ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη

    Κραουνάκης-Νικολακοπουλου στο Ηρώδειο

    GeoMo
    04.03.2008, 14:05
    Εκατό χρόνια θεατρικής μουσικής θα χωρέσουν στο αφιέρωμα που θα φιλοξενηθεί το καλοκαίρι στο Ηρώδειο διά χειρός και εμπνεύσεως Σταμάτη Κραουνάκη - Λίνας Νικολακοπούλου και με πρωταγωνιστές την... Εθνική Ελλάδας Ηθοποιών.

    Εκπρόσωποι από διάφορες αλλά και διαφορετικές γενιές ηθοποιών ενέδωσαν στην πρόταση που τους έγινε και «έκλεισαν» να κάνουν το δικό τους σπέσιαλ γκεστ στη βραδιά που αναμένεται να κλέψει την παράσταση στο φετινό Ελληνικό Φεστιβάλ.

    Ανάμεσα σε αυτούς που θα συμπράξουν είναι οι κ. Αννα Καλουτά, Μάρω Κοντού, Ζωζώ Σαπουντζάκη, Μάρθα Βούρτση. Είναι ο Γιώργος Μαρίνος, αλλά και ο Λάκης Λαζόπουλος, η Αννα Παναγιωτοπούλου, η Κατιάνα Μπαλανίκα.

    Η ιδέα της βραδιάς-αφιερώματος στο τραγούδι στο ελληνικό θέατρο ανήκε στον διευθυντή του Ελληνικού Φεστιβάλ Γιώργο Λούκο, που ανέθεσε στο δίδυμο Κραουνάκη - Νικολακοπούλου να της δώσει σάρκα και οστά.

    Οι δυο τους ξεκίνησαν με ενθουσιασμό αλλά και αίσθημα ευθύνης τη δουλειά, τα ραντεβού που έκαναν με εξαιρετικούς ηθοποιούς απέδωσαν καρπούς και αναμένουμε μία βραδιά-γιορτής που θα επισημάνει τον πρωταγωνιστικό ρόλο που έπαιξε η μουσική σε παραστάσεις τα τελευταία εκατό χρόνια.

    Ο Χρήστος Στέργιογλου έχει αναλάβει να παίξει τον ρόλο του συνδετικού κρίκου-παρουσιαστή, ο Γιάννης Μετζικώφ έχει αναλάβει να φτιάξει τα κοστούμια της παράστασης και η Ελευθερία Ντεκό να φωτίσει τα επί σκηνής δρώμενα.

    Στην παράσταση-αφιέρωμα θα υπάρχει ζωντανή ορχήστρα επί σκηνής και βασικό «ρόλο» θα παίξει η «Σπείρα-Σπείρα» του Κραουνάκη.



    beatlus
    04.03.2008, 16:45
    Γνωρίζουμε ακριβή ημερομηνία;
    GeoMo
    04.03.2008, 16:50
    Μέχρι στιγμής οχι....
    anastantas
    05.03.2008, 12:52
    27 & 28 IOYNIOY


    Greek festival

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anastantas στις 05-03-2008 12:54 ]


    despinakontogianni
    05.03.2008, 14:43
    Παράθεση:

    Το μέλος anastantas στις 05-03-2008 στις 12:52 έγραψε...

    27 & 28 IOYNIOY


    Greek festival

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anastantas στις 05-03-2008 12:54 ]




    Θα είμαι εκεί!! Ανυπομονώ! Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά νέα!
    Aiolos_m
    29.05.2008, 15:51

