ελληνική μουσική
    858 online   ·  210.851 μέλη

    Πολιτικοποίηση των νέων

    despinakontogianni
    28.02.2008, 22:22
    Λίνα και Βασίλη νομίζω πως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα! Ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ό,τι θέλει αρκεί να ξέρει το γτ! Πάνω από όλα μπορούμε να είμαστε ρεαλιστές. Πόσοι από εμάς είναι?

    -Sadahzinia-
    28.02.2008, 23:03
    despinakontοgianni να υποθέσω ότι ο προβληματισμός σου προήλθε από τα σχόλια που άφησα σε ένα παλιό σου ποστ? :) Τέσπα, τν άποψη μου την ξέρεις..15 χρονών είσαι πολύ μικρή για να μιλάς έτσι για τον οποιοδήποτε πολιτικό. Να έχεις κούκλα μου πολιτική άποψη αλλά και λίγο σεβασμό.. Τώρα βέβαια απλά σου μεταφέρω μία προσωπική άποψη λόγω του ότι εγώ αν και ξέρω κάτι παραπάνω από εσένα (αν και δεν είμαι και μεγάλη απλά ασχολούμαι καλώς ή κακώς) ενώ κατά καιρούς θέλησα να γράψω πολλά εδω μέσα δεν το έκανα και γιατί δεν ήθελα να θεωρηθεί προπαγάνδα και γιατί είμαι μικρή για να κρίνω πολιτικούς.
    PashalinaMakia
    28.02.2008, 23:05
    κύριε χαρδαλιά,πιείτε κανα κρασάκι να ηρεμήσετε!
    Η ζωή είναι ωραία!

    Δεσποινάκι,είμαι ρεαλίστρια γι'αυτό κι έχω αυτές τις απόψεις!

    Αν παρατήρησες άλλοι δεν είναι και το είπαν!

    άντε καλή τσικνοπέμπτη!Αύριο είναι Τσικνοπαρασκεύηηηη!!!!!!!!!


    -Sadahzinia-
    28.02.2008, 23:10
    Και μόλις αντιλήφθηκα ότι τα έσβησες τα σχόλια μου στο ποστ σου για την κ.Δαμανάκη όπου (εν συντομία δεν μπορω να τα επαναλάβω όλα)σου έλεγα ότι είσαι μικρή για να την κρίνεις και ότι είναι περίεργο που εκφέρεις με τόσο θράσσος τη γνώμη σου ενώ είσαι μόνο 15.. πολιτική άποψη ή μήπως προπαγάνδα (από ένα 15χρονο ????)

    ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ..ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ..ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΒΗΝΕ ΤΟ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ...!!
    PashalinaMakia
    29.02.2008, 00:02
    Ποιό ποστ?
    Termite
    29.02.2008, 08:59
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 28-02-2008 στις 23:03 έγραψε...

    15 χρονών είσαι πολύ μικρή για να μιλάς έτσι για τον οποιοδήποτε πολιτικό. Να έχεις κούκλα μου πολιτική άποψη αλλά και λίγο σεβασμό.. ......................... ... και γιατί είμαι μικρή για να κρίνω πολιτικούς.



    Λίνα αυτό διάβασέ το κ εσύ, σου χρειάζεται. Εγώ και κρασάκι ήπια, και ρακί...
    Παιδιά, η ψήφος είναι το όπλο σας (μας). Και δεν ειναι για χάσιμο ούτε για προσωπικές αντιπαραθέσεις. Προτού το χρησιμοποιήσεις όμως αυτό το όπλο, δεν θα έπρεπε να μάθεις για αυτό; Έτσι δε θα κάνατε με κάθε τι καινούριο;
    sigur
    29.02.2008, 09:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 28-02-2008 στις 21:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 28-02-2008 στις 18:59 έγραψε...

