ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.848 μέλη

    Ερμηνεύουν χωρίς να καταλαβαίνουν

    biologist80
    10.03.2008, 08:44
    Έχω δεί κάποιους τραγουδιστές γνωστούς και άγνωστους,δεν έχει σημασία το όνομα,να ερμηνεύουν κομμάτια που κατά βάθος δεν καταλαβαίνουν......Μ'αυτό εννοώ πώς δεν έχουν κατανοήσει πλήρως σε τι αναφέρεται ο στίχος και γιατί ο στιχουργός ή ο ποιητής έγραψε κάτι αντί για κάτι άλλο........μου έχει τύχει και προσωπικά να πέσω πάνω σε τέτοια κατάσταση με μελωποιημένους στίχους που πάνε λίγο πρός το λεγόμενο"ψαγμένο στίχο''δηλαδη πρός την ποίηση ας πούμε και αφού πρώτα ο τραγουδιστής έχει πεί το κομμάτι μέτα να ρωτάει τι σημαίνει αυτή η λέξη ή η έκφραση και τα λοιπά............ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...........έχει πέσει στην αντίληψή σας παρόμοιο περιστατικό και αν ναι τελικά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως''ψευτοκουλτούρα''η όλη κατάσταση;Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είναι κατανοητή η ερώτηση μου ή είναι μεγάλο το θέμα που άνοιξα΄παιδιά ψυχραιμία μην πυροβολείτε......Με το μαλακό έτσι!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : biologist80 στις 10-03-2008 08:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-03-2008 10:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : biologist80 στις 10-03-2008 17:44 ]


    Termite
    10.03.2008, 12:18
    Καταλαβαίνω (με δυσκολία) αυτο που θές να πείς.

    Εν μέρει έχεις δίκιο. Αλλα αυτό δεν είναι απαραίτητο στοιχείο για να ερμηνεύσεις ένα τραγούδι. Η μουσική και ο στίχος μπορούν να ερμηνευτούν διαφορετικά απο τον καθένα
    rompa
    10.03.2008, 12:33
    Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται συχνά. Ο τραγουδιστής όπως και οι ακροατές δεν είναι δυνατό να καταλάβουν πάντα τι είχε στο μυαλό του ο στιχουργός , γιατί έγραψε ό,τι έγραψε. Δεν μπορεί να ξέρει κανείς τα εσώψυχα. Όλοι υποθέσεις κάνουμε και βλέπουμε από τη δική μας σκοπιά. Τον έμμετρο λόγο ο καθένας τον εκλαμβάνει διαφορετικά και αυτή είναι η μαγεία του . Τώρα αν ο τραγουδιστής δεν προσπαθήσει καν να ερμηνεύσει -έστω και με το δικό του τρόπο- το τραγούδι ... τότε είναι λες και του έδωσαν να διαβάσει εφημερίδα και το αποτέλεσμα δεν θα είναι σίγουρα καλό.
    Stroumfita456
    10.03.2008, 13:40
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 10-03-2008 στις 12:33 έγραψε...

    Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται συχνά. Ο τραγουδιστής όπως και οι ακροατές δεν είναι δυνατό να καταλάβουν πάντα τι είχε στο μυαλό του ο στιχουργός , γιατί έγραψε ό,τι έγραψε. Δεν μπορεί να ξέρει κανείς τα εσώψυχα. Όλοι υποθέσεις κάνουμε και βλέπουμε από τη δική μας σκοπιά. Τον έμμετρο λόγο ο καθένας τον εκλαμβάνει διαφορετικά και αυτή είναι η μαγεία του . Τώρα αν ο τραγουδιστής δεν προσπαθήσει καν να ερμηνεύσει -έστω και με το δικό του τρόπο- το τραγούδι ... τότε είναι λες και του έδωσαν να διαβάσει εφημερίδα και το αποτέλεσμα δεν θα είναι σίγουρα καλό.

