ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη

    Πώς να ηχογραφήσω πολλά οργανα μαζί;

    NICMPEHS
    17.02.2008, 16:01
    Γεια σας!! Ειμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.. Παιζω κιθάρα και εχω εναν ενισχυτή ROLAND CUBE 20X. Μέσω της εξόδου για τα ακουστικα που εχει ο ενισχητής, τον συνδέω με τον υπολογιστή με καλωδιο "mini καρφι-mini καρφι" και ενως μετατροπέα απο mini σε κανονικο καρφι στη θυρα του μικροφώνου της καρτας ηχου και ηχοφραφώ. Η καρτα ηχου μου ειναι ενσωματομενη πανω στη μητρική... οποτε καταλαβαίνετε οτι δεν εχω και την "τρελη ποιότητα ήχου". Για μένα όμως η ποιοτητα αυτή ειναι αρκετα ικανοποιητικη, μιας και δεν μου περισεύουν χρηματα για κατι καλλήτερο. Το προβλημά μου είναι οτι παίζω με κατι φιλαρακια και θα ηθελα να μας ηχογραφώ ολους μαζι! Θα ηθελα λοιπόν να παρω μια κονσολα, να τη συνδεσω στον ενισχυτή της κιθαρας και και επειτα τον ενισχυτή στον υπολογιστή. Θα ηθελα ακομα οταν δεν ηχογραφουμε ο ενισχητης να λειτουργει σαν ηχειο. Και ερωτώ.... Αυτο γινεται; Και αν ναι τι κονσολα μου προτείνεται;;;

    Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!
    noizreduction
    17.02.2008, 18:41
    Νομιζω πως ειναι λιγο χαζο να συνδεεις ολη τη κονσολα πανω στον ενισχυτη και στη συνεχεια να συνδεεις τον ενισχυτη με τον υπολογιστη.
    Η καλυτερη συνδεσμολογια ( και δεδομενου πως δεν εχεις ηχεια, αλλα εναν ενισχυτη ) ειναι να συνδεεις την κονσολα στο PC και απο το PC να παιρνεις σημα για τον ενισχυτη.

    Να ξερεις πως οσο πιο μεγαλη ειναι η αλυσιδα συνδεσεων, τοσο πιο μεγαλο χασιμο θα εχεις. Και αν λαβουμε υποψιν πως ο ενισχυτης της κιθαρας εχει κυκλωμτα που αποδιδουν με ενα συγκεκριμενο τροπο τις συχνοτητες, καλυτερο ειναι να τον βαλεις στο τελος της αλυσιδας ( οπου δεν θα παρεμβαινει και στην ηχογραφηση προφανως ).

    Μου κανει εντυπωση πως ενω δεν σου περισσευουν χρηματα για μια καλυτερη καρτα ηχου, μπορεις να παρεις μια κονσολα.
    Ποσα ακριβως θα διεθετες για την κονσολα;
    NICMPEHS
    17.02.2008, 19:25
    Σ΄ευχαριστω για τις συμβουλες!! Το θεμα ειναι οτι ειμαι ασχετος οσον αφορα τις κονσολες. Ο υπολογιστης μου ειναι αρκετα παλιος και η μητρικη του δεν εχει υποδοχη για καρτα ηχου. Την καρτα ηχου την εχει ενσωματομενη πανω στη μητρικη. Με λιγα λογια για να αλαξω καρτα ηχου θα πρεπει να αλαξω μητρικη και κατα συνεπεια υπολογιστη..!! Οσον αφωρα την κονσολα θα δωσουν χρηματα και τα αλλα παιδια.. Τωρα για τα χρηματα που μπορουμε να δωσουμε ..μεχρι 250Ε και αυτα με δυσκολια.. Εχεις κατι να πρωτινεις??
    noizreduction
    17.02.2008, 19:36
    Και κατι τελευταιο:
    Ποσα οργανα θελεις να ηχογραφησεις ( γενικα θα με βολευε να μου πεις περισσοτερο ποσα καναλια θα ηθελες να ηχογραφησεις συγχρονως λεγοντας μου και τι ειναι το καθενα. Πχ
    1 καναλι ακουστικη κιθαρα
    1 καναλι ηλεκτρικη
    1 καναλι μπασο
    1 καναλι φωνη
    4 καναλια drums ( στην περιπτωση μικροφωνων )
    NICMPEHS
    17.02.2008, 19:47
    2 ηλεκτρικες κιθαρες
    1 ηλεκτρακουστικη
    1 συνθεσαιζερ
    2 μικροφωνα