    Ο καθένας μας μπορεί να διαμορφώσει το ήθος του, να διευρύνει την κριτική του σκέψη, να κατοχυρώσει τις απόψεις του.
    Ακόμα και πέρα από κόμματα. Η ουσία είναι η πολιτικοποίηση άνευ «πλευράς».






    Οτι καλύτερο θα μπορούσα να διαβάσω...Αλεξία, συγχαρητήρια!

    Λίνα...η Μαρίζα σου απάντησε. Το πρόβλημά μου δεν ήταν με όσα γράφεις...αλλα με τον τρόπο...αυτόν τον απαξιωτικό τρόπο που πραγματικά δέν ταιριάζει σε αυτό το τόπικ. Αν ανατρέξεις λίγο στην ιστορία του τόπου, αυτοι οι "δημαγωγοί" σου έδωσαν σήμερα το δικαίωμα να εκφράζεσαι ελεύθερα.



    εε, η αλήθεια είναι οτι ο Termite το τεκμηριώνει υπέροχα, χρησιμοποιώντας την εύστοχη φιλοσοφημένη φράση της alexia-vicky και το σχόλιο του είναι πολύ καλό για τους ''δημαγωγούς''.
    Εγώ από την άλλη δεν μπορώ να βλέπω απόλυτους νέους, που λες και έχουν βιώσει στο πετσί τους τις αλλάγες που έφερε ο χρόνος στις κοινωνίες (και από άλλαγες τα τελευταία 50 χρόνια άλλο τίποτα..)και έχουν τόσο εμπεριστατωμένη άποψη.Σε τέτοιες περιπτώσεις μου μυρίζεται πλήση εγκεφάλου των νέων ,αγαθών μεν, μα τόσο οργισμένων μυαλών. Ψυχραιμία απαιτεί ο δρόμος προς την γνώση, αν την κατακτήσεις χώστα τους..!!
    PashalinaMakia
    29.02.2008, 10:17
    Έχω διαπιστώσει πως όταν κάποιος είναι μέλος μια πολιτικής πράταξης(εδώ εννοούμε κόμμα),δεν κοιτάζει ποτέ τα κακώς κείμενα και τα ουτοπικά σχέδια.

    Όσον αφορά τους "δημαγωγούς",σας ενημερώνω οτι παρρησία του λόγου δεν θεπσίστηκε απο τους σημερινούς πολιτικούς,οι οποίοι δεν ήξεραν με τι να ασχοληθούν και ένα πρωί ξύπνησαν κι είπαν:"Βρε δεν γινόμαστε πολιτικοί?"

    Κι εσείς οι μεγαλύτεροι αν βιώσατε τέτοιες αλλαγές για πείτε να γνωρίζουμε κι εμείς οι καινούριοι!Αλλά βλέπεις,όλοι στη μούγκα είστε!

    κύριε χαρδαλιά,ξέρω πολύ καλύτερα εγώ τι χρειάζεται σε μένα παρά εσείς.Το αν έχω ασχοληθεί εμπεριστατομένα δεν το ξέρετε και θα ήθελα παρακαλώ να μην αναφερθείτε πάλι σε εμένα.
    Το πιάσατε ή να το ξαναπώ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 29-02-2008 10:21 ]


    Termite
    29.02.2008, 10:35
    sigur δέν έχεις καθόλου αδικο σε όσα λες. Συμπληρώνω δε, οτι στην ελληνική κοινωνία η καχυποψία απέναντι σε αυτό που λέει ο άλλος ειναι πολύ μεγαλύτερη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μειώνεται η εμπιστοσύνη που έχουμε σε αυτούς που θεωρείται οτι μας εκφράζουν και μας εκπροσωπούν στη βουλή. Και τα οργισμένα μυαλά των νέων, που εμπιστεύονται ελάχιστα αυτούς που τους εκπροσωπούν δεν είναι λογικό να αναζητούν το διαφορετικο απο το ήδη υπάρχον;

