ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.826 μέλη

    Ερωτήσεις από έναν (τι άλλο) άσχετο

    Vash
    05.03.2008, 21:43
    Να χαιρετίσω το φόρουμ ως νέο μέλος. Είμαι φοιτητής και αποφάσισα ότι έχω την όρεξη και το χρόνο για να μάθω αρμόνιο. Αρχικά θα ήθελα να ρωτίσω τι αρμόνιο προτείνουν τα μέλη. Έχω δεί άλλα θέματα και από όσο έχω συμπεράνει κυριαρχούν τα μοντέλα της Yamaha. Να τόνισω ιδιαιτέρως ότι αρμόνιο θέλω να μάθω για χόμπυ, οπότε ότι περικλείει τη λέξη επαγγελματικό, αν και καλοδεχούμενο απορρίπτεται. Επίσης τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι πολύ περιορισμένα (300-400 Euro).
    Είναι καλύτερο να μάθω σε ωδείο, με καθηγητή ή μόνος μου? Από όσο έχω καταλάβει τα ωδεία συνήθως προετοιμάζουν για βεβαιώσεις, πτυχία κλπ. Από την άλλή δεν έχω ιδέα πως θα βρω δάσκαλο, ενώ υπάρχει και το θέμα των χρημάτων. Αν έχετε κάποια βιβλία να προτείνετε προφανώς καλοδεχούμενα. Σκοπός μου είναι να μάθω κάποια βασικά πράγματα για το όργανο και τη μουσική και όχι να εμβαθύνω σε μεγαλύτερο βαθμό. Άλλωστε η μουσική που μου αρέσει και θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω να παίξω δεν νομίζω οτι τα χρειάζεται εκτεταμένες γνώσεις.
    Αυτά για την ώρα. Για όσους είχαν την υπομονή να διαβάσουν το πόστ ευχαριστώ. Για τους υπόλοιπους.....και εγώ μαζί σας είμαι :P
    GAGA
    05.03.2008, 22:19
    Καλως όρισες!
    Θα σου μιλήσω περισσότερο σαν μουσικός και λιγότερο σαν κάποιος που ασχολείται και με τα "πλήκτρα"....
    1. Δες εδώ, για να καταλάβουμε τι θέλεις....http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=14045&forum=30

    2. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος για να βρεί κάποιος δάσκαλο....Απλώς αρχίζεις και ψάχνεις..Δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου κάνει....
    Εκτός κι αν δεν θες δάσκαλο αλλα απλώς κάποιον για να σου μάθει κάποια πράγαματα οπότε δεν εχεις τίποτα καλύτερο απο το να μπείς στο πρώτο ωδείο που θα δείς...

    3. Απο τη δικιά μου εμπειρία σου λεω οτι για το συγκεκριμένο όργανο κυκλοφορούν πολύ "κομπογιαννίτες "οι οποίοι ξέροντας 20 κομμάτια και έχοντας πάρει κι ένα πτυχιάκι κάνουν τους "Καθηγητές Αρμονίου"...Για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

    4. Βιβλία θα σου προτείνει ο δάσκαλος ,εκτός κι αν προσπαθήσεις μόνος σου (κάτι το οποίο δεν στο προτείνω τουλάχιστον για την τελείως "αρχάρια φάση".Αργότερα μπορείς να το "ψάξεις " και μόνος σου ,αλλα στην αρχη καλύτερα με δάσκαλο...)

    5."Εκτεταμένες γνώσεις" χρειάζονται για κάθε μουσική.

    Και κάτι ακόμα...

    Φιλική συμβουλή: Μην αρχίσεις μουσική σκεφτόμενος οτι το "κάνω ερασιτεχνικά" γιατι θα καταφέρεις λιγότερα απο ένα καλό ερασιτεχνικό παιξιμο.
    Σκέψου και δούλεψε "επαγγελματικά" για να γίνεις ένας πολύ καλός ερασιτέχνης....My opinion...

    Καλή συνέχεια...

