ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.844 μέλη
    kostas76
    22.02.2008, 22:48
    Γεια χαρα σε όλους!
    Παίζω πολλα χρόνια μουσική και τα τελευταία 5 χρόνια έχω κανει ένα μικρό Home Studio.Γράφω με μια κάρτα της M-Audio (Firewire 1814).
    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν τελικά είναι αναγκαία και η αγορά μιας καλής αναλογικής κονσόλας για καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα!
    Και αν έχει κάποιος να προτείνει και καμια καλή μάρκα ανεξαρτήτως τιμής!!

    Har--rY
    23.02.2008, 02:07
    Η κονσόλα καμιά φορά μπορεί να είναι παγίδα, να ακούγεται δηλαδή αυτό το "φύσιμα" στο τράκ. Παρόλα αυτά είναι αλήθεια ότι αν πάρεις μια καλή αναλογική κονσόλα, η ήχος γλυκαίνει αρκετά και το "φύσιμα" είναι σχεδόν μηδενικό. Εγώ έχω την mackie 1402-VLZ3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τσέκαρέ την...
    noizreduction
    23.02.2008, 08:50
    Φιλε Κωστα, η κονσολα θα σου χρειαστει εφοσον εχεις περισσοτερες απαιτησεις απο καναλια, απ'ο,τι δινει η καρτα σου.
    Εαν δεν εχεις αυτη την αναγκη, αλλα απλως θελεις να βελτιωσεις τον ηχο σου, προτεινω να επενδυσεις σε καποια εξωτερικη προενισχυση ( που συνηθως δουλευει και ως DI για οργανα ).
    Εξαλλου, ο,τι και να κανεις, το ηχητικο αποτελεσμα εξαρταται κατα μεγαλο ποσοστο απο την καρτα ηχου που εχεις.
    Οποτε, εαν επενδυσεις σε μια εκπληκτικη κονσολα ηχου, δεν θα κερδισεις τιποτα παραπανω αφου και παλι ο ηχος θα ειναι εξαρτομενος απο την καρτα.

    Εαν βεβαια θελεις μια γενικη αναβαθμιση, τοτε προτιμησε να εξοπλιστεις με μια καλυτερη ποιοτικα καρτα ηχου, ωστε να δεις την αναβαθμιση που περιμενεις
    kostas76
    23.02.2008, 19:53
    Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις συμβουλές σας...
    Εχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο σε κάρτα ήχου και σε προενίσχυση?
    Εχω ακουσει κατι για τους Avalon!
    Τι γνώμη έχετε?

    noizreduction
    23.02.2008, 20:06
    Την καλυτερη, εαν και ειναι αρκετα ακριβοι για ενα απλο home studio. Ομως κανεις δεν μας εμποδιζει να ζηταμε την ποιοτητα
    kostas76
    23.02.2008, 20:31
    Σωστο σε βρίσκω στις απόψεις σου!!

    fisaras
    06.03.2008, 17:47
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-02-2008 στις 08:50 έγραψε...

    Φιλε Κωστα, η κονσολα θα σου χρειαστει εφοσον εχεις περισσοτερες απαιτησεις απο καναλια, απ'ο,τι δινει η καρτα σου.
    Εαν δεν εχεις αυτη την αναγκη, αλλα απλως θελεις να βελτιωσεις τον ηχο σου, προτεινω να επενδυσεις σε καποια εξωτερικη προενισχυση ( που συνηθως δουλευει και ως DI για οργανα ).


    Εαν βεβαια θελεις μια γενικη αναβαθμιση, τοτε προτιμησε να εξοπλιστεις με μια καλυτερη ποιοτικα καρτα ηχου, ωστε να δεις την αναβαθμιση που περιμενεις



    συμφωνω, αν δε χρειαζεσαι να γραψεις πολλα οργανα μαζι, ενας καλος προενισχυτης θα σου βελτιωσει την ποιοτητα των εγγραφων σου