ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.817 μέλη

    Η Kylie Minogue στο Terra Vibe τον Μάιο!

    freddieKrueger
    27.05.2008, 15:22

    Συμφωνω απολυτα με το τελευταιο σου σκελος αγαπητε Stavmar...Πρεπει να ακουστουν ολες οι αποψεις για την Kylie,αρνητικες και θετικες και πιο συγκεκριμμενα απο αυτους που πηγαν σε καποια συναυλια της η και στη συγκεκριμμενη...Τωρα για τα φωνητικα τη ςπροσοντα τι να πω...κρυβονται τοσο καλα πισω απο την τεχνολογια που δεν ειναι δυνατο να εχουμε αντικειμενικη αποψη...

    Το οτι η Καιλι ειναι μια καλλιτεχνης μεγαλης εμβελειας ειναι γεγονος παντως..ασχετως που αυτη η εμβελεια δεν 'πιανει' εμενα κι εσενα Stavmar...

    Να κανω και μια μικρη τοποθετηση στο θεμα του τσακωμου του θεματος που αν κρινει ο jorge οτι εινα περιττη ας διαγραψει το μερος αυτο του ποστ μου...Δεν μπορουσαν να με αφησουν ασυγκινητο οι εξελιξεις,οποτε νοιωθω την αναγκη τοποθετησης...Πιστευω οτι η Ηλιανα αν και ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ(με ειχε θιξει κι εμενα με τη συμπεριφορα της καποια στιγμη,αλλα και το στυλακι της με τη δηθεν και χωρις προφανη λογο 'ανωτεροτητα'ηταν κατι που χτυπαγε ασχημα-γενικα να το 'παιζεις' χωρις να 'εισαι' ειναι 'καπως'...) αυτη τη φορα ειχε ενα δικιο που ομως δεν το χειριστηκε σωστα με αποτελεσμα ν αστραφει εναντιον της:Οντως το πρωτο ποστ του apvz εγειρει υποψιες για προωθηση της χ εταιριας διοργανωσης συναυλιων...αλλα μονο υποψιες και οχι βεβαιοτητα...Συνοψιζοντας νομιζω οτι η Ηλιανα κριθηκε πολυ αυστηρα...Σφαξτε με αν κανω λαθος...Ευχαριστω για τις λιγες γραμμες....


    matina25
    27.05.2008, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 26-05-2008 στις 12:30 έγραψε...

     

    Για να δέσω και το θέμα με τις φωνητικές ικανότητες, η εν λόγω κυρία διαθέτει ισχυακή τοποθέτηση στη φωνή, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι (ούτε θωρακική, ούτε κεφαλική, ούτε φτερνική).



    'Οχι, σου ζήτησα κάποιο επιχείρημα σε σχέση με το τελευταίο (παραπάνω) που είπες και που ήταν προσβλητικό για έναν καλλιτέχνη, ακόμη κι αν εσύ δεν την ονομάζεις έτσι και για να το λες με τόση σιγουριά σου ζήτησα να μου πεις που το στηρίζεις.

    Η Μπεζαντάκου γεμίζει μπουζουκζίδικα όπου οι περισσότεροι πηγαίνουν για να τα πιουν και να γελάσουν και από κάτω την κοροηδεύουν (φαντάζομαι) και η Καλομοίρα "χτήπησε" 90% τηλεθέαση σε ένα διαγωνισμό που τα τελευταία χρόνια τον παρακολουθεί η πλειοψηφία, εκπροσωπώντας την Ελλάδα και για 1 βραδιά μόνο, αυτό δε γίνεται για 20 χρόνια.


    matina25
    27.05.2008, 17:53

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 27-05-2008 στις 14:00 έγραψε...

    Δεν εξέφρασα άποψη για τον κόσμο που πηγαίνει να τη δει. Ίσως απλώς να είμαι εγώ χαμηλού επιπέδου που δεν πηγαίνω. Το θεωρώ πολύ πιθανό, αν και ασύνδετο ως γενικότερο νόημα.

     Το ας προσέχουμε τί λέμε (που αναφέρεται αποκλειστικά στη δική μου αισθητική) μπορεί να εκληφθεί και ως λογοκρισία... Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται όπως φρονεί... σε άλλη περίπτωση χρήσιο θα ήταν να μετονομαστεί το τόπικ σε "Εδώ εκθειάζουμε την Kylie Minogue. Κάθε αντίθετη άποψη διώκεται μετά μανίας."



    Όταν λές "η εν λόγω κυρία διαθέτει ισχυακή τοποθέτηση στη φωνή, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι (ούτε θωρακική, ούτε κεφαλική, ούτε φτερνική)", με προσβάλεις και εμένα και τους υπόλοιπους που πήγαμε να την ακούσουμε γιατί εμάς εννοείς ως χαμηλού επιπέδου.

    Και το "ας προσέχουμε τι λέμε" το είπα για αυτήν ακριβώς τη φράση, γιατί με αυτή θεωρώ ότι ειρωνεύεσαι και προσβάλεις έναν άνθρωπο που είναι τόσα χρόνια στο χόρο χωρίς αυτό που λες να το στηρίζεις κάπου.

    Τη φωνή της την έχω ακούσει και πολλές φορές live και σε πολλές μπαλάντες απαιτήσεων, όπου δε σε μπερδεύουν οι ηλεκτρονικοί ήχοι, γιαυτό και τσαντίζομαι όταν εύκολα κάποιοι τη χαρακτηρίζουν άφωνη γιατί δεν τους κοστίζει τίποτα.