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 05-03-2008 22:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 05-03-2008 22:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 05-03-2008 23:35 ]


    Vash
    05.03.2008, 22:49
    @ GAGA
    1) Το thread που αναφέρεις το έχω διαβάσει και αυτό που εννοώ είναι οτι δεν θέλω τίποτα από αυτά τα οποία αναφέρει το thread. Δεν θέλω να αποδείξω σε κάποιον με κάποιο χαρτί ότι ξέρω αρμόνιο. Όπως αναφέρεται και στο thread που μου είπες δεν θέλω να σπουδάσω. Θέλω απλά να ξέρω να παίζω κάποια κομάτια και να έχω την δυνατότητα (τις γνώσεις καλύτερα) να μπόρω, αν θελήσω, να μάθω καινούργια. Ελπίζω να ξεκαθάρισα τι ζητάω για να μην μπερδεύω και τα υπόλοιπα μέλη.

    2) Αυτό που εννοώ είναι που τον βρίσκεις. Π.χ. στις μικρές αγγελίες, στα περίπτερα?

    5) Χωρίς να κατέχω καμία μουσική γνώση θα διαφωνήσω. Δεν νομίζω οτι χρειάζονται οι ίδιες γνώσεις για να παίξεις το φεγγαράκι μου λαμπρό και ένα (τυχαία λέω) jazz κομμάτι.

    Εκτίμω την φιλική συμβούλη που μου δίνεις, αλλά όπως είπα δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω επαγγελματική πορεία. Έχω ήδη αποφασίσει το μελλοντικό μου επαγγελμά το οποίο μου αρέσει περισσότερο από τη μουσική. Τώρα αν εννοείς τον τρόπο δουλείας, τότε συμφωνώ απόλυτα. Δηλαδή το ότι θα παίζω ερασιτεχνικά δεν σημαίνει ότι θα είμαι χαλαρός με τις επιδόσεις μου.



    ΥΣ: Όταν λέω αρμόνιο δεν εννοώ το κλασικό με την πεταλέρια.
    GAGA
    05.03.2008, 23:46
    Και εγω το τρόπο δουλειάς εννοώ λέγοντας "επαγγελματικό".Σε καμμία περίπτωση δεν σου λεω να κάνεις κατι άλλο...πχ γνωριμίες κλπ...

    Σίγουρα δεν χρειάζονται οι ίδιες γνώσεις για να παίξεις αυτά τα κομμάτια που λες σαν παραδείγματα ,αλλα δεν νομιζω να θες να παίξεις κομμάτια τύπου "Φεγγαράκι μου λαμπρό"


    Για αρμόνιο με πεταλιέρα κλασσικό, νομίζω θα δυσκολευτείς στη Αλεξανδρούπολη να βρείς δάσκαλο (δεν ξέρω τίποτα ,υποθέτω).
    Για το άλλο που λες για το που βρίσκεις το δάσκαλο, θα πρεπει να αρχίσεις να ρωτάς φίλους ,γνωστούς,ωδεία.Εφόσον δεν έχεις καμμία επαφή με το χώρο νομίζω είναι η μόνη λύση.

    Αλήθεια, τη μουσική θέλεις να παίζεις, γιατι αμα κρίνω απο το προφίλ σου (μέταλ κλπ) νομίζω οτι το αρμόνιο είναι λίο περίεργο...
    Αν βέβαια αφορά τη "μουσική για πιάνο", ντάξει πάω πάσο...

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 05-03-2008 23:47 ]


    Vash
    05.03.2008, 23:59
    Ανάλογα με το είδος μέταλ που αναφέρεσαι. Υπάρχουν πλήκτρα στη μέταλ(κυρίως progressive και epic), συνήθως παίζουν συγχορδίες στο backround και, ανάλογα το συγκρότημα, σόλο. Αν θες μερικά παραδέιγματα δες Sonata Arctica, Chlidren of Bodom 2 εντελώς διαφορετικά είδη μέταλ. Γενικώς όταν αναφερόμαστε σε melodic ******* metal (όπου **** τα διάφορα είδη) υπάρχουν πλήκτρα. Αν έχεις όρεξη δες το ακόλουθο άρθρο: en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_music#Power_metal