    Οσοι νέοι άνθρωποι λοιπόν πραγματικά μπαίνουν σε αυτή τη φάση της αναζήτησης κερδίζουν ενα τεράστιο όπλο που ανέφερα και προηγουμένως. Αυτοί που θεωρούν οτι δεν τους χρειάζεται τίποτα άλλο και νομίζουν οτι καταλαβαίνουν όλα οσα λέει ενας πολιτικός και τα ερμηνεύουν και σωστά ειναι οι αποκαλούμενοι κριτές "του καναπέ". Ειναι αυτοί που στέκονται σε μία λέξη ή φράση απο ένα πολιτικό λόγο (βλ Αμερικάνικο Κολέγιο) και αγνοούν το πραγματικό του νόημα. Δέσποινα, στην ηλικία σου φροντίζεις να γεμίσεις το μυαλό σου με σωστά πράγματα. Για να μπορείς να τοποθετηθείς πολιτικά πρέπει να διαβάσεις, να ακούσεις τι λένε και τότε να κρίνεις αν κάτι απο αυτά μπορείς να το ενστερνιστείς.

    Ώς αναφορά σε αυτο που έγραψε η Sadahzinia το μόνο που μπορώ να πώ είναι το εξής: Στους μεγαλύτερους ανθρώπους οφείλουμε σεβασμό. Διοτι έχουν ζήσει περισσότερα απο εμάς. Όλα ξεκινάνε απο εκεί. Έχεις σκεφτεί ποτε οτι αν έκανες κριτική στον πολιτικό με σεβασμό, τότε θα σε σεβότανε κ εκείνος;

    Παρατήρησα επίσης οτι η έννοια του δημαγωγού έχει παρεξηγηθεί. Για μένα, ειναι αυτός που προσελκύει τα πλήθη με το λόγο του, ειλικρινή ή όχι.
    -Sadahzinia-
    29.02.2008, 12:52
    "Ώς αναφορά σε αυτο που έγραψε η Sadahzinia το μόνο που μπορώ να πώ είναι το εξής: Στους μεγαλύτερους ανθρώπους οφείλουμε σεβασμό. Διοτι έχουν ζήσει περισσότερα απο εμάς. Όλα ξεκινάνε απο εκεί. Έχεις σκεφτεί ποτε οτι αν έκανες κριτική στον πολιτικό με σεβασμό, τότε θα σε σεβότανε κ εκείνος;"

    Αυτό ακριβώς λέω και εγώ Βασίλη και εκεί ακριβώς βασιζόταν και η ένσταση που εξέφρασα σε ένα παλιο ποστ της Δεσποινας μέσω των σχολίων μου τα οποία και έσβησε διότι προφανώς δεν ταίριαζαν με τα άλλα που συμφωνούσαν με τη γνώμητ της.. Λογικό..στα 15 μας δεν έχουμε ακόμα τη δυνατότητα να αξιοποιήσουμε προς όφελος μας τις αντίθετες απόψεις...και αφού η προαναφερθείσα κοπέλα δεν μπορεί να δεκτεί αντίθετες απόψεις τη συμβουλεύω 1) να βγάλει τη δυνατότητα ανάρτησης σχολίου από το blog της 2) να μην μιλάει για πολιτικά...γιατί πολιτική είναι κατά βάση σύγκρουση διαφορετικών απόψεων προκειμένου να επιτευχθεί το καλό της κοινωνίας..

    sylviaki
    29.02.2008, 12:59
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 28-02-2008 στις 18:59 έγραψε...

