ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη

    Γίνεται να ζητήσω επανεξεταση γραπτού στις πανελληνιες;

    katerina
    12.07.2004, 16:10

    Εδω και μια βδομαδα που βγηκαν τα αποτελέσματα των ειδικων μαθημάτων ειμαι σε άθλια κατάσταση. Δεν κοιμάμαι, δεν τρωω, εχω πεσει σε μελαγχολια και δεν αντεχω τους γυρω μου. Ο λογος: οτι στο ελευθερο σχεδιο πηρα 9,8. Το γραφω και ακομα δεν μπορώ να το πιστέψω. Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο αυτος ο βαθμος να ειναι δικος μου. Σιγουρα θα σκεφτικατε τι ψώνιο. Ισώς και να ειμαι. Το θεμα ειναι οτι ζωγραφιζω απο τότε που θυμάμαι τον εαυτο μου, σχεδιάζω με κάρβουνο από τα δέκα μου και από τα 12 χρησιμοποίω με μεγάλη ευκολια χρώμα και ασχολούμε ειδικά με ελαιογραφίες (λάδι σε μουσαμα). ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΙΣ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΕΥΚΟΛΟ ΥΛΙΚΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ. Εδω βγάζω θεματα των υποψιφιων για καλών τεχνών σε 4 ώρες, είναι δυνατων να μην βγάλω την ψωροκαρεκλα που μας κουβαλισαν στις εξετασεις στο 6ωρο; Τελος παντων να μην σας ζαλιζω περισσοτερο αυτο που θελω ειναι να μου πειτε αν υπαρχει καποιος τροπος να επανεξετασουν το γραπτο μου γιατί έχω 5 6 ή 7 χιλιάδες μορια πανω απο σχολες που με ενδιαφερουν και εξαιτιας ενος τυχαρπαστου αρχιτεκτονισκου δεν εχω δικαιωμα να τις δηλώσω. Αλλα και αυτο να μην καταφερω να κάνω γιατι η προθεσμια παραδωσης μηχανογραφικων τρεχει η δικαιωση μου αρκει. Αυτο που με εχει θωρυβησει περισσοτερο ειναι οτι ξερω άτομα που παραδεχτηκαν οτι γνωριζαν τα θεματα μια βδομαδα πριν γραψουμε και καταλαβαινετε οτι αφου ηταν σε θεση να ξερουν τα θεματα τι αλλο θα μπορουσαν να κανουν. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω αλλες αποδειξεις παρα τις μαρτυριες των ιδιων που φυσικα αν τους καταγγειλω θα το αρνηθουν. Ειμαι ικανη να φτασω πολυ μακρια αλλα ολοι μου λενε οτι δεν υπαρχει τροπος. Αν κανεις ξερει κατι ας μου πει πριν παθω καταθλιψη. Εχω μια βδομαδα που κλαιω συνεχεια. Ακομα και αυτη τη στιγμη κλαιω. Βοηθηστε με σας παρακαλω. Δε με νιαζει ουτε ο χρονος, ουτε το κοστος. Το μονο που θελω ειναι να ηρεμήσω. Ρωτηστε γνωστους, φιλους, εχθρους, στειλτε αυτο το μυνημα οπου μπορειτε. Μονο βοηθηστε με. Και αν υπαρχει καποιος που να εδινε σχεδιο και να ακουσε καποιον να ξερει τα θεματα ας μου στειλει ενα μέιλ για να μπορεσω να καταφυγω σε εισαγγελεα γιατι η δικη μου μαρτυρια δεν αρκει.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 25-08-2004 00:59 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katerina στις 24-01-2009 04:16 ]