    Τη μουσική για πιάνο, εκτός από το ότι θέλει πιάνο , προτιμώ να την ακούω.
    GAGA
    06.03.2008, 00:04
    Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.Δεν το γνώριζα...
    Αν και πάντα έιχα φίλους "μεταλάδες" ποτέ δεν έκατσα να μάθω κάποια βασικά...
    pliktras1234
    06.03.2008, 01:02
    Γεια σου Vash.
    Αν έχεις όρεξη και το χρόνο θα μάθεις σίγουρα αυτά που θέλεις.
    Από ότι κατάλαβα είσαι λαϊκός και θα σου χρειαστεί για αρχή ένας να σου δείξει να παίζεις κάτι ,γιατί αν πας σε ωδείο με τα βιβλία με τις γάτες και τα ποντικάκια σε βλέπω να τα παρατάς σε χρόνο ρεκόρ.
    Οπότε γνώμη μου ε? παιδιά μη βαράτε.
    Πας και βρίσκεις έναν που να παίζει σε μαγαζιά σου δείχνει τα βασικά για να παίζεις ,
    Παίρνεις και ένα βιβλίο να δεις τι είναι νότες χρόνοι κτλ σε συνεργασία με αυτόν που σου προανέφερα κανείς ασκησούλες και είσαι τζετ.
    Για αρχή σου μιλάω για να μην ξενερώσεις ,και μετά βλέπεις και πράττεις αναλόγως.
    Όσο αφορά το μηχάνημα που θα πάρεις πάρε ένα με ελληνικούς ρυθμούς να γουστάρεις φτηνοδουλειά και βλέπεις μετά.


    deathminor88
    06.03.2008, 03:34
    H δική μου άποψη είναι να πας σε ένα ωδείο και να αρχίσεις πιάνο ή αρμόνιο, κάνοντας και τη θεωρία σου. Το ότι δεν θες να γίνεις επαγγελματίας δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να έχει μια ολοκληρωμένη εκπαίδευση. Σου αρέσει το μεταλ? Σε ένα - δυο χρόνια θα μπορείς να παίζει σχεδόν ότι χρειάζεται πλήκτρα στη ροκ και μεταλ μουσική. Μετά τι? Εκεί θα μείνεις? Και κάτι άλλο. Τα πτυχία δεν είναι για να δείχνουμε στους άλλους τι έχουμε κάνει. Είναι αναγνωριστικό της σκληρής δουλειάς και εφόδιο εργασίας πάνω απ' όλα. Μην ξεκινάς με την λογική του "δεν θέλω χαρτί". Ένα χαρτί σημαίνει ότι είσαι ένας μουσικός με εκπαίδευση σε κάποιο επίπεδο, με κάποια δεξιοτεχνία, θεωρητικές γνώσεις κλπ. Το ζητούμενο δεν είναι να πάρεις το χαρτί αλλά να γίνεις αυτά που λέει το χαρτί!

    Γνώμη μου? Ωδείο! Η πιο σίγουρη λύση. Δύσκολα και αργά στην αρχή, αλλά πολύ καλύτερα μετά!

    Ελπίζω να βοήθησα.
    ma-gi
    06.03.2008, 09:11
    Φίλε Γιώργο (Vash)
    Το πρώτο που θα ήθελα να σου πω είναι ότι για να μάθεις μουσική πρέπει να σου αρέσει να το αγαπάς και να έχεις όρεξη για πολύ μελέτη είτε θες να μάθεις ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά.

    Δεύτερον, για το τι όργανο να αγοράσεις αυτό εξαρτάται από το τι θες να παίζεις, αν για παράδειγμα θες λαϊκά (τσιφτετέλια κλπ.) καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα με ελληνικούς ρυθμούς, αν πάλι θες metal, rock κλπ. ίσως είναι καλύτερα να πάρεις ένα synth για μεγαλύτερη ποικιλία και ποιότητα ήχων (θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω βέβαια , στο νάκα που έριξα μια ματιά τα φθηνότερα είνια γύρω στα €600, αλλά μπορείς να ψάξεις και από εξωτερικό Thomann κλπ. για καλύτερη τιμή) και πιστεύω πως θα πορωθείς περισσότερο.

