ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.826 μέλη
    mitzelos
    16.02.2008, 13:20
    Γεια σας!Χρησιμοποιώ το Nuendo 3.2 και αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα όσον αφορά τη χρήση του!Ανοίγω ένα audio track(mono)για να ηχογραφήσω την κιθάρα μου(ηλεκτροακουστική)συνδέοντας το καρφί της στη θύρα του μικροφώνου του υπολογιστή,μεσω ενος μετατροπεα βυσματος,γιατι το δικό μου pc δεν έχει δυστυχώς line-in.Κάνω κανονικά το record και μετά ανοίγω ένα δεύτερο κανάλι audio παλι(mono και αυτό) για να γράψω την δευτερη κιθάρα μου(ηλεκτρική)που παίζει τα solo.Για να το κάνω αυτό όμως θέλω να έχω και να ακούω σαν backing track την πρώτη την κιθάρα που έχω γραψει(ηλεκτροακουστική).Παταω λοιπον το record του καναλιού της ηλεκτρικής και μετά το γενικο record για να κανω την εγγραφη,αφου πρωτα εχς αποεπιλεξει φυσικα το record button του πρωτου καναλιου της ακουστικης.Το πρόβλημα μου ομως ειναι πως αντι στο καναλι της ηλεκτρικης να γραφεται ΜΟΝΟ η ηλεκτρικη(το solo δηλαδη)γραφεται μαζι και η ακουστικη για 2η φορα.Ειτε λοιπον παιζουν και τα 2 καναλια(ηλ/ακουστικη και ηλεκτρικη)μαζι ειτε το 2 μονο του ειναι το ενα και το αυτο...Φυσικα δεν μπορω να κανω mute το πρωτο καναλι γιατι μετα δεν θα μπορω να εχω backing track!Εαν καποιος απο εσας γνωριζει ενα τρόπο να με βοηθησει ας μου απαντησει!Ευχαριστω πολυ!!
    noizreduction
    16.02.2008, 14:42
    Μιτζελο, πρεπει να αναφερεις και τι καρτα ηχου εχεις.

    Γενικα μιλωντας, αυτο συμβαινει οταν στις ρυθμισεις του Nuendo, δεν επιλεγεις το σωστο πρωτοκολλο "συννενοησης" της καρτας σου και του προγραμματος
    mitzelos
    16.02.2008, 15:42
    Εχω μια Realtek AC97.Αλλα στο Nuendo(αν αυτο παιζει ρολο)εχω βαλει ASIO DRIVERS
    noizreduction
    16.02.2008, 15:44
    Με μια Realtek δεν θα κανεις και παρα πολυ δουλεια, αλλα αυτο δεν ειναι το αμεσο προβλημα σου.

    Δοκιμασε να κατεβασεις τους Asio4all drivers] και να επιλεξεις ( αφου τους εγκταστησεις ) την αντιστοιχη επιλογη.
    pclos
    16.02.2008, 16:30
    gia rikse mia matia ekei poy exei h karta soy to recording table na deis ti epitrepei na grafetai....an exei px cd h otidhpote allo apeneropoihse ta kai ase mono to mic
    r c mhpws exeis kai kanena allo mic anoixto?aytosymvainei sta laptop kamia fora...erwthsh:ti leitoyrgiko exeis?xp h vista?
    epishs rikse kai mia matia sto vst connection

    mitzelos
    16.02.2008, 18:06
    Παράθεση:

    Το μέλος pclos στις 16-02-2008 στις 16:30 έγραψε...

    gia rikse mia matia ekei poy exei h karta soy to recording table na deis ti epitrepei na grafetai....an exei px cd h otidhpote allo apeneropoihse ta kai ase mono to mic
    r c mhpws exeis kai kanena allo mic anoixto?aytosymvainei sta laptop kamia fora...erwthsh:ti leitoyrgiko exeis?xp h vista?
    epishs rikse kai mia matia sto vst connection






