ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.831 μέλη

    Δημήτρης Μπάσης & Μουσικό Σχολείο Μυτιλήνης

    anastantas
    11.07.2004, 10:41
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΣΗΣ – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

    H ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ

    ΚΑΣΤΡΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

    Τετάρτη 21 Ιουλίου, Ώρα έναρξης: 9:30 μ.μ.


    Ο Δημήτρης Μπάσης μετά την τεράστια επιτυχία της συναυλίας – πρότυπο σε αποκλειστική συνεργασία με το Μουσικό Σχολείο Μυτιλήνης τον περασμένο Απρίλιο, επαναλαμβάνει το εγχείρημα την Τετάρτη 21 Ιουλίου στο Κάστρο Μυτιλήνης. Πρόκειται για μια μουσική διαδρομή στην ελληνική μουσική από την Παραδοσιακή (Δημοτική) μας Μουσική μέχρι το Νεώτερο Έντεχνο Τραγούδι. Το πρόγραμμα διάρκειας δύο ωρών περίπου, βασίζεται σε ένα σύνολο κάποιων χαρακτηριστικών «μουσικών στολιδιών» της εξέλιξης του ελληνικού «μουσικού τοπίου», ξεκινώντας με την Παραδοσιακή (Δημοτική) Μουσική, συνεχίζοντας με το Σμυρνέικο - Ρεμπέτικο Τραγούδι και καταλήγοντας στο Κλασικό αλλά και Νεώτερο Έντεχνο. Αυτή τη φορά εμπλουτίζεται με καινούργια τραγούδια που ανανεώνουν το καλλιτεχνικό σύνολο προσφέροντας μία νέα μουσική εμπειρία ακόμη και σε όλους όσοι παρακολούθησαν τη συναυλία του Απριλίου.

    Πρόκειται για μια παράσταση που δε βασίζεται στα καθιερωμένα standards κι απευθύνεται σε ένα κοινό που επιθυμεί να δει πως μπορούν να συνεργαστούν με επιτυχία ένας καταξιωμένος και δημοφιλής καλλιτέχνης όπως ο Δημήτρης Μπάσης, με τόσο νέους, αλλά και τόσο ταλαντούχους μαθητές - μουσικούς ενός Δημόσιου Μουσικού Σχολείου (Γυμνασίου & Λυκείου) που λειτουργεί σε ένα ακριτικό νησί της Ελλάδας. Παράλληλα, σκοπός αυτής της συναυλίας είναι να αναδειχθούν νέα ταλέντα στο χώρο της μουσικής και οι κάτοικοι αλλά και οι επισκέπτες της Λέσβου, να απολαύσουν μια μαγευτική βραδιά, ανάλογη ή και καλύτερη αυτής της 27ης Απριλίου.

    Σ’ αυτή τη μουσική παράσταση θα συμμετέχουν τρεις ορχήστρες. Πρόκειται για την Παραδοσιακή Ορχήστρα των μαθητών, την Ρεμπέτικη (Σμυρνέικη) Ορχήστρα των καθηγητών και την πολυβραβευμένη Σύγχρονη Ορχήστρα των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης. Συνολικά θα «παρελάσουν» από την σκηνή του Κάστρου της Μυτιλήνης περίπου 30 μαθητές και καθηγητές!

    Την εκδήλωση, που εντάσσεται στο «Λεσβιακό Καλοκαίρι 2004», συν-διοργανώνουν o Δήμος Μυτιλήνης, η Δ.Ε.Π.Τ.Α.Μ. και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης.

    Τιμή εισιτηρίου: 10 Ευρώ

    Εισιτήρια προπωλούνται καθημερινά (από 16 Ιουλίου) στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης, τις ώρες 11:00 - 14:00.

    Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Μουσικού Σχολείου: http://www.mousiko.tk


    revekka
    11.07.2004, 21:09
    anastantas, σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. εγώ προσωπικά δε μπορώ να πάω αλλα θα ενημερώσω άλλους που δε νομίζω να χάσουν την εκδήλωση. ο Μπάσης είναι απο τις πιο αγαπημένες μου φωνές και απο τις πιο σεμνές παρουσίες στο χώρο. επιτυχημένος καλλιτέχνις και σεμνότητα είναι δυο έννοιες που δεν συναντιούνται και συχνά τωρα τελευταία.
    SteliosG
    11.07.2004, 21:14
    πολυ ενδιαφερουσα συναυλια!!! μακαρι να μπορουσα!! κ εγω θα συμφωνησω τη Ρεβεκα για τη ποιοτητα του Μπαση!! τον ειδα πρωτη φορα πριν κανα 5ρι χρονια σε μια πρωινη εκπομπη κ απο τοτε εχω κολησει μαζι του!! ισως ο καλυτερος νεος τραγουδιστης στην ελληνινη σκηνη!! σωστος, διαβασμενος, σεμνος, με αποψη, επιλεκτικος!!! φαινεται θα εχει μακρυ μελλον!!!

    επετρεψε μου να κανω κ ενα σχολιο ομως!! ρε Ρεβακα, εισαι κανα μηνα στο ΜΗ κ εχεις 72 μηνυματα!!! ΑΠΑΙΧΤΗ!!!!! εχεις παρει φορα κ συμμετεχεις ενεργα!!!
    revekka
    11.07.2004, 21:19
    εγώ φταίω που βρίσκω ενδιαφέροντα θέματα όλη την ώρα;!!!