ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    Παιδαγωγικες σχολες

    kithara2
    23.02.2008, 22:19
    Καλησπερα!θελω να ρωτησω για τα παιδαγωγικα.Τα τελευταια 3 χρονια γινεται χαμος, εχουν πολύ ζητηση.Πιστευετε οτι θα εχουν δουλεια μετα απο 5 χρόνια?Με ενδιαφέρει αυτη η σχολή αλλα δεν εχεισ και πολλες επιλογες μονο στο δημοσιο μπορεις να δουλεψεις, στον ιδιωτικό ειναι λιγες οι θεσεις.Υπάρχουν άλλοι διέξοδοι?ακούω πολλους να μου λένε κανε αυτο που θες και μην κοιτας αν εχει δουλεια ή οχι,μαλιστα μια μου ειπε οτι σε 5 χρονια δεν ξερεις τι γινετε και μπορει π.χ να γεμισει η Αθήνα με φροντηστηρια για το δημοτικο.Εγω όμως δεν θέλω να τελειωσω την σχολή και να περιμένω δουλεύωντας δεξια κ αριστερα κ να περιμενω ποτε θα με παρουν στο δημοσιο......(sorry που εγραψα πολλα)
    rompa
    01.05.2008, 13:08

    Θα έχει για μερικά χρόνια ακόμα ζήτηση και κενές θέσεις αν φροντίσεις να τελειώσεις τη σχολή στα 4 χρόνια . Απλά θα πρέπει να σου αρέσει πολύ γιατί τα μικρούλια θέλουν υπομονή


    margot
    02.05.2008, 01:19

    Αν αγαπάς το χώρο και δεν το κάνεις απλά και μόνο για μια γρήγορη αποκατάσταση στο δημόσιο (γιατί αυτό τουλάχιστον για 4 - 5 χρόνια θα συμβαίνει) κάν'το. Διέξοδοι υπάρχουν, αρκεί να μη φοβάσαι τη δουλειά. Προσωπικά δούλεψα από την πρώτη μέρα που τέλειωσα τη σχολή σε ιδιωτικό σχολείο (από προσωπική επιλογή και όχι από ανάγκη). Βέβαια πάντα έχεις και την επιλογή του ερευνητή αν δε θέλεις την τάξη (αν και για μένα δεν μπορείς να γίνεις καλός επιστήμονας αν δεν έχεις μπει σε τάξη) κάτι που χρειάζεται πολύ διάβασμα και υπομονή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να προσπαθήσεις να μπεις σε ένα πολύ καλό τμήμα - καλύτερα όχι στην Αθήνα γιατί δε σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις ιδιαίτερα μεγάλη πρακτική άσκηση - και να δώσεις βάση σε κάθε μάθημα και εργασία - όσο βαρετά κι αν είναι ορισμένα.

    Πάντως ό, τι κι αν αποφασίσεις κάν'το με την καρδιά σου γιατί καλός δάσκαλος γίνεσαι μόνο όταν μπορείς να προσαρμόσεις τον εαυτό σου σε καθεμιά από τις 20 -25 παιδικές ψυχούλες που σε κοιτούν κάθε μέρα στα μάτια και περιμένουν από σένα να μάθουν τη ζωή (κι όχι μαθηματικά ή ιστορία).


    john1989
    02.05.2008, 21:19

    pisteuw oti se 4 xronia den tha yparxoun pleon kenes theseis sto dhmosio s'auto to epaggelma mono an erthoun nea kondulia apo thn EE kai dimioyrgithoun nea programmmata sta sxoleia 


    margot
    02.05.2008, 21:30

    Δεδομένου ότι θα υπάρξει ακόμη ένας Ασεπ και ότι υπάρχουν τρομερά κενά στα σχολεία (σκεφτείτε ότι υπάρχουν σχολεία στα οποία  2 τμήματα γίνονται ένα και ότι ολοήμερα κλείνουν επειδή δεν υπάρχουν δάσκαλοι να τα καλύψουν) κάτι θα γίνει. Απλά μην περιμένουμε όλοι ότι θα διοριστούμε στο κέντρο της πόλης μας, δίπλα στο σπίτι μας.


    kithara2
    03.05.2008, 00:21

    ναι ομως μετά από 5 χρόνια θα υπάρχουν θέσεις?γιατι πριν γινει αυτος ο πανικος με τα παιδαγωγικά ηξερα οτι για να βρεις δουλεια σαν δασκαλος επρεπε να περιμενεις 6 χρονια και....margot μιας κ ασχολεισαι με τα παιδαγωγικά ξερεις τιποτα για την σχολή του Βόλου παιδαγωγικό ειδικής αγωγής?ειναι βεβαια ιδιαιτερη σχολη αλλα θα μου αρεσε να ασχοληθω με τις μαθησιακές δυσκολίες(δυσλεξία πιο πολύ)αλλά εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα τα παιδαγωγικα κ μετα να κανεις ενα μεταπτυχιακό πανω σε αυτό μιας κ από αυτή η σχολή δεν μπορεις να πας στην γενική μορφωση...αυτο με την Αθήνα μπορείς να το εξηγήσεις πιο πολύ?η αλήθεια είναι οτι Αθήνα δεν θέλω να πάω για φοιτήτρια για πολλούς κ διάφορους λόγους αν κ πολλοί λένε οτι η Αθήνα εχει τις καλύτερες σχολές...


    margot
    03.05.2008, 11:37

    kithara2 κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό. Αλλά και στο δημόσιο να μη διοριστείς  - πράγμα απίθανο- υπάρχει κι ο ιδιωτικός τομέας όπως σου είπα, αρκεί να μη φοβηθείς τη δουλειά και να το ψάξεις λίγο παραπάνω, γιατί υπάρχουν πολλοί κακοί και εκμεταλλευτές εργοδότες.