    Υπαρχουν κονσολες με ενισχυτη και κονσολες χωρις ενισχυτη. Εγω σε αυτη την περιπτωση τι χρειαζομαι;;
    noizreduction
    17.02.2008, 20:04
    Με 250Ε θα πρεπει να αποκλεισεις την πιθανοτητα μιας κονσολας με ενισχυτη..

    Ομως, μπορεις να βρεις μια κονσολα, η οποια θα συνδεεται με τον υπολογιστη σου με USB και ετσι θα μπορεις να μεταφερεις ψηφιακα το σημα ολων των οργανων πανω στον υπολογιστη, αναιρωντας την καρτα ηχου σου.
    Ποιοτικα θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα, ενω αυτη που σου προτεινω εχει και μοναδα effect, ωστε να μπορεις να βαλεις και καποιο εφφε στη φωνη.

    Και ειναι υπεραρκετη σε καναλια γι'αυτο που θες, ενω η τιμη της ειναι λιγο πιο κατω απο το ανωτατο οριο σου.

    Προκειται γι'αυτην
    στα 211Ε απο Thomann.
    NICMPEHS
    17.02.2008, 20:37
    Φιλε μου χιλια ευχαριστω!! Με σωζεις!!! Μια τελευταια ερωτιση.. Πως θα συνδεσω την κονσολα με τον υπολογιστη? Δηλαδι τί καλοδιο θα χρειαστει και ποια υποδοχη της κονσολας θα χρησιμοποιησω? Αν δεν ηχωγραφω θα μπορω να συνδεσω την κονσολα κατευθειαν στον ενισχυτη και να τον χρησιμοποιω σαν ηχειο? Και παλι 1000000000000000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
    noizreduction
    17.02.2008, 20:55
    Δεν σε εσωσα εγω. Οι απαντησεις σου, το πορτοφολι σου και η behringer σε εσωσαν :D

    Λοιπον, οι απαντησεις στις αποριες σου ειναι:

    1) Η κονσολα αυτη συνδεεται με καλωδιο USB. Το μονο που χρειαζεται ειναι μια κενη θεση USB στον υπολογιστη σου.

    2) Η κονσολα αυτη ειναι μια κανονικη κονσολα ( δηλαδη οπως οι υπολοιπες της αγορας ) μονο που η Behringer σου δινει και μια επιπλεον επιλογη. Να μπορεις να τη συνδεσεις και στον υπολογιστη. Εννοειται πως λειτουργει και αυτονομα!

    3) Δεν ενδεικνυται μια τετοια συνδεση ( κονσολα σε ενισχυτη κιθαρας ). Δεν θα σε συμβουλευσω σε κατι που μπορει να προκαλεσει ζημια στον εξοπλισμο σου.
    LawREnCe
    28.02.2008, 03:20
    τελικα σωθηκες η ακομα εισαι στο ψαξιμο?? παντως για να ξερεις απο δω και περα αν θελεθς φτηνες λυσεις και οχι τοσο αχρηστες να κοιτας πρωτα σε behringer.βεβαια οταν αργοτερα θα εχεις χρηματα για σπαταλη και δοκιμασεις αλλες κονσολες θα καταλαβεις.για τωρα παντως αυτη θα σου ειναι οκ.
    JULIOS
    28.02.2008, 16:24
    Πάντως με 100 ευρώ παραπάνω υπάρχει καλύτερη λύση χωρίς pc και μπερδέματα.