    Πολιτικοποίηση των νέων.. μεγάλο θέμα! Κάθε άνθρωπος έχει μια αρετή! Τη δυνατότητα του να επιλέγει.Η ελεύθερη βούληση, από τον καιρό που το άτομο κατάφερε και επιδίωξε να την απαιτήσει, αποτέλεσε το ηθικό αγώνισμα κάθε Ανθρώπου (με Α κεφαλαίο λοιπόν). Σίγουρα η πολιτικοποίηση του καθένα οφείλεται σε παράγοντες. Το θέμα είναι να υπάρχει διάθεση, να υπάρχει στάση ζωής.
    Λένε πως δεν καθορίζουν οι περιστάσεις τη ζωή σου, αλλά η στάση που έχεις απέναντί τους.
    Ο κάθε νέος που βγάζει την ορμή του στο γήπεδο ή στις συναυλίες οφείλει να είναι αυτοκαθοριζόμενος και αυτοπροσδιοριζόμενος ως προς την πολιτική του συνείδηση, αλλιώς προσωπικά γελάω. Με το δήθεν που διαμορφώνει την δήθεν μαχητική προσωπικότητά του. Δεν γίνεται να είσαι θερμός «υποστηρικτής» της ομάδας σου και να μην έχεις καν πολιτικά πιστεύω. Ακόμα και η δικαιολογία της απογοήτευσης από το κατεστημένο, είναι η εύκολη λύση. Γιατί πολύ απλά τον κόσμο μας τον φτιάχνουμε εμείς. Και όταν απαξιώνεις τα κόμματα (εφόσον ζεις σε δημοκρατικό σύστημα) απαξιώνεις λοιπόν την πλειοψηφία των συμπολιτών σου?? Είσαι τόσο καταρτισμένος και ανώτερός τους? Πριν απαξιώσουμε, απογοητευτούμε, σχολιάσουμε, κρίνουμε και τελικά γυρίσουμε την πλάτη μας πρέπει να ασχοληθούμε. Να διαβάσουμε, να ακούσουμε, να συζητήσουμε και να αυτό-διαμορφωθούμε.
    Το θέμα λοιπόν για εμένα τίθεται σε προσωπικό επίπεδο. Μπορεί δυστυχώς να μην είναι πολλές οι πηγές για εκμάθηση της έννοιας του «πολίτη» αλλά όταν θέλουμε όλα γίνονται. Όπως πάμε για ψώνια με τις ώρες ή διαβάζουμε σούπερ κατερίνα θα μπορούσαμε να έχουμε και εναλλακτικές ασχολίες.
    Ο καθένας μας μπορεί να διαμορφώσει το ήθος του, να διευρύνει την κριτική του σκέψη, να κατοχυρώσει τις απόψεις του.
    Ακόμα και πέρα από κόμματα. Η ουσία είναι η πολιτικοποίηση άνευ «πλευράς».




    Με συγκίνησες

    Συμφωνώ και επαυξάνω
    StavmanR
    29.02.2008, 13:04
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 29-02-2008 στις 10:17 έγραψε...

    Έχω διαπιστώσει πως όταν κάποιος είναι μέλος μια πολιτικής πράταξης(εδώ εννοούμε κόμμα),δεν κοιτάζει ποτέ τα κακώς κείμενα και τα ουτοπικά σχέδια.

    Όσον αφορά τους "δημαγωγούς",σας ενημερώνω οτι παρρησία του λόγου δεν θεπσίστηκε απο τους σημερινούς πολιτικούς,οι οποίοι δεν ήξεραν με τι να ασχοληθούν και ένα πρωί ξύπνησαν κι είπαν:"Βρε δεν γινόμαστε πολιτικοί?"

    Κι εσείς οι μεγαλύτεροι αν βιώσατε τέτοιες αλλαγές για πείτε να γνωρίζουμε κι εμείς οι καινούριοι! Αλλά βλέπεις,όλοι στη μούγκα είστε!

    (...)



    PashalinaMakia αν και ανήκω σε μεγαλύτερη γενιά, δεν μπορώ παρά να συνυπογράψω ειδικά στο τονισμένο μέρος.

