ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Ρωτήστε τον Βασίλη Παπακωσταντίνου

    oulion
    05.03.2008, 00:10
    Αν καποιος δε σας προτιμαει ωσ τραγουδιστη η ως συνθετη, ποιο τραγουδι η ποια δισκογραφικη σας δουλεια θα του προτεινατε να ακουσει για ν' αλλαξει γνωμη;
    pokopik
    05.03.2008, 16:20
    Πως σχολιαζει την σημερινη κατασταση της δισκογραφιας σχετικα με την συνεχη προωθηση προσωπικοτητων με ανυπαρκτη καλιτεχνικη αξια και το θαψιμο αξιολογων καλλιτεχνων ,τασεων κτλ κτλ.
    Βλεπει φως στο βαθος αυτου του πολυ σκοτεινου τουνελ ?
    MantoKokkini
    05.03.2008, 17:02

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MantoKokkini, 22-04-2016 17:14 ]


    fantasma
    05.03.2008, 17:38
    Ερωτήσεις πολλές και άπειρες...... θα αρκεστώ σε πολύ λίγες και συμβολικές...

    -Ο ενικός που χρησιμοποιούμε όλοι μαζί σου (αλλά και που ακολουθεί τις εωτήσεις μου), είναι γιατί με τα τραγούδια σου μεγαλώσαμε και μεγαλώνουμε. Μπαίνεις μεσα στα σπίτια μας καθημερινά. Εισαι κάποιος ανθρωπος απόμακρος από εμάς αλλά ταυτόχρονα και τόσο πολύ οικείος. Σε ενοχλεί; Σε τρομαζει η τόσο μεγάλη επιρροή;

    - Ποιος συναυλιακος χωρος σου φερνει στιγμες ομορφες του παρελθόντος;
    Για το κόσμο του Κατράκειου...; Ποια η γνώμη σου; (Εχω παρακολουθήσει παρα πολλές εμφανίσεις σας, απλά στο Κατράκειο είχε κάτι το εκρηκτικο, η ενταση του κόσμου...)(η γνωμη μου...)
    Αληθεια γιατι σταματησαν, εκει οι συναυλιες, και συνεχιστηκαν για αρκετο καιρο στο γήπεδο του Ιωνικου?

    - Blogs διαβαζεις; Απο μια απλη ανάγνωση ενός ομορφου ποιηματος, σε καποιο ιστολογιο, θα ερχοσουν σε επαφη με το δημιουργό, για να συμπεριλαβεις τους στίχους αυτους σε καποιο καινούργιο σου δίσκο, ή σου φτάνει η συνεργασία με πιο δημοφιλής και γνωστούς (καθεαυτού) στιχουργούς;

    - Υπήρξαν ποτε έντονες στιγμές (διαμάχες) που να επηρέασαν τη συνεργασία σου με το Χριστοφορο Κροκίδη;

    - Καποια τραγουδια που εχεις ερμηνευσει ειναι του Σταματη Μεσημερη. Μερικα απο αυτά, τα εχει συμπεριλάβει ο ιδιος στη προσωπικη του δισκογαφια. Σε ενοχει οταν συμβαινει αυτό;

    - Πως νιωθεις που τραγουδια σου περνανε σε τριτη γενια .. απο την εποχη που τα πρωτοτραγουδησες; Αυτοι που τα ακουγα παλια γιναν, γονεις, και τα παιδια τους και αυτά γονεις..... και ακομα τους συντροφευεις μουσικα...

    - Ποια η γνωμη σου για τη μουσικη που μπορει ο καθενας με ευκολο τροπο να ακουσει και να "κατεβασει" μέσω του διαδικτύου; Σ' αυτούς που βάζουν τις δικές σου κυκλοφορίες στο διαδίκτυο χωρίς κανένα οικονομικό προσωπικό όφελος, τι θα τους έλεγες: να σταματήσουν;, να συνεχισουν;, δε σε ενδιφερει; ή δε θα έπαιρνες καμία θεση;

    - Θα ήθελα αν μπορούσες να μου εβαζες ένα τίτλο, χαρακτηρισμό (και τι σημαίνει για σενα) στους εξής ανθρώπους:
    Νικόλα Άσιμο
    Μάνο Λοΐζο
    Καρυωτάκης
    Θοδωρής Παυλάκος
    Παύλος Σιδηρόπουλος
    Διονύσης Τσακνής
    Γιάννης Ζουγανέλης
    Βασίλης Γιαννόπουλος
    Θάνος Μικρούτσικος
    Άλκης Αλκαίος
    Ελένη Ράντου
    Κώστας Τριπολίτης
    fantasma

    -ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ, αυτή η φράση από που προήρθε; Δική σου είναι ή κάποιος άλλος την είπε;

    (Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός..... καλή συνέχεια στη πορεία σου και στη ζωή σου... σε ό,τι και να κάνεις)