    http://www.tascam.com/details;8,16,3581.html

    http://www.roland.com/products/en/BR-600/index.html


    NICMPEHS
    29.02.2008, 15:59
    Παιδια σας ευχαριστω ολους!! Κατεβασα τις οδηγιες χρησης της κονσολας και το εχω ριξει στη μελετη... Αυτη τη δευτερα θα παω να τη δω απο κοντα και μεχρι το τελος της εβδομαδας θα την εχω παρει και θα μπορεσω να σας πω τις εντυπωσεις μου!! Οσο για τις εναλακτικες λυσεις που προτηνε ο φιλος JULIO δεν μου γεμιζουν το ματι.... Νομιζω οτι μια κονσολα ειναι μια "σταθερη αξια" και θα μπορει να χρησιμοποιηθει σε πολλα περισσοτερα απο την ηχογραφηση. (πχ. θα μπορει να συνδεθει με ενα ενισχυτη για ενα live κ.τ.λ.) Ακομα μπορω να συνδεσω περισσοτερα οργανα απο οτι στα δυο αλλα προιοντα. Γενικα εχω την εντυπωση οτι οι δυο προτηνωμενες λυσεις σε περιοριζουν καπως, και ειναι για ατομα που δεν εχουν ή δεν θελουν να μπλεξουν με υπολογιστη. Ολα αυτα που σου προσφερουν μπορεις ανετα να τα κανεις με ενα υπολογιστη , και με ενα καλο προγραμμα ηχογραφησης.

    Και παλι σας ευχαριστω και θα ηθελα να με διορθωσετε αν οι αποψεις μου ειναι λαθως, μιας και θεωρω τον εαυτο μου ακομα αρκετα ασχετο!!
    JULIOS
    29.02.2008, 16:16
    Ακριβώς εάν δεν ήθελες μπλεξίματα με υπολογιστές σου τα πρότεινα.
    Και εγώ με pc γράφω.Καλές μουσικές.

    Ιούλιος.


    NICMPEHS
    06.03.2008, 11:15
    Παιδια την πηρα!! Την συνδεσα με τον υπολογιστη και ολα ρολο'ι' !! Εχω ενθουσιαστη πραγματικα! Η ποιοτητα ηχου τωρα ειναι κατα πολυ ανωτερη απο πριν. Τελικα την πηρα 228Ε απο ενα μαγαζι με κιθαρες, απο το μαρουσι ,πισω απο τον ηλεκτρικο σταθμο. Νομιζω οτι η τιμη αυτη ειναι πολυ καλη. Εσεις τι λετε? Ενας φιλος μου που εχει κανει αγορα απο Thomann μου ειπαι οτι χρεωνουν και 20Ε τα μεταφορικα. Αρα την πηρα 3Ε φθηνοτερα!!!!!
    VETHO
    09.03.2008, 20:38
    Γεια σας...αν θα μπορουσατε θα θελα να μου πειτε πως ηχογραφεις με το ux-2...ξερω αρκετα αλλα δεν μπορω να βρω πως μπορεις να ηχογραφησεις!!! Σας ευχαριστω...περιμενω απαντηση μηπως και βγαλουμε κανενα cdακι!!!
    meleneemil
    03.05.2008, 12:47

    χαιρετω! διαβασα τα παραπανω και με εχετε βοηθήσει πολυ!
    εχω μια "behringer xenyx 802" και θα ηθελα καποιεσ επιπλεον πληροφοριες...
    1)το USB που λετε που θα το βρω?πως θα το ζητησω?
    2)το pc την βλεπει την κονσολα η οχι?περιπου πως θα κανω την συνδεση>(ναι ειμαι και γω ασχετος!!!)