    Exw XP leitourgiko..To recording table pou vrisketai giati den exw katalavei...Oso gia tous drivers exw idi tis ASIO4ALL egatestimenous..Den exw latency i tpt tetoio apla den mporw na ksexwrisw tis kithares na akougontai memonomena..Thelw oposdipote omws backing track
    pclos
    16.02.2008, 20:20
    oles oi kartes exun ena pinaka hh para8yro opoy mp[oreis na elenkseis poies phges 8a paizun kai poies 8a grafontai kai tis entaseis toys akoma kai an den to exei hkarta to exun ta windows ayto psakse na vreis... kai koita sto recording poioes phges epitrepei na grafontai...kai an afhnei windows soundsna grafontai apenergopoiose to .ok?


    mitzelos
    17.02.2008, 00:13
    Ενταξει τελικά!Το ελυσα...Έπρεπε απλα απο το windows mixer να επιλέξω εγγραφη μεσω μικροφωνου!!!!
    DimAn85
    22.01.2009, 00:44

    κάνω την ερώτηση σε αυτό το θέμα γιατί αφορά το nuendo 3.2

    μπορώ ένα project που έχω ηχογραφήσει να το εξάγω ως mp3 ή wav ώστε να το ακούω σαν τραγούδι και να μη χρειάζεται κάθε φορά να ανοίγω το nuendo??

     


    auron54
    22.01.2009, 01:16

    Παράθεση:

    Το μέλος DimAn85 στις 22-01-2009 στις 00:44 έγραψε...

    κάνω την ερώτηση σε αυτό το θέμα γιατί αφορά το nuendo 3.2

    μπορώ ένα project που έχω ηχογραφήσει να το εξάγω ως mp3 ή wav ώστε να το ακούω σαν τραγούδι και να μη χρειάζεται κάθε φορά να ανοίγω το nuendo??

     



    Μπορεις. File>export> επιλέγεις στο παράθυρο που θα ανοίξει το format που θέλεις. Προυπόθεση γιαυτό είναι στο project που έχεις κάνει να ρυθμίσεις την αρχή και το τέλος του project θέτοντας τους locators στην επιθυμητή θέση.


    DimAn85
    22.01.2009, 03:14

    thanks auron54

    {#emotions_dlg.thumbup}


    220493
    08.07.2009, 16:00

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα....

    Κάνω εγκτάσταση το Nuendo σε Vista ΚΑι όταν πάω να τρέξω το πρόγρμμα(με λαχτάρα) μου λέει:

    No protection device connected

    Και παέι δεν παίζει...

    Τι φατίει..........;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    noizreduction
    08.07.2009, 19:50

    Εαν το προγραμμα που χρησιμοποιεις ειναι "σπασμενο"/πειρατικο να γνωριζεις πως δε θα βρεις ακρη. Καλυτερα να αποκτησεις μια LE του προγραμματος που θες, ωστε να κανεις τη δουλεια σου με ασφαλεια και σιγουρια.


    220493
    08.07.2009, 20:33

    Να αποκτήσω δηλαδή liscence????


    mi3s
    11.07.2009, 16:08

    Φίλε μου είανι σαν να λές έχω φεράρι κα ιέχω βάλει ρόδες από τρακτέρ,γιατί δεν προχωράει καλά?

     

    Χωρίς παρεξήγηση έχεις μια κάρτα ήχου που κοστίζει ούτε 10€ και ένα προγραμμα που κοστίζει 1500 νομίζω.Θα πρότεινα να αγοράσεις κάποια κάρτα ήχου(ίσως μια m-audio,e-mu,edirol,για αρχή),και να δοκιμάσεις πιο απλά προγράμματα και στην συνέχεια να αγοράσεις κάποιο.Ακόμη πάντως και αν θές να μείνεις στα σπασμένα μην βάζεις ότι καλύτερο.Γιατί το καλύτερο θα βοηθήσει τον επαγγελματία.Εσένα θα σε ταλαιπωρήσει με τις επιπλέον λειτουργίες του.Προτείνω cubase 5 studio η ableton live lite(η και την full έκδοση).