    Τρίτον για το αν θα μάθεις με δάσκαλο ή μόνος σου: α)υπάρχουν κάποια βιβλία που μπορείς να πάρεις για να μάθεις μόνος σου, λίγο παιδικά βέβαια και μπορεί να βαρεθείς, αλλά θα σου μάθουν τα βασικά δακτυλοθεσία, βασική θεωρία (νότες, χρόνους κλπ.) και βέβαια συγχοργίες, πολλές συγχορδίες....... (πχ. η σειρά Autorgan), μετά θα πρέπει να δουλέψεις και το "αυτί" σου. β) αν πάλι αποφασίσεις να πας σε δάσκαλο, καλό θα ήταν να του ξεκαθαρίσεις από την αρχή τι θες, για να μην σου αρχίσει Βach κ.λπ. και φρίξεις . Σε πολλά ωδεία υπάρχουν και τμήματα μοντέρνας μουσικής.

    Τέταρτον μια φιλική συμβουλή, ποτέ μην ξεκινάς με δεδομένο ότι "δεν θα συνεχίσω, δεν θα πάρω πτυχίο", σε οτιδήποτε κι αν κάνεις, ξεκίνα και βλέπεις πως θα εξελιχθεί.

    Υ.Γ. Ελπίζω να σε βοήθησα, καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις και να ξέρεις ότι τα πάντα γίνονται αρκεί να το θες και το παλέψεις.

    ma-gi
    06.03.2008, 12:28
    Επίσης θα σου πρότεινα να διαβάσεις και τα παρακάτω άρθρα έιναι πολύ καλά και κατανοητά.
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=810
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1319
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1004
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=908

    και αφού διαβάσεις αυτά παίξε και αυτό το παιχνιδάκι για να κάνεις εξάσκηση.

    Καλή μελέτη
    Vash
    06.03.2008, 13:45
    Καταρχάς να ευχαριστίσω όσους έκαναν τον κόπο να απαντήσουν. Να τα πάρω με μια σειρά. Λοιπόν:

    @pliktras1234
    Είμαι το ακριβώς αντίθετο αυτού που λέμε λαικός . Δεν ακούω σχεδόν καθόλου ελληνική μουσική, όχι πως είναι κατώτερη ή κάτι τέτοιο.

    @deathminor88
    Το δημοτικό ωδείο της Αλεξ/πόλης από όσο είδα στο internet έχει μόνο μαθήματα πιάνου, δυστυχώς. Όσο για το μετά το μέταλ τι που ρωτάς. Τίποτα μάλλον. Θα μαθαίνω νέα μέταλ κομμάτια και θα προσπαθώ να τελειοποιώ αυτά που ήδη θα ξέρω, ίσως και να τα αλλάζω λίγο με βάση το στύλ που θα έχω. Και δεν είναι οτι δεν θέλω χαρτί, δεν έχω κάποιο πρόβλημα να πάρω μια βεβαίωση. Είναι οτι δεν θα προλάβω διότι είμαι 2ο έτος και άρα σε 2 χρόνια δεν θα είμαι άλλο Αλεξ/πόλη. Και μετά κατά πάσα πιθανότητα ακολουθεί εξωτερικό.

    @ma-gi
    Μέρος της απάντησης στον deathminor88 πάει και σε εσένα (αυτό για μετά το ωδείο).
    Ένα synth θα ήταν όντως πιο καλό, άλλα όπως σωστά ανέφερες έχει πιο υψηλή τιμή και στο thomman.de που κοίταξα δεν είναι πολύ φθηνότερα. Και μια ερώτηση, για να μάθεις Bach και κλασίκη μουσική γενικότερα δεν είναι καταληλλότερο ένα πιάνο? Δεν είναι λίγο άκυρο να πας με πλήκτρα για να παίζεις πιάνο? Έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις επί του θέματος σε άλλα threads.


