ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη
    fuego
    18.03.2008, 02:58
    πρωτα απο ολα δεν τρελαινεται κανενας ειδικα κνιτησ οταν του μιλας για τον συν γενικοτερα γιατι υπαρχουν καποιες θεσεις...

    ασε την ειρωνεια..και το κοροιδεμα...μονο εκει που σε περνει πρωτα απο ολα γιατι βρισκεσαι πισω απο μια οθονη αλλα ναι ισως να ειναι το μονο "οπλο" που σου εμεινε... λυπαμαι... και εγω δεν ειρωνευομαι...(συμβουλευτικα)
    ιδεολογικα καταπιεσμενα ε?? αυτο το εχω ακουσει απο πολλους και συγκεκριμενα σε μια εκπομπη πιο παλια στην ετ1 η οποια ελεγε ποσο καταπιεσμενος ιδεολογικα ειναι ο κοσμος που δεν μπορει να σκεφτει τιποτα παραπανω απο αυτο που του πλασσαρουν σημερα τα καπιταλιστικα καθεστωτα... και γενικοτερα οταν ακουω σε συζητησεις την φραση ιδεολογικη καταπιεση συνδιαζεται με αυτο που σου ειπα!!

    λυπαμαι που καποιες φορες δεν γραφω σωστα!συγνωμη κιολας αλλα δεν εχεις δικαιωμα να με κρινεις γενικοτερα απο αυτο... απλα αυτο εμεινε...

    αν θα ηθελα τον φιντελ στην ελλαδα?? συγκεκριμενα σαν επαναστατη ναι σαν πρωθυπουργο μαλλον οχι...
    αλλα αλλο τα ονοματα και αλλο οι πολιτικες... τον σοσιαλισμο φυσικα και θα τον ηθελα αλλα χωρις τα λαθη που αναμφισβητητα εχουν γινει... αυτο προσπαθουσα να εξυγησω τοση ωρα αλλα μαλλον δεν ηθελες να καταλαβεις..

    δεν θελω να μ απαντησεις σε αυτο αλλα εγω παραδεχομαι πραγματα που εχουν γινει λαθος.. εσυ θα παραδεχτεις ποτε τι καλο εχει κανει ολο αυτο? και συγκεκριμενα αλλα και παγκοσμια..περα απο τα λαθη και τα εγκληματα που ξαναλεω εχουν γινει καλως η κακως... το βαζω το ερωτημα σαν θεωρια ... εχεις διαβασει για να το κρινεις ετσι? μαλλον οχι... εγω ομως σε σχεση με το σημερα αν και το εχω κανει δεν χρειαζεται να διαβασω πολλα γιατι ολα τα "σκατα" τα βλεπω μπροστα μ και την "δημοκρατια" που ζουμε..

    καλη συνεχεια και σε εσενα.... εγω παντα σκεφτομαι αυτα που μου λενε αν ειναι σοβαρα ...σε ορισμενα κανε και εσυ το ιδιο.. δεν κανει κακο (και το λεω τελειως "φιλικα") ειλικρινα...

    καλυτερα παντως να κλεισει αυτο το topic γιατι φυγαμε και απο την συζητηση πολυ!

    φιλικα στελιος..
    fuego
    18.03.2008, 03:01
    α! και αλλο ενα καθαρα ιστορικο μαθε γιατι εγινε η συνθηκη μεταξυ σοβιετικων και γερμανικων στρατευματων στην πολωνια...(απλα για να το ξερεις καποια αλλη στιγμη και να μην το παιρνεις σαν μειον)

    καληνυχτα καλη συνεχεια ουτος η αλλως δεν νομιζω να ασχοληθω αλλο με αυτο (δεν παει και αλλο αλλωστε) θα σας απαλαξω...

    φιλικα...
    noizreduction
    18.03.2008, 03:06
    Fuego, πριν κρινεις, σου προτεινω να διαβαζεις καλα τα θεματα. Πριν 2 σελιδες ακριβως, ειχα απαντησει στα θετικα και στα αρνητικα της διακυβερνησης του Φιντελ Καστρο:

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13-03-2008 στις 13:23 έγραψε...

    Μπορω να χωρισω τη διακυβερνηση του σε θετικα και αρνητικα.

    Θετικα:
    1. Διατηρησε μια χωρα μεσα στο κεντρο των ΗΠΑ σχεδον, ανεξαρτητη.
    2. Παρολο που η Κουβα υποφερει απο ενα συνεχομενο και ανελεητο εμπαργκο, καταφερε να περιορισει τις αναγκες της, ωστε να ικανοποιειται με αυτα που παραγει.
    3. Προκαλουσε παντα φοβο στις ΗΠΑ για τις συμμαχιες της ( βλεπε Ρωσια ).
    4. Οταν επρεπε να σταθει απεναντι στις ΗΠΑ, το εκανε χωρις φοβο.
    5. Διατηρησε την ιδεα της επαναστασης και στην υπολοιπη Λατινικη Αμερικη.

