ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven - Cosmomusica

    mnk
    15.04.2008, 00:13
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-04-2008 στις 01:32 έγραψε...

    Να είναι καλά λοιπόν τα ριάλιτυ και η Eurovision που μας διδάσκουν πως πρέπει να γίνεται ένας διαγωνισμός τραγουδιού.

    :) Οπότε δεν έχουμε spam γιατί αυτό γίνεται απ' όλους :)

    Πρωί, μεσημέρι, βράδυ λοιπόν...

    Θα πατάμε όλοι Refresh και το κουμπί. Και την άλλη μέρα τα ίδια. Τι ωραία και τι απλά που θα είναι τα πράγματα. Και κυρίως τι δίκαια :)



    Flatliner
    15.04.2008, 00:59
    13 του μηνος κατα τα μεσανυχτα, ειπα να συμμετασχω στην ψηφοφορια κι εγω,εστω και την τελευταια στιγμη. Διαβαζοντας καποια σχολια στο φορουμ, μπηκα κι εγω στον πειρασμο να πω κι εγω 2 λογια. Να παρακαλέσω να με ψηφήσουν? Οχι φυσικα! Να πω σε φίλους να το κανουν? Θα ηταν κατι που θα υποτιμούσε την νοημοσύνη μου! Οχι, προτιμω ετσι,σαν την καλαμια στον καμπο, ξυπολητος στα αγκαθια! Τον διαγωνισμο τον βρισκω αρκετα αξιοκρατικο! Το θεμα ειναι ποσο αξιοκρατες θα ειναι οι ψηφοφοροι! Δεν θα μπω στον κοπο να ψαξω και να παρακαλεσω για ουτε μιση ψηφο! Το μονο που ηθελα να πω, ειναι πως αν πραγματικα εδω μεσα, αγαπαμε την τεχνη ολοι μας, ειτε διημιουργοι,ειτε ακροατες, ας αφισουμε την τεχνη την ιδια να κανει την επιλογη! Ας αφισουμε τα τραγουδια να βρουν το δρομο τους! Μεσα στην ξεφτιλα της εποχης, στα ρεαλιτυ, και σε εναν μετασιον πολιτισμο, ας κανουμε κατι γνησιο! Αξιζει τον κοπο!
    Ευχαριστω.

    Orfeus
    15.04.2008, 01:12
    Τα κομμάτια είναι πραγματικά πολύ όμορφα.
    Καλή επιτυχία λοιπόν και από εμένα σε όλους τους διαγωνιζόμενους.


    sundevil
    15.04.2008, 02:29
    Γεια χαρα,

    οφειλω να πω οτι το ολο σκηνικο ειναι πολυ καλο αν και στην αρχη ειχα ενδιασμους για το πως θα γινει η ψηφοφορια. Ολα ειναι πολυ καλα ομως.

    Και ο player ειναι super!

    Ψιλοεριξα μια ματια στα προηγουμενα ποστ και με στενοχωρισαν καποιες δηλωσεις. Ειλικρινα αυτα που κοροιδευουμε δεν πρεπει να τα κανουμε σωστα;

    Τελος παντων.. ας βγει νικητης, ο καλυτερος !
    Καλη επιτυχια σε ολους.
    Kardoulini
    15.04.2008, 04:13
    Καλησπέρα σας,

    Ωραία τα κομμάτια απλώς ήθελα να πω πως στην κατηγορία ποπ , εκείνο το κομμάτι που είναι 14 γράφει τελευταίοι άγιγμα , μάλλον έγινε κάποιο λάθος και θα πρεπει να λέει τελευταίο άγγιγμα , νομίζω πως χρειάζετε διόρθωση να το κοιτάξετε αν είναι , Ευχαριστώ.
    greek_super_star
    15.04.2008, 04:36
    Καλησπέρα Kardoulini

    Φαινετέ πως κι εσύ θες κάποια βελτίωση γιατί έγραψες Τελευταίοι Άγιγμα οπότε κι έσυ έκανες κάποιο τυπογραφικό λάθος έτσι και τα άτομα της σελίδας έκαναν τυπογραφικό λάθος στο κομμάτι που είναι προτελευταίο στην κατηγόρια Ποπ τελευταίο Άγιγμα , θα το κοιτάξουν και θα το διορθώσουν μην ανυσηχείς σε Τελευταίο Άγγιγμα . Πάντως να προσθέσω κι εγώ με την σειρά μου πως όλα τα κομμάτια είναι πολλή ωραία, και μπράβο στην νεολαία.
    soublakhs
    15.04.2008, 04:43
    Πόλλα φιλιά σε όλους σας,


    Ωραίο το ' Τελευταίο Άγγιγμα ', Μου έκανε εντύπωση ο Τίτλος γι αυτό και το άκουσα Πρώτο νόμιζα πως είχε να κάνει σχέση με Αγίους άκουσα και τα υπόλοιπα κομμάτια αλλά το δωδεκάρι μου το έδωσα στο κομμάτι που άκουσα Πρώτο...

