ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Μουσική και τρόπος ζωής

    fantasy
    25.02.2008, 20:14
    Επηρεάζει άραγε η μουσική που ακούμε τον τρόπο ζωής μας?


    Η μουσική κουλτούρα του καθ'ενός αντικατοπτρίζει το <είναι> του ή είναι κάτι ξεκομμένο απο αυτόν?



    Κι αν τελικά διαμορφώνει ένα τρόπο ζωής,θα μπορούσε να υπάρξει η <ιδανική> μουσική που να διαμορφώνει τους <ιδανικούς> ανθρώπους?



    Stroumfita456
    25.02.2008, 20:19
    Λοιπόν,είμαι της γνώμης οτι ο τρόπος ζωής μας επηρεάζει την μουσική που ακούμε!Οσο για την μουσική κουλτούρα του καθενός και βέβαια αντικατοπτριζει το <είναι> μας...είναι αλληλενδετα αυτα τα 2!Αν υπήρχε "ιδανική" μουσική που να εφτιαχνε όπως λες τους "ιδανικούς" ανθρώπους η ζωη και οι ανθρωποι θα ήταν ιδιοι και μονοτονοι!!!!!
    CROSS
    25.02.2008, 20:56
    Η μουσική που ακούμε επηρεάζει τον τρόπο ζωής μας.Αλλά και το αντίστροφο ισχύει.Γενικά το ένα επηράζει το άλλο,ανάλογα με την στιγμή.
    Αν αντικατοπτρίζεται η μουσική κουλτούρα στον εαυτό του καθενός?Σίγουρα ορισμένα πράγματα φαίνονται πολύ.
    ''Ιδανική'' μουσική είναι κάτι το σχετικό,και δεν μπορεί να δημιουργήσει τον ''ιδανικό''άνθρωπο,γιατί απλούστατα δεν υπάρχει ιδανικό μοντέλο ανθρώπου.Ο καθένας έχει την προσωπικότητά του και αλίμονο αν ήταν διαφορετικά...θα μιλάγαμε για ρομπότ σε αυτή την περίπτωση.
    Ο άνθρωπος βασίζεται στις ικανότητές του και δεν πρέπει να μπαίνει σε μάζες.Πρέπει να κρατάει τον χαρακτήρα του και να προσφέρει ό,τι μπορεί στο σύνολο.Όπως ακριβώς και η μουσική.Γι'αυτό φορέστε τα ακουστικά σας! ,όπως ο φίλος απο δώ
    sitzoune81
    26.02.2008, 18:49
    Δεν τα 'χουμε ξεπερασει αυτα τα χαζα ακομα απ'οτι βλεπω.....
    "Ακουω metal, εχω κοτσιδα"
    "Ακουω punk, μου τη δινουν τα παντα"
    "Ακουω electronica, ειμαι ψαγμενος τυπος"
    "Ακουω σκυλαδικα, φοραω κοστουμι για να παω στη λαϊκη"

    ΤΙ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΕΙΝ' ΑΥΤΕΣ.............?

    Η μουσικη δεν επηρρεαζει τον τροπο ζωης....
    ....οι αφελεις και οι αγαθοι διαμορφωνουν τον τροπο ζωης τους συμφωνα με τη μουσικη που ακουν
    Ποσο μ@λ@κ@ς ειμαι οταν φτανω στο σημειο να καθοριζω τον τροπο ζωης μου συμφωνα με τη μουσικη που ακουω.....?
    ΠΟΣΟ ?!?!?!?!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 26-02-2008 18:57 ]


    sintorin
    26.02.2008, 20:15
    prepei na min exeis katholou prosopikotita, gia na kathorizeis ton tropo zois sou meso tis mousikis pou akous....i to antistrofo.....


