ελληνική μουσική
    439 online   ·  210.826 μέλη

    Στο εξωτερικό για σπουδές

    Termite
    26.02.2008, 12:02
    Έστω οτι έχετε αποφασίσει οτι θα πάτε στο εξωτερικό να σπουδάσετε (εκτός Ελλάδας δηλαδή).
    Έστω οτι έχετε επίσης αποφασίσει σε ποιά χώρα, πόλη και πανεπιστήμιο καθώς επίσης και το ακριβές course που θα παρακολουθήσετε.

    Θα ήθελα να ρωτήσω, τι θα θέλατε να μάθετε επιπλέον προτού φύγετε μια και καλή για τη νέα σας ζωη στο εξωτερικό;

    Όσο βρισκόμουν στην Αγγλία, έκανα μια έρευνα μέσω τις οποίας, φοιτητές που βρισκόντουσαν σε διάφορα courses (κυρίως φίλοι μου) και σε διάφορα πανεπιστήμια και πόλεις του νησιού, απαντούσαν σε ερωτήσεις, σχετικά με τα μαθήματατά τους, τους καθηγητές τους, τον πανεπιστημιακό χώρο και τις υπηρεσίες του, την εστία/σπίτι που έμεναν, την πόλη (γενικώς) που βρισκόντουσαν και τέλος μερικά πράγματα για την κουλτούρα των ανθρώπων (ντόπιων και μή) γύρω τους. Αυτή την ερευνα θέλω να την συνεχίσω αλλα θα ήθελα να την εμπλουτίσω και να την διορθώσω όπου αυτή "χωλαίνει". Γι αυτό θα ήθελα την γνώμη σας.

    Σκεφτείτε οτι είστε σχετικά μικρός σε ηλικία (18 - 25) και σε αναζήτηση (περαιτέρω;) σπουδών. Αυτοι οι άνθρωποι ειναι το κοινό στο οποίο κυρίως απευθύνομαι. Τι θα θέλατε να μάθετε λοιπον;

    Υ.Γ 1: Η ηλικία που ανέφερα είναι σχετική μια και όλοι μπορούμε πλέον να σπουδάσουμε όποτε γουστάρουμε.
    Υ.Γ 2: Η έρευνα αυτή δεν έχει τουριστικό χαρακτήρα, οπότε καλο θα ειναι ερωτήσεις του στύλ "Πόσο έχει το εισιτήριο στον Πύργο του Άιφελ;" θα παρακαλούσα να αποφευχθούν

    Ευχαριστώ
    marylin
    26.02.2008, 15:45
    Πολύ ενδιαφέρον! Μπράβο Πρίγκιπα!

    Το βραδάκι που θα γυρίσει η κόρη μου να δεις πόσα θα σου πει...... (γράψει)
    sylviaki
    26.02.2008, 17:56
    αυτο θελει πολυ σκεψη, ειδικα για μια ξανθια που διαβαζει.θα σκεφτω γιατι εχω πολλαααααααααααα να γραψω.
    alexia-vicky
    28.02.2008, 23:36
    Έστω, λοιπόν, ότι είμαι η Αλεξία. Έχω πάρει το πτυχιάκι μου και θέλω να πάω για μεταπτυχιακό στη Γερμανία.
    1) Επειδή η Γερμανία είναι μεγάλη χώρα με πλήθος πανεπιστημίων θα ήθελα να ξέρω ποια από αυτά έχουν τις καλύτερες "συστάσεις" επί του θέματος των σπουδών μου.
    2) Πόσο εύκολα και με τί κυμαινόμενο ποσό θα μπορούσα να βρω δωμάτιο- σπίτι για να μείνω, εκτός εστίας.
    3) Το φαγητό- μεγάλο θέμα, διότι ως μεσογειακή τύπισσα θα λιμοκτονήσω στα βόρεια. Τί γίνεται λοιπόν..

    renabill
    29.02.2008, 11:00
    Αν υποθέσουμε ότι κάποιος αποφασίζει ένα μεταπτυχιακό ή σπουδές στο εξωτερικό. Για μένα μετράει όχι μόνο το κύρος του πανεπιστημιου αλλά περισσότερο το ακριβές αντικείμενο των σπουδών.Δηλαδή δεν θα με ένοιαζε να κάνω στο καλύτερο πανεπιστήμιο του κόσμου κάτι το οποίο δε θα με ενδιέφερε πολύ.Θα προτιμούσα να πάω στην Κολοπετεινιτσα για μεταπτυχιακό αρκεί να είχε αυτό που θέλω.
    Το δεύτερο πράγμα που με απασχολεί είναι πως αξιοποιείς όλο αυτό το πακέτο σπουδών στο εξωτερικό γιατί πλέον και η κουτσή Μαρία κάνει μεταπτυχιακά και απαξιώνονται κι αυτά σιγά σιγά
    Το τρίτο είναι το θέμα φαγητό.Οι ξένοι όλο βλακείες τρώνε...Η θα πεινάσω, ή θα γίνω θεόχοντρη!!χιχι
    Και τέλος αλλά πολύ βασικό είναι το κόστος ζωής στην ξένη χώρα.Οι περισσότερες χώρες της ευρώπης είναι "φαρμακειο" Ως πότε μπορούν οι φοιτητές να εξαρτώνται από τους γονείς τους? Και είναι σωστό οι γονείς να τα ακουμπάνε στα παιδιά τόσο πολλά λεφτά?Εκει έχω ένα ηθικό δίλημμα!!!
    Termite
    29.02.2008, 16:50
    Μου αρέσουν πολύ οι προβληματισμοί σας...Συνεχίστε, είστε τρομερή βοήθεια
    sylviaki
    29.02.2008, 19:41
    Λοιπον μετά από σκέψη παραθέτω

