ελληνική μουσική
    698 online   ·  210.832 μέλη

    Eδεσε το γλυκό του Μεγάλου Αδελφού;

    jorge
    19.07.2004, 16:36
    Καλά είναι τα topics με γυναικείες ατάκες και φεμινισμού, όμως υπάρχουν και σοβαρότερα τα οποία πρέπει να μας απασχολούν...


    Δουλειά πιάνει από σήμερα στον αττικό ουρανό το υπερσύγχρονο αερόπλοιο «Ζέπελιν». Το ιπτάμενο... μάτι μήκους 59 μέτρων θα παρακολουθεί αφ' υψηλού, νυχθημερόν, όσα συμβαίνουν στην πόλη από σήμερα μέχρι τις 4 Οκτωβρίου, επίσημη ημέρα λήξης των Ολυμπιακών και των Παραολυμπιακών Αγώνων!


    Εξοπλισμένο με υπερσύγχρονους αισθητήρες και κάμερες υψηλής ευκρίνειας, θα εποπτεύει για τουλάχιστον 20 ώρες την ημέρα την Αττική και τίποτα δεν περνά απαρατήρητο από αυτό, καθώς οι δυνατότητές του είναι τεράστιες.


    Ολα θα τα βλέπει, όλα θα τα καταγράφει το ιπτάμενο ... μάτι των 59 μέτρων
    Το «Ζέπελιν», που κατασκευάστηκε στη Γερμανία το 1837 και πήρε το όνομά του από τον κατασκευαστή του, θα μεταδίδει εικόνες και ήχο σε πραγματικό χρόνο στο Κέντρο Ελέγχου της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής, εκεί όπου θα χτυπά η καρδιά της ασφάλειας των Ολυμπιακών Αγώνων.

    Χάρη στις μεγάλες δυνατότητες μεγέθυνσης που διαθέτει, τα στοιχεία που θα λαμβάνει -υψηλής ευκρίνειας- θα μεταδίδονται μέσω δορυφόρου, χωρίς παρεμβολές, στον κεντρικό υπολογιστή του Κέντρου Επιχειρήσεων της ΕΛ.ΑΣ. σε πραγματικό χρόνο!

    Το «Ζέπελιν» θα βρίσκεται σε συνεχόμενη σύνδεση με το κέντρο επιχειρήσεων και θα επιβλέπει από αέρος όλες τις ημέρες της εβδομάδας.

    Θα πετά σε ύψος περίπου 1.400-1.500 ποδιών (έχει τις ίδιες δυνατότητες λήψης και στα 2.000 πόδια) και θα κατευθύνεται όπου κρίνεται αναγκαίο από τους αξιωματικούς της ΕΛ.ΑΣ., δεδομένου ότι στο κέντρο ελέγχου θα φτάνουν και τα στοιχεία από τις 1.000 και πλέον κάμερες που έχουν τοποθετηθεί στην Αττική και στις εθνικές οδούς.

    Το αερόπλοιο -που βρίσκεται στην πίστα του παλιού αεροδρομίου, στο Ελληνικό, εδώ και επτά μέρες- θα... φιλοξενεί εκτός από τους πιλότους της ξένης εταιρείας στην οποία ανήκει και έναν Ελληνα αστυνομικό. Ανάλογου τύπου αερόπλοιο είχε χρησιμοποιηθεί και στην Ατλάντα το 1996, στους Χειμερινούς Αγώνες του Σολτ Λέικ Σίτι το 2000, αλλά και στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου του 1994.


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 19/07/2004
    revekka
    20.07.2004, 06:32
    επειδή μας ενδιαφέρουν κάποια θέματα δε σημαίνει πως δεν μας απασχολούν κάποια άλλα και ποιο είναι σημαντικότερο για κάποιον δεν αφαιρεί σημαντικότητα απο το άλλο...

    το γλυκό του μεγάλου αδερφού έδεσε απο καιρό αν κρίνουμε απο τα παρακλάδια του που πολλαπλασιάζονται (fame story, pop idol, το άλλο που έβγαλε τις hi-5 kok) τελικά κάτι τραβάει τον κόσμο να επεμβαίνει στην προσωπική ζωή των άλλων, ίσως για να συγκρίνει με τη δική του ζωή, ίσως γιατι βαριέται να ζήσει τη δική του ζωή. τουλάχιστον στις τηλεοπτικές μουσικές ακαδημίες κάνουν και κάτι εκτός απο το να αναλώνονται μεταξύ τους.