    Η πολιτική ήταν κάποτε η τυπική υποχρέωση κάθε πολίτη να προασπίζει τα συμφέροντα και τις ελευθερίες της κοινωνίας στην οποία αυτοδιατίθεται. Σήμερα, τη δική μου υποχρέωση ονομάζω επάγγελμα οπότε και αναθέτω σε κάποιον να αναλάβει μισθωμένα τη δική μου ευθύνη/λειτουργία απέναντι στην κοινωνία. Στην ουσία,το σύγχρονο πολιτικό σύστημα θυμίζει το ντάντεμα μίας βρεφικής νοητικά κοινωνίας από μεροκαματιάρη μετανάστη, με τη συνολική μας ύπαρξη να περιορίζεται σε τροφή, αφόδευση, αναπαραγωγή (μαμ, κακά και νάνι στις δημοτικές ρήσεις).

    Οι νέοι οφείλουν να ενταχθούν στο πολιτικό σύστημα το οποίο προϋποθέτει κυρίως την συμμετοχή τους σε μαζικότερες εκφράσεις συνδιαλλαγής (όχι κόμματα). Σήμερα οι παρέες αποτελούνται κατά βάση από 2-3 το πολύ άτομα, τα οποία και διατηρούν τον κλειστό κύκλο. Το γεγονός αυτό, με δεδομένη την τάση των ανθρώπων να συναναστρέφονται με άτομα "του κύκλου" (παρόμοιας εκπαιδευτικής βαθμίδας, οικονομικής και κοινωνικής κατάστασης κλπ.) δημιουργεί στον καθένα την ψευδαίσθηση μίας μονοταξικής κοινωνίας, στην οποία το σύνολο των προβλημάτων αντιστοιχούν σε αυτά της συγκεκριμένης παρέας. Η πολιτική προϋποθέτει την ευρύτερη προσέγγιση των ανθρώπων, ώστε να ξεφύγουμε από την επικράτηση της λανθασμένης αντίληψης μιας πυρηνικής μονοταξικής κοινωνίας. Έτσι, θα καταφέρουμε να συνειδητοποιήσουμε σε μεγάλο βαθμό τα πραγματικά προβλήματα και τα αίτιά τους, ώστε να βρούμε σοβαρές λύσεις και όχι παυσίπονα.