    Καλή Επιτυχία!!!
    sakisgouzonis
    15.04.2008, 08:22

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-04-2008 στις 21:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 14-04-2008 στις 19:51 έγραψε...


    Μόνο που κατά την άποψή μου τα λάθη που έγιναν στον διαγωνισμό του musicheaven είναι περισσότερα από τα λάθη άλλων ελληνικών διαγωνισμών, πάντα όσον αφορά την οργάνωσή του.


    Φαντάζομαι μιλάς για διαγωνισμούς με μέσο το Internet. Περιμένω λοιπόν κάποιο link από κάποιον διαγωνισμό που άφηνε επισκέπτες και μέλη να πατούν άπειρες φορές το κουμπί "Ψήφος", κάτι που κατά τη γνώμη σου είναι το πιο ...δίκαιο.

    Περιμένω links...



    Μιλάω για όλους τους διαγωνισμούς, ανεξάρτητα από το αν αυτοί διεξήχθησαν μέσω του internet ή μέσω ραδιοφώνου/τηλεόρασης. Από όσο γνωρίζω, κανένα ελληνικό ή διεθνές site, κανένα ραδιόφωνο και καμιά τηλεόραση που διεξήγαγε διαγωνισμό τραγουδιού δεν είχε ως όρο οι ψηφοφόροι να έχουν γίνει επίσημα μέλη του site/του ραδιοφώνου/της τηλεόρασης πριν από κάποια ημερομηνία για να έχουν δικαίωμα ψήφου μόνο αυτοί. Για μένα, θα ήταν παράλογο κάτι τέτοιο.

    Σε πληροφορώ ότι και στην Ελλάδα έχει διεξαχθεί στο internet διαγωνισμός τραγουδιού ( τα links δυστυχώς είναι απενεργοποιημένα και δεν οδηγούν πουθενά, γιατί έχουν τελειώσει εδώ και κάτι μήνες οι διαγωνισμοί ), με διοργανωτή γνωστό στο χώρο της μουσικής, με τη συνεργασία μάλιστα και δισκογραφικής εταιρίας που θα αναλάμβανε να δισκογραφήσει τα νικητήρια τραγούδια και ο καθένας ψήφιζε τον αγαπημένο του καλλιτέχνη όσες φορές ήθελε. Ε, τώρα, jorge, δεν θα τους βγάλουμε όλους παλαβούς και εμείς είμαστε οι έξυπνοι που ανακαλύψαμε το αυγό του Κολόμβου. Άλλωστε, το βλέπεις και μόνος σου. Κοίτα πόσα άτομα έχουν ψηφίσει από χτες ΧΩΡΙΣ ούτε ένας από αυτούς να μπει στη διαδικασία να ακούσει και τα 133 τραγούδια ξανά και ξανά και ξανά. Βλέπεις και μόνος σου ότι ο τρόπος που επέλεξες να γίνει η ψοφοφορία απέτυχε παταγωδώς. Δυστυχώς ο διαγωνισμός αρχίζει να μετατρέπεται σε φιάσκο.




    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-04-2008 στις 21:17 έγραψε...

    Και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω βρε Σάκη.

    Οι όροι είναι αναρτημένοι δύο (2) ολόκληρους μήνες. Τους βλέπεις και τους ξαναβλέπεις.

    ΤΩΡΑ, παραμονές της έναρξης της ψηφοφορίας, βρήκες να βγάλεις όλη αυτή τη χολή;

    Αφού είχες διακρίνει "όλα αυτά τα προβλήματα", γιατί δεν έλεγες τίποτα τόσο καιρό; Αφού σχεδόν κάθε μέρα online ήσουν.