    ZOI
    12.07.2004, 16:41
    γεια σου κατερινα!πρωτα πρωτα ψυχραιμια.η τωρινη ψυχικη σου κατασταση οπως την περιγραφεις ειναι ο χειροτερος συμβουλος.
    δεν ειμαι 100% σιγουρη για οσα θα σου πω,αλλα ειναι ο,τι ξερω.εδωσα κι εγω φετος πανελληνιες.γνωριζω οτι η προθεσμια υποβολης αιτησεων για αναβαθμολογηση ειναι 5 ημερες απο την εκδοση των αποτελεσματων.
    ομως αν πραγματι εισαι πεπεισμενη οτι το αποτελεσμα σε αδικει σιγουρα και η βαθμολογια δεν αξιζε στο γραπτο σου δες αν οι δυο βαθμολογητες εχουν αξιολογη διαφορα μεταξυ τους.αυτο μπορει να σου δωσει μια καλη βαση να στηριχτεις.επισης ψαξε το το θεμα νομικα.οι παρομοιες περιπτωσεις βεβαια που εχουν εκδικαστει και κυριως δικαιωθει ειναι απο οσο γνωριζω ελαχιστες,αλλα γιατι οχι.ποτε δεν ξερεις μπορει να εισαι απο τους ελαχιστους.

    κυριως βιασου και ρωτα στο σχολειο σου,στο υπουργειο,καποιο νομομαθη μηπως και πετυχεις κατι.

    τωρα,ξερεις πιστευω ποσο αδικο ειναι το εξεταστικο συστημα,ποσο υποκειμενικη η βαθμολογηση και ποσο δυσκολο να βρεις το δικιο σου.μονο να σου πω κουραγιο μπορω και να σου υπενθυμισω οτι αν δεν απατωμαι μπορεις του χρονου να ξαναδωσεις μονο το ειδικο μαθημα,ωστοσο δεν ορκιζομαι κιολας.αν το θες παρα πολυ τοτε αξιζει να χασεις ενα χρονο.

    σκεψου με ηρεμια τις επιλογες που εχεις και παρε την καλυτερη αποφαση.καλο κουραγιο!!

    καταγγελιες για ατομα που ηξεραν εκ των προτερων τα θεματα δεν εχω ακουσει.αν εχεις κατι καινουργιο θα με ενδιεφερε πολυ να με ενημερωσεις.στειλε μου ενα προσωπικο μυνημα αν μαθεις τιποτα.

    καλη τυχη!
    Haroulinda
    12.07.2004, 17:54
    Κατερίνα μου,

    λυπάμε πάρα πολύ για ότι έγινε... Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω... Συμφωνώ με την ΖΟΙ ότι πρέπει να τρέξεις να ζητήσεις βοήθεια απο το σχολείο σου ή και γιατί όχι απο νομικό...

    Προς Θεού μην αγχώνεσε άλλο... Κάνεις κακό στον εαυτό σου και δέν πρέπει....

    Ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά!

    Φιλιά!
    Sofia
    14.07.2004, 15:39
    Kouragio Katerina!
    To prwto pragma pou exeis na kaneis einai na iremiseis gia na mporeseis na prakseis pio psuxraima kai swsta. Makari na mporousa na se boithisw alla dustuxws den exw tipota up'opsin mou. Rwta prwta sto sxoleio sou kai sti sunexeia, giati oxi, kai kapoion nomiko. Se kathe periptwsi den exeis tipota na xaseis. Alla kai stin perisptwsi pou den katafereis na bgaleis tipota apo tin oli istoria, min stenaxwriesai! Tou xronou janaprospatheis. Jerw, einai to gamwto pou se trwei, giati jereis tis dunatotites sou kai einai adiko. Kai einai episis enas xronos xamenos. Wstoso, auto pou pisteuw egw, kai pou mexri twra sti zwi mou exei bgei alithino einai oti Kathe empodio se kalo. Ola ginontai gia kapoio skopo pou mporei ti dedomeni stigmi na min eimaste se thesi na ton doume, alla argotera, blepontas ta pragmata pio sfairika kai krinontas ek tou apotelesmatos, blepoume pws nai, ajize ton kopo. Gi' auto min se pairnei apo katw! To kefali psila! Palepse to kai akomi ki an den mporeseis na bgaleis tipota apo tin oli upothesi, don't worry! Gia kalo tha einai sigoura! Tha to deis argotera! Kouragio kai pali! Filia