    mitskinis
    26.02.2008, 21:18
    Η μουσική συνδέεται άμεσα με την ζωή μου , διότι ακούω έντεχνα και ελαφρά ροκ και είμαι ένας ψυχρός, ήρεμος,υπομονετικός αλλά και χαρούμενος κάποιες φορές (κυρίως ερωτευμένος)
    pluton
    27.02.2008, 15:46
    Σίγουρα. Οποιαδήποτε επιρροή δεχόμαστε από το περιβάλλον μας επιρεάζει τον τρόπο ζωής μας... Και η μουσική αποτελεί μια ισχυρή επιρροή
    thaliey
    28.02.2008, 08:33
    i mousiki pou akoume i asxoloumaste,to eidos i ta eidi diladi,eisxoroun ston tropo zois mas kathos episeis antiketroptizontai ston xarakthra mas alla mas kanoun kapoies fores na epilegoume k me pio aystira kata kapoio tropo tis parees mas k genika tous filous mas!kata tin diki m gnomi vevaia panta xoris na simainei ayto pos kapoies fores g allous logous den epilegoume k etoma antitheta apo mas stis mousikes tous epiloges..oso g tin eksidanikeysi toy anthropou nomizo pos einai duskolo na prospathisoume na to prodiorisoume ayto..k auto mono k mono giati o kathenas krinei thelontas i mi to katheti me upokeimenika k oxi antikeimanika!!
    vangos-guitarman
    28.02.2008, 09:23
    οπωσδήποτε καθορίζει σε ένα βαθμό τον τρόπο που βλέπουμε τα πρόγαμτα...όχι όμως και να φτασουμε στο να περιστρέφεται όλη η ζωη μας γύρω απο αυτή και να επηρεάζει τις επιλογές μας
    tolaruba
    28.02.2008, 10:19
    Εγω πιστεύω οτι με ότι ασχολούμαστε , είτε αυτό είναι η μουσική , είτε το διάβασμα είτε δε ξέρω εγώ τι, αναπόφεκτα επηρεάζει και το τρόπο ζωής μας και διαμορφώνει τη προσωπικότητα μας.Δεν εννοώ θελημένα να προσπαθείς να μοιάσεις σε κάποιον που ακολουθεί έναν "έντεχνο" ή "ροκ" τρόπο ζωής.Ο καθένας κάνει αυτό που του αρέσει , έτσι δεν είναι?
    kamelia8
    07.03.2008, 14:48
    Ε, ναι!

    Η μουσική έχει άμεση σχέση με τη ζωή! Δείτε τους Emo! Ακούνε καταθλιπτικά τραγούδια όπως (προσπαθούν να δείχνουν ότι) είναι και οι ίδιοι!
    rompa
    08.03.2008, 08:35
    Και εγώ πιστεύω ότι αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα . Η μουσική που προτιμούμε μπορεί να δείξει στοιχεία του χαρακτήρα μας αλλά και αντίθετα, να επηρεάσει το χαρακτήρα μας, την εμφάνισή μας , την κουλτούρα μας . Τώρα για "ιδανική" μουσική αυτή δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει και "ιδανικός άνθρωπος". Η διαφορετικότητα είναι αυτή που κάνει τον κόσμο να ποικίλει και να έχει ενδιαφέρον.
    sea_like_eyes
    08.03.2008, 18:14
    σε καμια περιπτωση . . . με τοσα πολλα και διαφορετικα ακουσματα θα τα ειχα παιξει!
    παντως χωρις την μουσικη . . . δεν μπορω να με φανταστω!
    deathminor88
    08.03.2008, 20:17
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasy στις 25-02-2008 στις 20:14 έγραψε...

    Επηρεάζει άραγε η μουσική που ακούμε τον τρόπο ζωής μας?


    Η μουσική κουλτούρα του καθ'ενός αντικατοπτρίζει το <είναι> του ή είναι κάτι ξεκομμένο απο αυτόν?



    Κι αν τελικά διαμορφώνει ένα τρόπο ζωής,θα μπορούσε να υπάρξει η <ιδανική> μουσική που να διαμορφώνει τους <ιδανικούς> ανθρώπους?






    Φυσικά και όχι! Συμφωνώ με τον Sitzoune και όπως και ο Sea, τότε θα ήμουν μια τρομερά διαχωρισμένη σε πολλά κομμάτια, προσωπικότητα με τόσα διαφορετικά που ακούω.

    Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, αλλά εν έτι 2008, οι εντεχνάδες μας (η κουλτούρα μας) λένε πολύ συχνά κάτι τέτοια, και πραγματικά είναι μ@>#$*ες...
    sitzoune81
    08.03.2008, 20:33
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 08-03-2008 στις 18:14 έγραψε...

    σε καμια περιπτωση . . . με τοσα πολλα και διαφορετικα ακουσματα θα τα ειχα παιξει!