    ΥΣ: Αυτό που σκέφτομαι να αγοράσω για την ώρα είναι το YAMAHA PSR-E403. Γνώμες και συμβουλές.
    ΥΣ2: Τα ωδεία δεν αρχίζουν εγγραφές από Σεπτέμβρη? Κάποιο άλλο μέλος που διάβασα είχε πεί κάτι τέτοιο. Δεν θα ήθελα να χάσω τόσο πολύ χρόνο.
    ma-gi
    06.03.2008, 14:04
    1) Ο Bach πάει παντού!!!! εάν βέβαια αποφασισεις να κάνεις κλασσικές σπουδές. Για να πάρεις πτυχίο σε κάποιο όργανο ακόμα και στην κλασσικη κιθάρα και στο ακορντεόν Bach θα παίξεις δεν γλιτώνεις!!!
    2) Στο ωδείο μπορείς να γραφτείς όποτε θέλεις, κάνουν εγγραφές όλο το χρόνο!
    3) Το YAMAHA PSR-E403 που λες δεν ειναι κακό για κάποιον αρχάριο, πάρτο και στο μέλλον βλέπεις αν θες κάτι καλύτερο!

    Και πάλι καλή τύχη και καλή μελέτη
    deathminor88
    06.03.2008, 14:33
    Θες να βάλουμε ένα στοίχημα πως αν αρχίσεις σωστά (με τη θεωρία σου δηλαδή) μετά από κάποιο καιρό δεν θα βρίσκεις κανένα μα κανένα ενδιαφέρον στο μεταλ? Θα παίζεις με την μπάντα σου, θα φτιάχνεις ίσως τα κομματάκια σου, αλλά αυτό δεν θα σε ικανοποιεί και θα ψάχνεσαι και σε άλλα είδη... Είναι μια φυσική εξέλιξη!!! Άρχισε κλασσικό πιάνο. Δεν πειράζει! Να αρχίσεις, και μέχρι να τελειώσεις την σχολή σου στην Αλεξανδρούπολη να έχεις περάσει μερικές τάξεις. Μετά παίρνεις μεταγραφή για το Ωδείο στην πόλη σου!
    Κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι ότι πολλοί μεταλ πληκτράδες έχουν εντελώς κλασσική εκπαίδευση και φαίνεται και στην μουσική τους! (πχ COB, Sonata Arctica, κλπ)

    Εν κατακλείδι θέλω να πω πως αν αρχίσεις κλασσικό πιάνο σε αρμόνιο σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο αλλά εγώ θα το προτιμούσα απ' το να μάθω αρμόνιο.

    ΥΓ 1 Ναι μα ναι! Bach θα παίξεις θες δεν θες!
    ΥΓ 2 Σχετικά με τον εξοπλισμό εγώ έχω μια παράξενη άποψη. Θεωρώ καλύτερο να κάνεις υπομονή και να μαζέψει χρήματα για κάτι καλύτερο παρά να πάρεις κάτι με το οποίο σε έναν χρόνο δεν θα είσαι ευχαριστημένος καθώς οι απαιτήσεις σου θα ανέβουν. Και σίγουρα θα πρότεινα κάτι με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα. Αλλά σίγουρα είναι πιο ακριβά!
    Vash
    06.03.2008, 16:17
    @deathminor88
    Ναι το γνωρίζω πως πολλοί μέταλ πληκτράδες έχουν κλασική εκπαίδευση(το λένε στις ιστοσελίδες των συγκροτημάτων). Και εγώ για να πω την αλήθεια κλασική μουσική θέλω να μάθω, άλλα φοβάμαι πως δεν θα έχω το χρόνο για να το κάνω (δεδομένων των 10-12 ετών σπουδών). Χώρια που τα πιάνα κοστίζουν απαγορευτικά πολύ για έναν μέσο φοιτητή πιστεύω. Λες ένα φθηνό ηλεκτρονικό πιάνο να είναι καλύτερο από ένα αρμόνιο/synth των ίδιων χρήματων? Έχει πάρει το μάτι μου μερικές καλές προσφορές εδώ, πχ ένα ηλεκτρονικό πιάνο με 500 Ε. Για το ΥΣ2 σου, μπορώ να πάρω κάτι φθηνό τώρα και σε ένα χρόνο να πάρω κάτι καλό. Αυτό που δεν θέλω, είναι να περιμένω κάνα 6μηνο/χρόνο για να πάρω κάτι καλό. Γιατί θέλω να μπορώ να κάνω εξάσκηση σπίτι.

