ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη
    kwstasagas
    27.02.2008, 23:48
    Τον γνωρίζει κανένας σας ??? έχει ακούσει κανείς σας τραγούδια του ???
    Πρόκειται για έναν σύγχρονο Αμερικανό τραγουδοποιό, που γράφει κυρίως χαμηλότονα - ψιθυριστά τραγούδια, τα οποία διηγούνται ... ενα σωρό ιστορίες : Είτε προσωπικές, είτε για παλιούς θρύλους σε πολιτείες της Αμερικής, είτε σύγχρονες ιστορίες ... Οι ηχογραφήσεις του είναι συνήθως "σπιτικές", με αποτέλεσμα να αποπνέουν μια ιδιαίτερη ζεστασιά. Η περίπτωσή του είναι ό,τι πρέπει για "εσωτερικά ταξίδια". Εγώ, προσωπικά, όποτε τον ακούω, με ταξιδεύει στις ΗΠΑ, στις εξοχές της, στις λίμνες της, στις κωμοπόλεις της ... Μού παρουσιάζει το πρόσωπο μιας ΑΛΛΗΣ Αμερικής, λιγότερο θορυβώδους, αλλά περισσότερο νοσταλγικής και ρομαντικής ...
    Α, επίσης ο τύπος παίζει μόνος του ένα σωρό όργανα. Αλλά όταν πιάνει το ΜΠΑΝΤΖΟ του, είναι υπέροχος !!!! Έχει, επίσης, την ικανότητα να σκαρώνει άνετα τραγούδια με ένα - δυο ακόρντα. Τα μόνα μειονεκτήματά του είναι ότι οι μελωδίες του κάποτε επαναλαμβάνονται. Ή ότι ... καμιά φορά παραείναι χαμηλότονος !!!! Όλα αυτά, όμως, είναι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΥΛΛΟΙ ΣΤΑ ΑΧΥΡΑ. Η ουσία είναι ότι περιπτώσεις σαν τη δική του ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ....

    Τελευταία έχω "κολλήσει" με το ντεμπούτο του "Seven Swans" [του 2004]. Έχει ακούσει κανείς σας κι άλλες δουλειές του ??? Σάς άρεσαν ??? Θα είναι χαρά μου να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις .......

    PashalinaMakia
    28.02.2008, 00:11
    Για ετούτον δεν έχω ακούσει απολύτως τίποτα...
    "Εμπρός καλό μου ελικόπτερο" που έλεγε κι ο σοφός αστυνόμος Σαΐνης...
    Ελικόπτερο=google στην δική μου περίπτωση :)

    Orfeus
    28.02.2008, 03:31
    Μου αρέσει υπερβολικά.
    Ακόμα και όταν επαναλαμβάνει τις μελωδίες του και δεν το θεωρώ καθόλου μειονέκτημα.

    Είναι μοναδικός με δικό του προσωπικό στυλ.


    sitzoune81
    28.02.2008, 10:38
    Το Sufjan τον ανακαλυψα το 2005 οταν ειδα μια λιστα σε web music magazine με το τοτε Top10 albums of the year. Μου εκανε εντυπωση οτι μεσα στην πρωτη πενταδα ηταν το αλμπουμ του "Illinoise" κι ετσι εσπευσα να το ακουσω.........
    Τι το 'θελα ?!?!
    Κολλησε στο cdPlayer μου για δυο βδομαδες περιπου με ολεθρια ψυχολογικα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ειναι πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ, στιχουργικα τελειος, ικανος μετατροπεας της μουσικης του σε δακρυα συγκινησης (κι οχι χαζοκαψουρικων πολυπαιγμενων μελωδιων), με σημαντικοτατα credits που παραπεμπτουν σε εναν αλλον "δακρυολογο" (Μανο Χατζηδακη!)
    Με τετοιους καλλιτεχνες (οπως π.χ. την Chan Marshall-Cat Power- , τον Rufus Wainwright, την Joanna Newsom, τον James Murphy στην ηλεκτρονικη, τον Antony των Antony & The Jonsons, την Joan As Police Woman) μου δινεται η δυνατοτητα να διαγραψω μια για παντα καλλιτεχνες τυπου Bob Dylan, Johny Cash και τα ρεστα!!!!!!!! Ακουγομαι λιγο ιεροσυλος, αλλα με τετοια ονοματα που ανεφερα πιο πανω ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ για το μελλον της μουσικης!!!!

