ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.826 μέλη

    Υπολογιστής Mac & εφαρμογές επεξεργασίας ήχου

    MusicMaker83
    16.03.2008, 18:32
    Επανέρχομαι με θέμα για υπολογιστής και καταλήγοντας μετά απο πολύ ψάξιμο οτι θα πάρω Mac και συγκεκριμένα αυτό θα ήθελα απο άλλους Mac users να μου πουν γενικές συμβουλές και αν έχουν κάποια εμπειριά στο αν λειτουργούν σωστά τα CUBASE, REASON, ABLETON LIVE και αν αυτό το garage band που δίνει πακέτο αξίζει προσοχής.

    Και γενικά ότι άλλο μπορεί να μου φανεί χρήσιμο, ευχαριστω...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MusicMaker83 στις 16-03-2008 18:33 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-04-2008 16:42 ]


    fisaras
    16.03.2008, 22:44
    γεια σου φιλε, αν δεν εχεις ξαναδουλεψει σε mac στην αρχη μπορει να σου φανει λιγο παραξενο το περιβαλλον καθως οι λειτουργιες ειναι τελειως διαφορετικες απο pc. μην απογοητευτεις, δωστου λιγο χρονο μεχρι να εξικοιωθεις, τα προγράματα θα τα τρέχει μια χαρά, πάντως κατά τη γνώμη μου αφου θα πάρεις mac αξίζει να βάλεις και να δουλέψεις σε Pro-tools αντί για cubase, έστω και τα LE.
    CROSS
    16.03.2008, 23:51
    Θα σου πρότεινα,αφού δίνεις 1530€,να σκεφτόσουν το ακριβώς απο κάτω απ'αυτό,με την 24''οθόνη.Η διαφορά είναι 300€,στα 1500,τα 300 δεν νομίζω να έχουν πολύ μεγάλη σημασία.Θα σου χρειαστεί η μεγάλη οθόνη(όχι ότι και η 20''δεν είναι μεγάλη).Εσύ αποφασίζεις.Εγώ πάντως αν έπαιρνα,θα διάλεγα την 24''.αφού αγοράζω που αγοράζω......Καλή προσαρμογή στο mac περιβάλλον(παλιότερα έβγαινε ένα προσωπάκι κατα τη έναρξη..τώρα δεν ξέρω)
    MusicMaker83
    17.03.2008, 12:48
    Παράθεση:

    Το μέλος fisaras στις 16-03-2008 στις 22:44 έγραψε...

    γεια σου φιλε, αν δεν εχεις ξαναδουλεψει σε mac στην αρχη μπορει να σου φανει λιγο παραξενο το περιβαλλον καθως οι λειτουργιες ειναι τελειως διαφορετικες απο pc. μην απογοητευτεις, δωστου λιγο χρονο μεχρι να εξικοιωθεις, τα προγράματα θα τα τρέχει μια χαρά, πάντως κατά τη γνώμη μου αφου θα πάρεις mac αξίζει να βάλεις και να δουλέψεις σε Pro-tools αντί για cubase, έστω και τα LE.



    Πρώτη φορά που τα δουλεψα(δηλαδή ξόδεψα χρόνο) ήταν πριν ένα μηνα σε έναν κολλητό και απο τότε είμαι σχεδόν κάθε μέρα εκεί? Κολλάς κανονικά... Με εντυπωσίασε που ενω είχαμε φορτώσει ενα project στο cubase με απειρα audio και midi δεν κολλήσε ουτε ενα δευτερόλεπτο. Το είχα ακούσει αλλά άλλο να το βλέπεις...Οσο για τα pro tools εχω ακούσει τα καλύτερα για το αποτελεσμά τους αλλά όχι για τη φιλικότητά τους προς τον χρήστη(ειδικά τον αρχάριο)


    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 16-03-2008 στις 23:51 έγραψε...