    katerina
    23.07.2004, 18:47
    Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δυστυχως δε γινεται τίποτα. Οσους καθηγητες ρωτησα μου είπαν ότι δεν έχει βρει ποτέ κανένάς το δικιο του γιατί και δικαστικά να το πας μπορούνε να σου πουν έγω για τοσο το αξιολόγησα και ας το βλέπει και για πρωτη φορα στη ζωή του. Στο υπουργείο με γραψανε κανονικα. Για να ξαναδωσω αποκλειεται. Δεν ξαναασχολουμε με τετοιους μαλακες. Αρκετή σημασια τους έδωσα και δεν το αξιζουν. Οσο για προθεσμια υποβολης αιτησεων αναβαθμολόγησης δεν υπαρχει. Αν υπηρχε θα το ξεραμε πολυ καλα, μια που καθε χρονο θα γινοταν χαμος. το ειδικο μαθημα μονο δεν γινεται να το ξαναδωσω. Αυτό ίσχυε τον πρώτο χρονο της μεταρυθμησης ίσως και το δευτερο οχι ομως πια. Με λιγα λογια θα πρέπει να διαβάσω ξανα 11 μαθηματα. Δεν τρελαθηκα ακόμα. Προτιμω να μπω στην αρχιτεκτονικη με κατατακτηριες. Δύο ή τρία μαθηματα μονο!
    ViPeR
    23.07.2004, 18:52
    mporei alla 8elei pola lefta katerina ... 8a sou figi kamia 700e ....
    katerina
    23.07.2004, 19:52
    Τι θα στοιχίσει 700 ευρώ;
    ZOI
    23.07.2004, 22:29
    υποθετω οτι ο/η viper αναφερεται σε καποια δικαστικη διαμαχη.διοτι οι κατατακτηριες μονο διαβασμα θα σου στοιχισουν!λυπαμαι ειλικρινα κι αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα ειμαι σιγουρη για την αδικια που σου ετυχε.θα μπορουσα να ημουν εγω στη θεση σου.δεν εχει να κανει με το ατομο σου.οι εξετασεις με τη σημερινη τους μορφη ειναι ενα τερας που κατασπαρασσει τους 17αρηδες.μη σε παιρνει απο κατω!εγω δε θα σου πω καθε εμποδιο για καλο,γιατι καλυτερα να μην υπηρχε κανενα εμποδιο στο δρομο σου,αλλα προσπαθησε να βγαλεις ο,τι καλυτερο απο αυτη την κατασταση.καλη δυναμη και καλη επιτυχια!
    Kotsiraki
    24.07.2004, 00:16
    Kάθε χρόνο τελικά τα ίδια συμβαίνουν με το σχέδιο ε;!

    Κατερίνα μου δεν είσαι η μόνη που έχει αδικηθεί φέτος. Μια πολύ καλή μου φίλη, που είναι κι εκείνη πάρα πολύ καλή στο σχέδιο και ζωγραφίζει πάρα πολλά χρόνια, από τους άδικους βαθμούς των εξεταστών, καταλήγει από ό,τι φαίνεται τουλάχιστον, να μην πιάνει την Αρχιτεκτονική που ήθελε. Το ίδιο συνέβη και με ένα φίλο μου πέρυσι που ήθελε σαν τρελός την Αρχιτεκτονική και κατέληξε να σπουδάζει Πληροφορική (!) Βέβαια, θα δοκιμάσει την τύχη του και φέτος με το 10% χωρίς να είναι και ιδιαίτερα αισιόδοξος...

