ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Θα κάνατε την κίνηση να πλησιάσετε ενα πρόσωπο...

    Liza32
    09.03.2008, 23:02
    με το οποίο είχατε χαθεί στο παρελθόν για τον ενα ή τον άλλο λόγο; Ακόμα και αν αυτό το άτομο σας δημιούργησε πολλά προβλήματα στην καθημερινότητα σας; Τι θα κάνατε και τι θα λέγατε προκειμένου να αναθερμάνετε τις σχέσεις σας; Πως θα καλύπτατε το κενό τόσων χρόνων;
    cranky
    09.03.2008, 23:28
    Οχι, βέβαια !!
    Δεν θα είχα κανένα λόγο να το κάνω.Εκτός κι' αν ήμουνα βλαμένος.
    CROSS
    10.03.2008, 00:45
    Θέλει σκέψη αυτό που ρωτάς Lisa32.Δεν είναι καθόλου εύκολο να παραδεχτείς ότι, ακόμα και αν ένα άτομο σε έχει πληγώσει και έχει σημαδέψει τη ζωή σου με κάποια πράξη του,όταν δείχνει να έχει μετανοιώσει και να θέλει να επικοινωνήσει και πάλι μαζί σου,εσύ κατα βάθος χαίρεσαι γι'αυτό.Όλα αυτά που έχεις πεί,που έχεις αποφασίσει και..και...και..πάνε περίπατο στην ιδέα ότι θα ξαναμπεί στη ζωή σου ένα άτομο απο το παρελθόν και ας φοβάσαι μήπως επαναλάβει τα ίδια λάθη.Ειδικά αν αυτό το άτομο έχει συγγενική σχέση μαζί σου.Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να κάνεις ένα βήμα προς τα εκεί(κρατώντας τις επιφυλάξεις σου αρχικά)και στην πορεία θα δείξει.Όσον αφορά την κάλυψη του κενού,του χαμένου χρόνου,δυστυχώς δεν αναπληρώνεται με τίποτα.Είναι σαν να συναντάς έναν φίλο απ'τα παλιά και πρέπει να ξαναρχίσεις απο τη αρχή,χωρίς να σκέφτεσαι την αιτία που κάποια χρόνια το συγκεκριμένο άτομο έλειπε απ'τη ζωή σου.
    Σκέψου το ενδεχόμενο αυτό το άτομο να πάψει να ζεί και να ξέρεις ότι κάποτε σου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσεις επαφη μαζί του,παρ'όλα τα όσα είχαν γίνει μεταξύ σας,ενώ σε περίπτωση θανάτου όλα θα έχουν τελειώσει οριστικά.
    Όσο είμαστε ζωντανοί,λοιπόν,αξίζει τον κόπο να προσπαθούμε να κάνουμε πράγματα που δεν θα μετανιώνουμε ότι δεν κάναμε,όταν μας δόθηκε η ευκαιρία.
    Αυτά στη θεωρία γιατί στην πράξη δεν ξέρω αν εφαρμόζονται.Βρίσκομαι σε ανάλογη θέση και δεν ξέρω πως να βάλω σε εφαρμογή τα όσα είπα.
    Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.


    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 10-03-2008 00:53 ]


    agnes-5
    10.03.2008, 11:38
    Αν είχα τσακωθεί με ένα άτομο και έφταιγε αυτό δεν θα έκανα τίποτα θα το άφηνα να μου μιλήσει αυτό πρώτο και να μου εξηγήσει γιατί έκανε αυτό που έκανε. Αν πάλι έφταιγα ώ θα πήγαινα και θα του ζητούσα συγνώμη.
    vero
    10.03.2008, 13:34
    εξαρταται την κατασταση
    Stroumfita456
    10.03.2008, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος agnes-5 στις 10-03-2008 στις 11:38 έγραψε...