    Θα σου πρότεινα,αφού δίνεις 1530€,να σκεφτόσουν το ακριβώς απο κάτω απ'αυτό,με την 24''οθόνη.Η διαφορά είναι 300€,στα 1500,τα 300 δεν νομίζω να έχουν πολύ μεγάλη σημασία.Θα σου χρειαστεί η μεγάλη οθόνη(όχι ότι και η 20''δεν είναι μεγάλη).Εσύ αποφασίζεις.Εγώ πάντως αν έπαιρνα,θα διάλεγα την 24''.αφού αγοράζω που αγοράζω......Καλή προσαρμογή στο mac περιβάλλον(παλιότερα έβγαινε ένα προσωπάκι κατα τη έναρξη..τώρα δεν ξέρω)



    Σε κανονικές συνθήκες δεν θα με ένοιαζαν τα 300 αλλα εκτός απο Η/Υ θα πάρω και άλλα καλούδια Εκτός αυτού ήδη τα μάτια κοντευούν να γίνουν τετράγωνα ας μην το επιταχύνουμε...
    Har--rY
    18.03.2008, 11:52
    Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος οποιαδήποτε εμπείρία όσον αφορά στην αγορά απο το e-shop. Έχω χρησιμοποιήσει την πιστωτική μου για αγορές απο το διαδίκτυο αλλά μόνο αφού πρώτα έκανα τη συγκεκριμένη ερώτηση για το κάθε site ξεχωριστά. Έχω πετύχει πολλές φορές το site του e-shop αλλά δεν έχω ακούσει κάτι όσον αφορά την αξιοπιστία του, σέρβις κλπ κλπ.
    MusicMaker83
    19.03.2008, 12:13
    Σαν εξυπηρέτηση άψογη, για service δεν γνωρίζω αλλά υπολόγισε οτι το e-shop είναι ένα απο τα μεγαλύτερα on-line μαγαζιά στην Ελλάδα και πρωτοπόρος με τεράστια κέρδη...
    rWmS
    27.03.2008, 21:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 18-03-2008 στις 11:52 έγραψε...

    Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος οποιαδήποτε εμπείρία όσον αφορά στην αγορά απο το e-shop. Έχω χρησιμοποιήσει την πιστωτική μου για αγορές απο το διαδίκτυο αλλά μόνο αφού πρώτα έκανα τη συγκεκριμένη ερώτηση για το κάθε site ξεχωριστά. Έχω πετύχει πολλές φορές το site του e-shop αλλά δεν έχω ακούσει κάτι όσον αφορά την αξιοπιστία του, σέρβις κλπ κλπ.



    Πολυ καλο site.
    Νομιζω ειναι το μεγαλυτερο on-line καταστημα στην Ελλαδα.
    Καλες τιμες, γρηγορη εξυπηρετηση αλλα δε ξερω για το service. Δεν χρειαστηκε να επιστρεψω κατι.
    Η επικοινωνια ειναι ευκολη και αρκετα βοηθητικη
    rWmS
    27.03.2008, 21:23
    Οπως βλεπω τα apple εχουν
    πολυ μικρη RAM (1GHz)
    με χαμηλες ταχυτητες στην RAM (667MHz)
    και στον επεξεργαστη (2.4GHz)
    σχετικα με την τιμη τους παντα...
    Με αυτα τα λεφτα αγοραζεις PC με
    4GB 800MHz ή 1000MHz RAM
    Intel Quad 2.4GHz
    1TB σκληρο δισκο
    512MB 800MHz καρτα γραφικων
    20" οθονη minimum (dvi, 2ms)
    High Speed DVD-RW drive
    Vista Home Premium
    και.. και... και....