    Τα ίδια βέβαια είχανε συμβεί και 3 χρόνια πριν όταν έδωσα εγώ και πιο πριν ακόμη και σίγουρα θα συμβαίνουν για πολλά χρόνια ακόμη. Ακούγονται πολλά όπως ότι κάποια παιδιά (οι ευνοημένοι της πρωτεύουσας κυρίως) γνωρίζουν τα θέματα από πριν λόγω των "μεγάλων" φροντιστηρίων στα οποία πηγαίνουν, σε αντίθεση με τα παιδιά της επαρχίας, με αποτέλεσμα τα τελευταία να αδικούνται. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αληθεύει αυτή η θέση (εμένα το αντικείμενό μου είναι εντελώς άσχετο με το σχέδιο, ό,τι μαθαίνω από τα παιδιά) αλλά ανα αληθεύει κάτι τέτοιο είναι πάρα πολύ άδικο...

    Από τη μεριά μου σε συμβουλέυω να μην το βάλεις κάτω. Καταρχην, ΝΑ ΠΑΣ σε οποιαδήποτε σχολή περάσεις, μην την απορρίψεις. Ποτέ δεν ξέρεις. Πήγαινε να δεις τι παίζει, πως είναι και ίσως και να σου αρέσει κι όλας.. Και του χρόνου, κάνε ένα ακόμη μηχανογραφικό με το 10%. Ίσως να σταθείς τυχερή. Ή δοκιμάζεις αργότερα την τύχη σου στην Αρχιτεκτονική.

    Τα πάντα στη ζωή είναι τόσο απρόοπτα, που ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου τα φέρει

    Εγώ θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν επιλέξεις να κάνεις, κι εύχομαι να παραγματοποιήσεις κάποια μέρα το όνειρό σου!

    Καλό καλοκαίρι!
    katerina
    21.08.2004, 23:49
    Σας ευχαριστω όλους για το ενδιαφέρον. Ειχα μέρες να μπω στο forum και σημερα ειδα τις τελευταίες απαντήσεις.(το λεω για να μη με παρεξηγήσετε, δε σας σνομπαρα!) Δυστυχώς και σχεδον δυο μηνες μετά το θυμαμαι με την ιδια πικρα, ευτυχως τα δακρυα στεγνωσαν πια. Ισως πάλι να 'ναι και χειροτερα τωρα γιατι φοβάμαι ότι θα φτασω σε αυτην την κατασταση Τέλος παντων όσο κι αν εψαξα άκρη δε βρηκα. Τουλαχιστον για τωρα δεν ελπιζω τιποτα. Ανεκαθεν ετρεφα μια αντιπαθεια για το σχολειο αλλα τωρα μαλλον εξελισεται σε μισος. Παντως τη δευτερα περιμενω τις βασεις που ελπιζω να μου φερουν και το δωρο των γεννεθλιων μου πιανοντας την μοναδική σχολη που δε με αφηνει εντελως αδιαφορη που δε χρειαζοταν σχεδιο. Να ξαναδωσω ομως δε θελω. Με αναγκασαν ηδη να πεταξω 12 χρονια απο τη ζωη μου στα σκουπιδια. Δε θα τα κανω 13.
    Haroulinda
    24.08.2004, 15:53
    Ελα Κατερίνα μου, χαίρομε που νοιώθεις καλύτερα (τουλάχιστο δεν κλαίς).

    Κάθε εμπόδιο για καλό βρε... Ο Θεός κλείνει μια πόρτα και ανοίγει (δεν θυμάμαι πως πάει) μια άλλη πιο μεγάλη τεράστια... σου λέω!!! Η ζωή είναι μπροστά σου!!! Τα 12 χρόνια της ζωής σου δεν πήγαν χαμένα ούτε στα σκουπίδια και θα το δεις!

    ... σκούπισε τα ματάκια σου και εγώ σου στέλλω μια αγκαλίτσα πολύ πολύ σφικτή σχεδόν να σκάσεις...

