ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Βιβλιοθήκες-αναγνωστήρια στην Αθήνα;

    KIT_KAT
    16.02.2008, 15:31
    Για πείτε...
    ένας άνθρωπος που θέλει να μελετήσει πού μπορεί να πάει σ'αυτή την πόλη;

    Θυμάμαι στη Θεσσαλονίκη πηγαίναμε στη δημοτική (πέρα από την κεντρική του πανεπιστημίου που μας έφαγε τα χρόνια... ) όπου λειτουργούσε χώρος αναγνωστηρίου.

    Εδώ τι αντίστοιχο υπάρχει; Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρίσκω μόνο τα αναγνωστήρια των σχολών (που απ'ό,τι λένε είναι φίσκα).

    Στην Εθνική βιβλιοθήκη το αναγνωστήριο λειτουργεί (σύμφωνα με το site) για όσους θέλουν να μελετήσουν το υλικό της.

    Εγώ που θέλω απλά να πάρω το βιβλιαράκι μου και να πάω σε ένα ήσυχο μέρος τι μπορώ να κάνω;;

    Να πάω στην Εθνική και να πάρω για τα μάτια του κόσμου και κάτι από τα ράφια;
    noizreduction
    16.02.2008, 15:47
    Υπαρχει και το Ευγενειδιο Ιδρυμα, το οποιο βρισκεται στο τερμα Συγγρου, απεναντι σχεδον απο το Ωνασειο, με μια εξαιρετικα μεγαλη και ενημερωμενη βιβλιοθηκη!
    manos_p
    16.02.2008, 17:11

    Episeis uparxei kai i mousiki bibliothiki LILIAN BOUDOURI pou stegazetai ston
    teleutaio orofo tou megarou mousikis...
    KIT_KAT
    18.02.2008, 15:16
    Αυτά που μου λέτε βρε παίδες είναι ανοικτά στον καθένα; Δηλαδή μπορώ να πάω εγώ στη μουσική βιβλιοθήκη και να διαβάζω άσχετα;

    Δε θέλω βιβλιοθήκες για να βρω υλικό, αναγνωστήρια θέλω...
    movflower
    18.02.2008, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 18-02-2008 στις 15:16 έγραψε...

    Αυτά που μου λέτε βρε παίδες είναι ανοικτά στον καθένα; Δηλαδή μπορώ να πάω εγώ στη μουσική βιβλιοθήκη και να διαβάζω άσχετα;

    Δε θέλω βιβλιοθήκες για να βρω υλικό, αναγνωστήρια θέλω...



    Ανακάλυψε ένα ήσυχο καφέ με καλό φωτισμό και κάνε το αναγνωστήριο σου!
    Το καλύτερο!
    Εγώ αυτό κάνω πάντως. Δεν μπορώ την παντελή ησυχία.
    sylviaki
    18.02.2008, 18:00
    Τα αναγνωστήρια των σχολών είναι γεμάτα μόνο την περίοδο της εξεταστικής, δηλάδη φλεβάρη και μάιοι ή ιούνιο.Τους υπόλοιπους μήνες δεν πατάει ψυχή σχεδόν.Τουλάχιστον στο αναγνωστήριο της ιπποκράτους στο οποίο πάω.