    Αρνητικα:
    1. Αποδειξε για αλλη μια φορα, πως κανενα κουμμουνιστικο καθεστως δεν ειναι "φιλελευθερο" και υπερ του λαου. Μονο με την "δικτατορια της επαναστασης" καταφερε να το διατηρησει.
    2. Αρκετοι διανοουμενοι εκδιωχθηκαν, ενω αλλοι "εξαφανισθηκαν".
    3. Απλοι πολιτες βρεθηκαν ομηροι αναμεσα απο τη δικτατορια της Κουβας και τη μεταναστευτικη πολιτικη των ΗΠΑ.

    Δεν θα εκφερω αποψη για εναν ανθρωπο που εζησε στον 20ο αιωνα και καταφερε να γινει πριν ακομα πεθανει, μελος της ιστοριας του 20ου αιωνα...Ισως ο 21ος να ειναι πιο καλος για τους πολιτες της Κουβας



    Ελπιζω να σε καλυψα οσον αφορα το θεμα του topic.


    Απο εκει και περα, εαν θελεις να μιλησουμε για τα εγκληματα του κουμμουνισμου απεναντι στην ανθρωποτητα, θα αρκουσε μια απλη συγκριση με τα εγκληματα που εκανε η ακροδεξια νοοτροπια σε Γερμανια και Ισπανια...
    Δεν ειναι αναγκη να "εξευγενιζουμε" καταστασεις με το "ετσι θελω". Εγκληματα κανουν και οι μεν, εγκληματα και οι δε..

    Η μονη διαφορα τους ειναι πως σε μια ακροδεξια "κυβερνηση" ξερεις πως εαν μιλησεις σε σκοτωνουν..Ενω σε μια ακροαριστερη, πιστευεις πως προστατευεται η ελευθερια σου, μεχρι που διαπιστωνεις πως ο κυριος με τη στολη, δεν ειναι φυλακας του λογου σου, αλλα φυλακας της κυβερνησης και της πολιτικης της!

    Οσο για τον τροπο που συνεδεσες το "ειρωνια" με το "καπιταλιστικα καθεστωτα", μπορεις να κριθεις απο τους συνομιλητες σου. Εγω ειμαι απασχολημενος με το να προσπαθω να διατηρησω μια σοβαροτητα και να μη γελασω απο τετοιους τρανταχτους συνδυασμους που θυμιζουν αλλες εποχες..επι εδρανων Βουλης..

    Σαφως το "Κοφτε το" διαφερει απο τη δικη μου ειρωνια. Μαλλον η δικη σου εντολη να "κοψουμε" οτιδηποτε εχει να κανει με τις αποψεις σου, ειναι πιο δυνατη απο την προσπαθεια 2 ανθρωπων να σου εξηγησουν πως καποια πραγματα δεν ειναι οπως θελεις να ειναι..

    Και τελοσπαντων, οπως ελεγε ενας φιλος "Αφου τη βλεπεις τη μ$#@α, παραδεξου την να ησυχασουμε..τι το πιλατευεις το πραγμα;" ( σε περιπτωση καμμενου ηχειου, αλλα βλεπω πως ταιριαζει σε πολλα πραγματα ).

    Δηλαδη μια συμμαχια μιας κουμμουνιστικης κυβερνησης με μια φασιστικη, ακομα και εαν ειχε ενα λογο, δεν ειναι κατι που πρεπει να κατακριθει;
    Μηπως, ο Σταλιν δεν πηγε ποτε στις πρωτες γραμμες της μαχης; Τετοιοι στρατηλατες ρε παιδι μου, που χαθηκαν,ε?
    Καλο βραδυ

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 18-03-2008 03:09 ]


    fuego
    18.03.2008, 03:28
    για τα πρωτα δεν θα μπω στην διαδικασια να σχολιασω γιατι δεν εχει αλλο νοημα επειδη συνεχιζει να διαιονιζεται το ιδιο και το ιδιο...

    οσο για τα καλα και κακα σορρυ ειλικρινα δεν το ειδα!

    παλι λαθος εκφραση!ποιος μιλησε για συμμαχια παλι??
    συμφωνια ηταν και ΑΝ διαβασεις επειδη δεν θα την αναλυσω απο εδω... αλλα θα δεις οτι εγινε για καλο του κοσμου και απο τα δυο στρατοπεδα.. και το εκαναν οι σοβιετικοι αυτο... διαβασε τουλαχιστον για αυτο τι παραλογο λεω και θα καταλαβεις οτι μονο κατακριτεα ενεργεια δεν ηταν...
    noizreduction
    18.03.2008, 03:36
    ..Οταν φτανουμε στο επιπεδο να παιζουμε με τις λεξεις "συμμαχια" και "συμφωνια", ενω χιλιαδες αμαχοι σκοτωνονταν, εκτελουνταν, καιγονταν, γινονταν σαπουνια και πισσα για οικοδομικες εργασιες, τοτε μαλλον εμεις αρμενιζουμε στραβα fuego.