    Αν είχα τσακωθεί με ένα άτομο και έφταιγε αυτό δεν θα έκανα τίποτα θα το άφηνα να μου μιλήσει αυτό πρώτο και να μου εξηγήσει γιατί έκανε αυτό που έκανε. Αν πάλι έφταιγα ώ θα πήγαινα και θα του ζητούσα συγνώμη.

    Συμφωνω!
    doulis33
    10.03.2008, 13:39
    Αν έφταιγε καθαρά ο άλλος και είχα νιώσει ότι πραγματικά αυτό το άτομο δεν υπάρχει περίπτωση και δεν αξίζει να το ξαναεμπιστευτώ, δεν πρόκειται να έκανα καμία κίνηση επανασύνδεσης.
    Σε περίπτωση που έφταιξα εγώ τότε, και κατάλαβα έπειτα το λάθος μου, θα έκανα κίνηση και θα ζητούσα συγγνώμη...
    kamelia8
    10.03.2008, 16:09
    Αν δεν έφταιγε κανένας από τους δύο που χωριστήκαμε, θα τον/την πλησίαζα!

    Αν έφταιγε εκείνος/η, θα περίμενα πρώτα να δω πώς θα φερόταν, αν θα μου ζητούσε συγγνώμη.

    Αν έφταιγα εγώ... μάλλον θα πήγαινα να απολογηθώ...
    rompa
    10.03.2008, 16:27
    Όπως είπαν και άλλοι εξαρτάται από το λόγο για τον οποίο είχαμε χαθεί. Αν επρόκειτο για μία απλή παρεξήγηση ή για λόγους απόστασης, αν απλά χαθήκαμε λογω ασχολιών ... τότε θα του μιλούσα . Αν είχαμε τσακωθεί μάλλον θα ήθελα να αποφύγω μία ακόμα προστριβή
    stella145
    10.03.2008, 18:35
    Δεν νομίζω ότι θα τον/την πλησίαζα!Αφού έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα χωρίς να μιλάμε δεν υπάρχει λόγος να έρθουμε πιο κοντά!Οι δρόμοι μας έχουν χωρίσει από καιρό και ο καθένας περπατά τον δικό του!
    COUSTEAU
    25.03.2008, 21:14
    Παράθεση:

    Το μέλος stella145 στις 10-03-2008 στις 18:35 έγραψε...

    Δεν νομίζω ότι θα τον/την πλησίαζα!Αφού έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα χωρίς να μιλάμε δεν υπάρχει λόγος να έρθουμε πιο κοντά!Οι δρόμοι μας έχουν χωρίσει από καιρό και ο καθένας περπατά τον δικό του!


    Γειά σου Στέλλα.....καιρό έχουμε να τα πούμε......
    Bb
    07.04.2008, 21:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 09-03-2008 στις 23:02 έγραψε...

    με το οποίο είχατε χαθεί στο παρελθόν για τον ενα ή τον άλλο λόγο; Ακόμα και αν αυτό το άτομο σας δημιούργησε πολλά προβλήματα στην καθημερινότητα σας;

    Το εχω κανει σε 2 περιπτωσεις και τελικα δεν μου βγηκε σε καλο σε καμια απο τις δυο!!!
    johnfrusciante
    07.04.2008, 21:26
    oi radiohead sthn salonica pote tha rthoun?
    pol-gt
    08.04.2008, 15:02
    Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Συνήθως όμως ναι γιατί εύκολα ξεχνώ τα κακώς κείμενα και τους πρωτεργάτες στη διάσταση της μετοχής τους σ' αυτά.
    georgianoua
    29.04.2008, 09:20

    Ναι θα έκανα και πρώτη και δεύτερη κίνηση αν χρειαζόταν. (όπως έκανα και στο παρελθόν)

    Αν μάθεις να αγαπάς και να συγχωρείς τότε δεν σκέφτεσαι καθόλου εγωιστικά. Σε πλήγωσε ο άλλος; Έτι  καλυτερα να του δείξεις ότι μπορείς να τον συγχωρέσεις. Η ανακούφιση που νιώθει ο άλλος που σου έκανε κάτι και του δείχνεις ότι δεν του κρατάς κακία είναι μεγάλη.

