως θα σου προσφερει το καλυτερο του ηχο?
    Πως θα αγαπησεις τη μουσικη οταν το οργανο που βγαζει τη μουσικη ειναι ενα πραγμα "πιο φτηνο απο κατι αλλο" και "μια συμφερουσα αγορα" ΜΟΝΟ.
    Πρεπει να υπαρχει και κατι παραπανω και δυστυχως αυτο δεν υπαρχει συνηθως σε οργανα του "κιλου".
    Αποφασισα λοιπον να μην ξαναπω τη γνωμη μου επι οργανων.


    noizreduction
    18.02.2008, 20:55
    Delta, ημουν αρκετα μεγαλος για να μπορω να καταλαβω πως ο δασκαλος μου, με οδηγουσε στα πρωτα μου βηματα στη μουσικη. Και ο ανθρωπος ειχε εξηγησει ηδη στους γονεις μου ακριβως τι εκανε.
    Πιστευω πως ηταν μεγαλο σχολειο για μενα που απο τα 6 ασχοληθηκα με τη μουσικη πανω σε αρμονιο και στα 10 μεταπηδησα πανω στο πιανο. Ειχα ηδη το επιπεδο και τις απαραιτητες γνωσεις για την αναγνωση παρτιτουρας ( 2 κλειδια προφανως ), καθως και των βασικων αρχων της θεωριας.



    Εννοω ευαισθησια του πληκτρου και βεβαια την αντιστοιχη τεχνικη που θα εχεις για να χειριστεις αυτη την ευαισθησια.
    Ευαισθησια καλλιεργειται ακομα και με μια μελλοντικα.
    Εκτος εαν πρεπει να υποβιβασουμε ολους τους "ερασιτεχνες" μουσικους που εκατσαν και εμαθαν 2-3 νοτουλες, σε "ακαρδους σκληρους εκτελεστες της μουσικης"..

    Υποψιν αν γινει αυτο, τοτε ο Βαγγελης Παπαθανασιου, θα πρεπει να μπει πρωτος στη λιστα...

    Δυστυχως, η μεταπωλητικη αξια ενος ηδη μεταχειρισμενου πιανου ειναι αρκετα μεγαλο θεμα. Ομως, κατα γενικο κανονα, ενα οργανο "χανει" την αξια του οσο περναει ο καιρος ( εξαιρουνται συλλεκτικα οργανα ή οργανα εταιριων που εχουν βγαλει καλες σειρες ).


    Delta, κακα τα ψεμματα, κι εγω εαν ειχα την ευχερεια θα ελεγα πως ο ανθρωπος θα επρεπε να παρει στο παιδι του ο,τι καλυτερο μπορει.
    Ομως ζουμε στο 2008, στην Ελλαδα, με μισθους πεινας και πληθωρισμο στο ταβανι. Δεν ειναι σωστο πρωτα σαν ανθρωπος και μετα σαν μουσικος, να ζητησουμε απο εναν οικογενειαρχη να βαλει ολες του τις οικονομιες για ενα οργανο. Θα ηταν ανηθικο εαν δεν υπολογιζαμε την κατασταση του ανθρωπου και ο ιδιος μπορει να ερχοταν σε δυσκολη θεση.
    Εαν στο μελλον ολα πανε καλα και δει πως το παιδι του αποδιδει ή και ο ιδιος "γουσταρει" να παιζει, μπορει να κανει αυτη την επενδυση. Τωρα ομως, ειναι λιγο αδυνατον να απαιτουμε κατι τετοιο.
    pliktras1234
    18.02.2008, 21:19
    exw dei apo tin arxi ti simvenei kai eipa na ginw melos na grapso giati tha skasw.
    mou fenste orismenoi papatzides.
    file konstans kata ti gnomi mou to paidi eine mikro kai ayto pou tha kanei mporei na mi tou aresei kiolas argotera p.x to diko moy paidi eine 7 kai ti mia mera thelei piano tin alli kithara tin alli violi , an kai tis exw dosei to kalitero mixanima mou na paizei ,kai tis dixnw kai kati mia pou akoma den paei odio .o pote pare kati ftino giati den tha katalavei ti tha exei kai min akous tipota mia pou ta vgazoume kai diskola.mipos exeis kana terastio spiti kai tha valeis piano me oura? ase re pare kati ftino kai sti diarkia vlepeis . aytoi pou milane ti skeytonte hthala na xerw. to paidi na ginei vitrouozos me ptixia? kathiste kala re na dei o anthropos tha tou aresei tou paidiou? oxi agorase oxi poula ti eine ayta re ... ante geia ....