    ευχαριστω απο τωρα για οποιες απαντησεις!!!


    NICMPEHS
    03.05.2008, 21:40

    Λοιπον φιλε ακου να δεις πως το εχω κανει εγω! Αυτο που θα πρεπει να παρεις ειναι ενα USB/Audio Interface σαν και αυτο εδω: http://www.Thomann.de/gr/behringer_ucontrol_uca_202.htm

    Ακομα θα χρειαστεις  2 καλωδια που και απο τις δυο μεριες θα εχει 2 βιζματα RCA αρσενικα σαν και αυτο:

    http://www.infocenter.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=275&zenid=36d8ae6bb9a58d911950533e659eb475

    Θα παρεις το ενα καλωδιο και θα συνδεσεις  τη μια ακρη στο output της κονσολας σου, που βρισκετε  πανω απο το κουμπι PHANTOM, και την αλλη ακρη του καλωδιου με το input του Audio Interface. Δεν χρειαζεται να κατεβασεις κανενα οδηγο απο το internet. Οταν θα συνδεσεις το καλωδιο USB τοτε ο υπολογιστης θα ανοιξει αυτοματα τον οδηγο εγκαταστασης νεου ηλικου. Αφου ολοκληρωσεις ολα τα βηματα, αυτος αυτοματα θα καταργηση την καρτα ηχου του υπολογιστη και στη θεση της θα δεχεται το Interface. Καλο θα ειναι να συνδεσεις το καλωδιο usb σε μια θυρα usb κατευθιαν στον υπολογιστη και οχι πανω σε καποιο πολυusb. Εγω εκανα αυτο το λαθος στην αρχη και καθως ηχογραφουσα πολλες φορες μου εβγαζε σφαλμα ή παρασητα. Με λιγα λογια το Audio Interface θα λειτουργει σαν εξωτερικη καρτα ηχου. Αν θελεις να χρησιμοποιησεισ παλι την καρτα ηχου του υπολογιστη αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να αποσινδεσεις το interface και ο υπολογιστης αυτοματα θα την επαναφερει σε λειτουργια.

    Η παρακατω συνδεσμολογια που θα σου πω, την εχω κανει για εξηκονομιση χρηματων και μονο γι αυτο. Αν ειχα περισσοτερα χρηματα θα μπορουσα να αγορασω τα απαραιτητα μηχανηματα αλλα δυστηχως... 

    Εχω παρει το δευτερο καλωδιο και εχω συνδεσει το output του Interface με την εισοδο AUX ενως μικρου στερεοφωνικου που εχω. Με αυτον τον τροπο ακουω οτι αναπαραγεται απο τον υπολογιστη.

    Ακομα οπως εχω πει και αλλη φορα ποιο πανω, εχω ενα ενισχυτη κιθαρας.

    Εχω συνδεσει λοιπον την εξοδο Phones της κονσολας με την εισοδο για cd-player του ενισχυτη με ενα καλωδιο mini καρφι-mini καρφι και ενα μετατροπεα βησματος απο mini καρφι σε κανονικο. Στην τελευταια συνδεσμολογια, αν θες να την κανεις θα πρεπει να προσεχεις την ενταση των Phones της κονσολας, γιατι μπορει να καψεις τον ενισχυτη.(την τελευταια συνδεσμολογια δεν στην συνιστω γιατι θελει μεγαλη προσοχη).

    Με αυτο λοιπον τον τροπο μπορω να ακουω το σημα οπως φευγει και παει για εγγραφη μεσω του ενισχυτη!

    Πιστευω να βοηθησα!!


    meleneemil
    03.05.2008, 23:28

    μεγαλε ευχαριστω για το χρονο σου...βοηθάς αν και δεν ειναι σιγουρο αν θα βρω αυτα που μου λες στην ελλαδα...οτι και να ναι...πολλα ευχαριστω...τα λεμε