    Γιατί περίμενες να μας τα σούρεις 1 μέρα πριν; Χμμμ... Ε;



    Κάτσε, jorge, γιατί τώρα με προκαλείς. Εγώ δεν ήμουν αυτός που σου έστειλε προσωπικό μήνυμα στις 23/02 κάνοντας κάποιες παρατηρήσεις για τους κανονισμούς συμμετοχής ( βλέπε πνευματικά δικαιώματα ) και παρόλο που με ευχαρίστησες και μου υποσχέθηκες ότι θα τους αλλάξεις, τελικά δεν έκανες απολύτως τίποτα; Επίσης, εγώ δεν είμαι αυτός που συμμετέχει στο παρόν θέμα από την 01/03, γράφοντας τις απόψεις μου για το θέμα της οργάνωσης του διαγωνισμού; Προχτές προέκυψε το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων, χτες το θέμα της ψηφοφορίας, σήμερα το θέμα της κριτικής επιτροπής. Όταν κάνεις μια συζήτηση υπάρχει εξέλιξη και στην πορεία προκύπουν νέα θέματα.
    Αυτή τη συζήτηση, jorge, έπρεπε να την κάνεις αρκετό καιρό πριν την έναρξη του διαγωνισμού, είτε με μεγάλους σε ηλικία, βραβευμένους και καταξιωμένους συνθέτες, είτε με εμάς τους νέους, βραβευμένους και ανερχόμενους συνθέτες. Δε νομίζω κάποιος από εμάς που έχουμε συμμετάσχει και βραβευτεί σε παγκόσμιους διαγωνισμούς και ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω πάνω στην οργάνωση διαγωνισμών, να σου αρνούνταν τις πολύτιμες συμβουλές του. Όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί. Και η ψηφοφορία του κοινού θα ήταν δίκαιη, μιας και θα είχαν όλοι ίσες ευκαιρίες να κερδίσουν σε αντίθεση με τώρα που κάποιοι συγκεκριμένοι έχουν σπβαρό πλεονέκτημα, και η σύσταση της κριτικής επιτροπής θα ήταν πιο δίκαιη, μιας και θα είχαμε μέσα εκπροσώπους από όλα τα είδη μουσικής που συμμετέχουν και όχι μόνο από το έντεχο και λαϊκό όπως είναι τώρα και άρα ευνοούνται οι συγκεκριμένες κατηγορίες μουσικής.

    Αν ξέχασα σε κάτι να σου απαντήσω, μου το επισημαίνεις και σου απαντώ. Άλλωστε, σε αυτό το θέμα συμμετέχω όχι γιατί έχω κάποιο προσωπικό όφελος, θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι δεν έχω στείλει συμμετοχή και δεν διαγωνίζομαι για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, αλλά, το κάνω γιατί πρέπει επιτέλους και στην Ελλάδα κάποτε να μάθουμε να διοργανώνουμε σωστά έναν διαγωνισμό τραγουδιού και να μην κάνουμε προχειροδουλειές, οι οποίες με μαθηματική ακρίβεια μετά το τέλος της ψηφοφορίας οδηγούν πάντα σε γκρίνιες και σε διαμαρτυρίες περί στημένου αποτελέσματος. Προχειροδουλειά από τους διοργανωτές = Διαμαρτυρίες από τους συμμετέχοντες. Λογικό δεν είναι;

    Και κάτι τελευταίο. Όταν κάποιος προσπαθεί να μας πει 5 πράγματα καυτηριάζοντας τα κακώς κείμενα της διοργάνωσης ενός διαγωνισμού και όχι μόνο, δεν πρέπει να τον κατηγορούμε για χολή και για γκρίνια, αλλά, να τον ευχαριστούμε για τη συμμετοχή του και το χρόνο που διαθέτει και να δούμε από εδώ και πέρα με ποιον τρόπο αυτά που μας είπε μπορούμε να τα υλοποιήσουμε.

    Official MySpace Music Page


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:04 ]


    thanoss43
    15.04.2008, 10:10
    Hello,

    Γιατί στο προηγούμενο ποστ γράφει "The Official MySpace Page of Sakis Gouzonis"?
    Υπάρχει και unofficial??????? E?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanoss43 στις 15-04-2008 10:11 ]


    jorge
    15.04.2008, 11:29
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 15-04-2008 στις 08:22 έγραψε...

    Βλέπεις και μόνος σου ότι ο τρόπος που επέλεξες να γίνει η ψοφοφορία απέτυχε παταγωδώς. Δυστυχώς ο διαγωνισμός αρχίζει να μετατρέπεται σε φιάσκο.


    Τεράστιο φιάσκο, άσε... Δεν ξέρω που να κρυφτώ. Κάθε σχόλιο που διαβάζω σε αυτό το topic, σε επιβεβαιώνει.

    Λοιπόν ανακοίνωση.... Ησυχία... Σςςςς...