    Δεν θα φορεσω κανενα φωτοστεφανο σε κανεναν..Ο Σταλιν θα μπορουσε τουλαχιστον να προστατευσει τους στρατιωτες του, που πεθαιναν σαν σκυλια στα στρατοπεδα συγκεντρωσης..Ομως δεν υπεγραψε ποτε το συμφωνο προστασιας!

    Για ποιον ηταν καλη η "συμφωνια" λοιπον μεταξυ Σοβιετικων και Γερμανων;

    Για τον απλο κοσμο fuego?

    Ολα πια τοσο "ωραιοποιημενα" σας τα δινουν;

    Και η αποκρυψη του ατυχηματος του Τσερνομπιλ, ηταν για το "κοινο καλο"; Ή για το γοητρο της "Σοβιετικης Μηχανης Κρεατος";

    Ας σοβαρευτουμε λιγο..Αν πραγματικα εχεις διαβασει, τα ιστορικα γεγονοτα βρισκονται μπροστα σου, για να αποκαλυψουν ποσο οικτρο και ανελεητο παιχνιδι παιζουν οι "προχουντες" και οι "εκφραστες σοσιαλιστικων ιδεων" πανω στην πλατη του απλου κοσμου!

    Ρωτα λιγο το Τσερνομπιλ στη νεολαια..Θα σου πουν, ελπιζω, τι ακριβως εγινε..
    fuego
    18.03.2008, 03:55
    ναι θα μου πουν βεβαια και δεν ειπε κανεις οτι ολα καλα στο τσερνομπιλ ομως εγω ειπα κατι υπερβολικα απλο να διαβασεις την συνθηκη.. φυσικα και εγινε για το καλο του κοσμου αν τοτε δεν υπογραφωταν για οσο κρατησε ειρηνη δεν μπορεις να φανταστεις τις συνεπειες οχι πως τωρα δεν υπαρχουν αλλα τελος παντων δεν ειπα κατι παραλογο....

    το συγκεκριμενο θεμα δεν εχει να κανει με το ποσο ωραιοποιημενα η οχι ειναι τα πραγματα απλα εχει να κανει με μια συμφωνια που ιστορικα εγινε και καλο θα ηταν να ξερεις τον λογο που ζητησαν οι σοβιετικοι αυτη την συμφωνια..

    Calcifer
    18.03.2008, 11:37


    Η πτώση του Fidel στο 0:32!!χαχα




    noizreduction
    18.03.2008, 11:47
    Κολλησες σε μια συνθηκη ( που τελικα απο συμμαχια, εγινε συμφωνια και τωρα κατεληξε συνθηκη..Μηπως ουτε κι εσυ τελικα δεν ξερεις ακριβως τι ειναι; ) κοιτωντας την απο τη πλευρα των θετικων στοιχειων.

    Για πες μου λοιπον, τι ακριβως προσεφερε μια τετοια συνθηκη/συμφωνια/συμμαχια;

    Πες μου επισης, τι εχεις να πεις για τους στρατιωτες ( σοβιετικους ) που πηγαιναν στην πρωτη γραμμη χωρις οπλο;
    Για τους ανθρωπους που πεθαιναν απο την πεινα κατα τη διαρκεια του πολεμου στα σοβιετικα εδαφη;
    Για τη συνεχομενη οπισθοχωρηση του Σταλιν προς πιο "καλα" εδαφη, την ωρα που οι στρατιωτες του και οι αξιωματικοι του "σταματουσαν" τη γερμανικη πολεμικη μηχανη;

    Εαν θελεις να θεωρεισαι κουμουνιστης σημαινει πως πρεπει να εισαι "ισος σε ολα"..και οχι μονο στο μισθο, αλλα και στη τροφη, στη μαχη, στην πεινα, στις κακουχιες..
    Ομως ειναι ιστορικα γνωστο πως ο Σταλιν ολη αυτη τη περιοδο γυριζε με το τραινο του, που ειχε μεχρι και κινηματογραφο μεσα, τη Β.Ρωσια γιατι μαλλον ηταν ευαισθητη ψυχη και δεν μπορουσε να βλεπει τους στρατιωτες του να δεινοπαθουν!

