ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη
    suzi
    17.02.2008, 00:02
    Παιδιά ξέρει κανείς πως μπορεί κάποιος να κάνει νόμιμα μια διασκευή? Για παράδειγμα αν θέλω να βάλω στίχο σε ένα αγγλικό κομμάτι που άκουσα, από ποιον πρέπει να πάρω άδεια? Η ΑΕΠΙ εμπλέκεται? Και αν όλα πάνε καλά , το διασκευασμένο κομμάτι ηχογραφείται από την αρχή με τον ελληνικό στίχο ??? Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο να μου έλεγε πως έχει η διαδικασία???
    suzi
    18.02.2008, 22:57
    Κανένας δεν γνωρίζει τίποτα για τις διασκευές να με βοηθήσει λιγακι????
    HELP!!!!!!!
    vouliakis
    18.02.2008, 23:08
    Μα... Το έχουμε συζητήσει παλιότερα εδώ...

    Θα πρέπει να ζητήσεις την άδεια του δημιουργού (ή αυτού στον οποίον ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα του έργου).

    Τι εννοείς όταν λες αν θα πρέπει το διασκευασμένο κομμάτι να ηχογραφηθεί από την αρχή?




    RoCkLiViN2
    19.02.2008, 12:53
    An thes na paikseis to kommati enos allou kallitexni se ena live, den xreiazetai na pareis adeia...An omws thes na ixografiseis ena kommati to opoio tha mpei se kapoio disko kai tha kukloforisei, tote i etairia pairnei ta pneumatika dikaiomata apo ton dimiourgo( ennpeitai oti xrirwneis gia na ta pareis) etsi wste na min uparxoun nomika kollimata...
    toumba
    13.08.2008, 03:26

    εγω στη θέση σου εαν και εφ'οσον ειχα δημιουργήσει την διασκευή - και μου αρεσε και το αποτελεσμα - θα την έστελνα σε cd στην δισκογραφικη εταιρία που ειναι εγγραμενος ο δημιουργος και ειναι υπεύθυνη για τα δικαιωματα του πρωτοτυπου μαζι με εγγραφο που να ζητώ την αδεια και των δυο δισκογραφικης-καλλιτεχνη για εκμεταλλευση της διασκευης εμπορικη η μη

    μπορει να σου δωσουν αδεια να παιζεις την διασκευη σου σε συναυλιες αλλα να σου απαγορεψουν να την κυκλοφορησεις σε cd εμποριου

    μπορει ακομα αμα τους αρεσε η διασκευη σου να σου προσφέρουν και θεση στην δισκογραφικη οπως εχει γινει με αρκετους αλλους

    η αληθεια παντως ειναι οτι προκειται για συνηθες φαινομενο μεχρι και πολυ γνωστοι τραγουδιστες να χρησιμοποιουν τις μελωδιες και το βασικο μουσικο θεμα απο παραγωγες του εξωτερικου και σε αυτο παιζει ρολο και η δισκογραφικη..ειναι ευκολο πχ για την Ασπασια απο τα Λεγραινα να παρει αδεια να διασκευασει το κομματι τις Matildas απο την Γαλλια οταν και η δε γαλλιδα ανηκει στη Sony records France και η Ασπασια μελος της Sony.BMG.gr-Ελλας

    οποτε για διασκευη ξενου κομματιου θα μπορουσες να απευθυνθεις και σε καποιο εγχωριο τοπικο παραρτημα δισκογραφικης εφ'οσον ειναι επισης διανομεις και του πρωτοτυπου


    dafnoula
    24.08.2008, 12:05

    Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις τα διαδικαστικά πρώτα από την Α.Ε.Π.Ι , η οποία και συνεργάζεται με τις αντίστοιχες εταιρείες πνευματικής ιδιοκτησίας του εξωτερικού.


    incomplete_angel
    24.08.2008, 15:55

    Παράθεση:

    Το μέλος dafnoula στις 24-08-2008 στις 12:05 έγραψε...

    Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις τα διαδικαστικά πρώτα από την Α.Ε.Π.Ι , η οποία και συνεργάζεται με τις αντίστοιχες εταιρείες πνευματικής ιδιοκτησίας του εξωτερικού.



    Συμφωνώ