    Μηπως το Λειτουργικο των Mac (νομιζω Leopard) κανει καλυτερη χρηση των recources?
    Ειμαι fan των mac και θελω να αγορασω ενα καποτε αλλα δεν καταλαμβαινω......
    ΒΟΗΘΕΙΑ
    Har--rY
    27.03.2008, 23:29
    Έχω και εγώ παρόμοιες απορίες για τα mac γιατί με ενδιαφέρει πολύ. Ποια προγράμματα ηχογράφησης υποστηρίζει? Εγώ προς το παρών δουλεύω με το nuendo. Έχω ακούσει τα καλύτερα για το logic Pro 8 και είμαι διατεθιμένος να το μάθω. Όσον αφορά αυτό, ήθελα να ρωτήσω: οκ με την ηχογράφηση κλπ αλλά τί γίνεται με τα plug-ins και vst?

    Αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες ας με διαφωτίσει. Αν υπάρχει κάποιος που δουλεύει με αυτό, ακόμα καλύτερα.
    MusicMaker83
    28.03.2008, 00:24
    Οι mac εχουν τελεια συνεργασια hardware-software. Γιαυτο παρόλο που τα νουμερα φαίνονται μικρά οι επιδόσεις είναι πολυ καλές. το μόνο που με προβληματίζει ειναι το service, απο οτι μαθαίνω έχει πολυ κακή εξυπηρέτηση
    CROSS
    28.03.2008, 01:02
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 28-03-2008 στις 00:24 έγραψε...

    Οι mac εχουν τελεια συνεργασια hardware-software. Γιαυτο παρόλο που τα νουμερα φαίνονται μικρά οι επιδόσεις είναι πολυ καλές. το μόνο που με προβληματίζει ειναι το service, απο οτι μαθαίνω έχει πολυ κακή εξυπηρέτηση


    Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.Είσαι μόνος σου κατα κάποιο τρόπο...ελάχιστοι χρησιμοποιούν μακ,και αν έχεις ένα πρόβλημα ή μια απορία,πολύ δύσκολα θα βρείς τη λύση.Δεν θα μπορείς να ρωτήσεις όποιονδήποτε βρείς μπροστά σου(που λέει ο λόγος)ή στο φόρουμ σου.
    Κατα τ'άλλα........ συγχαρητήρια για την επιλογή σας
    MusicMaker83
    28.03.2008, 10:41
    δεν έκανα ακόμα την επιλογή μου, το σκεφτομαι. Το service και γενικά η τεχνική υποστηριξη είναι ένα άκρος σοβαρό θέμα και μάλλον δεν θα κάνω αυτή τη κίνηση
    Har--rY
    28.03.2008, 11:32
    Αυτό που παρατηρώ όμως, ειδικά μετά την αποτυχία των vista, είναι ότι όλο και περισσότεροι στρέφονται προς τα mac. Σιγά σιγά θα είναι αρκετοί οι χρήστες των mac οπότε θα αναγκαστεί η εταιρεία να αναβαθμίσει και το σέρβις της... ελπίζω.

    Όσον αφορά στα προγράμματα μουσικής... είχα κάποιες απορίες...
    Παράθεση:
    Έχω και εγώ παρόμοιες απορίες για τα mac γιατί με ενδιαφέρει πολύ. Ποια προγράμματα ηχογράφησης υποστηρίζει? Εγώ προς το παρών δουλεύω με το nuendo. Έχω ακούσει τα καλύτερα για το logic Pro 8 και είμαι διατεθιμένος να το μάθω. Όσον αφορά αυτό, ήθελα να ρωτήσω: οκ με την ηχογράφηση κλπ αλλά τί γίνεται με τα plug-ins και vst?

    Αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες ας με διαφωτίσει. Αν υπάρχει κάποιος που δουλεύει με αυτό, ακόμα καλύτερα.

    CROSS
    28.03.2008, 15:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 28-03-2008 στις 11:32 έγραψε...

    Αυτό που παρατηρώ όμως, ειδικά μετά την αποτυχία των vista, είναι ότι όλο και περισσότεροι στρέφονται προς τα mac.