    Να και μερικές πληροφορίες για το ωδείο.
    Λειτουργούν οι σχολές :

    Μουσικής Προπαιδείας, Πιάνου , Εγχόρδων ( Βιολί, Βιόλα , Βιολοντσέλο), Κιθάρας, Ξύλινων-Χάλκινων πνευστών, Μονωδίας-Φωνητικής, Ακκορντεόν, Βυζαντινής Μουσικής, Ανώτερων Θεωρητικών(Αρμονία, Αντίστιξη, Ενοργάνωση, Φούγκα), Μοντέρνα Μουσική (Ηλεκτρική Κιθάρα, Ντράμς – Κρουστά, τραγούδι) Τζάζ Μπάντα , Υποχρεωτικά Θεωρητικά και Ειδικά μαθήματα ( Μουσική Δωματίου , Χορωδίες κ.λ.π.)

    για περισσότερες πληροφορίες www.alexpolis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=265&Itemid=10&lang=el

    ΥΣ: Τη μέταλ δεν την ακούω απλά επειδή μου αρέσει. Έχω μια βαθύτερη σχέση με το ορισμένα υποείδη της, γιαυτό και δεν τη βαριέμαι ποτέ. Δεν αμφιβάλω για το ότι δεν θα με ικανοποιεί μόνο η μέταλ όταν αποκτήσω περισσότερες γνώσεις, αλλά σίγουρα δεν θα πάψει να μου αρέσει ή να την επιζητώ.

    In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vash στις 06-03-2008 16:25 ]


    GAGA
    06.03.2008, 17:47
    Να σου πω κι εγω δυο πράγματα ακόμα...

    1. Σίγουρα θα ήταν καλύτερο να αρχίσεις πιάνο...Για παρα πολλούς λόγους
    Αυτό που λες με τα χρήματα ισχύει, αλλα αυτό πουλες για τα χρόνια σπουδών δεν ισχύει...Σε10-12 χρόνια σημαίνει οτι θα πάρεις δίπλωμα ή πτυχίο οχι οτι τότε θα αρχίσεις να παίζεις...Δηλαδή δεν σημαίνει οτι στα τόσα χρόνια αρχίσεις και παίζεις...Απο τους πρώτους μήνες θα παίξεις αμα είναι το μεράκι σου....

    2.Οτι μουσική γουσταρεις θα παίξεις αλλα αυτό που σου λένε τα παιδιά ισχύει...Σε λίγο καιρό θα σε συναρπάσει η κλασσική...Χωρίς αυτό σημαίνει οτι θα ξεγράψεις το metal

    3.Μην σε προβληματίζει οτι σε 2-3 χρόνια θα πας αλλού.Αμα έχεις κάνει δουλειά οπου και να πας θα βρείς να συνεχίσεις

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 06-03-2008 17:48 ]


    Vash
    06.03.2008, 18:11
    @ GAGA
    Προφανώς δεν εννοώ ότι ξεκινάς να παίζεις μετά από 10-12 χρόνια. Η κλασική μουσική μου αρέσει ήδη πολύ, παρόλο που δεν τη γνωρίζω σε βάθος.