    Κείμενο: Νατάσα Ξαρχάκου

    Η παράσταση «X ΣΚΗΝΗΣ-Αυτά που 'κάψαν το σανίδι», παρουσιάζει τη μουσική και τα τραγούδια από το ελληνικό θεατρικό σανίδι, τα οποία πέρασαν στη ζωή των Ελλήνων και στη συλλογική τους μνήμη, ερμηνευμένα από τους σημαντικότερους εκπροσώπους κάθε είδους. Τραγούδια από πίστα, από το βαριετέ, από την επιθεώρηση, από το σύγχρονο μουσικό θέατρο και την αττική κωμωδία, ρόλοι που σημάδεψαν εποχές και άφησαν δυνατά σημάδια στο σανίδι, ζωντανεύουν στη σκηνή δεκαοκτώ σπουδαίοι, νεότερης και παλιάς γενιάς, ηθοποιοί και ερμηνευτές. Μέσα από καινούριες και δυναμικές ενορχηστρώσεις, ο Σταμάτης Κραουνάκης, ως βασικός οικοδεσπότης, με κείμενα και παρλάτες της Λίνας Νικολακοπούλου, τα οποία γεφυρώνουν μαγικά τις εποχές, δημιουργούν ένα μεγάλο πάρτυ αισθήματος και αναμνήσεων.
    Η Ομάδα Ελληνικού Μουσικού Θεάτρου Σπείρα Σπείρα, με δεκατέσσερις ηθοποιούς και ερμηνευτές, έχουν τη θέση της χορωδίας σε όλη τη διάρκεια της παράστασης. Η παράσταση, υποστηρίζεται μουσικά από έντεκα εξαίρετους σολίστες μουσικούς. Δέχθηκαν με μεγάλη χαρά να συμμετέχουν οι (αλφαβητικά): Γρηγόρης Βαλτινός, Μάρθα Βούρτση, Σπεράντζα Βρανά, Σόνια Θεοδωρίδου, Άννα Καλουτά, Μάρω Κοντού, Λάκης Λαζόπουλος, Γιώργος Μαρίνος, Κατιάνα Μπαλανίκα, Δημήτρης Μπάσης, Άννα Παναγιωτοπούλου, Ζωζώ Σαπουντζάκη, Χρήστος Στέργιογλου, Μελίνα Τανάγρη, Μάρθα Φριντζήλα, Ζωή Φυτούση, Γιάννης Χαρούλης.

    Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΦΗΓΕΙΤΑΙ...
    «Την ώρα που συμφωνήσαμε με το Γιώργο Λούκο, στο γραφείο του κάτω από την Ακρόπολη, ήταν τέλη Οκτώβρη κι όλα μοιάζαν μακρινά. Έφυγα με την ατάκα του στ' αυτιά μου «μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις». Το πιο παράξενο, είναι ότι το ήξερα από την πρώτη στιγμή που έπαιξα το «Χάρτινο το φεγγαράκι», δέκα ετών, μαζί με το «Black is black»! Ο Xατζιδάκις με περιήγησε στα υπόγεια του Κουν. Στο υπόγειο των εκατό πενήντα θεατών, που άλλαξε το ελληνικό θέατρο.
    Πρώτη συνάντηση, με το δάσκαλο Γιώργο Παπαστεφάνου, για να φωτίσει με αυστηρότητα τις εποχές που αγνοούσα! Μαζί κι ο Κώστας Αυγέρης, σκηνοθέτης και φίλος και των δύο. Αρχές Γενάρη. Πήγα με τις σημειώσεις μου! Ποιους σκεφτόμουνα για ερμηνευτές, πώς να μπλεχτούν οι εποχές, «να 'ναι μόνο ηθοποιοί!». Μίλησα και με τη Λίνα, ήταν κι αυτή μέσα! Το οριστικό της Λίνας, έχει μια αληθινή δικαιοσύνη, ησυχάζω πάρα πολύ την ώρα που συμφωνούμε σε μια επιλογή. Μίλησα με το Μετζικώφ. Είχε χιόνια τη μέρα που πήγαμε στο Ηρώδειο να το δούμε και να το φανταστούμε καλοκαίρι. Αμέσως, ραντεβού με την Ελευθερία Ντεκώ, η σιγουριά του οδοιπόρου. Budget καταραμένα και αναπόφευκτα! Τηλέφωνo στο Γιώργο Μαρίνο, «είμαι μέσα». Βρίσκω την Άννα Παναγιωτοπούλου, είπε το «ναι» κι η Άννα! Στην Κατιάνα το 'πα στο καμαρίνι, «ό,τι θες» είπε. Τη Μάρθα Φριτζήλα, την περίμενα στο Χίλτον. Είπαμε πολλά για τις συγγένειες, κυρίως, αυτά που δε χρειάζονται εξήγηση. Κυριακή μεσημέρι, ήρθε η Μάρω Κοντού, κούκλα, άβαφη! «Αγαπημένη, είμαι ο Κραουνάκης, μπορώ να σας δω για κάτι καλό;». Όταν της είπα τι και πώς, άνοιξε τις ματάρες της, το μυαλό και την καρδιά. «Δεν πρέπει να λείπει ο Χορν!». Εκεί έφυγαν και δάκρυα. Καθυστερούσα να πάρω την Άννα Καλουτά, δεν ήξερα πώς να της πω τι! Θέματα, νούμερα, τραγούδια, «έφυγαν όλοι οι δικοί μου κύριε Κραουνάκη μου». «Ναι, αλλά θα 'ναι όλοι εκεί». «Δεν μπορώ δυστυχώς!». «Ωραία! Θα 'ρθω να τα πούμε, μήπως σας κάνουμε βίντεο!». Δεν πρόλαβα. Το Σάββατο ήταν η Άννα στην Αθηναΐδα με τους φίλους της, η ίδια η επιθεώρηση μπροστά μας! Θα 'ναι εκεί η κυρία Άννα για το φινάλε της βραδιάς! Το Λάκη τον είδα στο Κολωνάκι μεσημέρι. «Είμαι μέσα, δεν το συζητώ.». Με το Λάκη δε θέλει πολύ, μπαμ! μας ένωσε η ζωή για πάντα! Τη Ζωζώ δεν τη ρώτησα, απλά της το ανακοίνωσα! «Και τι θα πω;» «Θα τα βρούμε!» Τη Ζωζώ τη λατρεύω, είναι καλό παιδί, το ξέρει το θέμα, δασκάλα! Μεσημέρι Κυριακής, απόκριες, πήγα στο σπίτι του Βαλτινού και της Εύας, «Θέλω να πεις το Θεοδωράκη, φίλε μου.» Με το Γρηγόρη, είμαστε φίλοι 30 χρόνια, μαζί σκαλί-σκαλί κάναμε καριέρα. Ξέρω την τρέλα του να τραγουδάει. Μιλάω με τη Μάρθα Βούρτση. «Θα 'ρθω, βρε, αλλά αν δεν τα πάω καλά στην πρόβα, θα μου το πεις!». Προχωράμε! Ραντεβού με μαέστρο Γιώργο Ζαχαρίου, με την Ντεκώ, με το Μετζικώφ, με τους δυο φίλους μου πιανίστες για την προετοιμασία! Ραντεβού με τον Καζάκο, στη Φωκίωνος, «δεν μπορεί να λείπει το Τσίρκο σας.» «Να βάλετε αυτό για το Σύνταγμα», είπε, «κι ό,τι θέλετε από μένα!». Ψηφίδα-ψηφίδα στο μυαλό μου γινόταν η βραδιά. Δυο σφιχτά ραντεβού με τη Νικολακοπούλου, επιλογή τραγουδιών από εκατοντάδες όμορφα αισθήματα, εποχές, ηθοποιούς, φωνές. Το Μελινάκι, η Τανάγρη, να πει το Σαββόπουλο! «Πάντα μπρος ταξιδιώτες». «Μα και βέβαια, θα είμαι!» «Κυρία Φυτούση, σας θέλω για κάτι καλό!». «Μετά χαράς.»
    Ο Στέργιογλου, ανήκει στους λατρεμένους μου ήρωες! Οικογένειά μου. Οι τραγουδιστές Μπάσης και Χαρούλης ήταν οι σίγουροι τραγωδοί για το «Τσίρκο» και τον «Καπετάν Μιχάλη». Τέλος, η Σόνια Θεοδωρίδου, η απογειωτική εκπρόσωπος του λυρικού θεάτρου, για το μοναδικό «Νανούρισμα» του Ματωμένου Γάμου. Τελευταίο ραντεβού, ο Γιώργος Χατζιδάκις! Δώσαμε τα χέρια, «να ναι όλα όπως πρέπει άλλα «πειραγμένα», «και με σουραύλι ο Χάτζι - ας βοηθάει.» Από κει ψηλά! Έχω μεγάλη συγκίνηση. Θέλω να χαρίσουμε στην πόλη, δυο αξέχαστα βράδια. Γεμάτα αναμνήσεις και ζωή αληθινή. Της Ελλάδας των παντοτινών καλοκαιριών. Η εξαίρετη Ελένη Ουζουνίδου, θα 'ναι η παρτενέρ μου, στην παρουσίαση της βραδιάς. Θα 'χουμε πολύ δυνατή ορχήστρα. Χτες, φάγαμε στη Σπεράντζα. Θεά! «Θέλω να πεις το Τραμ.» «Ξέρεις βρε πως γράφτηκε το Τραμ;'» Είχανε ραντεβού ο Σακελλάριος με το Γιαννακόπουλο να γράψουν το δεύτερο μέρος της επιθεώρησης, αλλά ο Σακελλάριος, άργησε να ξυπνήσει και πήρε το Γιαννακόπουλο για να μην πάει. «'Ελα να τελειώσουμε», γκρίνιαξε! «Ωραία, τι ώρα είναι, έντεκα, προλαβαίνω το τραμ το τελευταίο!» «Τί είπες; Αυτό είναι, βρε!». Το 'πα στη Νικολακοπούλου, χτες, αργά τη νύχτα στο τηλέφωνο. Γελάσαμε. «Παντοτινά και υπέροχα των ανθρώπων» μου είπε. Το θέμα Επί σκηνής. Ή αυτά που κάψαν το σανίδι. Αυτά που αγαπήθηκαν κι απ' το σανίδι πέρασαν στη ζωή.
    Είμαστε απλοί εκπρόσωποι του συνολικού μόχθου, που έχει κατατεθεί
    μέχρι σήμερα, για να υπάρχει ελληνικό Θέατρο.»

