ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Η «πτώση» της μουσικής γενικά στις μέρες μας?

    hammet
    01.03.2008, 01:24
    ΑΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΛΟΓΟ ΔΙΑΦΩΡΕΤΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΜΑΤΩΝ ΚΑΘΩΣ ΑΚΟΥΩ ΡΟΚ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΡΜΗΝΕΥΤΩΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ(ΠΑΡΟΤΙ Τ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑ ΣΤΙΣ ΔΟΞΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ 21 ΕΤΩΝ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ Π.Χ ΟΙ DEEP PURPLE , OI PINK FLOYD , OI LED ZEPELIN ΟΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ IRON MAIDEN , METALLICA K.A Η Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ DISCO. ANTIΘΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΟΝΤΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΑΝ Π.Χ THN SAKIRA KΛΠ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΛΟΓΟ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΠΑΡΑ ΤΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ KAI NA MHN ΠΡΟΒΑΛΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ Η ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ . ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕ TO IΔΙΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΕΝΑΣ ΑΤΕΛΙΩΤΟΣ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΟΜΑΓΑΖΑ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ Κ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ Γ Δ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΛΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΙΚΑ ΠΑΡΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ Μ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΣ Κ ΣΥΝΘΕΤΕΣ . ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ (ΠΛΙΝ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛ) . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΝΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 01-03-2008 01:59 ]


    kostas-5150
    01.03.2008, 07:37
    Η μουσικη εχει να κανει με συναισθηματα,ενα απ'αυτα ειναι και η νοσταλγια..
    Γι'αυτο λοιπον ΟΛΟΙ αναπολουμε παλαοτερες εποχες,μουσικες και συγκροτηματα.
    Παντα υπαρχει και θα υπαρχει καλη μουσικη,το θεμα ομως ειναι να εχεις την δυναμη να αφησεις στην ακρη την νοσταλγια και να κοιταξεις το σημερα.

    Και παλαιοτερα υπηρχαν μουσικα σκουπιδια για θυμησου την εποχη που μεσουρανουσαν οι Maiden,AC/DC,Van Halen και λοιποι γιγαντες ποσα αλλα συγκροτηματα υπηρχαν που εκαναν copy paste τις ιδεες ολων εκεινων των πρωτοπορων με αστεια αποτελεσματα..οπως Britny Fox,Danger Danger,Bullet Βoyz και δεκαδες αλλα..

    Σημερα υπαρχουν οι Tool για παραδειγμα(εξαιρετικοι..) αλλα υπαρχουν ακομα και επιβιωνουν αστειοι κλωνοι του Corgan και του Cobain..

    Και στην χωρα μας το ιδιο συμβαινει..σκεψου το.

    Αντε και καλημερα σ'ολους.

    sitzoune81
    01.03.2008, 16:35
    Εχω την ακριβως αντιθετη αντιληψη!
    Η μουσικη του σημερα ηχει ωραιοτερα στ'αυτια μου. Χωρις τις πολλες κιτσαριες και macho καταστασεις.
    Βασικα, ειναι απο ποια γωνια βλεπεις τα πραματα, τι μουσικη ακους, κι η μουσικη που ακουω ειναι στα καλυτερα της.
    Morpheus91
    02.03.2008, 21:34
    Εγώ αυτή την απορία έχω ...
    Πού πάει η μουσική ?
    θα υπάρξουν άραγε άλλα συγκροτήματα και καλλίτέχνες όπως παλιά ?
    Η θα έυχομαι για πάντα να είχα γεννηθεί πιο νωρις ?
    (Πολύ πιο νωρίς ...)
    deathminor88
    02.03.2008, 23:52
    Άντε πάλι τα ίδια... Γιατί δηλαδή στη μεταλ υπάρχει ποιότητα? Στη ροκ υπάρχει? Στην "τάδε" υπάρχει?
    Παντού και πάντα υπήρχαν αυτά που θεωρούν μερικοί πιο "ποιοτικά" και αυτά που θεωρούν "σκουπίδια". Άσχετα με την προσωπική μου άποψη για το ποια είναι ποια αυτό ισχύει, ίσχυε και θα ισχύει. Μην λέμε κουβέντες του στυλ

    " ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ (ΠΛΙΝ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛ) "

    Δηλαδή οι Children Of Bodom, ή οι Slayer τι μήνυμα περνάνε? θες πιο παλιές εποχές?
    Οι AC/DC τι μηνύματα περνούσαν? Oι Purple? Κομμάτια σαν το Kentucky Woman και το Smoke on the Water τι μηνύματα περνούσαν? To Paranoid? Να και τα σκουπίδια στις κλασσικά σπουδαίες μπάντες. και φυσικά είναι άπειρα αυτά. Βέβαια υπάρχουν και τα διαμάντια (πχ Soldier of Fortune). Οπότε που καταλήγουμε? Στο ότι είμαστε στενόμυαλοι και δεν ψάχνουμε.

    Φυσικά και δεν ισχύει αυτό που λες για τις μέρες μας. Φυσικά υπάρχουν μπαντάρες, και καλλιτέχνες τεραστίου βεληνεκούς.

    Oπότε καλύτερα να αφήσουμε τις ταμπέλες και να ακούμε ότι αρέσει στο αυτί μας. Και αν μπορούμε να το μάθουμε να ακούει πολλά και διαφορετικά.

    ΥΓ1 Tρελένομαι για Ψhildren Of Bodom
    ΥΓ2 Αν δεν έχει φωνάρα η Shakira τότε ποια έχει? Είναι κορυφαία για εμένα!
    ΥΓ3 Ας μην συγκρίνουμε καλύτερα παλιά με σύγχρονη μουσική γιατί τότε με τη λογική σου θα έπρεπε να ακούμε όλοι μόνο κλασσική μουσική (όπου δεν τίθεται λόγος για ποιότητα μέσα σε ορισμένα πλαίσια)
    noizreduction
    03.03.2008, 12:38
    Η δικη μου απαντηση βρισκεται εδω
    Περιληπτικα, το προβλημα ειναι οι παραγωγοι και οχι τα συγκροτηματα.


    sitzoune81
    03.03.2008, 13:46
    ...και για να τεκμιριωσω την πιο πανω αποψη μου.......

    *Interpol
    *Arctic Monkeys
    *Bloc Party
    *Arcade Fire
    *Queens Of The Stone Age
    *Royksopp
    *Simian Mobile Disco
    *LCD Soundsystem
    *The Rapture
    *Yeah Yeah Yeahs
    *The Strokes
    *Sufjan Stevens
    *Antony & The Johnsons
    *Cat Power
    *Justice
    *Gnarls Barkley
    *Frank Popp Ensemble
    *Franz Ferdinand
    *Editors
    *Coldplay
    *Dousk
    *Enter Shikari
    *Klaxons
    *Joanna Newsom
    *Armin Van Buuren

    ΜΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
    Η "Popular Culture" επιτελους στα καλυτερα της!!!!!!
    Δηλωνω ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος απο την κατασταση της μουσικης σημερα!
    The best are yet to come!

    noizreduction
    03.03.2008, 13:50
    Γιατι αισθανομαι πως παντα θα πρεπει να κοιταμε τη ξενη αγορα, ωστε να ειμαστε ικανοποιημενοι για τη μουσικη του 21ου αιωνα;
    Και γιατι αισθανομαι πως μαλλον ειμαι ο μονος που τον ενοχλει αυτο?
    rWmS
    04.03.2008, 00:24
    Δεν νομιζω οτι χαλασε η μουσικη
    Μαλλον θελουμε να πιστευουμε οτι "ο παλιος ειναι αλλιως"
    Δεν λεω. Προσωπικα δηλωνω fan του metal απο τα 60s ως τα 90s.
    Προσφατα ομως ανακαλυψα αρκετα νεα συγκροτηματα που ειναι αρκετα καλα οπως

    Rage Against the Machine
    DISTURBED
    Foo Fighters
    Iced Earth
    Pantera
    My Chemical Romance
    Nickelback
    Sabaton
    System of a Down
    Three Doors Down
    PapaRoach
    Bullet For my Valentine
    Children of Bodom
    Caliban
    Drowning Pool
    Evanescence
    Limp Bizkit

    Κοιταξε λιγο γυρω σου και σιγουρα θα βρεις ενα - δυο συγκροτηματα που θα σου αρεσουν

    ΥΓ: αν σου ερεσει το epic δοκιμασε Sabaton
    billaros
    04.03.2008, 21:30
    Η μουσική στην Ελλάδα όντως περνάει κρίση στις μέρες μας.Όμως υπάρχουν ακόμα καλοί μουσικοί.