    Λοιπόν ανακοινώνουμε πως ο επόμενος διαγωνισμός, θα γίνει σύμφωνα με τους όρους που θέλει ο Σάκης: δηλαδή θα ψηφίζετε όσες φορές θέλετε, όσους καλλιτέχνες θέλετε, χωρίς κανένα περιορισμό.

    Επειδή όμως προβλέπεται τεράστιος ανταγωνισμός και θα πρέπει να έχετε γυμνάσει ιδιαίτερα τα δάχτυλά σας για να μπορείτε να κάνετε πάνω από 3.000-4.000 clicks την ημέρα στο κουμπί "Ψήφος", σας προτείνω από τώρα την αγορά του παρακάτω αξεσουάρ : (γυμναστής δακτύλων)


    sintorin
    15.04.2008, 11:39
    Παράθεση:

    Το μέλος thanoss43 στις 15-04-2008 στις 10:10 έγραψε...

    Hello,

    Γιατί στο προηγούμενο ποστ γράφει "The Official MySpace Page of Sakis Gouzonis"?
    Υπάρχει και unofficial??????? E?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanoss43 στις 15-04-2008 10:11 ]





    Otan milaei gia official, paei na pei oti einai i selida tou idiou tou kalitexni. Sumvainei suxna oi fans tou kalitexni, na ftiaxnoun diki tous selida, i opia den antoprosopeuei ton kalitexni, ala to fan club.

    Kinezes_trexoun_gimnes
    15.04.2008, 11:40
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 15-04-2008 στις 08:22 έγραψε...

    είτε με εμάς τους νέους, βραβευμένους και ανερχόμενους συνθέτες. Δε νομίζω κάποιος από εμάς που έχουμε συμμετάσχει και βραβευτεί σε παγκόσμιους διαγωνισμούς και ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω πάνω στην οργάνωση διαγωνισμών, να σου αρνούνταν τις πολύτιμες συμβουλές του.

    Όταν κάποιος προσπαθεί να μας πει 5 πράγματα καυτηριάζοντας τα κακώς κείμενα της διοργάνωσης ενός διαγωνισμού και όχι μόνο, δεν πρέπει να τον κατηγορούμε για χολή και για γκρίνια, αλλά, να τον ευχαριστούμε για τη συμμετοχή του και το χρόνο που διαθέτει και να δούμε από εδώ και πέρα με ποιον τρόπο αυτά που μας είπε μπορούμε να τα υλοποιήσουμε.

    The Official MySpace Page of Sakis Gouzonis


    International Award Winning Composer

    MySpace TOP Artist


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 15-04-2008 08:26 ]




    Χίλια συγνώμη αγαπητέ αλλά όπως μπήκα πάτησα πάνω στο καλάμι σας και μάλλον το χάλασα...
    Λυπάμαι πολύ... στείλτε μου το λογάριασμό με ΠΜ να το κανονίσουμε...

    και επειδή εκφράσατε παράπονο εγώ προσωπικά ( αν και δεν έχω σχέση με τη διοργάνωση) σας ευχαριστώ για τον χρόνο και τη συμμετοχή σας εκ μέρους των ανώνυμων φίλων αυτού του site. Επίσης πρόταση μου είναι να σας απονεμηθεί πλακέτα....

    και πάλι συγνώμη...
    noizreduction
    15.04.2008, 11:46
    Μαλλον καποιοι ξεχασαν πως η μουσικη ειναι για τη μουσικη και οχι για κανεναν διαγωνισμο.
    Orfeus
    15.04.2008, 11:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 15-04-2008 στις 11:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 15-04-2008 στις 08:22 έγραψε...

    είτε με εμάς τους νέους, βραβευμένους και ανερχόμενους συνθέτες. Δε νομίζω κάποιος από εμάς που έχουμε συμμετάσχει και βραβευτεί σε παγκόσμιους διαγωνισμούς και ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω πάνω στην οργάνωση διαγωνισμών, να σου αρνούνταν τις πολύτιμες συμβουλές του.


    Χίλια συγνώμη αγαπητέ αλλά όπως μπήκα πάτησα πάνω στο καλάμι σας και μάλλον το χάλασα...
    και πάλι συγνώμη...