    Σου αφιερώνω ένα τραγούδι σου, χρόνια πίσω, έτσι οπως ίσως να το νιώθουμε η σημερινοί 30ηδες..... (πειραγμένο από ένα fantasma)



    φιλικά το fantasma του MusicHeaven
    alexiou92
    05.03.2008, 18:42
    -Θα συνεχίσει να τραγουδά για χρόνια ακόμα? (Ρητορική είναι η ερώτηση)
    -Θα κάνει φέτος το καλοκαίρι συναυλίες? Αν ναι, πείτε του να ρθει και στα Γιάννενα να γίνει χαμός όπως και το προηγούμενο στο φεστιβάλ νέων στον Άραχθο
    -Τέλος, τι έχει να πει για τη συνεργασία του με τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, τον Γιάννη Ζουγανέλη, τον Σάκη Μπουλά και τον Δημήτρη Σταρόβα, με τους οποίους αποτελεί την καλύτερη παρέα? Αυτό φαίνεται τουλάχιστον πάνω στην σκηνή, όπως τους θαύμασα στον Ζυγό στην τελευταία τους εμφάνιση εκεί?

    ΒΑΣΙΛΗ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ Σ' ΑΚΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ERA4ever
    06.03.2008, 16:24

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ERA4ever στις 18-03-2011 14:54 ]


    vasilisx
    06.03.2008, 18:12
    ο Βασίλης εδω και 15 χρόνια βρήσκεται μεσα στην καρδιά μου και ζω απο την φωνη του και την ενεργεια που βγαζει... εχω παει σε χιλιάδες εμφανίσεις του και αυτο που εχω πάρει απο αυτόν τον ανθρωπο από κοντα οταν μηλαμε στο καμαρίνι του, και με θυμάτε τωρα πια μετα απο τόσες φορες που εχουμε συναντηθει δεν λέγεται...
    ειναι απο του λιγοστους ανθρωπους που εχω δει τέτοια ενεργεια και ζωτανια με μια κουβεντα.... ειναι απιστευτος ανθρβπος αλλα και ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τραγουδιστης που υπαρχει..

    αυτο που θέλω να τον ρωτησω είναι: επειδη εχει πει κάποτε να σταματησει το τραγούδι, ΈΧΕΙ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΥΛΟ ΤΟΥ, ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΙΝΟΥΝ;;; δεν ειναι αμαρτία να μας αφήσει στους 5 δρόμους.........

    ακομα μετα και το προσφατο τραγουδι "σαν κιθαριστας του Θεου" που εβγαλε τραγουδωντας στα ΙΣΠΑΝΙΚΑ, ποσες ξένες γλώσσες ξέρει;;;


    PHILIPPOSSM
    06.03.2008, 20:20
    Fantasma και Γ@μ.00 τα videoclip... ΤΕΛΟΣ
    stam82
    06.03.2008, 22:00
    - Κατά καιρούς έχετε ερμηνεύσει με εξαιρετικό τρόπο λα'ι'κά τραγούδια όπως η "Αχάριστη" του Β.Τσιτσάνη. έχετε σκεφθεί ποτέ να ηχογραφήσετε ένα δίσκο με λα'ι'κά τραγούδια?

    - Θα ήθελα να εκφράσω και μια επιθυμία μου, που φυσικά δεν περιμένω να πραγματοποιηθεί: Όταν πρωτοάκουσα το τραγούδι του Μάνου Λοΐζου με τίτλο "Για τη ζωή" ( απο τα "Γράμματα στην αγαπημένη"), το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ( ως η ιδανική εκτέλεση του κομματιού ) ήταν ένα ντουέτο με εσάς και τη Μαρία Φαραντούρη. Νομίζω πως θα μπορούσατε να απογειώσετε πραγματικά αυτό το υπέροχο κομμάτι.

    Να είστε πάντα καλά!

    fantasma
    06.03.2008, 23:47
    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 06-03-2008 στις 20:20 έγραψε...

    Fantasma και Γ@μ.00 τα videoclip... ΤΕΛΟΣ






    SweetFace
    07.03.2008, 01:53
    Σε ποια "Στέλλα" απευθύνεται το τραγούδι & τι ενοιωθες όταν το ερμήνευες??
    Termite
    07.03.2008, 09:06
    Παράθεση:

    Το μέλος SweetFace στις 07-03-2008 στις 01:53 έγραψε...

    Σε ποια "Στέλλα" απευθύνεται το τραγούδι & τι ενοιωθες όταν το ερμήνευες??



    Κάτι ξέρεις εσυ...
    lina-n14
    07.03.2008, 14:30
    τελεια και παυλα βασιλη εισαι κ...α! ολοι το εχουν φωναξει...

    ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ...ΤΙ ΤΟΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΤΗ Ν ΠΟΛΗ ΜΑΣ? ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΘΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ?