    Όσο για το Βόλο - υπάρχει αντίστοιχο τμήμα και Θεσ/νίκη - σπουδάζεις δάσκαλος ειδικής αγωγής. Τι σημαίνει αυτό; Ότι διδάσκεις σε σχολεία Ειδικής αγωγής, δηλ. παιδιά με νοητική υστέρηση, αυτισμό κλπ. Επιπλέον μπορείς να διοριστείς σε ειδική τάξη κανονικού σχολείου, όπου εκεί υποστηρίζεις παιδιά που ναι μεν φοιτούν στο σχολείο, αλλά αντιμετωπίζουν ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, όπως δυσλεξία, δυσγραφία, δυσαριθμησία κα. Α! Μπορείς επίσης να είσαι διορισμένος σε σχολείο αλλά να διδάσκεις κατ' οίκον παιδιά που είναι άρρωστα. Έχω μια φίλη που έχει τελειώσει ειδική αγωγή Θεσ/νίνη και φέτος διδάσκει στο σπίτι δύο παιδάκια που έχουν πρόβλημα ανασοποιητικού.  Αν σε ενδιαφέρει η Ειδική αγωγή καλό είναι να πας στο αντίστοιχο τμήμα για να πάρεις από την αρχή την κατάλληλη εκπαίδευση, αλλιώς δες το μεταπτυχιακό.

    Η Αθήνα... Πονεμένη ιστορία. Πολλά παιδιά, απρόσωποι καθηγητές, λίγα τα σεμινάρια και οι εργασίες που σε βοηθούν να γίνεις λίγο παραπάνω επιστήμονας - λόγια όχι δικά μου αλλά συναδέλφων που τελείωσαν στην Αθήνα.

    Τέλος για την πρακτική που σου έλεγα.Κάθε φοιτητής, για να πάρει πτυχίο, πρέπει να κάνει κάποιες ώρες πρακτική άσκηση - παρακολούθηση δασκάλου σε τάξη και διδασκαλία ο ίδιος σε τάξη μέσω του Πανεπιστημίου. Αυτό στην Αθήνα μεταφραζόταν σε κάποιες ώρες τα τελευταία εξάμηνα με ελάχιστες διδασκαλίες, ενώ στο Ρέθυμνο π.χ. μεταφραζόταν σε 4 εξάμηνα συνεχούς παρακολούθησης και διδασκαλίας ακόμη και σε μονοθέσια σχολεία, σε σχολεία ειδικής αγωγής και τάξης ένταξης και υποδοχής. Εγώ τελειώνοντας το συγκεκριμένο τμήμα είχα περίπου 200 ώρες πρακτικής  και πάρα πολλές παρουσιάσεις εργασιών και σεμιναρίων - κάτι που με βοήθησε να στέκομαι πολύ πιο άνετα απέναντι στην τάξη μου και να μη φοβάμαι να εκτεθώ.

    Φιλική γνώμη:Μη φοβηθείς να ακολουθήσεις τα όνειρά σου. Μια φίλη μου που είχε όνειρο τα παιδαγωγικά, αλλά όλοι την απέτρεπαν, αποφάσισε την τελευταία στιγμή να δηλώσει μόνο αυτές τις σχολές. Το αποτέλεσμα τώρα να ζει τη ζωή που πάντα ήθελε, διορισμένη στην Κρήτη, μαζί με τον άνθρωπο της ζωής της. Τι θα είχε καταλάβει αν έμενε στην Χαλκίδα και δούλευε σε κάποια τράπεζα, όπως τη συμβούλευαν;;;


    rompa
    03.05.2008, 11:58

    Κενά θα υπάρχουν για μερικά χρόνια ακόμα ... δεν υπάρχει λογος να ανησυχείς γι' αυτό . Εμένα η αδερφή μου μετά από δική μου παρότρυνση μπήκε στο παιδαγωγικό το τελείωσε και΄εδώ και 2 χρόνια δουλεύει στο ιδιωτικό κάτω από ΠΟΛΥ καλές συνθήκες . Του χρόνου θα είναι στην οργανική της θέση γιατί είχε περάσει πέρσι στον ΑΣΕΠ


    kithara2
    03.05.2008, 23:36

    στη θεσσ εννοεις το τμήμα εκπαιδευτικής κ κοινωνικής πολιτικής?πραγματικά ειμαι πολύ μπερδεμένη για το τι θα διαλέξω...


    margot
    06.05.2008, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara2 στις 03-05-2008 στις 23:36 έγραψε...

    στη θεσσ εννοεις το τμήμα εκπαιδευτικής κ κοινωνικής πολιτικής?πραγματικά ειμαι πολύ μπερδεμένη για το τι θα διαλέξω...



    Ακριβώς αυτό το τμήμα εννοώ. Να μην είσαι μπερδεμένη. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να ακολουθήσεις αυτό που σε γεμζει ως επάγγελμα χωρίς να κοιτάς τίποτε άλλο. Γιατί οι καλοί και όσοι έχουν όρεξη δε χάνονται.