    Και σου έχω πει βρε Νίκο να προσέχεις....



    sintorin
    15.04.2008, 11:51
    ox....arxisan oi eironies, koroidies...ta sunithismena epixeirimata....ΰ la grec....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 15-04-2008 11:53 ]


    Kinezes_trexoun_gimnes
    15.04.2008, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 15-04-2008 στις 11:51 έγραψε...

    ox....arxisan oi eironies, koroidies...ta sunithismena epixeirimata....ΰ la grec....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 15-04-2008 11:53 ]





    Δηλαδή τί να κάνω να το πάρω στα σοβαρά? Οι πιο πολλοί εδω μέσα έχουμε κάνει πράγματα και δισκογραφίες ....και συνεργασίες κτλ...
    Τί να κανώ ... να τα βάλω με τεράστια κόκκινα γραμματα σαν υπογραφή μου? δηλάδή αυτό δεν είναι Ελληναριό?
    Με τα καλάμια αυτή την αντίδραση έχω λυπάμαι...


    sintorin
    15.04.2008, 12:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 15-04-2008 στις 12:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 15-04-2008 στις 11:51 έγραψε...

    ox....arxisan oi eironies, koroidies...ta sunithismena epixeirimata....ΰ la grec....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 15-04-2008 11:53 ]





    Δηλαδή τί να κάνω να το πάρω στα σοβαρά? Οι πιο πολλοί εδω μέσα έχουμε κάνει πράγματα και δισκογραφίες ....και συνεργασίες κτλ...
    Τί να κανώ ... να τα βάλω με τεράστια κόκκινα γραμματα σαν υπογραφή μου? δηλάδή αυτό δεν είναι Ελληναριό?
    Με τα καλάμια αυτή την αντίδραση έχω λυπάμαι...





    Den ksero re file...pantos uparxoun kalitexnes pou eidi exoun kanei ena onoma edo mesa, kai aloi pou prospathoun...isos otan ksekinages kai esu, ean upeirxe to mh, na ekanes kai esu kati paromio..isos oxi me ton idio tropo, ala pisteuo tha prospathouses me opiodipote tropo eixes mprosta sou, na proothiseis ton eauto sou..

    Efoson to site exei san filosofia na proothisei tin elliniki mousiki, kai kainourgious kalitexnes pou mporei na min exoun alou antapokrisi...den nomizo oti i prosopiki proothisi ergou kathenos, einai kavalima kalamiou....eite einai kalos se auto pou kanei, eite oxi...

    tespa apopsi mou...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 15-04-2008 12:16 ]


    Termite
    15.04.2008, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-04-2008 στις 11:46 έγραψε...

    Μαλλον καποιοι ξεχασαν πως η μουσικη ειναι για τη μουσικη και οχι για κανεναν διαγωνισμο.





    Δίκιο. Ώς ένας απο αυτούς που συμμετείχαν:

    Δεν συμμετέχω για να κερδίσω. Έβαλα μια μελοποίηση μου σε στίχους φίλου απλα για να το ακούσει ο κόσμος. Θα μου πείς, αν θέλεις να το ακούσει ο κόσμος γιατι δεν το βάζεις στο myspace? Ναι το έβαλα και εκεί...αλλα όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά. Γνωρίζοντας πολλά απο τα παιδιά του MH πιστεύω πως ελάχιστοι απο αυτούς συμμετέχουν για να αποκομίσουν ωφέλη. Ίσως μόνο αυτοί που "διαφημίζουν" τρόπον τινά, τη συμμετοχή τους. Και πραγματικά, όπως είπε και ο Γιώργος προηγουμένως τρώνε Χ. Τι νόημα λοιπόν έχουν οι πολλαπλές ψηφοφορίες και όλα αυτά;

    Σάκη αυτο που ίσως θα ήταν καλύτερο είναι να συμμετέχεις και εσύ. Είτε στην οργάνωση του εγχειρήματος είτε στην διαδικασία αυτού. Έξω απο το χορό πολλά τραγούδια λέγονται.
    Flatliner
    15.04.2008, 12:41
    Εχω μια απορία: Εφόσον πρεπει να διατηρειται το απορητο,οσον αφορα τους δημιουργους των τραγουδιών, τοτε δεν θα έπρεπε να απαγορέυεται και η δημοσιοποίηση των official sites, η και των myspace του καθένα? Με την ιδια λογικη, θα μπορουσα κι εγω να βάλω το myspace μου, να ακουσει καποιος τα κομματια μου απο κει, και να δει και το ονομα μου κτλ κτλ...!
    Δεν νομιζω οτι αυτο θεωρειται σωστο, και την ιδια αποψη πιστευω οτι εχει και ο διαχειριστης.

    jorge
    15.04.2008, 13:09
    Μα στη σελίδα του διαγωνισμού δεν υπάρχουν τα στοιχεία των συμμετεχόντων. Μόνο ο τίτλος.