ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά digital πιάνου!

    Soiram
    29.02.2008, 18:01
    Αγαπητοί συν-forumιτες,
    καταφεύγω στην συλλογική γνώση του forum για να με βοήθησει με την αγορά ενός digital πιάνου. Παίζω πιάνο από τα 7 μου (και είμαι πια αισίως 23) και η ζωή με πέταξε (!) στη Γερμανία για διδακτορικό, χωρίζοντας με από το πιάνο μου. Είμαι τώρα εδώ μερικούς μήνες και η απουσία πιάνου έχει αρχίσει να με χτυπάει στα νεύρα. Τα οικονομικά μου δεν είναι απεριόριστα αλλά με κάποιες οικονομίες μπορώ να διαθέσω περί τα 1000 ευρώ για μια τέτοια αγορά.

    Σκέφτηκα την αγορά μεταχειρισμένου πιάνου, όμως αμφιβάλλω σοβαρά ότι θα χώραγε να έρθει στο σπίτι που μένω (παράθυρα μικρά και στενή σκάλα/πόρτες), επιπλέον είναι παλιό σπίτι και θα τρέλαινα τους γείτονες μου. Για αυτό αποφάσισα πως ένα ηλεκτρονικό πιάνο είναι η βέλτιστη λύση. Ιδιαίτερες δυνατότητες (στυλ μεγάλες database ήχων, ή κάτι τέτοιο) δεν με ενδιαφέρουν. Μόνο να έχει όσο πιο γίνεται κοντινό ήχο σε ένα κανονικό πιάνο, υφή πιάνου, πεντάλ (προφανώς) και υποδοχή για ακουστικά (2 σετ ακουστικών ει δυνατό).

    Όποιος μπορεί να με βοηθήσει, είναι ευπρόσδεκτος να συνεισφέρει την γνώση του
    Αναμένοντας...
    cranky
    29.02.2008, 20:50
    Πώς σου φαίνεται αυτό??
    vouliakis
    01.03.2008, 00:15
    Προσωπικά, θα προτιμούσα κάποιο Roland...


    Soiram
    01.03.2008, 17:11
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Είδα το Yamaha. Ωραίο φαίνεται από το site...επίσης κοίταξα και για Roland σε αυτό το price range και βρήκα αυτό.
    Πώς σας φαίνεται; Καλύτερο από το Yamaha; Επίσης σε μια φίλη μου δοκίμασα αυτό.

    Αυτό είναι stage piano. Ποιά ακριβώς η διαφορά; Στο digital piano το πάνω μέρος (τα πλήκτρα) μπορεί να αποσπαστεί ή είναι όλο ένα κομμάτι μαζί με την βάση; Τα digital pianos που αναφέρατε είναι καλύτερα σε ήχο/υφή από αυτό το stage piano να φανταστώ;



    Εχω μπερδευτεί λίγο...ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!
    nikikotoula
    04.03.2008, 20:01
    Γεια σας
    Ειμαστε καινουργιοι στη παρεα σας (ο μπαμπας μου κι εγω) και χαιρομαστε πολυ γι αυτο.
    Θελω να αγορασω ενα ψηφιακο πιανο . Φυσικα διαβασα ολα σχεδον οσαν εχουν γραφτει εδω μεσα για τα πιανα αυτα και καταληξαμε στο kawai ca5.

    Η ερωτηση μου ειναι αν εξακολουθουν να ισχυουν , τα καλα λογια, που διαβασαμε για το συγκεκριμενο πιανο.
    Σας ευχαριστω πολυ
    Νικη
    coffee
    05.03.2008, 10:22
    Κατ'αρχην να σε καλως ηρθατε στην παρεα μας!!!
    Το πιανο που εχετε διαλεξει ειναι μια πολυ καλη επιλογη το εχω ακουσει.
    Τα λεφτα τα τα αξιζει 100% για εμενα!!

    nikikotoula
    05.03.2008, 22:58
    Σ ευχαριστω πολυ αγαπητε coffe. Aυτη ,μαλλον, θα ειναι κι η τελικη μας αποφαση.
    CROSS
    06.03.2008, 00:22
    Ένα πολύ καλό ηλεκτρονικό πιάνο είναι το P-70 της Yamaha.Βαρυκεντρισμένα πλήκτρα,100%δυναμικές,τέλειος ήχος.Με 2 υποδοχές για ακουστικά,πεντάλ(sustain μόνο).Εκτός απο ήχο πιάνου διαθέτει και κάποιους άλλους(strings,organ...).
    Κοστίζει γύρω στα 1200€.
    nikikotoula
    07.03.2008, 14:13
    Σ ευχαριστουμε πολυ cross αν και στην ιστοσελιδα γνωστου μουσικου οικου το Ρ 70 δεν ταιριαζει ακριβως στις πληροφοριες που δινεις. (αναφερομαι στο stage piano P-70)
    Να στε ολοι καλα


    CROSS
    08.03.2008, 00:40
    Παράθεση:

    Το μέλος nikikotoula στις 07-03-2008 στις 14:13 έγραψε...