    για τους ολυμπιακούς αγώνες και την ασφάλεια είχε τεθεί μεγάλο ζήτημα και ήταν ένας απο τους λόγους που κινδύνευε η Αθήνα να χάσει τη διοργάνωση. ειδικά οι Η.Π.Α ήταν εναντίον και συνέχεια υποδείκνυε το θέμα της τεχνολογίας της ασφάλειας, λες και δεν ανήκει στις Η.Π.Α η Ατλάντα όπου έγινε τρομοκρατική ενέργεια κατα τη διάρκεια των Ολυμπιακών εκεί. ειδικά οι New York Times είχαν κάτι άρθρα να τρελαίνεσαι. Μετά απο τα γεγονότα με τη 17N άρχισε σιγά σιγά ο ξένος τύπος να υποχωρεί και να μην απαριθμεί καθημερινώς τις ελλείψεις της Ελληνικής Αστυνομίας. και η επιτροπή για να 'δώσει' τη διοργάνωση έθεσε ως έναν απο τους όρους τα δρακόντια μέτρα ασφαλείας. καλό ή κακό δεν μπορώ να πώ ένα απόλυτο ναι ή οχι, δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, αν υπάρχει μόνο άσπρο ή μόνο μαύρο τελικά.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 20-07-2004 06:35 ]
    falimento
    20.07.2004, 10:30
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 20-07-2004 στις 06:32 έγραψε:

    επειδή μας ενδιαφέρουν κάποια θέματα δε σημαίνει πως δεν μας απασχολούν κάποια άλλα και ποιο είναι σημαντικότερο για κάποιον δεν αφαιρεί σημαντικότητα απο το άλλο...
    .
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 20-07-2004 06:35 ]







    Ναι Jorge συμφωνώ με τη Ρεββέκα τι σχέση έχει το τιμόνι με το μπαλκόνι!?? Δηλαδή επειδή εσύ δεν κάθεσαι να υποστηρίξεις το αντρικό φύλο μας πετάς το Zeppelin και την ατάκα σου και καθάρισες??

    Στο θέμα μας τώρα.. Δεν συμφωνώ κατ΄αρχάς με όλους αυτούς τους κινδυνολόγους δημοσιογράφους και κατά συνέπεια με τον τίτλο ότι έδεσε το γλυκό του Μεγάλου Αδελφού..

    Κι αυτό γιατί το συγκεκριμένο ιπτάμενο μέσο έχει νοικιαστεί για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τουτέστιν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τώρα δεν νομίζω ότι θα πολυασχολείται με την κυρά Κατίνα που άπλωσε μπουγάδα στο απέναντι αυθαίρετο ούτε πια θα θιχθούν τα ατομικά μας δικαιώματα, η ελευθερία μας κ.ο.κ Με την τροπή που έχει πάρει η διεθνής τρομοκρατία αποτελεί ας πούμε αναγκαίο κακό.. Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τη Ρεββέκα ότι δεν είναι όλα άσπρο μαύρο..

    Η παρουσία του Ζέπελιν έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.. Τώρα να λέμε για Big brother, Φάρμα για το Ζέπελιν ε τότε να μην παρακολουθείται τίποτα στους Ολυμπιακούς Αγώνες, να εξαφανιστούν οι κάμερες κ τα πάντα και να δούμε ποιος θα παέι να δει αγώνισμα?

    Απάντηση: Κανένας.. Ούτε οι Έλληνες θα πάνε.. Ποιος θα νιώθει ασφαλής?

    Εν κατακλέιδι ξαναλέω ότι ο πόλεμος έχει αλλάξει μορφή, δυστυχώς βλέπουμε ότι έχει μεταφερθεί στις πόλεις και χτυπάνε εσένα - εμένα.. Συνεπώς ο τρομοκράτης μπορεί να είναι στο διπλανό αυτοκίνητο, ή ο γείτονας απέναντι σου.. Πως θα τον εντοπίσουμε...? Το Αναγκαίο κακό που λέγαμε..




    revekka
    20.07.2004, 15:47
    τι σχέση έχει το τιμόνι με το μπαλκόνι;

    μπορεί να περνάς κάτω απο ένα μπαλκόνι κρατόντας το τιμόνι
    να μασάς ανέμελα ένα μπουλόνι και να σου ρθει στο κεφάλι ένα καδρόνι...
    ποτέ δεν ξέρεις...

    falimente μια, δυο, τρείς, δεν διάβασες την παλiά διαθήκη; με ένα ββββββββ το Ρεβέκκα, βουήζουν τ αυτιά μου!!!
    falimento
    20.07.2004, 16:21
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 20-07-2004 στις 15:47 έγραψε:

    τι σχέση έχει το τιμόνι με το μπαλκόνι;

    falimente μια, δυο, τρείς, δεν διάβασες την παλiά διαθήκη; με ένα ββββββββ το Ρεβέκκα, βουήζουν τ αυτιά μου!!!