    Διάφανα Κρίνα
    Ενδελέχεια
    Αλκίνοος Ιωαννίδης
    Active Member
    Τζίμης Πανούσης

    Aυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.Φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι αξιόλογοι μουσικοί.Μην κολλάς μόνο στα παλιά συγκροήματα!

    billaros
    04.03.2008, 21:39
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 03-03-2008 στις 12:38 έγραψε...

    Η δικη μου απαντηση βρισκεται εδω
    Περιληπτικα, το προβλημα ειναι οι παραγωγοι και οχι τα συγκροτηματα.






    hammet
    12.03.2008, 23:52
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΣΗ. ΒΑΣΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΟΠΩΣ Π.Χ ΟΙ ΙCED EARTH ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 1984 ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΕΙΝΑΙ Π.Χ ΟΙ LINKIN PARΚ (ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ). ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ DEEP PURPLE OTI ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ CHILD IN TIME . ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΚΟΜΑ ΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ . ΤΩΡΑ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΤΕ Π.Χ Η ΣΑΚΙΡΑ Η O ΤΙΜΒΕRLAKE ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΑΝ ΟΙ AC/DC KAI OI DEEP PURPLE TOTE IΣΩΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Κ ΑΥΤΟΙ .
    sea_like_eyes
    13.03.2008, 15:15
    Παράθεση:

    Το μέλος hammet στις 12-03-2008 στις 23:52 έγραψε...

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΣΗ. ΒΑΣΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΟΠΩΣ Π.Χ ΟΙ ΙCED EARTH ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 1984 ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΕΙΝΑΙ Π.Χ ΟΙ LINKIN PARΚ (ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ). ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ DEEP PURPLE OTI ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ CHILD IN TIME . ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΚΟΜΑ ΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ . ΤΩΡΑ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΤΕ Π.Χ Η ΣΑΚΙΡΑ Η O ΤΙΜΒΕRLAKE ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΑΝ ΟΙ AC/DC KAI OI DEEP PURPLE TOTE IΣΩΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Κ ΑΥΤΟΙ .



    για το child in time . . . o.k εχουν βγαλει τραγουδια με πολυ ποιο δυνατα μηνυματα!(υποκειμενικο ειναι αυτο)!Για τα θεμελια παλι . . . Παλι διαφωνω.Ειτε για rock . . . ειτε για Metal . . . οι Purple θεμελια . . . δεν νομιζω!
    Οσο για το οτι βαζεις τους ac/dc τους purple στην ιδια προταση με shakira και Justin . . . χμμμ . . . και το επιχειρημα σου φυσικα . . . δεν ξερω αλλα σε βρισκω λαθος!

    Υ.Γ αλλες εποχες , διαφορετικος τροπος ζωης , διαφορετικα ειδη μουσικης , διαφορετικη τεχνολογια . . . . τα παντα ειναι διαφορετικα !!!
    Υ.Γ και τους Purple στις πρωτες τους εμφανισεις . . .κι οχι μονο αυτους. . . κι αλλα μεγαλα πλεον groups . . . τους παρακολουθουσαν 50-100 ατομα !Σημαινει κατι αυτο?Μουσικα . . . ?Δεν νομιζω . . . !Το κοινο(ο αριθμος) δεν ειναι το μοναδικο κριτηριο αξιολογησης μιας μπαντας . . . βασικα προσωπικα δεν μου λεει κατι !

