ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.817 μέλη

    Η «πτώση» της μουσικής γενικά στις μέρες μας?

    CROSS
    15.03.2008, 15:23
    Στην πραγματική μουσική δεν υπάρχει καμία πτώση...οι μόνες πτώσεις είναι αυτές της αρμονίας ...Αντίθετα με το πέρασμα του χρόνου προχωράει συνεχώς η μουσική δημιουργία,φτιάχνοντας αριστουργήματα που θα κληρονομήσουν και επόμενες γενιές.Επομένως μιλάμε για συνεχή άνοδο και όχι για πτώση.Οφείλει η Τέχνη γενικά να προχωράει μπροστά με οδηγό της τον άνθρωπο,και να βγάζει σε νέα μονοπάτια,έτοιμα να περπατηθούν απο τους ακροατές ή απο τους δημιουργούς.
    Τώρα αν εννοείς ως ''μουσική''τα διάφορα καταναλωτικά προιόντα που κυκλοφορούν στο εμπόριο με μοναδικό στόχο την πώλησή τους,κάνεις λάθος ως προς τη λέξη που χρησιμοποίησες,γιατί αυτά δεν έχουν καμία σχέση με μουσική και υπήρχαν πάντοτε,δεν είναι καινούρια φαινόμενα.
    hammet
    16.03.2008, 03:36
    ΦΙΛΕ CROSS ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΙΛΑΩ ΜΠΟΡΕΙ ΕΣΥ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ Κ ΚΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΣΤΩ Κ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ. OMΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΔΕΧΤΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ PURPLE TOYΣ FLOYD TOYΣ ZEPPELIΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜUSE H TOYΣ COLDPLAY ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ.
    deathminor88
    16.03.2008, 11:39
    Χωρίς παρεξήγηση φίλε hammet, αλλά έχεις το "σύνδρομο" του παλιού. Εγώ τουλάχιστον το λέω αυτό για όσους απλά έχουν μείνει στο 70 ή 80 και δεν ψάχνουν τίποτα καινούριο. Και το λέω με βεβαιότητα το ότι δεν ψάχνεις γιατί αν το έκανες σίγουρα θα είχες βρει πολλά που να σου αρέσουν. Λες κάτι σωστό. Οι "πατάτες" είναι περισσότερες σήμερα. Σωστά, με τη διαφορά όμως ότι τα διαμάντια είναι επίσης πολλαπλάσια από τότε. Ο όγκος της μουσικής στις μέρες μας δεν συγκρίνεται σε σχέση με εκείνες τις εποχές. Οι καλλιτέχνες είναι άπειροι. Αν ψάξει κανείς θα βρει ότι μπορεί και δεν μπορεί να φανταστεί. Και τέλος κάτι άλλο. Αυτό που λένε μερικοί ότι δεν είναι μουσική πιστεύω ότι κάνουν τεράστιο λάθος. Το ποια είναι καλή μουσική ή όχι είναι κάτι υποκειμενικό και ο καθένας το κρίνει με άλλα κριτήρια. Οπότε καλύτερα να μην χαρακτηρίζουμε έτσι.

    ΥΓ Με εξαίρεση φυσικά καμιά 10 το πολύ κομμάτια, Purple, Zeppelin, Sabbath και άλλοι δεν λένε κάτι στιχουργικά, ή δεν περνάνε κάποιο μήνυμα για το οποίο θα έπρεπε να τους θεωρούμε ανώτερους ή κάτι τέτοιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτές οι μπάντες του τότε ήταν κάτι μοναδικό. (φυσικά βγάζω τους Floyd, King Crimson και μερικούς άλλους, οι οποίοι ήταν 20 χρόνια μπροστά όσον αφορά στην μουσική, στις ιδέες κλπ)
    CROSS
    16.03.2008, 16:40
    Παράθεση:

    Το μέλος hammet στις 16-03-2008 στις 03:36 έγραψε...

    ΦΙΛΕ CROSS ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΙΛΑΩ ΜΠΟΡΕΙ ΕΣΥ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ Κ ΚΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΣΤΩ Κ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ. OMΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΔΕΧΤΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ PURPLE TOYΣ FLOYD TOYΣ ZEPPELIΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜUSE H TOYΣ COLDPLAY ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ.


    Ο καθένας μπορεί να υπερασπίζεται ό,τι θέλει.Αν πολλές φορές αυτό που υπερασπίζονται κάποιοι είναι αντικειμενικά ''κακό''τότε δεν είναι το λάθος μόνο δικό τους,αλλά είναι πολύ περισσότερο αυτών που το φτιάχνουν.Κερδισμένοι υλικά είναι οι ''δημιουργοί''τους και χαμένοι πνευματικά είναι οι αποδέκτες τους.Δεν τα λέω αυτά για τα είδη μουσικής που περιγράφεις ή για τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες..γενικά μιλάω.Τη σύγκριση ανάμεσα σε αυτά που περιγράφεις,μπορείς να την κάνεις μόνο όταν ολοκληρώσουν την καριέρα τους όλοι και με βάση αυτήν θα δείς ποιός ήταν ο καλύτερος (για σένα).Τώρα αν κάτσεις να συγκρίνεις αυτούς που έχουν στην πλάτη τους αρκετές δεκαετίες με τους πολύ νεότερους,δεν θα βγάλεις σωστά συμπεράσματα.Αυτό ισχύει για όλους τους καλλιτέχνες γενικά,σε όποιον τομέα κι αν ανήκουν.
    CROSS
    16.03.2008, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 16-03-2008 στις 11:39 έγραψε...