    Τέλος, επειδή η εκμετάλλευση του συναισθήματος από τους εξουσιάζοντες έχει αναχθεί πλεόν σε επιστήμη, το μόνο που μπορεί να σας σώσει είναι το διάβασμα πολλών πηγών. Έχουν γίνει ιδιαίτερα ικανοί στον αποπροσανατολισμό, ειδικότερα μέσα στο διαδίκτυο όπου και δεν τηρούνται οι βασικοί κανόνες αρθρογραφίας (απουσία παραθέσεων, παραπομπών, στοιχειώδους επιχειρηματολογίας κλπ.). Η ιστορία μας δείχνει το μέλλον. Άνθρωπος με αβέβαιη προέλευση είναι άνθρωπος με αβέβαιο μέλλον. Διαβάστε ήρεμα, συζητήστε ανοιχτά και αποφασίστε ώριμα, και ίσως καταφέρετε να μην τα κάνετε θάλασσα σαν και του λόγου μας.
    mellia
    29.02.2008, 14:41
    Συμφωνώ με όσα είπε ο StavmanR.
    Με την σειρά μου να πω σχετικά με το θέμα:
    χαίρομαι να ακούω νέους αυτής της ηλικίας να προβληματίζονται και να ενδιαφέρονται για την πολιτική εν γένει. Να θέλουν δηλαδή να έχουν άποψη για την ζωή, να θέλουν να ξέρουν τι πιστεύουν και γιατί το πιστεύουν, να θέλουν να ξέρουν τι πράττουν και γιατί το πράττουν.
    Επειδή όμως πολύ εύκολα μπορεί να μπλέξει κανείς ιδανικά, ιδεολογίες, πολιτικά συστήματα κλπ, σε αυτήν την ηλικία καλό θα ήταν να μπορούν να ακούν. Τους πάντες και τα πάντα. Όχι να παπαγαλίζουν. Ούτε να παρασύρονται από απόψεις που εντυπωσιάζουν ή φαίνονται σωστές. Να ακούν! Και να αμφισβητούν. Και να ζητάνε να μαθαίνουν. Καταλαβαίνω τον αυθορμητισμό και το πάθος αυτής της ηλικίας. Ας μην επιτρέψουν σε κανέναν να το εκμεταλλευτεί (συνειδητά ή ασυνείδητα). Είτε αυτοί είναι ηγέτες πολιτικοί είτε ακόμα χειρότερα δάσκαλοι και καθηγητές. Αλλά και από την άλλη πλευρά, σεβασμό δηλαδή συνειδητοποίηση του ότι ο «μεγαλύτερος» μπορεί να έχει περισσότερη γνώση και εμπειρία. Κριτική αντιμετώπιση με λίγα λόγια…
    Με προσωπική εμπειρία και πικρία το λέω ποτέ μα ποτέ μην επιτρέψετε σε κανέναν να εκμεταλλευτεί την ιδιότητα του δασκάλου ή του καθηγητή για να σας περάσει άποψη. Σε οποιοδήποτε θέμα. Χρέος του είναι να κάνει σωστά την δουλειά του: να σας δώσει γνώση και να σας οδηγήσει στις πηγές. Και να σας μαθαίνει να ψάχνετε. Ούτε να ασκεί κριτική στο σύστημα (γκρινιάζοντας πχ για τους εξευτελιστικούς μισθούς των καθηγητών και να περνάει την άποψη «πάμε φροντιστήριο μετά από εδώ»), ούτε να ασκεί κριτική σε αξίες άμεσα ή έμμεσα (επειδή πχ "δεν του βγήκε η συνταγή" σε ό,τι αφορα τον θεσμό της οικογένειας κτλ) ούτε τίποτα…απλά να προσφέρει αυτό που σαν επιστήμη υποτίθεται ότι κατέχει…Αν θέλει να ασκήσει κριτική να αναρτήσει blog…Με λίγα λόγια, μην επιτρέπετε σε κανέναν να σας χρησιμοποιεί σαν ακροατήριο για να εκφράσει απωθημένα, ιδεολογίες, κτλ κτλ.
    [η τελευταία παράγραφος μπορεί να φαίνεται off topic αλλά νομίζω ότι έχει άμεση σχέση με το θέμα].
    Λοιπόν, όταν είσαι 15 και 16 αλλά και 18 και 19 δεν μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη…αλλά έχεις χρέος να μαθαίνεις για να μπορείς να την έχεις αργότερα, κατά το δυνατόν βέβαια.

    rWmS
    05.03.2008, 00:51
    Φυσικα και πρεπει να εχουν πολιτικη αποψη
    Οπως ειπε και ο Περικλης "Οποιος δεν ασχολειται με τα κοινα ειναι αχρηστος"
    Φυσικα μιλαμε για επεξηγηση των διαφορων κινηματων και εννοιων. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να κατευθυνονται οι νεοι !! Η κομματικοποιηση ειναι οτι χειροτερο. Ενας νεος που μπαινει στο κομμα απο την ηληκια των 16 δεν προκειτε ποτε στην ζωη του να σκεφτει πριν ψηφησει. Θα ειναι τυφλος και δεν θα μαθει να σκεφτεται....

    Ποσο με εκνευριζουν οι φιλοι μου οταν συζητουν για τα πολιτικα !! Προβαλουν συνεχως τα ιδια επιχειρηματα και κλεινουν τα αφτια τους οταν μιλα ο αλλος. Δυστυχως αυτο ειναι ενα πολυ συχνο φαινομενο στην Κυπρο. Κριμα γιατι ετσι δεν βοηθουν την πατριδα τους ...
    despinakontogianni
    05.03.2008, 01:03
    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 05-03-2008 στις 00:51 έγραψε...
    Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να κατευθυνονται οι νεοι !! Η κομματικοποιηση ειναι οτι χειροτερο. Ενας νεος που μπαινει στο κομμα απο την ηληκια των 16 δεν προκειτε ποτε στην ζωη του να σκεφτει πριν ψηφησει. Θα ειναι τυφλος και δεν θα μαθει να σκεφτεται.......



    Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα! Δεν ψηφίζεις αυτό που ψηφίζουν οι γονείς σου! Ούτε π.χ. μπήκες στην ΚΝΕ ή στην ΟΝΕΔ επειδή είναι η οικογένεια σου! Και να έχεις πολιτική άποψη δεν πρόκειται να ψηφίσεις κάτι το διαφορετικό από ΚΚΕ και ΝΔ αντίστοιχα! Είσαι πεπισμένος πως αυτό πρέπει να κάνεις χωρίς να ξέρεις το γιατί!
    -Sadahzinia-
    05.03.2008, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 05-03-2008 στις 01:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 05-03-2008 στις 00:51 έγραψε...
    Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να κατευθυνονται οι νεοι !! Η κομματικοποιηση ειναι οτι χειροτερο. Ενας νεος που μπαινει στο κομμα απο την ηληκια των 16 δεν προκειτε ποτε στην ζωη του να σκεφτει πριν ψηφησει. Θα ειναι τυφλος και δεν θα μαθει να σκεφτεται.......



    Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα! Δεν ψηφίζεις αυτό που ψηφίζουν οι γονείς σου! Ούτε π.χ. μπήκες στην ΚΝΕ ή στην ΟΝΕΔ επειδή είναι η οικογένεια σου! Και να έχεις πολιτική άποψη δεν πρόκειται να ψηφίσεις κάτι το διαφορετικό από ΚΚΕ και ΝΔ αντίστοιχα! Είσαι πεπισμένος πως αυτό πρέπει να κάνεις χωρίς να ξέρεις το γιατί!



    Δεν υπάρχει μόνο ΚΝΕ ή ΟΝΕΔ...υπάρχει και η νεολαία του ΠΑΣΟΚ..... έτσι εγκυκλοπαιδικά το αναφέρω....
    john1989
    05.03.2008, 16:53
    thewrw oti exoume anoiksei ena polu megalo thema!!!!!!
    an kai egw mikros eimai nomizw oti exw mia politikh apopsh!!!
    kai auth diamorfokithike apo mikros!!!!!
    mesa apo tis eidhseis kuriws(bebaia auto einai epikundino giati polles fores autes mas paraplanoun)!!!!!!
    mesa apo sunomilies me megaluterous!!!!!!
    mesa apo tous goneis!!!!!
    kai ligotero mesa apo tis efimerides!!!!!

    wstoso mou tin espage na blepw kai egw otan hmoun pio mikros,kai kuriws sto lukeio,na uparxoun atoma xwris politikh apopsh!!!!!
    thewrw omws oti auta ta paidia den exoun erethismata!!!!
    ta dika mou erethismata htan kuriws apo thn ekswterikh politikh,kai me tous diaforous polemous(serbia,afganistan,palaistini k.t.l.)!!!!!!

    omws uparxoun kai atoma 26 xronwn,kai 35,xwris politikh apopsh kai auto einai kako!!!!
    egw pisteuw oti oi neoi prepei na xoun politikh apopsh
    omws thewrw oti h politikopoihsh isws den einai kalh!!!!!giati se kapoies paratakseis prepei na uiothetiseis tis apopseis twn suntonistwn,kai th kuria grammh kai etsi na mn mporeis na akousteis!!!!!!

    kai tha sou pw oti eidika gia ta kommata na mhn trelenesai,den leei,egw to diapistwsa molis mphka sto panepistimio kai tous psilognwrisa!!!!!!!

    tha sou pw kai kati allo!!!!!edw pane polloi kai psifizoun xwris na kseroun ti,pws,kai giati!!!!kai auto einai polu kako!!!!!!


    egw pantws pisteuw oti oi neoi prepei na xoun politikoi apopsh!!!!!!
    vero
    05.03.2008, 21:19
    Καταρχην ενας εφηβος για να ψηφισει οφειλει να ξερει να κρινει...