    Συμφωνω μαζί σου rompa!
    biologist80
    10.03.2008, 18:01
    Πολύ σωστές απαντήσεις άλλα για να γίνω λίγο πιο σαφής θα ήθελα να μου πείτε αν έχει πέσει στην αντίληψή σας φαινόμενο που ένας τραγουδιστής να μπαίνει στο''τρυπάκι''της ψευτοκουλτούρας,προσπαθώντας να τραγουδήσει κομμάτια έξω απο το ύφος του και την προσώπικοτητά του, μόνο και μόνο επειδή θέλει να προκαλέσει αισθησή,χωρίς πραγματικά να έχει την παιδεία να το κάνει αυτό και αναφέρομαι σαφώς σε μελωποιημένα ποιήματα η κάτι πιο ψαγμένο τελοσπάντων πέρα απο ένα απλό λιτό στίχο που συνήθως περιλαμβάνει η καθαρή λαική μας μουσική...........
    StavmanR
    10.03.2008, 20:16
    Μπορεί κανείς να διαβάσει και επικήδειο λόγο χαμογελώντας ή πολεμικό ανακοινωθέν με ύφος και τόνο φωνής του Βούδα...

    Το θέμα είναι ότι εμείς δε μάθαμε να ακούμε, κι αυτό είναι προς δική μας ζημία. Τη βλάβη που προκαλούν αυτές οι σχιζοφρενικές αποδόσεις της τέχνης, μπορεί κανείς να τις διαπιστώσει μόνο με λεπτομερή ενδοσκόπηση. Η τέχνη δεν είναι διασκέδαση, είναι ψυχ-αγωγία. Δρομολογεί τις εξελίξεις στον ψυχισμό του ανθρώπου. Είναι η συνδετική κόλλα της λογικής των αισθήσεων και της έκφρασης των συναισθημάτων. Τα σκουπίδια στον πλανήτη διακρίνονται σε δύο κατηγορίες, τα ανακυκλώσιμα και τα μη ανακυκλώσιμα. Κάτι ανάλογο υπάρχει και στην τέχνη...
    johnnyguitar
    11.03.2008, 23:43
    Φιλε βιολογε,μαλλον εχεις κατι πιο συγκεκριμενο στο μυαλο σου απο οτι αφηνεις να φανει!Ισως θα ηθελες να ρωτησεις-Μα ο Μητροπανος ροκ?Ο Τσακνης ρεμπετικα?Η Britney thrash?H μηπως να φερω ενα παραδειγμα με το τραγουδι του Τσακνη "μα εμενα τη στιγμουλα μου πισω ποιος θα μου φερει,εγω οτι αγαπησα σε κεινη το χρωστω".Κ φυσικα το εκεινη αναφερεται στη στιγμουλα,αλλα ολες οι κοπελιες στις συναυλιες ελεγαν σε κεινον το χρωστω.Σιγουρα στο Διονυση του ειχαν τσακισει το νευρικο συστημα αλλα τα κοριτσια ετσι το ενιωθαν.Στο πρωτο παραδειγμα,εμενα δε μ`αρεσει να βαζω ταμπελες!Αν καποιος το γουσταρει το κανει.Αν μου φαινεται εμενα πατατα,σε εσενα μπορει να αρεσει και τουμπαλιν!Για το δευτερο,η μουσικη υποτιθεται οτι μιλαει μεσα σου και οταν την αναπαραγεις,τη βγαζεις απο μεσα σου και την ερμηνευεις εσυ οπως εσυ νομιζεις.Αν εγω δεν καταλαβω τι θες να πεις ή κατι μου ξυνιζει δε σημαινει πως εσυ εισαι λαθος.Οσο για ψευτοκουλτουρα χμμ....Κατα μια εννοια υπαρχει οταν το παιζεις κατι που δεν εισαι-χαρουμενος και emo ας πουμε-αλλα οταν τραγουδας κατι ασχετα με το τι ειναι βγαινει μπροστα η δικια σου κουλτουρα και οσο για το αν ταιριαζει ή οχι ε,οπως ειπε και ο Χαρυ Κλυνν -αν κατεφερεις να διχασεις το κοινο ακριβως στη μεση τοτε εισαι τεραστιος καλλιτεχνης!
    gioreta
    02.06.2008, 18:31

    Egw exw npw pws oi simerinoi tragoudistes den tragoudoun apla giati tous kanei kefi,opws sinevene sto.....parelthon,ligoi ine aftoi pou to kanoun.....twra exoun alla endiaferoda....poia ine afta arage !?!?!?{#emotions_dlg.whistling}