    Αυτό που λένε μερικοί ότι δεν είναι μουσική πιστεύω ότι κάνουν τεράστιο λάθος. Το ποια είναι καλή μουσική ή όχι είναι κάτι υποκειμενικό και ο καθένας το κρίνει με άλλα κριτήρια. Οπότε καλύτερα να μην χαρακτηρίζουμε έτσι.


    Το να λές μουσική κάτι που δεν έχει καμία σχέση με τον όρο,δεν το βρίσκω σωστό.
    Δεν αναφέρομαι στους καλλιτέχνες που γράφεις,δεν τους έχω αναλύσει ιδιαίτερα και δεν έχω άποψη.Αναφέρομαι γενικά σε ότι στοχεύει μόνο στο υλικό κέρδος και το βάζω στην κατηγορία του υλικού προιόντος,γιατί εκεί ανήκει.
    Το ίδιο ισχύει και για τον όρο ''μουσικός''.Βγαίνει ο κάθε άσχετος,που γρατζουνάει μια κιθάρα ή '''βαράει''τα πλήκτρα,ή παιδεύεται να τραγουδήσει,χωρίς αποτέλεσμα,και επειδή υπάρχουν πολλά ''ζώα''που τους ανέχονται,νομίζουν ότι είναι και μουσικοί.Δεν γίνεται να αναφέρεται κάποιος σε σημαντικές προσωπικότητες(και του παρελθόντος και του παρόντος)ονομάζοντάς τους μουσικούς,και με την ίδια λέξη να ανφέρεται και στο κάθε ''καθυστερημένο'' καρβελάκι.Δυστυχώς πρέπει να παίζουμε με τις λέξεις,γιατί πολύς κόσμος κοιμάται και δεν καταλαβαίνει τι πρέπει να διαλέξει.Ακούει ''μουσικός''και νομίζει ότι είναι κιόλας.Ο διαχωρισμός είναι απαραίτητος για να μπορούν ευκολότερα να ξεχωρίζουν την αληθινή μουσική απο την ''ψεύτικη'',όσοι δεν είναι σε θέση να το κάνουν με τη δική τους κρίση.
    ...αλλά έτσι πρέπει να γίνεται στο σημείο που έχουν φτάσει τα πράγματα.

    deathminor88
    16.03.2008, 18:45
    Πολλά κομμάτια έχουν γραφτεί με στόχο να πουλήσουν, ή για να γεμίσουν έναν δίσκο, και τραγουδάει κάποιος χωρίς να έχει ιδιέταιρη ή καλή φωνή και έχουν γίνει επιτυχίες, και μάλιστα πολλοί τα θεωρούν καλά κομμάτια επειδή ο καλλιτέχνης που τα έγραψε είναι "μοναδικός". Ένα απλούστατο παράδειγμα Paranoid - Black Sabbath... Δεν με νοιάζει ο λόγος για τον οποίο γράφεται ένα κομμάτι. Αν μου αρέσει ας το έχουν γράψει και εξωγήινοι για να διαφημίσουν τα προϊόντα τους στη γη (που λέει ο λόγος )
    ma-gi
    18.03.2008, 09:55
    Γνώμη μου είναι ότι "καλή" μουσική υπάρχει, υπήρχε και θα υπάρχει, αρκεί να την αναζητήσεις και να τη βρεις, ο καθένας βέβαια με τα δικά του κριτήρια γιατί το τι ακούγεται καλά στο αυτί και τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικό. Για την ξένη μουσική σίγουρα υπήρξαν συγκροτήματα "σταθμοί", ανεξαρτήτως είδους, όπως για παράδειγμα οι Queen (που μου κάνει και εντύπωση που κανείς δεν τους ανέφερε ) και συνεχίζουν να υπάρχουν όπως οι Muse που επίσης πιστεύω ότι θα γίνουν "σταθμός" και λέω θα γίνουν γιατί πιστεύω ότι έχουν ακόμα πολύ δρόμο και πολλά να πουν (και το εύχομαι ). Όσο για την ελληνική μουσική δεν ασχολούμαι και πολύ αλλά ξέρω ότι υπάρχει ο ΑΛΚΙΝΟΟΣ και πολύ χαίρομαι γι' αυτό, σίγουρα θα υπάρχουν και άλοι και είμαι σίγουρη ότι έχουν ακόμα να προσφέρουν αρκετά!
    Οι "κακοί" μουσικοί και οι "αντιγραφείς" πάντα θα υπάρχουν και θα προσπαθούν να αποκτήσουν όνομα και να βγάλουν λεφτά στις πλάτες των άλλων, αυτό συμβαίνει ακόμα και στην κλασσική μουσική και τον BACH προσπάθησαν να αντιγράψουν αλλά αυτό δεν λέει τίποτα, στο αυτί του καθενός είναι να επιλέξει και να αφήσει έξω αυτά που δεν του ταιριάζουν.
    Με τόσες πολλές επιλογές που υπάρχουν σήμερα σε όλα τα είδη μουσικής θεωρώ ότι πρέπει να είσαι τρελλά "κολλημένος" και προκατηλημένος για να μην μπορείς να βρείς κάτι να σου αρέσει ή απλά δεν το ψάχνεις.