    Μα ειμαστε καλα; Ειναι δυνατον να πιστευετε ο.τι σας λενε στη "νεολαια", χωρις να υπολογιζετε τους χαμενους ανθρωπους; Εαν και οι κουμουνιστες εχουν αρχισει να θεωρουν τον ανθρωπο ως "αναλωσιμο" προϊον, το οποιο μπορει να χωνευθει και ποδοπατηθει κατω απο διεθνη παιχνιδια ισχυρων, τοτε ποιο πολιτικο συστημα ( ουτοπικο παντα ) μπορει να αναδειξει τον ανθρωπο σαν υπαρξη και εννοια;

    Απο τη μια λες πως μονο ΕΣΥ εχεις ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ και συμπεριφερεσαι απολυτα, αλλα απο την αλλη λες πως μπορει να μην τα εχεις διαβσει ολα, ομως εχεις ΣΦΑΙΡΙΚΗ γνωση!

    Φασκεις και αντιφασκεις φιλε μου!
    Και επαναλαμβανω!

    Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο..Η ιστορικη ημιμαθεια ή η ιστορικη προπαγανδα! Μαλλον το τελευταιο θα ελεγα!

    Οσα φωτοστεφανα και να μοιρασεις, οσες συνθηκες/συμμαχιες/συμφωνιες και να αναφερεις με προσχημα το "δημοσιο καλο", οσους ανδριαντες και να σηκωσεις, το αιμα των ανθρωπων στη Σιβηρια, στο Σταλινκγραντ, σε ολη την Ευρωπη ( με το Τσερνομπιλ ), στα στρατιωτικα στρατοπεδα συγκεντρωσης ( οπου οι Ρωσοι αιχμαλωτοι ειχαν την ιδια μεταχειριση με τους Εβραιους ) και η καταπιεση λογιων, πολιτων, καλλιτεχνων θα ειναι παντα εκει για να θυμιζει πως κανενα ακραιο καθεστως δεν μπορει να αναδειξει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του ΛΟΓΟΥ και του ΑΝΘΡΩΠΟΥ!

    Και στην Κουβα, δεν ηταν 1, ουτε 2, ουτε 3 οι ανθρωποι που καταπιεστηκαν και αναλωθηκαν σε μια μαχη εναντιον του Καστρο..Ηταν χιλιαδες! Ασε τους "λογιους" που αποκτησαν σπιτι στο Μαϊμι ( μα καλα, ετσι οπως σου τα λενε, το Μαϊμι θα επρεπε να λεγεται "New Cuba" ), ασε τους πολιτικους αντιπαλους του Φιντελ...Πιασε τον λαο που ΕΠΕΛΕΓΕ να μπει σε σαπιοκαραβα, να στοιβαχτει σε μισοβυθισμενες βαρκες και να περασει στον "αντιπαλο", στις ΗΠΑ..ΝΑ δει μια ασπρη μερα, να αναπνευσει λιγο καθαρο αερα, να μην φοβηθει να πει την αποψη του..

    Εαν ο Φιντελ εκανε μια επανασταση για τη χωρα του, αυτοι οι χιλιαδες αποδειξαν ( και μαλλον θα αποδεικνυουν ) πως ειναι καλυτεροι επαναστατες απο αυτον, γιατι επιλεγουν την ελευθερια και οχι την καταπιεση ενος ξεπεσμενου επαναστατη!

    Και ξερεις πολυ καλα, πως ο αδερφος του δεν βγηκε με εκλογες..Ή μαλλον, εκλογες υπηρξαν, αλλα ηταν ο μονος υποψηφιος με προβολη απο τα μεσα μαζικης ενημερωσης . Και φανταζεσαι πως εαν δεν ψηφιζε καποιος τον αδερφο του, θα κινδυνευε αμεσα! Μα τι δημοκρατικοι θεσμοι ειναι αυτοι?

    Ξερω πως ολα αυτα θα μπουν σε μια "λογοκρισια" μεσα σου, γιατι εσυ ηδη αυτοανακηρυχτηκες μια αυθεντια σε διεθνη θεματα που αφορουν την ακροαριστερα. Ομως, καλο ειναι να λεγονται, γιατι η ιστορια αλλαζει οπως θελουν οι εκαστοτε παραταξεις, αλλα παντα θα υπαρχει και η αντιθετη πλευρα..Και οσο εχουμε ελευθερια να λεμε την αληθεια σε αυτη τη χωρα και σε αυτο το forum, θα την λεμε!

