ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Ταξίδι σε άλλη χώρα για συναυλία?

    CROSS
    22.02.2008, 19:18
    Έχετε ταξιδέψει ποτέ σε άλλη χώρα μόνο για να παρακολουθήσετε κάποια συναυλία που δεν έτυχε να γίνει και στην Ελλάδα?
    Δεν το έχω κάνει ακόμα,αλλά αν χρειαστεί θα κάνω τα αδύνατα δυνατά,χωρίς να με νοιάζει η ταλαιπωρία του ταξιδιού.Το έχω σκεφτεί πάντως και αν δεν τύχαινε να έρθουν εδώ οι αγαπημένοι μου καλλιτέχνες,μάλλον θα το είχα κάνει.
    sitzoune81
    22.02.2008, 19:43
    Πηγα στο Reading της Βρετανιας το καλοκαιρι του 2006, προλαβα και ειδα τους Arctic Monkeys στην πρωτη τους μεγαλη εμφανιση!!!!!!!!!
    Yeahhhhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Φιλε μου, μονο και μονο για συναυλια, αξιζει να πεταχτεις εις την αλλοδαπην!!!!!
    Ειναι συγκλονιστικη εμπειρια!!!!!

    CROSS
    22.02.2008, 19:55
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-02-2008 στις 19:43 έγραψε...

    Πηγα στο Reading της Βρετανιας το καλοκαιρι του 2006, προλαβα και ειδα τους Arctic Monkeys στην πρωτη τους μεγαλη εμφανιση!!!!!!!!!
    Yeahhhhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Φιλε μου, μονο και μονο για συναυλια, αξιζει να πεταχτεις εις την αλλοδαπην!!!!!
    Ειναι συγκλονιστικη εμπειρια!!!!!



    To φαντάζομαι.Και συμφωνώ απόλυτα.Η αξία μιας συναυλίας είναι ανεκτίμητη και αξίζει να κάνεις και έναν κόπο παραπάνω.(και 10 κόπους μη σου πώ..χαχαχα)

    kwstasagas
    22.02.2008, 22:24

    - Στις 15 - 12 - 2006 έκανα ένα ταξίδι - αστραπή μέχρι το Άμστερνταμ για να δω τους πολύ - πολύ αγαπημένους μου ήρωες της εφηβείας μου GOLDEN EARRING να παίζουν στο HEINEKEN MUSIC HALL. Βλέπετε, οι Golden Εarring μπορεί να υπάρχουν εδώ και ... 45 χρόνια, όμως τα τελευταία χρόνια δεν βγαίνουν σχεδόν ποτέ εκτός Ολλανδικών συνόρων. Και ... η συναυλία τους με αποζημίωσε πλήρως!!! Επί 2 ώρες έκαναν αυτό που ξέρουν καλά, δλδ έστησαν ένα υπέροχο ροκ εν ρολ πανηγύρι, γεμάτο ζωντάνια, όπου ... μόνο νοσταλγία δεν ένιωσα !!!! Οι Golden Earring στις 15 κάθε Δεκέμβρη δίνουν συναυλία στον ίδιο χώρο (H.M.H.). Έτσι ... δεν το 'χω σε τίποτα στις 15 Δεκέμβρη 2008 να βρίσκομαι ξανά εκεί [Άσχετο : Η εν λόγω μπάντα είναι .... η ίδια από το 1969 μέχρι σήμερα !!!! Απίστευτο !!!! Επίσης, ο περφόρμερ τους Barry Hay χορεύει επί σκηνής έεεεενα ροκ εν ρολ ... Μάλλον έτσι θα χόρευε κι ο Έλβις αν είχε προλάβει να 60ρήσει ....] .....