    StavmanR
    27.05.2008, 18:25

    Παράθεση:

    "Όταν λές "η εν λόγω κυρία διαθέτει ισχυακή τοποθέτηση στη φωνή, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι (ούτε θωρακική, ούτε κεφαλική, ούτε φτερνική)", με προσβάλεις και εμένα και τους υπόλοιπους που πήγαμε να την ακούσουμε γιατί εμάς εννοείς ως χαμηλού επιπέδου."

    Συγνώμη αλλά τον ειρμό σου αδυνατώ να παρακολουθήσω. Το "όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι" εννοείται πως αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να την αντιλαμβάνομαι εγώ λάθος... (πιθανό και μη απορριπτέο)...

    Παράθεση:

    Η Μπεζαντάκου γεμίζει μπουζουκζίδικα όπου οι περισσότεροι πηγαίνουν για να τα πιουν και να γελάσουν και από κάτω την κοροηδεύουν (φαντάζομαι) και η Καλομοίρα "χτήπησε" 90% τηλεθέαση σε ένα διαγωνισμό που τα τελευταία χρόνια τον παρακολουθεί η πλειοψηφία, εκπροσωπώντας την Ελλάδα και για 1 βραδιά μόνο, αυτό δε γίνεται για 20 χρόνια.

    Εδώ κάνεις ακριβώς αυτό για το οποίο με "κατηγορείς". Τσουβαλιάζεις ένα σύνολο ανθρώπων οι οποίοι -κατά τα λεγόμενά σου- δεν έχουν καλλιτεχνικές ανησυχίες αλλά παρακολουθούν μουσικό πρόγραμμα για να γελάσουν... Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού που παρακολουθεί την Kylie Minogue, έχει τις ανησυχίες που δεν διαθέτει το αντίστοιχο κοινό της Μπεζεντάκου;

    Δεν προσβάλλω κανέναν άνθρωπο που έχει καταφέρει να επικρατήσει στο στερέωμα της σόου μπιζ, με όποιον τρόπο θεώρησε προσφορότερο και αποδοτικότερο. Καθείς με τα όπλα του...

    Παράθεση:

    Τη φωνή της την έχω ακούσει και πολλές φορές live και σε πολλές μπαλάντες απαιτήσεων (...)

    Αυτό λέγεται επίκληση της αυθεντίας, μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση η επίκληση γίνεται στον εαυτό μας... Αυτό είναι επιχείρημα για να πείσει κανείς τον κόσμο ότι κάτι ισχύει; Η προσωπική σου αισθητική είναι σεβαστή. Το αντίστοιχο περιμένω στη δική μου, αλλά και του καθενός...

    Τέλος, αν έκανες τον κόπο να παρακολουθήσεις τόσο καιρό τις φιλοσοφικές συζητήσεις, αλλά και τις περί ανέμων και υδάτων, έχει ήδη αναφερθεί επακριβώς η περίπτωσή τέτοιων άτοπων παρεξηγήσεων. Όταν κρίνουμε ένα θέμα ή έναν καλλιτέχνη, η κρίση μας δεν αφορά το κοινό του ή την οικογένειά του. Δυστυχώς, αποδεικνύεται ότι κάποιες ιδεοληψίες έχουν καταντήσει πιο θρησκευτικές και από τη θρησκεία και δεν επιδέχονται κρίσεως και επικρίσεως.

    Δεν θα συνεχίσω την προσωπική συζήτηση, καθώς έχω ήδη παρατηρηθεί από τον Jorge, και προσπαθώ να ακολουθήσω τα πλαίσια των συζητήσεων, όπως αυτά καθορίζονται...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 27-05-2008 18:38 ]


    matina25
    27.05.2008, 22:42

    Ωραία, κάτι τελευταίο κι από εμένα για να σου απαντήσω, γιατί όντως δεν έχει νόημα να συνεχίσει η συζήτηση.

    Τονίζω ότι ο μόνος λόγος που πειράχτηκα ήταν η τελευταία σου φράση της οποίας η διατύπωση  (όπως κι εγώ λοιπόν την αντιλήφθηκα) δε μου έδωσε την εντύπωση της προσωπικής γνώμης αλλά του γεγονότος και μου έβγαλε έντονη ειρωνία. Αν δεν υπήρχε η φράση αυτή, δε θα είχα απαντήσει καθόλου.

    Δεν είπα ότι ο κόσμος που πηγαίνει στα μαγαζιά που τραγουδάει η Μπεζαντάκου δεν έχει καλλιτεχνικές ανησυχίες, μίλησα μόνο για τον λόγο για τον οποίο μπορεί να πάει σε αυτά.

    Τα τελευταία που έγραψες δεν κατάλαβα γιατί τα είπες, γιατί δεν νομίζω ότι προσπάθησα με κανένα τρόπο να πείσω κάποιον για κάτι. Το να προσπαθήσεις να ακούσεις κάτι διαφορετικό από έναν καλλιτέχνη πριν σχηματίσεις μια τελική γνώμη και να τον καταδικάσεις δεν είναι πλέον κάτι τόσο δύσκολο.Με το internet, μέσα σε ένα λεπτό ακούς και βλέπεις ό,τι θέλεις, οπότε δεν είναι κάτι που το λέω εγώ και δε μπορείτε να το αμφισβητήσετε γιατί δεν έχετε την επιλογή να το ψάξετε.

    Δέχομαι την οποιαδήποτε κρίση όταν κάποιος μπει στον κόπο να κοιτάξει και αυτό που ισχυρίζομαι εγώ, γιαυτό και από την αρχή σε ρώτησα που στηρίζεις την άποψή σου, γιατί κάλλιστα θα μπορούσες και εσύ να ήσουν στη συναυλία ή να είχες παρακολουθήσει άλλες από την τηλεόραση και να είχες σχηματίσει αντίθετη γνώμη και θα ήταν απολύτως σεβαστή.

    Ευχαριστώ για την κουβέντα!