    Καλο διαβασμα..."Επι Φιντελ δεν ηξερα πως γινονταν εγκληματα..διαβαζα για το πανεπιστημιο"...
    fuego
    18.03.2008, 13:16
    επειδη εχεις αρχισει να λες πραγματα τα οποια δεν εχω πει και τα βαζεις στο στομα μου οπως το οτι δεν νοιαζομαι για τις ανθρωπινες ζωες και αλλα τετοια.. επειδη φτανει σε ενα επιπεδο να ξαναπω οσα δεν καταλαβες η σκοπιμα τα λες αντιθετα δεν θα μπω σε αυτο το τρυπακι...
    εγω ξερω πολυ καλα γιατι εγιναν αυτα και η συμφωνια (η οπως θες πες την γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη) και το κατατασω στα θετικα γιατι περα απο τις σφαγες και τα εγκληματα που λες και οντως εχουν γινει οι σοβιετικοι αν και αδυναμοι εκεινη την περιοδο γιατι πολεμουσαν σε 2 μετωπα και στην φιλανδια βοηθησαν την ολοσκερος κατεστραμενη πολωνια και την τσεχοσλοβακια... τελος παντων επειδη ξερω τι λεω τουλαχιστον σε αυτο κατσε να διαβασεις μονο αυτο τι το παραλογο σου λεω?
    noizreduction
    18.03.2008, 13:21
    Καταρχας, ειναι "τριπακι" και οχι "τρυπακι"..Αν και σαφως κανουμε μια τρυπα στο νερο με τετοιες συζητησεις...

    Βεβαιως, η Σοβιετικη Ενωση ειχε απολυτο συμφερον απο τετοιες συμφωνιες/συμμαχιες/συνθηκες ( ξερεις, εγω ειπα συμμαχια, μετα εσυ ειπες συμφωνια και στο τελικο σου post στο εκανες Συνθηκη...Δεν αλλαξα καμια λεξη εγω..Απλως καποιοι εχουν μπερδεψει ιστορικα γεγονοτα φιλε fuego και χρησιμοποιουν οποια λεξη τους "κατσει" ).
    Να θυμισω ποιες χωρες αποτελουσαν το "Ανατολικο Μπλοκ"?
    Να θυμισω επισης, ποσα εργοστασια δουλευαν στις χωρες αυτες για τον "μπαμπα Σοβιετ"? Με μισθους πεινας, παρακμιακες συνθηκες δουλειας και δουλείας;
    Να θυμισω επισης πως τωρα οι χωρες αυτες "ορθοποδουν" μεσα στην Ευρωπαϊκη Ενωση;

    Γιατι νομιζεις πως εκαναν τοσο καιρο να αποτιναξουν απο πανω τους αυτη τη μιζερια και τον οικονομικο μαρασμο που ειχαν συνηθισει υπο..αλλα καθεστωτα;


    Σιγουρα, η συνθηκη/συμφωνια/συμμαχια ηταν θετικη για τους προνομιουχους..

    Για πες μας λοιπον, τι περιλαμβανε αυτη η συνθηκη/συμφωνια/συμμαχια, μηπως καταλαβουμε κι εμεις;

    Σωστα το ειπες για τα μετωπα..Να μου πεις ομως σε ποιο απ'ολα εμφανιστηκε ο Σταλιν; Σε κανενα! Ωραιος "πατερας του λαου" ηταν,ετσι;

    Αχ, αυτα τα φωτοστεφανα τελικα, στενευουν στα κεφαλια τετοιων ανθρωπων! Ας κανουμε παραγγελια για κατι πιο...XXL!
    sintorin
    18.03.2008, 13:33
    Παράθεση:

    Το μέλος fuego στις 18-03-2008 στις 03:28 έγραψε...

    για τα πρωτα δεν θα μπω στην διαδικασια να σχολιασω γιατι δεν εχει αλλο νοημα επειδη συνεχιζει να διαιονιζεται το ιδιο και το ιδιο...

    οσο για τα καλα και κακα σορρυ ειλικρινα δεν το ειδα!

    παλι λαθος εκφραση!ποιος μιλησε για συμμαχια παλι??
    συμφωνια ηταν και ΑΝ διαβασεις επειδη δεν θα την αναλυσω απο εδω... αλλα θα δεις οτι εγινε για καλο του κοσμου και απο τα δυο στρατοπεδα.. και το εκαναν οι σοβιετικοι αυτο... διαβασε τουλαχιστον για αυτο τι παραλογο λεω και θα καταλαβεις οτι μονο κατακριτεα ενεργεια δεν ηταν...



    elega na min mpo stin kouventa, ala mpolikes fores diavazo pragmata edo mesa, pou einai telios efereuseis tou kathenos gia to sumferon tou....

    prota apo ola eitan sumaxia metaksi ton duo megaluteron diktatoron pou gnorise o eikostos aionas oxi sumfonia, ala gia pes mas file gia na mas diafotiseis:

    - Ti stoxo eixe auti i sumaxia.
    - Gia pio kosmo eitan kali auti i sumfonia.
    - Ti ekanan oi sovietikoi pou eitan toso kalo, kai pragmatika gia pion skopo eitan.
    - Na mou miliseis gia tous 15000 peripou rossous, ellinikis katagogis pou fulakistikan kai oi perissoteroi pethanan stis fulakes tou stalin.

    Tora sigoura einai ektos thematos ola auta, ala i alithia panta ginetai ektos thematos se tetiou eidou propagandistikou koutsompoliou opou exei katantisei.