    - Το Πάσχα του 2007 έκανα ταξίδι - αστραπή στο Μόναχο για να δω μια άλλη πολύ αγαπημένη μπάντα, τους EDGAR BROUGHTON BAND να παίζουν στο υπόγειο - αντεργγκράουντ μπαρ TITANIC CITY [θυμίζει πολύ το δικό μας Underworld της οδού Γαμβέτα] !!!! Μικρός χώρος, "οικογενειακή" ατμόσφαιρα, τα μελη της μπάντας ακριβώς μπροστά μου να μού χαμογελάνε (και, φυσικά, να παίζουν υπέροχα ...). Κι εκεί διαπίστωσα ΠΟΣΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ !!! Συνειδητοποιημένοι ακροατές, άκουγαν τα τραγούδια και τις παρλάτες ου Edgar με θρησκευτική ευλάβεια. Και μόλις επέστρεψα στην Ελλάδα ... έμαθα ότι οι Edgar Broughton Band θα δώσουν λάιβ ΚΑΙ στην Ελλάδα (το οποίο ... το εκλεισαν τελευταία στιγμή, ενώ η συναυλία στο Μόναχο ήταν ανακοινωμένη ... έξι μήνες πριν) !!!! Κι όμως, δεν το μετάνιωσα, ούτε γκρίνιαξα ότι "έκανα τζάμπα το ταξίδι". Κι αυτό επειδή η εν λόγω φάση στάθηκε αφορμή για να κάνω σύγκριση ανάμεσα στο Ελληνικό και στο Γερμανικό κοινό. Λοιπόν, όταν ο κ. Broughton έλεγε τις (υπέροχες και ευρηματικές) παρλάτες του στο Γκαγκάριν, το κοινό από κάτω .... δυσανασχετούσε και του φώναζε με έντονο τρόπο να σταματήσει !!! Και θυμήθηκα στο Μόναχο, όπου όταν ο Broughton έλεγε τις ίδιες παρλάτες ... ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ "ΚΙΧ" ΑΠΟ ΚΑΤΩ !!!

    - Το καλοκαίρι που μάς πέρασε, βρέθηκα στο ΘΕΑΤΡΟ ΟΛΥΜΠΙΑ στο Παρίσι για να δω συναυλία του JOHN FOGERTY, ο οποίος τραγούδησε, ως επί το πλείστον, τα πανέμορφα και ανεαπανάληπτα τραγούδια των CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL. Η συναυλία αυτή στάθηκε αφορμή για να δω και πώς είναι αυτό το "μυθκό θέατρο" [όντως, τον δικαιολογεί πλήρως τον μύθο του !!!]. Κι όταν προς το τέλος της συναυλίας εμφανίστηκε πίσω από την μπάντα ένα εντυπωσιακό σκηνικό, που παρουσίαζε έναν αμερκάνικο βάλτο (bayou), με αλιγάτορες, φίδια, λιβελλούλες κλπ, δλδ μια σταλιά Αμερικής στην καρδιά του Παρισιού .... η έκπληξή μου και η χαρά μου ήταν απερίγραπτες !!!!























    rompa
    23.02.2008, 07:47
    Δεν έχω πάει αλλά θα ήθελα να πάω στη Γερμανία στο Rock Am Ring
    Spotlight_Dancer
    23.02.2008, 08:05
    Εχω δει τους Rush και τους Marillion το 2004 στο Λονδινο καθως και τους Tool στο Μιλανο το 2006.Και στις δυο περιπτωσεις περασα πολυ καλα και νομιζω πως τα εξοδα δεν ειναι πια και τοσο δυσβαστακτα.Ειναι κατι που αν το προγραμματισεις μπορεις να κανεις οικονομιες και να αντιμετωπισεις τα εξοδα.Εγω σου το προτεινω ανεπιφυλακτα.Αξιζει τον κοπο.
    jorge
    23.02.2008, 10:38
    1η Ιουνίου πηγαίνω Βαρκελώνη να δω τους Bon Jovi.

    Έκλεισα εισιτήρια μέσω internet. Ήταν πολύ εύκολο και ειδικά τα αεροπορικά ήταν πάμφθηνα (130 ευρώ με επιστροφή).
    kwstasagas
    23.02.2008, 12:27
    Μπράβο παιδιά !!! Έτσι, έτσι ... Δεν βρίσκω το λόγο να μην προσφέρουμε στους εαυτούς μας ένα ταξίδι στο εξωτερικό, σε συνδυασμό με τη συναυλία ενός αγαπημένου μας συγκροτήματος. Αν είναι να προσφέρουμε στον εαυτό μας [αλλά και στους άλλους] όμορφες κι αξέχαστες στιγμές, δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκεφτόμαστε τα έξοδα ....