    Φιλάκια πολλά!
    katerina
    24.08.2004, 23:37
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 24-08-2004 στις 15:53 έγραψε:

    ... σκούπισε τα ματάκια σου και εγώ σου στέλλω μια αγκαλίτσα πολύ πολύ σφικτή σχεδόν να σκάσεις...





    Αχ αχ εισαι πολυ καλή. Πολυ μ' αρεσει να σκαω (όχι έτσι )

    ΥΓ αυτο τα πραγμα που χοροπηδάει πολυ μ' αρέσει. ειναι πολυ χαζουλη. χιχι!!!
    Miss_Moneypenny
    08.09.2004, 01:19
    Dear Katerina,
    πραγματικα λυπαμαι πολυ για αυτη την αδικια.Εχω υποστει κι εγω η ιδια κατι παρομοιο!Περυσι εδωσα για πρωτη φορα πανελλαδικες κι επειδη κυκλοφορουν πολλοι μαλακες εξεταστες (τουλαχιστον στο Ηρακλειο που διορθωθηκαν τα γραπτα του σχολειου μου!!!) ειχαμε ολοι λιγο πολυ προβληματα με τους βαθμουσ μας!Αλλα περιμεναμε......αλλα μας ηρθαν!Παιχτηκε και η μαλακια με το λαθος θεμα στα μαθηματικα κατευθυνσης....ε...δε θελει και πολυ!Παρολ'αυτα καταφερα να μπω σε ενα πολυ καλο τμημα και με προοπτικες εξελιξης,αλλα οχι στην πρωτη μου επιλογη!Ηταν βεβαια παρεμφερες αλλα....!!!!
    Ετσι αποφασιζω να πας να γραφτω εκει και να ξαναδωσω!!!!Φετος εγραψα σε ολα καλυτερα εκτοσ απο ενα με συντελεστη(φυσικη κατευθυνσης)που μου στηχισε για δευτερη φορα τη πρωτη μου επιλογη!
    Anyway....παρ'οτι δε τα καταφερα νιωθω καλα με τον εαυτο μου που ξαναπροσπαθησα αν και θα παω στη σχολη που μπηκα περυσι!Απο την εμπειρια μου ομως ξερω οτι ελαχιστοι μπαινουν στις πρωτες τους επιλογες εστω και με τη δευτερη,γιατι στις παν.παιζουν πολλα πραγματα ρολο(βλ.εξεταστες!)Οποτε μαλλον καλα κανεισ και δε χανεις τη χρονια σου!Ελπιζω να μπηκες καπου καλα και να μη στενοχωριεσαι!(αν και ξερω οτι αυτο ακομη και τωρα θα σου ειναι δυσκολο!)
    Οσο για τον ή τη φιλη κοτσιρακι που ειπε οτι τα παιδια τησ πρωτευσας γνωριζουμε τα θματα......μεγα ψεμα!+εγω σε μεγαλο φροντ. πηγαινα αλλα αυτα δε συμβαινουν!Τα θεματα του σχεδιου διαρρεουν απο τους καθηγητες των σχολειων που μεταφερουν τα θεματα(τις καρεκλες καλη ωρα...)και ενημερωνουν τις σχολες σχεδιου που πανε τα παιδακια τους η γνωστους τουσ,καθηγητεσ σε αυτες τις σχολες και παει λεγοντας!!

    ....ΑΑΑ!!!!!!για σκεψου....μηπως μενεις Αθηνα και τα γραπτα σου πηγαν Θεσσαλονικη?????Γιατι εχουμε κι αυτη τη κοντρα!!!

    Ελπιζω να δεις το μην.μου αν και αργησα να μπω στη παρεα....

    ++++don't worry!!!!kκαθε εμποδιο σε καλο!!!!(και αυτο το λεω απο προσωπικη εμπειρια!!!)


    *Φ*Ι*Λ*Α*Κ*Ι*Α*