    Oso gia ton kastro, ase, kalutera na stamatiseis na milas gia auton, kai na peis to idio kai sta filarakia sou episis, giati den kseroun tipota gia auton, oute gia tis esoterikes tou ala akoma ligotero kai gia tis eksoterikes tou politikes. Ena pragma mono, to oikonomiko empargo mono i ameriki to eixe kanei ston kastro, kanena alo kratos. Na psakseis na matheis giati den dexotan tipota apo kanena alo kratos, kai pos tou arese na paizei to politiko tou paixnidi me tin ameriki, eis varos tou laou tou.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 18-03-2008 13:40 ]


    fuego
    18.03.2008, 14:09
    λαθος η αμερικη μονο εχει κανει εμπαρκο στην κουβα και δεν αφηνει η ιδια κανεναν αλλον να δωσει πραγματα στην κουβα... οποιος το κανει βρισκεται απεναντι στην "δικαιωσυνη" της αμερικης.... τωρα βεβαια τοκανει η κολομβια αυτο και χεστηκε για την αμερικη.... γιατι δεν την φοβαται....

    οσο για την συνθηκη Μολότοφ-Ρίμπεντροπ (οι δυο υπουργοι εξωτερικων) συμφωνησαν την παυση πυρος 1 γιατι οι σοβιετικοι πολεμουσαν στην φιλανδια σε αλλο μετωπο ακι ηταν αδυναμοι να προστατευσουν τους στρατιωτες και ποσο μαλλον τον λαο που ζουσε στα εδαφη τους.
    2 γιατι η πολωνια ειχε διαλυθει εντελως και οι σοβιετικοι στηλανε βοηθεια στο κομματι της πολωνιας που κατειχαν και ακομα στην τσεχοσλοβακια... επισης γιατι οι γερμανοι δεν ειχαν οικονομικες δυνατοτητες για αυτο ομως νοιαστηκαν μονο για αυτο και ετσι περασε σε δευτερη μοιρα... μετα απο καποιο καιρο οι γερμανοι σπασανε αυτη την παυση πυρος και συνεχιστηκε οτι εγινε...

    οσο για την δουλεια των εργαζομενων ΠΡΙΝ τον δευτερο παγκοσμιο. η ανεργια ηταν στο 8%!! κατι που τωρα στην ρωσια φτανει το 41% βασει μελετων.
    η πορνεια που ολοι λενε για την ρωσια μειωθηκε στο 4% ενω τωρα φτανει το 15%

    αν οι σοβιετικοι δεν εκαναν αυτο το κατορθομα να διαλυσουν την γερμανικη πολεμικη μηχανη τωρα θα ηταν ακομα χειροτερα τα πραγματα... δεν λεω η εξουσια σε πολλες περιπτωσεις δεν ηταν σωστη γιατι αλλωστε ηταν σε πολεμο και 2 ηταν εξουσια ... αλλα η νικη κατα των γερμανων οπως και η νικη της οκτωβριανης επαναστασης (που εγινε νοεμβρη) χαρακτηριστηκαν ιστορικα νικες των λαων,... η εξουσιες φυσικα και κανανε λαθη ... αλλα σε πολλα θεματα ο λαος της τωρα ρωσιας ζηταει πολλα κοινωνικα θεματα να προσαρμοστουν και να γινουν ετσι οπως ηταν στην σοβιετικη ρωσια.... δεν ειναι τυχαιο αυτο...


    fuego
    18.03.2008, 14:30
    λοιπον εγω αυτα ειχα ναπω... δεν ξανα ασχολουμαι με αυτη την συζητηση ....

    καλη συνεχεια σε ολους..
    φιλικα στελιος..!
    noizreduction
    18.03.2008, 14:38
    Σιγουρα, η Ρωσια διελυσε την πολεμικη μηχανη της Γερμανιας..
    Υποψιν, διελυσε και τη βιομηχανια της μεταφεροντας κυριολεκτικα ολα τα μηχανηματα της βαριας βιομηχανιας, στη Ρωσια.
    Βεβαια, αυτο ειναι το τιμημα του να εισαι νικητης. Γραφεις την ιστορια οπως θες και αγιοποιεις οποιαδηποτε κινηση σου, ωστε οι μετεπειτα γενιες να σε τιμουν και να σε εκθειαζουν.

    Σκεφτηκες ποτε, πως τα νουμερα της ανεργιας, επι Ανατολικου Μπλοκ, ηταν "στημενα";

    Ελα fuego, δεν νομιζω να εισαι τοσο χαζος, ωστε να πιστευεις πως ο ελεγχος της πληροφοριας ειναι η πιο δυνατη μαχη; Ουτε βεβαια εισαι τοσο χαζος για να καταλαβεις πως αυτη τη στιγμη στη Ρωσια υπαρχει η σκια του Πουτιν παντου!