    Α ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΘΑ ΑΦΙΕΡΩΝΕ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ?
    kavadioplikth
    07.03.2008, 16:42

    Πριν ρωτήσετε οτιδήποτε ρίξτε μια ματιά σ' αυτό το link
    φιλικά πάντα!...
    Καββαδιόπληκτη

    http://www.vasilisp.com/html/index.php?n=pages/interview/index

    ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙΣΑΡ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kavadioplikth στις 07-03-2008 16:44 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kavadioplikth στις 07-03-2008 16:45 ]


    Termite
    07.03.2008, 17:13
    Παράθεση:

    Το μέλος kavadioplikth στις 07-03-2008 στις 16:42 έγραψε...


    Πριν ρωτήσετε οτιδήποτε ρίξτε μια ματιά σ' αυτό το link
    φιλικά πάντα!...
    Καββαδιόπληκτη

    http://www.vasilisp.com/html/index.php?n=pages/interview/index

    ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙΣΑΡ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kavadioplikth στις 07-03-2008 16:44 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kavadioplikth στις 07-03-2008 16:45 ]





    Φιλικά πάντα...

    Καταρχή συγχαρητήρια διοτι το στέκι των φίλων του Βασίλη ειναι απο τους καλύτερους δικτυακούς τόπους που αφορούν τον Βασίλη Παπακωσταντίνου.

    Σχετικά με την συνέντευξη, έχω σκοπό να μας διαθέσει παραπάνω απο 16 λεπτά ο Βασίλης. Γνωρίζει και την δυναμική του musicheaven καθώς επίσης έχει και τις καλύτερες συστάσεις για το site μας (δέ λέω απο ποιούς και γιατί). Όσες φορές έχουμε βρεθεί σε κοινό χώρο και το συζητάμε (και είναι αρκετές) ειναι πάντα θετικός διοτι τον εξιτάρει ξαφνικα να διαβάσουν αυτό που θα πει τόσοι πολλοί άνθρωποι. Και τέλος, έχει να κάνει και με τις ερωτήσεις που θα του θέσουμε (μπορεί να μην είναι όλες αυτές που έχουν γράψει τα μέλη) καθώς και με εμας, τους συνομιλητές του.

    Περιμένω και τις δικές σου ερωτήσεις!
    JaNick
    07.03.2008, 20:35
    Μιά ακόμη ερώτηση που θυμήθικα. Απο τότε που άκουσα το κομμάτι το είχα απορία...
    Τραγουδά μαζί με τον Λ.Μαχαιρίτσα το "Να δείς τι σου χώ για μετά". Η ροή του κομματίου σταματά λίγο πρίν το 2000. Τώρα λοιπόν που πάμε να κλείσουμε άλλη μία 10ετια τι στοιχεία θα πρόσθετε στο κομμάτι που αφορούν την νέα εποχή??
    kavadioplikth
    08.03.2008, 18:08
    Θα κάνω την ίδια ερώτηση που έκανα και στο στέκι αλλά δεν συμπεριελήφθη...

    Ξέρουμε όλοι ότι έχει καλή σχέση με τους ακροατές του... υπήρξε κάποιος-α που να τον ενόχλησε με ακραία συμπεριφορά , ακραίο θαυμασμό κλπ κλπ;
    Ευχαριστώ...
    maspa
    09.03.2008, 02:55
    Οι στίχοι του Ιωάννου λένε: "ξέρει αν μπορούσε θα ’κανε μία απ’ τα ίδια, αλλά τι νόημα έχει το όνειρο χωρίς μικρές νοθείες?"
    Έχει κάνει μικρές νοθείες όσον αφορά τα όνειρά του στη μουσική; Κι αν ναι, συνειδητά ή ασυνείδητα;
    ariadni0909
    09.03.2008, 14:02
    Καταρχας να πω πως δε διαβασα τις προηγουμενες ερωτησεις λογω βιασυνης.Ζητω εκ των προτέρων συγνώμη εαν επαναλάβω κάποια.

    -Πόσο εύκολα ερωτεύεται? (με την ευρεία έννοια!!!)

    -Έχει αποτρέψει ανθρώπους να μπούνε στο χώρο λόγω των δυσκολιών ή παραμένει πιστός στην αρχή των ονείρων?

    -Με τον Τερμίτη πως έμπλεξε?
    jorge
    09.03.2008, 14:31
    - Τη δεκαετία του '90, τον Βασίλη συνόδευαν επί σκηνής μερικοί κορυφαίοι μουσικοί, όπως ο Χριστόφορος Κροκίδης και ο Στέφανος Δημητρίου. Θα ήθελα δυο λόγια για τον καθένα από τον Βασίλη, καθώς και το λόγο που δεν τους προτιμά πια για τα live του. Υπάρχει διάθεση να ξανασυναντηθούν επί σκηνής οι 3 τους;