    Στα σχέδιά μου είναι να κάνω στα μισά του Αυγούστου ένα ταξιδάκι στον Καναδά ή στις Η.Π.Α. για να δω λάιβ τον ΤΟΜ ΠΕΤΤΙ [μέεεγα συναυλιακό απωθημένο]. Επίσης, τον Οκτώβρη δίνουν συναυλία στο heineken music hall του Άμστερνταμ οι MOODY BLUES. Θα ήθελα πολύ να είμαι και σε αυτήν τη συναυλία. Όμως, το ότι γίνεται καθημερινή κι όχι Σάββατο μάλλον θα χαλάσει τα σχέδια ....
    Termite
    23.02.2008, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-02-2008 στις 10:38 έγραψε...

    1η Ιουνίου πηγαίνω Βαρκελώνη να δω τους Bon Jovi.

    Έκλεισα εισιτήρια μέσω internet. Ήταν πολύ εύκολο και ειδικά τα αεροπορικά ήταν πάμφθηνα (130 ευρώ με επιστροφή).



    Με vueling πετάς Γιώργο;

    Ειναι πολυ καλή περίοδος αυτή για Βαρκελώνη. Αν μείνεις περισσότερο, μπές στο www.barcelonistas.gr να δείς περισσότερες πληροφορίες για την πόλη αλλα και εμπειρίες παιδιών που πάνε συχνά
    alkyoni
    23.02.2008, 21:58
    Το καλοκαιρι του 2006 ηθελα να κανω το ταξιδι Θεσσαλονικη-Πατρα-Θεσσαλονικη μονο και μονο για να δω την συναυλια του Eros Ramazzotti live...
    Δεν μπορεσα ομως να βρω εισιτηριο της συναυλιας πριν παω στην Πατρα, κι ετσι με την αμφιβολια οτι ισως να μεινω απ' εξω, δεν πηγα!!! (και τα εξοδα μου φαινονταν πολλα εκεινη την περιοδο μονο για το ταξιδι, ποσο μαλλον να παω και να μην δω την συναυλια!)

    Στις αρχες του 2007 εψαχνα για συναυλιες αγαπημενων μου τραγουδιαστων- συγκροτηματων που θα γινουν κοντα στην Ελλαδα (γιατι στην χωρα μας χλωμο το βλεπω να ερχοντε.... )
    Ετσι ανακαλυψα περσι, τετοιο καιρο περιπου, οτι στις 29 Ιουνιου 2007 θα παει για 1η φορα για συναυλια στην Κυπρο ο αγαπημενος μου Bryan Adams!!!!
    Τρελλαθηκα απο την χαρα μου και ειπα στον εαυτο μου: "εεε...εχασες τον Eros περσυ, δεν θα χασεις και τον Bryan φετος!!!" χαχαχαα

    Το θετικο στην ολη ιστορια ηταν οτι με βοηθησε πολυ το οτι η αδερφη μου βρισκεται στην Κυπρο τα τελευταια χρονια κι ετσι το συνδιασα... ειδα και την αδερφη μου να τραγουδαει σε συναυλια με το ωδειο στο οποιο συμμετεχει εκει, και μετα απο λιγες μερες τον Bryan Adams live! στο Τσιρειο Σταδιο της Λευκωσιας!!!
    Αλλα και η αδερφη μου να μην ηταν , παλι θα πηγαινα, μονο για την συναυλια!!!
    Η χαρα που παιρνεις βλεποντας τον αγαπημενο σου τραγουδιστη/συγκροτημα live και να εισαι μερος της υπεροχης ατμοσφαιρα μιας συναυλιας, αξιζουν καθε κοπο!
    Φυσικα το οικονομικο ειναι ενας βασικος ανασταλτικος παραγωντας, αλλα με λιγο ψαξιμο και εγκαιρο προγραμματισμο ολα ειναι εφικτα!!!

    Καλες συναυλιες σε ολους!!! Ειτε εντος , ειτε εκτος Ελλαδας!

    seastone
    29.02.2008, 22:42
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-02-2008 στις 10:38 έγραψε...

    1η Ιουνίου πηγαίνω Βαρκελώνη να δω τους Bon Jovi.

    Έκλεισα εισιτήρια μέσω internet. Ήταν πολύ εύκολο και ειδικά τα αεροπορικά ήταν πάμφθηνα (130 ευρώ με επιστροφή).


    Ηι Jorge!
    Λατρεύω τους Bon Jovi! Τους είδα το 2006 στη Stuttgart, και φέτος θα πάω, καθώς και στην Αγγλία. Θα μου κοστίσει κάπως, αλλά θα έχω καλή παρέα!
    BON- JO-VI!!!BON-JO-VI!!!