    Δεν θελω να σε προσβαλω, αλλα η ιστορια αποδεικνυει πως η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ( και επιμενω σε αυτο τελικα, μιας και δεν ειμαι μονος που το λεει ) μεταξυ Ρωσιας και Γερμανιας ηταν ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΛΟΓΙΚΗ!

    Να σου θυμισω πως στη μοντερνα ιστορια, η Ρωσια ΕΙΣΕΒΑΛΕ μεσα στη Τσεχοσλοβακια, επιβαλοντας ενα νεο καθεστως; Με τανκς στην πρωτευουσα της!
    Να σου θυμισω πως ακομα και σημερα ΥΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, επιβαλει αποψεις στην Ουκρανια και στη Λευκορωσια, με απειλες για το Φυσικο αεριο?!

    Ενταξει, ο πολεμος των οπλων τελειωσε, αλλα οχι και οι διπλωματικες απειλες!

    Για πες μου τι γινεται με τους ΤΣετσενους;

    Α ναι ξεχασα..Οι Τσετσενοι ειναι ανταρτες τρομοκρατες..Βεβαια, το ιδιο πραγμα αναζητουν οι ανθρωποι με αυτο που εκανε ο Φιντελ..

    Σκεψου λιγακι..Εαν ο Φιντελ τελικα εχανε, πως θα εμενε στην ιστορια;
    Σαν ενα τρομοκρατικο κινημα το οποιο εξαλειφθηκε, μηπως;

    Αυτο ειναι η ιστορικη προπαγανδα που σου εμαθαν. Δεν φταις εσυ επιμενω..Ομως η ιστορια γραφεται οπως θελει ο καθενας!

    Κλεισε τα ματια σου στους νεκρους στρατιωτες και στο λαο που υπεφερε. Αγιοποιησε ο,τι θες. Τουλαχιστον εγω μπορω να ξυπναω ελευθερος καθε πρωι με τη σκεψη πως ειμαι απαλλαγμενος απο ιδεολογιες που "μουχλιασαν" και "αποτεφρωσαν" ανθρωπους. Αναλογισου εαν για μια στιγμη μπορεις να το κανεις εσυ και οι υπολοιποι της νεολαιας σου, αυτο..
    noizreduction
    18.03.2008, 14:46
    Τελος, και αυτο ειναι κατι που θα πονεσει, εαν οντως οι ιδεες σας ηταν τοσο ωραιες και τοσο "πετυχημενες" ιστορικα θα ειχατε μια πιο ισχυρη παρουσια στην Ελλαδα..


    ..τουλαχιστον το ποσοστο του ΚΚΕ, αποδεικνυει πως καποια πραγματα πρεπει να μενουν στο παρελθον ησυχα και να δωσουν τη θεση τους σε καινουριες ιδεες! Χαρη σε αυτη την παρακμη η δεξια και ακροδεξια κανει στην Ελλαδα ο,τι θελει. Ειστε συνυπευθυνοι σε ενα παιχνιδι εξουσιας, οχι επειδη συμμαχειτε με αυτο, αλλα επειδη αρνειστε να αποτιναχτειτε απο παλιες ιδεες και κλισε εκφρασεις, που πριν κατι χρονια μπορει να περναγαν στους εργατες, αλλα τωρα δεν περνανε!

    Ζουμε στον 21ο αιωνα πλεον..Αποδεχτειτε το, ή αφηστε τα παιχνιδια εξουσιας τους 19ου και 2ου αιωνα..
    sintorin
    18.03.2008, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος fuego στις 18-03-2008 στις 14:09 έγραψε...

    λαθος η αμερικη μονο εχει κανει εμπαρκο στην κουβα και δεν αφηνει η ιδια κανεναν αλλον να δωσει πραγματα στην κουβα... οποιος το κανει βρισκεται απεναντι στην "δικαιωσυνη" της αμερικης.... τωρα βεβαια τοκανει η κολομβια αυτο και χεστηκε για την αμερικη.... γιατι δεν την φοβαται....

    οσο για την συνθηκη Μολότοφ-Ρίμπεντροπ (οι δυο υπουργοι εξωτερικων) συμφωνησαν την παυση πυρος 1 γιατι οι σοβιετικοι πολεμουσαν στην φιλανδια σε αλλο μετωπο ακι ηταν αδυναμοι να προστατευσουν τους στρατιωτες και ποσο μαλλον τον λαο που ζουσε στα εδαφη τους.
    2 γιατι η πολωνια ειχε διαλυθει εντελως και οι σοβιετικοι στηλανε βοηθεια στο κομματι της πολωνιας που κατειχαν και ακομα στην τσεχοσλοβακια... επισης γιατι οι γερμανοι δεν ειχαν οικονομικες δυνατοτητες για αυτο ομως νοιαστηκαν μονο για αυτο και ετσι περασε σε δευτερη μοιρα... μετα απο καποιο καιρο οι γερμανοι σπασανε αυτη την παυση πυρος και συνεχιστηκε οτι εγινε...