    Υ.Γ αν στην ιδια προταση που αναφερεις τους Ac/dc κτλ..κτλ..προσθεσω ονοματα οπως
    Μαdonna . . . Michael Jackson . . . χμμμ . . .
    hammet
    14.03.2008, 21:00
    ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ . ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ PURPLE ΘΕΜΕΛΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΡΟΚ Η ΤΟΥ ΜΕΤΑΛ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥ ΗΧΟΥ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ SMOKE ON THE WATER ΚΛΠ ΘΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΣΕ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΘΑΝΟ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΣ KAI AN ΜΗΝΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΟΝΤΑΙ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΜICHAEL JACKSON (AΣΧΕΤΑ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ) ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΠ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΤΟΝΑ Η ΟΠΟΙΑ ΚΡΑΤΙΕΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ.
    deathminor88
    14.03.2008, 21:09
    Περίμενε 30 χρόνια και θα ακούγονται ακόμα οι Muse, Arctic Monkeys, Mew, Coldplay, Everlast, Bryan Adams και άλλοι (και ανέφερα μόνο ονόματα από το ροκ) Μην τρελαθούμε κιόλας!!! Καλοί οι Purple ότι και να λέμε αλλά όχι αξεπέραστοι, όχι θεμέλια κλπ. Δεν θεωρώ καμία μπάντα ή καλλιτέχνη σύγχρονης μουσικής αξεπέραστο κλπ.
    sitzoune81
    15.03.2008, 01:31
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 14-03-2008 στις 21:09 έγραψε...

    Περίμενε 30 χρόνια και θα ακούγονται ακόμα οι Muse, Arctic Monkeys, Mew, Coldplay, Everlast, Bryan Adams και άλλοι (και ανέφερα μόνο ονόματα από το ροκ)


    Σωστος ο deathminor88!

    Συμφωνω

    χμμμ.... μονο που..... οι Muse ειναι ηδη φτασμενοι, οι Coldplay ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ διαχρονικοι, o Bryan Adams ειναι παππους, και οι Arctic Monkeys ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ROCK! ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ROCK! ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ROCK STARS!
    ROCK IS DEAD....LONG TIME AGO!

    Υ.Γ. ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ARCTIC MONKEYS ΒΡΕ ΠΑΛΙΟΡΟΚΑΔΕΣ!!!!!!!! (δεν αναφερομαι σε σενα deathminor!)

    deathminor88
    15.03.2008, 02:57
    Αυτό για τους Muse για κακό το λες ή μπερδεύτηκα ?

    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 15-03-2008 02:58 ]


    -Sadahzinia-
    15.03.2008, 11:21
    Η άποψη "κάθε πέρσι και καλύτερα" όσον αφορά στην ποιότητα της μουσικής κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ κλισέ και αποτελεί το εύκολο συμπέρασμα όσων δεν θέλουν να την ψάξουν και πολύ. Στην τελική δεν μπορούμε να κρίνουμε άμεσα τη μουσική του σήμερα καθώς για να κρίνεις ένα γκρουπ...έναν τραγουδιστή..πρέπει να δεις συνολικά την προσφορά του.. Επομένως τη μουσική του δικού μας σήμερα ας την κρίνουν οι επόμενοι..

    (όσον αφορά στην Shakira...η φωνή δεν λέει και πολλά...αλλά η κοπέλα χορεύει...απίστευτα!!!)
    sitzoune81
    15.03.2008, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 15-03-2008 στις 02:57 έγραψε...

    Αυτό για τους Muse για κακό το λες ή μπερδεύτηκα ?


    Δεν ειναι θεμα "καλο" ή "κακο"
    Απλα λεω πως ειναι ηδη φτασμενοι, εχουν αποδειξει τι αξιζουν, θεωρουνται ηδη κλασσικοι, δεν χρειαζεται να περασουν 30 χρονια οπως λες
    deathminor88
    15.03.2008, 13:15
    Α, ok. Απλά το λέω γιατί έχουν βγάλει μόνο 4 δίσκους ακόμα και θεωρούνται ήδη κλασσικοί, ενώ έχουν πολύ μέλλον ακόμα και πιστεύω ότι θα ακούσουμε ακόμα καλύτερα πράγματα από αυτούς.