    Να ρωτίσω και κάτι άλλο. Ξέρει κανείς τίποτα για τα ωδεία στην Αλεξ/πόλη. Έχω βρει εκτός από το δημοτικό και άλλα 3 τα οποία είναι :
    ΩΔΕΙΟ ΑΠΟΛΛΩΝ -ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ
    ΩΔΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟΤΡΟΠΙΑ
    ΩΔΕΙΟ ΦΑΕΘΩΝ

    Όποιες πληροφορίες για οποιοδήποτε από αυτά θα εκτιμηθούν ιδιαιτέρως.
    pliktras1234
    06.03.2008, 18:52
    Φίλε ότι και να θέλεις να παίξεις από λαϊκά μέχρι μέταλ και ότι θέλεις, πρέπει να ασχοληθείς με το αντικείμενο σοβαρά , με όποιον τρόπο επιλέξεις εσύ τελικά.
    Δηλαδή τη να λέμε πάω να βγάλω δίπλωμα αυτοκινήτου αλλά επειδή δεν θα οδηγώ ποτέ νταλίκα δεν θα μάθω να στρίβω? Η δεν θα μάθω να κάνω οπισθεν .
    Σου αναφέρω ένα κλασικό παράδειγμα.
    Όλα θέλουν να έχεις κάποιες βάσεις .
    Μι μασάς ξεκίνα είναι πολύ ωραίο όργανο και αν παίζεις και κομματάκια και γουστάρεις δεν θα το αποχωρίζεσαι.
    Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα φίλε.


    Vash
    06.03.2008, 19:10
    Επειδή διακρίνω μια παρεξήγηση, άλλο ο τρόπος με τον οποίο μαθαίνεις κάτι και άλλο ο σκοπός για τον οποίο το μαθαίνεις. Έχω ήδη αναφέρει ότι ο τρόπος θα είναι επαγγελματικός αλλά ο σκοπός όχι. Ένα πιο πετυχημένο παράδειγμα πιστεύω είναι να λες πως θα βγάλεις δίπλωμα για μηχανή μέχρι 125cc χωρίς συμπλέκτη(με αυτόματο δηλαδή) γιατί δεν σκοπεύεις να βγάλεις δίπλωμα για μηχανή μεγάλου κυβισμού(στην οποία ο συμπλέκτης είναι απαραίτητος).
    deathminor88
    06.03.2008, 19:11
    Από τις πληροφορίες που μου δίνεις το καλύτερο είναι η αγορά πιάνου (ηλεκτρικού) (και εγώ ηλεκτρικό έχω, και ένας φίλος μου στην ανωτέρα ηλεκτρικό έχει και η αδερφή του που είναι στο πτυχίο ηλεκτρικό έχει) και πιάνο στο ωδείο μαζί με τα υποχρεωτικά θεωρητικά!

    Δεν σου λέω ότι δεν θα σου αρέσει το μεταλ, αλλά ότι θα σου είναι λίγο... Είναι ότι πιο απλό υπάρχει μαζί με το ροκ, και το ενδιαφέρον που θα βρείς στην κλασσική δεν θα το βρεις πουθενά αλλού παρά μόνον ίσως στην jazz!

    ΥΓ Ένα φθηνό ηλεκτρικό πιάνο παραμένει πιάνο φίλε μου! ακόμα και στο ηλεκτρικό όταν το δυναμώνεις γεμίζει ο ήχος στα αφτιά σου γιατί δουλειά του είναι να αναπαράγει τέλεια τους ήχους του πιάνου και άντε μερικών ακόμα οργάνων, και με τα βαριά του πλήκτρα σου δίνει ακόμα περισσότερο την αίσθηση αυτή.
    EVAGGELIAG
    09.07.2008, 03:41

    Χαιρετώ όλους τους μουσικόφιλους του MusicHeaven{#emotions_dlg.thumbup}. Ειμαι καινούρια στο clab και θα ήθελα τη βοηθειά σας......{#emotions_dlg.helpsmilie}, θελω να μαθω βυζαντινή μουσική (είμαι τελείως άσχετη), τι χρειάζεται να κάνω χωρίς να πάω σε κάποια σχολή??? και κατι άλλο πως μπορώ να κατεβάσω τραγούδια απο το Internet???(όπως καταλάβατε ειμαι γενικα άσχετη... {#emotions_dlg.biggrin} )