    Συγγνώμη Ρεβέκκα αλλά είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και δεν πιστεύω στην ΠΑΛΑΙΑ (παλιά??) Διαθήκη αλλά στην Καινή!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 20-07-2004 16:23 ]
    revekka
    20.07.2004, 16:48
    δεν σε ρώτησα τι πιστεύεις σε ρώτησα αν τη διάβασες και ναί παλιά στη δημοτική και παλαιά στην καθαρεύουσα και την αρχαία. και αφού δεν πιστευείς στην παλαια τι σε πειράζει το ι ή το αι, ε;!!

    τέλοσπαντων, αφου εγω το κλίνω το falimento (η μετοχή γίνεται το φαλιμεντείν!!!) συγχωρεμένος για το βββββ.

    πάντως έτσι και περνούσες κάτω απ το δικό μου το μπαλκόνι θα το τρωγες στο κεφάλι το καδρόνι .... ή μήπως ένα κασόνι;;!!!
    αλλα δεν είμαι και το μάτι του μεγάλου αδερφού να ξέρω αν είσαι εσύ και πότε θα περάσεις!!! την γλυτωσες πάλι
    Haroulinda
    20.07.2004, 16:59
    Φαλιμέντε,

    και απ'το δικό μου μπαλκόνι να πέρναγιες θα το τρωγες στο κεφάλι το καδρόνι .... και το κασόνι...

    ... έτσι για να μάθεις! άκους εκεί το Ρεβέκκα με ξέρω γώ πόσα βββου!
    KIT_KAT
    20.07.2004, 17:07
    Opws leei ki o agapitos admin mas:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-07-2004 στις 16:36 έγραψε:

    Καλά είναι τα topics με γυναικείες ατάκες και φεμινισμού, όμως υπάρχουν και σοβαρότερα τα οποία πρέπει να μας απασχολούν...




    ...opote toulaxiston ayta pou ksekinoun sovara as min ta kseskizoume.
    revekka
    20.07.2004, 17:15
    kit kat καταλαβαίνω αυτό που λες αλλα δεν μπορεί κανένας να ελέγξει τις απαντήσεις και το μυαλό των άλλων.
    Haroulinda
    20.07.2004, 17:26
    Εντάξη μάλλον για μένα θα το είπε Ρεβέκκα...

    Απολογούμε αν κατέβασα το επίπεδο της συζήτησης...

    Τώρα που ξέρω ότι υπάρχει και Forum Police θα προσέχω
    KIT_KAT
    20.07.2004, 17:31
    Den einai skopos mou na tin "pw" se kanenan... Actually it's none of my business also... Mia protasi itan
    revekka
    20.07.2004, 18:43
    kit kat είπες κι εσυ αυτό που σκέφτηκες. εμείς θα προσπαθήσουμε να μην παρασυρόμαστε (αναλόγως του θέματος γιατι δεν ξεπερνιέται κι εύκολα η τάση να αστειευόμαστε :) και για να είναι κι αυτό σχετικό σκεφτήτε πόσο αδύνατο είναι να μην είπωθούν κάποια πράγματα παραπάνω σε ένα σπίτι που το παρακολουθούν οι κάμερες 24 ώρες το 24 ωρο ... στην ανθρώπινη φύση βασίζονται τα reality ... |προσλαμβάνουν ψυχολόγους κιόλας για να 'φροντίζουν' την ψυχική υγεία των παικτών και φυσικά για να σχεδιάζουν τα παιχνίδια με τρόπο που ανεβάζει την τηλεθέαση. οπότε γίνεται 'συμφωνία' να σε κάνουν γνωστό ως προιόν και εσύ τους πουλάς μέρος του εαυτού σου.
    tintalle
    20.07.2004, 21:03
    Το εν λόγω Zeppelin λοιπόν είναι ακόμα καθηλωμένο στο έδαφος.Η πρώτη πτήση που ήταν προγραμματισμένη για χτες δεν πραγματοποιήθηκε. Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρει ότι η αναβολή κρίθηκε απαραίτητη για την καλύτερη εκπαίδευση και ενημέρωση των χειριστών του. Εγώ πάλι κάτι για δυνατούς ανέμους άκουσα...Και ένα έχω να πω: Φύσα αγέρι, φύσα αγέρι

    (Ε,δεν τα πολυβλέπω τα γκρίζα τελευταίως )
    Hastaroth
    22.07.2004, 00:50
    Ηρεμήστε παιδιά!