    Τί εννοείς λέγοντας ''μετά την αποτυχία των vista''?Έχω ακόμα ΧΡ αλλά σύντομα θέλω να κάνω αναβάθμιση σε vista.Τι πρόβλημα έχουν?
    Har--rY
    28.03.2008, 16:10
    Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία απο vista και ό,τι αναφέρω τα έχω ακούσει απο πολύ κοντινά μου άτομα αλλά και όχι μόνο. Τα προβλήματα που έχουν παρατηρηθεί είναι διάφορα errors σε άσχετες φάσεις τα οποία εξαναγκάζουν σε επανεκκίνιση. Ένας φίλος είχε τόσα προβλήματα (δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες) και στο μαγαζί απο όπου είχε αγοράσει το laptop του είπαν ότι η λύση είναι το format!. Απόδειξη όλων αυτών είναι ότι η microsoft έχει είδη βγάλει service pack για τα windows vista.

    Για όποιον ενδιαφέρει η μουσική τεχνολογία και χρησιμοποιεί διάφορα προγράμματα ηχογράφησης, vst και plug ins, πρέπει να το ψάξει πολύ καλά πριν εγκαταστήσει τα vista γιατί με πολλά απο αυτά υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.

    Ελπίζω να έχω λάθος και οι περιπτώσεις που ξέρω να είναι... εξαιρέσεις.

    Για να λέμε όμως και τα καλά, πρέπει να παραδεχτώ ότι τα vista υπερέχουν αρκετά σε design, παρόλο που θυμίζουν λιιιιίγο mac.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Har--rY στις 28-03-2008 16:14 ]


    CROSS
    28.03.2008, 16:22
    Μακάρι να είναι σύμπτωση όλα αυτά που λές.Θέλω να βάλω vista....τα έχω βαρεθεί τόσα χρόνια τα XP
    Και εκτός απ'αυτό δεν λεέι να πάρω καινούριο υπολογιστή(που θα πάρω κάποια στιγμή ..μάλλον προς το τέλος του επόμενου μήνα,αν πάνε όλα όπως πρέπει να πάνε με την νέα μου απασχόληση )και να βγάλω το λειτουργικό τους για να βάλω παλιό!
    Har--rY
    28.03.2008, 16:34
    Φίλε cross ψάξε το θέμα λίγο καλύτερα γιατί απο ό,τι βλέπω σε αυτό το τόπικ είμαι ο μόνος που έχει ακούσει τα χειρότερα για τα vista. Εγω αυτό που σκέφτομαι, σε ένα μεταγενέστερο στάδιο, είναι να πάρω ένα πολύ καλό mac με τα leopard και να εγκαταστήσω το πρόγραμμα που δουλεύω μέχρι τώρα (nuendo). Αφού βέβαια απαντηθούν κάποιες ερωτήσεις μου που έγραψα πιο πάνω.

    Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι με το mac "βρίσκεις την υγειά σου... ".

    Ελπίζω να κάνεις τη σωστή αγορά φίλε.
    Har--rY
    28.03.2008, 16:39
    Εδώ έχει γίνει μια σχετική συζήτηση στο Noiz.gr.


    noiz
    CROSS
    28.03.2008, 20:12
    ''λουκουμάκι''ο mac λέει ο τύπος στο λίνκ
    Λές?καλά...θα αποφασίσω μια μέρα πρίν την αγορά!(το πολύ πολύ παίρνω και τα 2 είδη και ότι δεν μου κάνει το χαρίζω )
    Ξέρω γενικά ότι για μουσική και εικόνα είναι ανώτεροι οι μακ.Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι συμβατοί με ADSL (μπορεί να είναι και ''ξανθιά''ερώτηση αυτή,αλλά έχω ακούσει κάτι περίεργα πράγματα γι'αυτό το θέμα..αλλά και πάλι ίσως έτυχε....)
    Har--rY
    28.03.2008, 23:11
    Φίλε cross η σύνδεση στο διαδίκτυο δεν έχει να κάνει καθόλου με τον υπολογιστή. Πάντως... θα ήθελα να μάθω ποια θα είναι η τελική σου απόφαση. Καλό ψάξιμο.