    Χα!
    ....μμμμ...... για να φανταστω....
    Μαλλι μπροστα φραντζα emo, επανω καρφακια με μπολικο gel, πισω κοτσιδα
    Παντελονακι τζιν μεχρι τα γονατα
    Αρβιλες Vermacht
    Γραβατουλα σένια ριγε!
    Μπλουζακι Immortal
    Τσαντα Eastpack στον ωμο με ενα skateboard κρεμασμενο
    Ακουστικα στα αφτια με Tiesto στη διαπασων
    Headbanging με ηχους της minimal techno
    Σε τακτα χρονικα διαστηματα εκστομιζεις κανα "Yo men !"
    Μα πανω απ'ολα παιρνεις σβαρνα μαγαζια οπως Liebe, Eightball, Πυλη Αξιου, Elvis, Το κουτουκι του Ανδρεα, Decadance, Harley bar

    κι εμενα καπως ετσι θα με φανταζομουν αν μ'επηρρεαζε η μουσικη!!!!!!!
    SHIZOFRENEIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χαχαχαχχαχααχαχαχαχααχαχααχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχαχαχ

    sea_like_eyes
    08.03.2008, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 08-03-2008 στις 20:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 08-03-2008 στις 18:14 έγραψε...

    σε καμια περιπτωση . . . με τοσα πολλα και διαφορετικα ακουσματα θα τα ειχα παιξει!


    Χα!
    ....μμμμ...... για να φανταστω....
    Μαλλι μπροστα φραντζα emo, επανω καρφακια με μπολικο gel, πισω κοτσιδα
    Παντελονακι τζιν μεχρι τα γονατα
    Αρβιλες Vermacht
    Γραβατουλα σένια ριγε!
    Μπλουζακι Immortal
    Τσαντα Eastpack στον ωμο με ενα skateboard κρεμασμενο
    Ακουστικα στα αφτια με Tiesto στη διαπασων
    Headbanging με ηχους της minimal techno
    Σε τακτα χρονικα διαστηματα εκστομιζεις κανα "Yo men !"
    Μα πανω απ'ολα παιρνεις σβαρνα μαγαζια οπως Liebe, Eightball, Πυλη Αξιου, Elvis, Το κουτουκι του Ανδρεα, Decadance, Harley bar

    κι εμενα καπως ετσι θα με φανταζομουν αν μ'επηρρεαζε η μουσικη!!!!!!!
    SHIZOFRENEIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χαχαχαχχαχααχαχαχαχααχαχααχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχαχαχ




    μα καλα... με εχεις δει ? ? ?

    Υ.Γ εεεε οχι και gel . . . κερι (εκκλησιας) πλεον . . .
    Υ.Γ εγραψες man . . . xaXaxAXaxAX
    Υ.Γ Yπαρχουν κι αλλοι του . . . ειδους μας . . . παιζει !
    katurunen
    08.03.2008, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 08-03-2008 στις 08:35 έγραψε...

    Και εγώ πιστεύω ότι αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα . Η μουσική που προτιμούμε μπορεί να δείξει στοιχεία του χαρακτήρα μας αλλά και αντίθετα, να επηρεάσει το χαρακτήρα μας, την εμφάνισή μας , την κουλτούρα μας . Τώρα για "ιδανική" μουσική αυτή δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει και "ιδανικός άνθρωπος". Η διαφορετικότητα είναι αυτή που κάνει τον κόσμο να ποικίλει και να έχει ενδιαφέρον.



    (πάντα αυτή η κοπέλα...)
    blackdragon
    09.03.2008, 11:41
    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 08-03-2008 στις 23:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 08-03-2008 στις 08:35 έγραψε...

    Και εγώ πιστεύω ότι αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα . Η μουσική που προτιμούμε μπορεί να δείξει στοιχεία του χαρακτήρα μας αλλά και αντίθετα, να επηρεάσει το χαρακτήρα μας, την εμφάνισή μας , την κουλτούρα μας . Τώρα για "ιδανική" μουσική αυτή δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει και "ιδανικός άνθρωπος". Η διαφορετικότητα είναι αυτή που κάνει τον κόσμο να ποικίλει και να έχει ενδιαφέρον.



    (πάντα αυτή η κοπέλα...)



    Σωστό. Επί το πλείστον συμφωνώ....αν κ πάντα υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις....ο εμο να ακούει πχ κ μη καταθλιπτικά τραγούδια...