ελληνική μουσική
    521 online   ·  210.845 μέλη

    Μια βοήθεια, σε σχέση με την φωνητική

    jon63
    28.02.2008, 18:31
    Γεια χαρά, σε όλους. Έχω κάποιες μικρές απορίες σχετικά με την φωνητική. Καταρχήν το "όνειρο" μου και αυτό που θέλω όσο τίποτα είναι να καταφέρω να παίζω σε ένα μαγαζί. Δηλαδή, να τραγουδάω, αλλά και να παίζω μουσική, γενικώς να ασχοληθώ επαγγελματικά. Παίζω κιθάρα 4 χρόνια και ακούω κυρίως ροκ μουσική, και αυτό είναι φυσικά που θέλω και να κάνω, να παίζω την συγκεκριμένη μουσική, χωρίς να αποκλείω καμιά άλλη. Το τραγούδι μου αρέσει όσο τίποτα, αλλά η φωνή μου είναι μέτρια θα έλεγα, και έτσι θέλω να αρχίσω φωνητική η ορθοφωνία, δεν ξέρω αν είναι ιδία η διαφορετικά. Τι θα μου προτείνατε να κάνω;; Τι να αρχίσω δηλαδή;; Επίσης μπορώ να κάνω φωνητική στην ροκ μουσική;; Ποια ηλικία είναι καλό να αρχίσεις;; Για να έχεις μια αξιοπρεπή φωνή για live, ποσό καιρό θα πάρει;; Σε τι τιμές είναι περίπου το να βρω έναν δάσκαλο; Κι επίσης να μου πείτε πως γίνετε η φωνητική, δηλαδή πηγαίνω στο στούντιο του καθηγητή, η κάνουμε σε κάποιο ωδείο;; Δυστυχώς είμαι εντελώς άσχετος και για αυτό ρωτάω τέτοια πράγματα! Τέλος, υπάρχουν "καλοί" καθηγητές/καθηγήτριες στην περιοχή του Πειραιά;;
    Ευχαριστώ!

    AglaiaialgA
    28.02.2008, 20:17
    λοιπον,,,η φωνητικη σαφως και ειναι αλλο πραγμα απ την ορθοφωνια.η ορθοφωνια ειναι για να μιλας σωστα και η φωνητικη για να τραγουδας σωστα.οποτε φωνητικη ειναι αυτο που θα κανεις.η τεχνικη τωρα ειναι ιδια για ολα τα ειδη τραγουδιου..αυτο που αλλαζει ειναι το υφος.αρα εσυ καταρχην θα μαθεις να τραγουδας σωστα και μετα χρησιμοποιησε την φωνη σου οπου θες.το ποσο καιρο θα παρει εξαρταται απ τη φωνη σου..για μια αξιοπρεπη φωνη(και μονο) μπορει να χρειαστεις και 1 χρονο η και 3(στην χειροτερη των περιπτωσεων)..οι τιμες ειναι περιπου 90 ευρω για 2 ωρες την βδομαδα(παιζουν αυτα βεβαια και απ το ωδειο που θα διαλεξεις).το μαθημα γινεται μεσα στην αιθουσα(τουλαχιστον σε μενα) με τη συνοδεια φυσικα πιανου..ελπιζω να σε καλυψα,αν θες κατι αλλο ρωτα!
    Vocalist
    28.02.2008, 20:56
    Θελω να τονισω οτι δεν υπαρχει μια τεχνικη οσον αφορα το τραγουδι, εχει διαφορά το κλασσικο με το μοντερνο τραγουδι και οχι στο υφος. διαφορά υφους υπαρχει αναμεσα στο pop και στο rock ή metal τραγουδι. Δυστυχως τα περισσοτερα ωδεια υποστηριζουν οτι διδασκουν και συγχρονο τραγουδι αλλα στην ουσια παλι κλασσικο διδασκουν. το ποσο γρηγορα θα βελτιωθεις δεν εξαρταται απο τη φωνη σου, αλλα απο το ποσο συχνα εξασκεισαι και το ποσο προσεχεις την υγεια της φωνης σου. Εσυ βεβαια αναφερεσαι στο αγγλοφωνο rock? Σου αρεσουν φωνες οπως των Bon Jovi,Sebastian Bach, David Coverdale και γενικοτερα στο Ηard rock και Metal υφος?
    jon63
    29.02.2008, 16:01
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Vocalist, μ’αρέσει πάρα πολύ και το ελληνικό ροκ, αλλά κυρίως ναι αναφέρομαι στο αγγλόφωνο ροκ. Συγκροτήματα του τύπου: Bon Jovi (πέτυχες ένα από τα πολύ αγαπημένα μου), Aerosmith, Hanoi Rocks, The Cure, Placebo, Oasis και επίσης συγκροτήματα τύπου Rory Gallagher, Deep Purple, Led Zeppelin, Nirvana, Doors κτλ. Metal, όχι δεν θα το έλεγα ότι μ’αρέσει ιδιαίτερα μ’αρέσουν συγκροτήματα σαν τα παραπάνω! Τώρα, αν έχετε κάτι άλλο να μου πείτε, η από αυτά που ρώτησα, η καμιά πληροφορία που νομίζετε ότι είναι σημαντική, θα με ενδιέφερε, να μάθω!

    sakisarabatzis
    29.02.2008, 20:57
    1. το να τραγουδας σε κάποιο μαγαζι οσο αναφορα τον χώρο δεν επηρεαζει στο αποτέλεσμα της δουλειάς αν ο δάσκαλος φωνητικης σε κάνει μαθημα ιδιαίτερα η σε ωδειο.Συνηθως σ αυτη την περίπτωση συμφερει το {ιδιαίτερο] μάθημαεκτός ωδείου,γιατι πρεπει αλλοιως να πληρωνες και τα του ωδείουτ στη χρηση του χώρου του . 2.Λογικές τιμες κρινονται απο 2Οη 3Ο Ε την ωρα{πάντα στην κριση του δασκαλου και τη συμφωνια σας] 3.Στην περίπτωση σου πρεπει να εισαι 17 ετων και ανω και το μαθημα που γίνεται ειναι ασκήσεις ορθοφωνίας{για τη σωστη τοποθέτηση της φωνής σου σε συνάρτηση με οσα μάθεις για το διάφραγμα,μάσκα,κλπ] και το ρεπερτόριο 4.Για [ροκ]ομως θα χρειασθεί δάσκαλος φωνητικης που κατέχει και αυτό το ειδος. Κατα τα αλλα υπομονή,αγαπη για αυτό που κάνεις και ερευνα. Καλη επιτυχία απο καρδιάς.
    jon63
    02.03.2008, 11:33
    Σε ευχαριστω πολυ!!