    Άραγε αυτός που σε πλήγωσε θηλεμένα ή μη, δεν κουβαλάει ένα βάρος; Δε νιώθει άσχημα; Ίσως εκείνος να πληγώθηκε περισσότερο διότι αναγνώρισε το λάθος του και τώρα ντρέπεται για κάποιους λόγους, φοβάται ότι θα προσκρούσει σε τοίχο αν έρθει να σου μιλήσει.

     


    dimi93-gnr
    29.04.2008, 12:39

    αν εφταιγα εγω ναι ..αν εφτΑΙγε αυτος ναι αλλα

    για να τον ρωτησω"γιατι,πως?"κτλ..επισης παιζει ρολο η σχεση που ειχες

    μαυτον..αν ειχατε πολυ καλη σχεση και ησασταν δεμενοι..ναι φυσικα

    αν οχι..και ειχατε εχθρα..τοτε..μαλλον οχι...

    μου χει συμβει κατι τετοιο..και δεν εφτεγε κανεις..απλα ενας τριτος

    ειπε σε καποιον καποια ψεματα..και ετσι χαλασε η σχεση μας..εκει κι ασ μην εφταιγα εγω εκανα βημα και ολα ενταξει..

    απλα να ξερεις οτι πρεπιε να κανεις οτι αισθανεσαι..

    κ παιζει ρολο η σχεση που ειχατε πριν.ο λογος που μαλωσατε..

     

    ΚΑΙ ΣΙΓΑ..ΕΣΥ ΑΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ...

    ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ


    margot
    30.04.2008, 18:16

    Παράθεση:

    Το μέλος dimi93-gnr στις 29-04-2008 στις 12:39 έγραψε...

    αν εφταιγα εγω ναι ..αν εφτΑΙγε αυτος ναι αλλα

    για να τον ρωτησω"γιατι,πως?"κτλ..επισης παιζει ρολο η σχεση που ειχες

    μαυτον..αν ειχατε πολυ καλη σχεση και ησασταν δεμενοι..ναι φυσικα

    αν οχι..και ειχατε εχθρα..τοτε..μαλλον οχι...

    μου χει συμβει κατι τετοιο..και δεν εφτεγε κανεις..απλα ενας τριτος

    ειπε σε καποιον καποια ψεματα..και ετσι χαλασε η σχεση μας..εκει κι ασ μην εφταιγα εγω εκανα βημα και ολα ενταξει..

    απλα να ξερεις οτι πρεπιε να κανεις οτι αισθανεσαι..

    κ παιζει ρολο η σχεση που ειχατε πριν.ο λογος που μαλωσατε..

     

    ΚΑΙ ΣΙΓΑ..ΕΣΥ ΑΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ...

    ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ



    θα συμφωνήσω μαζί σου. Στη ζωή σημασία έχει να κάνεις όσα αισθάνεσαι, γιατί δεν ξέρεις αν αύριο θα έχεις την ευκαιρία. Εξάλλου ζωντανός είναι εκείνος που νιώθει. Μη φοβάσαι να πληγωθείς ξανά, γιατί ακόμη και η θλίψη και ο πόνος είναι σημάδι ότι έχουμε ζωή. Καλό είναι να παίρνουμε τα ρίσκα μας ακόμη κι αν δεν είμαστε σίγουροι ότι το επόμενο βήμα που θα κάνουμε είναι σωστό.


    musicathy
    28.08.2008, 16:09

    Ναι. Με απόλυτη βεβαιότητα


    mitskinis
    08.12.2008, 20:05

    Ίσως να έριχνα τον εγωισμό μου (μεγάλο μειονέκτημα) και να έπαιρνα ένα τηλέφωνο αυτόν ή αυτήν που μου δημιούργησε τα προβλήματα και θα του ή της έλεγα να βγαίναμε για έναν καφέ για να τα πούμε ήρεμα και πολιτισμένα.

    {#emotions_dlg.confused1}