    οσο για την δουλεια των εργαζομενων ΠΡΙΝ τον δευτερο παγκοσμιο. η ανεργια ηταν στο 8%!! κατι που τωρα στην ρωσια φτανει το 41% βασει μελετων.
    η πορνεια που ολοι λενε για την ρωσια μειωθηκε στο 4% ενω τωρα φτανει το 15%

    αν οι σοβιετικοι δεν εκαναν αυτο το κατορθομα να διαλυσουν την γερμανικη πολεμικη μηχανη τωρα θα ηταν ακομα χειροτερα τα πραγματα... δεν λεω η εξουσια σε πολλες περιπτωσεις δεν ηταν σωστη γιατι αλλωστε ηταν σε πολεμο και 2 ηταν εξουσια ... αλλα η νικη κατα των γερμανων οπως και η νικη της οκτωβριανης επαναστασης (που εγινε νοεμβρη) χαρακτηριστηκαν ιστορικα νικες των λαων,... η εξουσιες φυσικα και κανανε λαθη ... αλλα σε πολλα θεματα ο λαος της τωρα ρωσιας ζηταει πολλα κοινωνικα θεματα να προσαρμοστουν και να γινουν ετσι οπως ηταν στην σοβιετικη ρωσια.... δεν ειναι τυχαιο αυτο...





    san polu den upertimas tin dunami tis amerikis?...i mipos einai to kalutero oplo tou fovou, gia na kaneis tin propaganda sou?....o fovos kerdizei pola pragmata kai oloi ton xreisimopioun gia to sumferon tous...OLOI....tespa, uparxoun xores apo to dutiko bloc pou prospathisan na kanoun sunalages me ton kastro, ala den theleise o idios, den xreiastike pote tin voithia kanenos, opos to exei pei kai poles fores o idios.

    Oso gia tin rossia, na min leme oti theloume tora. O aionios exthros tis rossias, i polonia, eitan i aformi pou o stalin ekane tin sumaxia me ton xitler. Tin xorisane sta duo, to dutiko meros pou eixe germaniki mionotita peigaine ston xitler, kai to anatoliko peigaine ston stalin. I xora den eixe xoristei, thelane na tin dualisoun kai oi duo. Oso gia tin filandia, prospathouse o stalin na tin kanei ali mia eparxia tis autokratorias tou, kai oi filandoi eitan apo tous ligous pou mporousan na antistathoun.

    Otan milas gia istoria, na meneis sta gegonota kai na min se tuflonei i komatiki sou ideologia. Otan diastravlonetai i istoria opos esu kai oi filoi sou to kanoun, aplos sumetexetai stin epanalupsi tis, kai zeitai mesa se ena thlivero psema pou paragei fovo, kai misos.
    vero
    19.03.2008, 13:38
    Πρωτα... θα ξανα πω εδω και οι αρχαιοι ελληνες οταν ανεπτυξαν το κουμουνισμο και τον εφαρμοσαν καταλαβαν οτι δεν μπορει να στηριχτει πουθενα... και αυτο το ειπε ο Αριστοτελης
    Δευτερο.. Παναγο μου δεν ειπα οτι δεν τα πιστευε σε αυτα που εγραφε ο Μαρξ απλα δεν ηξερε οτι θα συμβουν δηλαδη δεν ειχε φανταστει ποτε στο μυαλο του οτι θα γινονταν πραγματικοτητα... ηταν απλα στοχαστης τα οποια ειναι "κλεμενα" απο τους αρχαιους ελληνες ....



    noizreduction
    26.03.2008, 11:46
    Οριστε η ελευθερια της Κουβας απεναντι στο λογο και στις σκεψεις!
    Οποιος ειναι εναντιον του "καθεστωτος", ειναι λογοκρινουμενος..Τοσο απλα για μια...επαναστατικη δικτατορια!
    noizreduction
    16.04.2008, 11:19
    Και βεβαια, για οσους επεμεναν πως ολα ηταν ροδινα και ομορφα στο διδακτορικο καθεστως της Κουβας, μπορειτε να δειτε και τα νεοτερα

    Παράθεση:
    Οι Κουβανοί μπορούν πλέον να αγοράζουν ηλεκτρονικούς υπολογιστές, βίντεο, DVD players, τηλεοράσεις 19 και 24 ιντσών, χύτρες ταχύτητας, ηλεκτρικά ποδήλατα, φούρνους μικροκυμάτων και συναγερμούς αυτοκινήτων. Θα μπορούν επίσης να κάνουν διακοπές σε ξενοδοχεία, κάτι που μέχρι πρόσφατα επιτρεπόταν μόνο για τους ξένους τουρίστες.


    Να χαρω εγω την περιβοητη ελευθερια και ευημερια που προσεφερε ο Καστρο στους πολιτες της χωρας του!