    kwstasagas
    28.02.2008, 20:12
    Μπράβο παιδιά, πολύ χαίρομαι που ανακαλύπτετε και στηρίζετε περιπτώσεις σαν του Sufjan Stvens.
    PashalinaMakia, στο YouTube βρήκα άφθονο υλικό από Sufjan Stevens : Τον Sufjan να παίζει το μπαντζο του στον ξύλινο φράκτη ενός αγροκτήματος, να παίζει σε συναυλίες και να συνοδεύει το ψιθυριστό τραγούδισμά του ο "λυγμός" μιας τρομπέτας κλπ κλπ κλπ. Τα περισσότερα βιντεάκια του είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ !!! Αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι ακόμη και με μια ψιθυριστή φωνή [σαν απαλό αεράκι] και δυο - τρία "χαμηλόφωνα" ακόρντα στην κιθάρα και στο μπάντζο μπορείς να προσφέρεις κάτι δυνατό, νευρώδες και γεμάτο ένταση ....

    Θα μού επιτρέψετε να εκφράσω μια άποψη που, ίσως, να μη σας βρει σύμφωνους. Λοιπόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο Sufjan Stevens είναι .... ΤΟ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΤΙΣ Η.Π.Α. !!! Γρατζουνάει μπάντζο ο Sufjan ... γρατζουνάει τζουρά και μπουζουκομάνα ο Θανάσης. Τραγουδάει για παλιούς αμερικάνικους θρύλους, για παλιές αμερικάνικες ιστορίες ο Sufjan ... τραγουδάει για παλιές ιστορίες και θρύλους του θεσσαλικού κάμπου ο Θανάσης. Επίσης, και οι δύο τους έχουν σπάνια και ιδιότυπη ποιητική φλέβα [η οποία "εσωκλείει" και πολλές εικόνες από το χθες], ενώ οι μελωδίες και των δύο ακροβατούν στα όρια μεταξύ "τραγουδίσματος" και αφήγησης". Περαιτέρω, και οι δύο αντλούν τις επιρροές τους από την παράδοση της χώρας τους [από τη μουσική κάντρι ο Sufjan, από τη δημοτική μας παράδοση ο Θανάσης]. Βέβαια, ο Θανάσης διαφέρει ως προς το ότι, σε σχέση με το ... εξ Αμερικής "ξαδερφάκι" του, επιδόθηκε σε πειραματισμούς με σύγχρονα μέσα. Ενώ ο Sufjan μέχρις στιγμής γράφει και ηχογραφεί "όπως τον παλιό καλό καιρό" [παρόλα αυτά, όμως, τα τραγούδια του ακούγονται φρέσκα, ζωντανά και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ..... ] .........




    [Θανάσης και Sufjan τσουγκρίζουν τα ποτήρια τους ... Πίνουν τις μπύρες τους στον "ΚΡΑΤΗΡΑ" ] ........
    Debauchee
    28.02.2008, 20:43
    Put Sufjan Stevens on
    and we'll play your favorite song
    "Chicago" bursts to life and your
    sweet smile remembers you, my

    Hands open, and my eyes open
    I just keep hoping
    That your heart opens

    It's not as easy as willing it all to be right
    Gotta be more than hoping it's right
    I wanna hear you laugh like you really mean it
    Collapse into me, tired with joy


    Snow Patrol Hands Open Lyrics

    sitzoune81
    28.02.2008, 20:56
    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 28-02-2008 στις 20:12 έγραψε...

    Λοιπόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο Sufjan Stevens είναι .... ΤΟ ΞΑΔΕΡΦΑΚΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΤΙΣ Η.Π.Α. !!! Γρατζουνάει μπάντζο ο Sufjan ... γρατζουνάει τζουρά και μπουζουκομάνα ο Θανάσης. Τραγουδάει για παλιούς αμερικάνικους θρύλους, για παλιές αμερικάνικες ιστορίες ο Sufjan ... τραγουδάει για παλιές ιστορίες και θρύλους του θεσσαλικού κάμπου ο Θανάσης. Επίσης, και οι δύο τους έχουν σπάνια και ιδιότυπη ποιητική φλέβα [η οποία "εσωκλείει" και πολλές εικόνες από το χθες], ενώ οι μελωδίες και των δύο ακροβατούν στα όρια μεταξύ "τραγουδίσματος" και αφήγησης". Περαιτέρω, και οι δύο αντλούν τις επιρροές τους από την παράδοση της χώρας τους [από τη μουσική κάντρι ο Sufjan, από τη δημοτική μας παράδοση ο Θανάσης]. Βέβαια, ο Θανάσης διαφέρει ως προς το ότι, σε σχέση με το ... εξ Αμερικής "ξαδερφάκι" του, επιδόθηκε σε πειραματισμούς με σύγχρονα μέσα. Ενώ ο Sufjan μέχρις στιγμής γράφει και ηχογραφεί "όπως τον παλιό καλό καιρό" [παρόλα αυτά, όμως, τα τραγούδια του ακούγονται φρέσκα, ζωντανά και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ..... ] .........


    Φιλε μου, πετυχες διανα!!!
    Βρε μπας και ειναι ξαδερφακια?!?!?!?!
    Εχεις απολυτο δικιο!
    Μπραβο!
    NoExit
    28.02.2008, 21:03
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 28-02-2008 στις 10:38 έγραψε...

    Το Sufjan τον ανακαλυψα το 2005 οταν ειδα μια λιστα σε web music magazine με το τοτε Top10 albums of the year. Μου εκανε εντυπωση οτι μεσα στην πρωτη πενταδα ηταν το αλμπουμ του "Illinoise" κι ετσι εσπευσα να το ακουσω.........
    Τι το 'θελα ?!?!
    Κολλησε στο cdPlayer μου για δυο βδομαδες περιπου με ολεθρια ψυχολογικα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ειναι πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ, στιχουργικα τελειος, ικανος μετατροπεας της μουσικης του σε δακρυα συγκινησης (κι οχι χαζοκαψουρικων πολυπαιγμενων μελωδιων), με σημαντικοτατα credits που παραπεμπτουν σε εναν αλλον "δακρυολογο" (Μανο Χατζηδακη!)
    Με τετοιους καλλιτεχνες (οπως π.χ. την Chan Marshall-Cat Power- , τον Rufus Wainwright, την Joanna Newsom, τον James Murphy στην ηλεκτρονικη, τον Antony των Antony & The Jonsons, την Joan As Police Woman) μου δινεται η δυνατοτητα να διαγραψω μια για παντα καλλιτεχνες τυπου Bob Dylan, Johny Cash και τα ρεστα!!!!!!!! Ακουγομαι λιγο ιεροσυλος, αλλα με τετοια ονοματα που ανεφερα πιο πανω ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ για το μελλον της μουσικης!!!!




    Ακριβώς! Όταν υπάρχουν καλλιτέχνες όπως αυτούς και άλλους τόσους η μουσική δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!!
    W4TT4N4B3
    28.02.2008, 21:19
    Ο Sufjan Stevens έχει βγάλει και συλλογή -Song for Christmas- με χριστουγεννιάτικα τραγούδια.
    Αν προσέξετε επίσης γράφει δίσκους εμπνευσμένους από συγκεκριμένες πολιτείες και πόλεις των ΗΠΑ.
    Και είχα ακούσει ότι σκοπεύει να γράψει ένα album για κάθε μία από τις 50 πολιτείες των ΗΠΑ.
    Σε κάποιους δίσκους μάλιστα λέγεται ότι παίζει όλα τα όργανα αυτός.

    Είχα σκεφτεί να κάνω μια εκπομπή αφιερωμένη σε 2 αγαπημένους αμερικανούς καλλιτέχνες, τον Andrew Bird που είναι πιο ροκ και τον Sufjan Stevens. Τώρα που βλέπω ότι υπάρχουν θαυμαστές του στο MH θα το επισπεύσω.