    εαν τωρα ο εφηβος οφειλει να ειναι πολιτικοποιημενος λεω ναι αλλα με μετρο... και αυτο που υποστηριζει να εχει επιχειρηματα.... και επιπλεον να ψαχνετε...

    Ειδα καταλαθος που καποιος εγραψε οτι εαν η οικογενεια σου ειναι παραδειγματος χαριν ΝΔ δεν πρεπει τα παιδια να ειναι, γιατι?
    Εγω παραδεισματος χαριν ειμαστε οι πλειστοι μεσα στην οικογενεια Νεοι Δημοκρατες και με αυτο προχωραμε... αν και εγω εχω αρχισει να δυσανασχετο το τελευταιο καιρο
    Δεν το θεωρω καθολου κακο. Απλα εχω παρει τα μυαλα του πατερα μου... τι να κανουμε...εδω μπλεκετε και η ψυχολογια που αναλογα στο οικογενειακο περιβαλλον που ζεις εχεις τις αναλογες αντιληψεις και ιδεες



    mariza18
    06.03.2008, 01:07
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 05-03-2008 στις 21:19 έγραψε...

    Καταρχην ενας εφηβος για να ψηφισει οφειλει να ξερει να κρινει...

    εαν τωρα ο εφηβος οφειλει να ειναι πολιτικοποιημενος λεω ναι αλλα με μετρο... και αυτο που υποστηριζει να εχει επιχειρηματα.... και επιπλεον να ψαχνετε...

    Ειδα καταλαθος που καποιος εγραψε οτι εαν η οικογενεια σου ειναι παραδειγματος χαριν ΝΔ δεν πρεπει τα παιδια να ειναι, γιατι?
    Εγω παραδεισματος χαριν ειμαστε οι πλειστοι μεσα στην οικογενεια Νεοι Δημοκρατες και με αυτο προχωραμε... αν και εγω εχω αρχισει να δυσανασχετο το τελευταιο καιρο
    Δεν το θεωρω καθολου κακο. Απλα εχω παρει τα μυαλα του πατερα μου... τι να κανουμε...εδω μπλεκετε και η ψυχολογια που αναλογα στο οικογενειακο περιβαλλον που ζεις εχεις τις αναλογες αντιληψεις και ιδεες






    +100000
    παρεπιπτόντως πολύ ωραιο το site που χεις βαλει στο προφιλ σου! εμαθα πολλα χρησιμα για τη βερο
    -Sadahzinia-
    06.03.2008, 01:43
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 05-03-2008 στις 21:19 έγραψε...

    Καταρχην ενας εφηβος για να ψηφισει οφειλει να ξερει να κρινει...

    εαν τωρα ο εφηβος οφειλει να ειναι πολιτικοποιημενος λεω ναι αλλα με μετρο... και αυτο που υποστηριζει να εχει επιχειρηματα.... και επιπλεον να ψαχνετε...

    Ειδα καταλαθος που καποιος εγραψε οτι εαν η οικογενεια σου ειναι παραδειγματος χαριν ΝΔ δεν πρεπει τα παιδια να ειναι, γιατι?
    Εγω παραδεισματος χαριν ειμαστε οι πλειστοι μεσα στην οικογενεια Νεοι Δημοκρατες και με αυτο προχωραμε... αν και εγω εχω αρχισει να δυσανασχετο το τελευταιο καιρο
    Δεν το θεωρω καθολου κακο. Απλα εχω παρει τα μυαλα του πατερα μου... τι να κανουμε...εδω μπλεκετε και η ψυχολογια που αναλογα στο οικογενειακο περιβαλλον που ζεις εχεις τις αναλογες αντιληψεις και ιδεες






    Aλοίμονο εάν δεν δυσανασχετούσες..έστω και λίγο....!