    Χ ΣΚΗΝΗΣ: ΑΥΤΑ ΠΟΥ 'ΚΑΨΑΝ ΤΟ ΣΑΝΙΔΙ
    Παρουσίαση: Σταμάτης Κραουνάκης & Ελένη Ουζουνίδου
    Σπείρα Σπείρα οι: Αργυρώ Καπαρού, Ελεάννα Καραντίνου, Στέλιος Καρπαθάκης, Δάφνη Λέμπερου, Βασίλης Μοσχονάς, Χρήστος Μουστάκας, Γιώργος Νανούρης, Γιώργος Στιβανάκης, Παρθένα Χοροζίδου
    Σπείρα Σπείρα συνεργάτες: Χρήστος Γεροντίδης, Kaluta Νgoie Γεράσιμος, Κώστας Μπουγιώτης, Ελεάνα Παπαχρήστου
    Συντελεστές:
    Ιδέα:
    Γιώργος Λούκος
    Σύνθεση μουσικού σεναρίου: Σταμάτης Κραουνάκης
    Σύμβουλος μουσικού σεναρίου: Γιώργος Παπαστεφάνου
    Επιμέλεια Προγράμματος: Λίνα Νικολακοπούλου & Σταμάτης Κραουνάκης
    Κείμενα/Παρλάτες: Λίνα Νικολακοπούλου
    Σκηνοθεσία/Video: Κώστας Αυγέρης
    Σκηνικό - Κοστούμια: Γιάννης Μετζικώφ
    Φωτισμοί: Ελευθερία Ντεκώ
    Ενορχηστρώσεις & Διεύθυνση Ορχήστρας: Γιώργος Ζαχαρίου
    Μουσική προετοιμασία: Χρίστος Θεοδώρου & Άρης Βλάχος
    Δ/νση Παραγωγής: Ελένη Συροπούλου

    27+28 Ιουνίου
    Ωδείο Ηρώδου Αττικού
    'Ωρα έναρξης: 21.00

    Πηγή: Περιοδικό πολιτισμού Ως3

    Θα είμαστε εκεί{#emotions_dlg.beer}


    επισυναπτόμενα: kraounakis.bmp 
    mi_me_oneireuteis
    06.06.2008, 15:53

    έχουν βγει τα εισιτήρια; και αν ναι πού;


    maraki24
    07.06.2008, 00:12

    Σήμερα ξεκίνησε η προπώληση στο ταμείο του Φεστιβάλ, Πανεπιστημίου 38....


    sylviaki
    07.06.2008, 09:39

    Η παρασταση γινεται στα πλαισια του φεστιβαλ αθηνων. για περισσοτερες πληροφοριες γενικα αλλα και για τιμες εισιτηριων μπορειτε να κοιταξετε και στην ιστοσελιδα:  www.greekfestival.gr