    1) σχετικά με το θέμα της στέγασης θα ήθελα να ξέρω α)αν υπάρχει εστία και ποιες οι προυποθέσεις για να μείνω εκεί β) αν το πανεπιστήμιο βοηθάει να βρούμε κάποιο διαμέρισμα γ) αν υπάρχουν συγκροτήματα κτιρίων όπου μένουν φοιτητές δ) που κυμαίνονται οι τιμές των ενοικίων

    2) όσον αφορά στη σίτιση α)αν υπάρχει λέσχη για προπτυχιακούς/μεταπτυχιακούς φοιτητές β) αν είναι δωρεάν η σίτιση ή οχι

    3) αν και που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το φοιτητικό πάσο πχ σε συγκοινωνίες, θέατρα, σινεμά, μουσεία κτλ

    4) αν το πανεπιστήμιο ή το κράτος παρέχει υποτροφίες ή επιδόματα και ποιες είναι οι προυποθέσεις

    5) αν το πανεπιστήμιο στο οποίο θα επέλεγα να πάω θα είχε καθηγητές-συμβούλους, δηλαδή αν θα υπήρχαν κάποιο καθηγητές στους οποίους θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε για να μας συμβουλέψουν σε θέματα σπουδών.

    6) αν κάποιος φοιτητής ενδιαφέρεται να εργαστεί, το πανεπιστήμιο παρέχει κάποια υπηρεσία ευρέσεως εργασίας? και αν όχι που θα μπορούσα να απευθυνθώ ούτως ώστε να βρω μια δουλειά ως μεταπτυχιακή σχετική με το αντικείμενο μου?

    προς το παρόν αυτά.αν μου ερθει κάτι άλλο θα επανέλθω
    Oceanborn
    29.02.2008, 22:07
    Λοιπόν πολύ ωραία θέμα και το ανοίγεις την κατάλληλη εποχή (για μένα τουλάχιστον). Γιατί σε 1 μήνα φεύγω για ακριβώς αυτό το λόγο Ιταλία.

    Οπότε κυριολεκτικά και όχι υποθετικά μιλώντας-γράφοντας ήθελα να μάθω:

    1) Για το θέμα της κατοικίας (τιμές, σε τη κατάσταση βρίσκονται τα σπίτια αυτά).
    2) Τα χαρτιά που χρειάζομαι για το πανεπιστήμιο και γενικώς τι παραπάνω πρέπει να κάνω για να μπω στη σχολή (εξετάσεις κλπ.).
    3) Αν το πτυχείο μου από τη σχολή θα είναι αναγνωρισμένο μέτα.
    4) Τη διευκολύνσεις κάνει η σχολή (πάσο, δουλεία).
    5) Πόσο είναι τα δίδακτρα (ακόμα και στα δημόσια δίνεις κάποιο ποσό).
    6) Αν μέτα την αποφοίτηση το πανεπιστήμιο με φέρει σε επαφή με ανθρώπους του αντικειμένου (αν φυσικά το αξίζω).
    7) Τη μορφή έχουν τα μαθήματα.
    8) Το θέμα της σίτισης.
    9) Τη γλώσσα φυσικά!!!!!
    [Προαιρετικά::: 10) Τα θέματα των εξετάσεων για να μπω σίγουρα στη σχολή]

    Παιδιά συνεχίστε να γράφετε μήπως και έχω ξεχάσει κάτι, για να το ρωτήσω όσο έχω ακόμα καιρό!!!!!!!


    Termite
    01.03.2008, 17:50
    Θα ήθελα απλά να σας πώ οτι οι πληροφορίες που αφορούν τις εστίες/τα μαθήματα (κόστος κυρίως) και γενικά τα πανεπιστημιακά κομμάτια (χαρτια κλπ) για τα ιδρύματα στην Αγγλία, παρέχονται λεπτομερώς στις ιστοσελίδες τους.

    Τα υπόλοιπα που είπατε, ελήφθησαν και κατηγοριοποιούνται!
    sylviaki
    01.03.2008, 18:14
    ανεφερες στο εξωτερικο γενικα οχι μονο στην Αγγλια. Δεν σημαινει οτι ισχυει σε ολες τις χωρες το ιδιο
    sylviaki
    01.03.2008, 18:33
    θυμηθηκα και αλλο

    7) θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη
    renabill
    06.03.2008, 17:58
    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 01-03-2008 στις 18:33 έγραψε...

    θυμηθηκα και αλλο

    7) θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη



    To Βασικότερο!!!! Τι γίνεται αν αρωστήσεις? ΨΟΦΑΣ!!!!!!
    Termite
    06.03.2008, 18:27
    Το σίγουρο είναι οτι δεν ψοφάς!!!
    rompa
    01.05.2008, 13:03

    - Δυνατότητα να μείνεις σε εστία , τι συνθήκες επικρατούν εκεί

    - πληροφορίες σχετικά με την πόλη που βρίσκεται το πανεπιστήμιο

    - Γλώσσα