    Ναί μέν το εν λόγω αερόπλοιο θα πετά πάνω από την Αθήνα (άν τελικά το επιτρέψουν οι άνεμοι) αλλά θα μεταδίδη μόνο εικόνα (όχι ήχο) και εξ άλλου δέν φαντάζομαι οτι οι αστυνομικοί που θα το επανδρώνουν θα κάθωνται να ασχολούνται με τον καθένα που περπατά στο δρόμο άν π.χ. είναι με την γυναίκα του ή με την φιλεναδίτσα του κλπ κλπ....

    Και παρ'όλο που είναι γεγονός οτι τώρα πλέον πολλά σημεία σε ανοικτούς και κλειστούς δημόσιους χώρους επιτηρούνται "διακριτικά",δέν νομίζω οτι κάποιος που δέν έχει πρόθεση να διαπράξη έγκλημα πρέπει να ανησυχή (ακόμα κι'άν "τσιλιμπουρδίζη" από την οικία του..).

    Οσο γιά τα διάφορα ριάλιτυ,η μόνη σωστή αντιμετώπιση είναι να τα αγνοήσουμε εντελώς.Οταν οι δημιουργοί τους θα δούν οτι δέν έχουν θεαματικότητα,θα τα αποσύρουν οι ίδιοι...

    ΥΓ1.Γιά τίς "μουσικές ακαδημίες" τύπου super idol,fame κλπ που ανέφερε κάποιος,δέν νομίζω οτι προσφέρουν τίποτε,απλώς είναι ένα άλλο είδος ριάλιτυ.Γιά τους μουσικούς και τραγουδιστές,υπάρχουν τα -αναγνωρισμένα από το κράτος- ωδεία...

    ΥΓ2.Η σωστή απόδοση τού ονόματος "Ρεβέκα" είναι με ένα "β" και με ένα "κ" (δέν υπάρχει ο συνδυασμός "κκ" στα εβραϊκά...).
    revekka
    22.07.2004, 19:02
    με ένα β και ένα κ; ωραία τώρα ξέρω πως γράφεται και στα εβρα'ι'κά! διότι στα ελληνικά είναι β-κκ και στα αγγλικά b-cc. Στα αγγλικά κιόλας επιμένεουν οτι η ορθογραφία είναι με δύο c ( και πιστεύουν και στην παλιά διαθήκη).

    δεν είναι τόσο εύκολο να αποσυρθούν τα ριάλιτυ τώρα που είδανε τί κερδίζουν οι σταθμοί. και το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο, αν ήταν ο κόσμος ευτυχισμένος δε θα είχε την ανάγκη να δηλώσει συμμετοχή. όσο για τα ωδεία συμφωνώ, μόνο που αυτοί που διαλεγουν τα ριάλιτυ ξέρουν πως έτσι θα γίνουν σίγουρα γνωστοί, με τα θετικά και τα αρνητικά.
    Hastaroth
    23.07.2004, 00:14
    Είδες λοιπόν πόσα πράγματα μπορείς να μάθης στο Διαδίκτυον;

    Η Παλαιά Διαθήκη είναι κοινά αποδεκτή καί από τους Χριστιανούς (όλων τών δογμάτων) καί από τους Εβραίους (η θρησκεία τών οποίων στηρίζεται σ'αυτό).Και είναι λογικό αυτό,αφού περιλαμβάνει και το βιβλίο τής Γενέσεως.
    Περισσότερα όμως επ'αυτού σε κάποιο θεολογικό θέμα..

    Γιά τα ριάλιτυ τα είπαμε,άν ο κόσμος τα αγνοήση,τότε οι δημιουργοί τους θα τα αποσύρουν.Είναι όμως ο λεγόμενος φαύλος κύκλος τού οτι υπάρχει κόσμος που θέλει να τα βλέπη (γιατί δέν έχει την κατάλληλη παιδεία να δή κάτι πιό ποιοτικό) και κόσμος που θέλει να δηλώση συμμετοχή (γιατί πάλι δέν έχει την κατάλληλη παιδεία να αντιληφθή πόσο ψυχοφθόρα είναι),και επομένως οι τηλεοπτικοί παραγωγοί σπεύδουν να ικανοποιήσουν τίς επιθυμίες τών "πελατών"...