    Σ ευχαριστουμε πολυ cross αν και στην ιστοσελιδα γνωστου μουσικου οικου το Ρ 70 δεν ταιριαζει ακριβως στις πληροφοριες που δινεις. (αναφερομαι στο stage piano P-70)
    Να στε ολοι καλα




    Την τιμή την έγραψα λάθος,δίκιο έχεις.Αλλά και πάλι απο την τελευταία φορά που το είδα ..........έχει πέσει αρκετά η τιμή του...περίεργο.
    nkoumo
    16.04.2008, 13:55
    Γεια σας και απο μενα
    Εψαχνα και εγω πριν 7μηνο περιπου για ηλεκτρικο πιανο και κατεληξα μετα απο αρκετο ψαξιμο στο Yamaha clavinova clp 230. Παρα πολυ καλό. Ηθελα να δω τοτε και το ca5 της Kawai αλλα δεν το ειχα βρει πουθενα , μονο με παραγγελεια. Το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να πατε στα καταστηματα να τα δοκιμασετε.


    Sokratis121974
    16.04.2008, 17:41
    Αγαπητε φιλε βρηκα ενα καινουριο Roland FP 4 στα χρηματα που θελεις, απο οτι ειδα κανει 1049,00 στο www.musicstore.de δεν ειναι ορθιο με βαση, αλλα μπορεις να παρεις ξεχωριστη βαση, και πενταλ damper, εχει 333 ηχους, 2 θεσεις ακουστικων, απο οτι ακουσα στα demo της εταιριας και εχοντας στην κατοχη μου κορυφαια απο τα πρϊοντα της εταιριας μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι μοναδικη.
    Σε αυτη τη διευθυνση ακου τα demo http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=857&ParentId=87. πολυ καλα!!
    Καλη τυχη.
    Σωκρατης
    Ηρακλειο Κρητη



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 16-04-2008 17:42 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 16-04-2008 17:47 ]


    nikikotoula
    07.05.2008, 22:11

    Αγαπητοι φιλοι

    Πριν απο ενα μηνα περιπου, κι αφου πρωτα μελετησα ολα οσα γραφτηκαν εδω μεσα σχετικα με τα ηλεκτρικα πιανα, αγορασα το kawai ca5.  

    Ειχα και πριν ηλεκτρικο πιανο,το clp 120 yamaha, αλλα δεν ειμασταν ευχαριστημενοι (ο μπαμπας μου κι εγω )απ το κλαβιε. Εινα πολυ βαρυ ακομα και στη θεση soft.  Επισης δεν σου δινε καμια σχεδον δυνατοτητα να κανεις χρωματισμους. Ο ηχος του παρ ολα αυτα ηταν ικανοποιητικος, εντονα "ηλεκτρικος" μεν, αλλα γεματος . Ειχες να κανεις με ηχο ηλεκτρικου πιανου.

    Με το Kawai ca5 τα πραγματα σχεδον αντιστρεφονται. Το κλαβιε του θα λεγα πως δεν εχει καμια διαφορα απ αυτο του κλασικου πιανου.  Τουλαχιστον απ αυτα που δοκιμασα στο σχολειο μου. Ομως ο ηχος ειναι καπως παραξενος. Ισως επειδη θυμιζει πολυ τον ηχο του κλασικου πιανου αλλα ομως  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. 

    Με λιγα λογια ειμαστε ικανοποιημενοι απολυτα απ την αισθηση των πληκτρων αλλα ο ηχος του δε συνηθιζεται ευκολα. (ωσπου να μαθουμε να χρσιμοποιουμε σαμπλαρισμενους ηχους) 

    Αν καποιος θελει καποια διευκρινηση πολυ ευχαριστως

    Ευχαριστω


    skour
    28.01.2009, 19:24

    Γεια και χαρα σας!Και εγώ ψάχνω να αγοράσω αυτή την περίοδο DP και πιο πολυ κοιτάζω στο thomann.Μπορώ να διαθέσω μέχρι το πολύ 800ευρώ και θελω να βρω κατι που τουλάχιστον θα αξιζει τα λεφτα του.Μέχρι στιγμής εχω καταλήξει στο μοντέλο HEMINGWAY DP-501 RW.Αυτό που με ενδιαφέρει σε ένα DP ειναι το κλαβιέ,ο ήχος που θα βγαζει και το touch των πλήκτρων.

    Θέλω καποια γνώμη αν καποιος γνωρίζει κατι για αυτη την μαρκα και αν μπορεί να προτείνει κάτι άλλο.Ευχαριστω πολύ!


    evlia
    04.03.2009, 11:53

    Καλημέρα!μήπως κάποιος ξέρει να μου πεί,αν υπάρχει ηλεκτρικό πιάνο-σύνθ. με το οποίο να μπορεί κάποιος να φτιάξει ντέμο;{#emotions_dlg.confused1}