ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Απορίες ενός αρχάριου σχετικά με το βιολί...

    keman
    17.03.2008, 02:40
    Καλησπέρα... εδώ και μερικούς μήνες δοκιμάζω τα όρια της υπομονής μου προσπαθώντας να μάθω βιολί χωρίς τη βοήθεια δασκάλου... Πολλές φορές έχει γίνει μια αρκετά εκνευριστική υπόθεση, αλλά αγαπώ το όργανο, είμαι εξαιρετικά επίμονος, έχω πολύ καλό αυτί και θα συνεχίσω να προσπαθώ.
    Το βιολί που έχω αγοράσει δεν είναι κάτι το σπουδαίο, αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι η "αφή" του κατά το πάτημα στις χορδές. Έχω την εντύπωση πως το ύψος τους από το μπράτσο του οργάνου είναι παραπάνω απ' αυτό που πρέπει. Κάθε φορά που παίζω τα δάχτυλα μου πονάνε στα σημεία που εφάπτονται με τις χορδές. Είχα την ευκαιρία να παίξω με βιολί ενός φίλου... η αφή του ήταν πιο "μαλακή" και οι χορδές έχω την εντύπωση πως ήταν πιο χαμηλωμένες απ' ό,τι στο δικό μου. Μήπως γνωρίζει κανείς, αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθώσω το συγκεκριμένο πρόβλημα; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....
    AlmaNegra
    17.03.2008, 03:06
    Καλημέρα,
    χωρίς δάσκαλο να σου δείξει τις βασικές έστω τεχνικές (πως θα έχεις το αριστερό, πως θα κρατάς το δοξάρι, πόση δύναμη απαιτείται κλπ κλπ) είναι όχι μόνο δύσκολο αλλά και λίγο επικίνδυνο γιατί αν μάθεις κάτι με λάθος τρόπο, θα το μάθεις λάθος. Πάρε έστω ένα βιβλίο για αρχάριους(γνωμη μου). Όσον αφορά στις χορδές, δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς το πρόβλημα. Ίσως οι χορδές που έχεις βάλει να είναι για άλλο μέγεθος βιολί ή στο κούρδισμα που έχεις κάνει να τις έχεις τεντώσει υπερβολικά και γι'αυτό να στέκονται τόσο μακριά από το μπράτσο. Επίσης δες εαν έχει μετακινηθεί από τη θέση του ο καβαλάρης κι έχει πάει πιο κοντά στο μπράτσο, με αποτέλεσμα να σηκωθούν και οι χορδές. Πάντως ο πόνος στα δάχτυλα και τα "λακουβάκια" που θα κάνουν από τις χορδές ειναι αναπόφευκτα!

    stuff
    17.03.2008, 10:58
    Καλημερα.Σωστα αυτα που σου ειπε η...."Μαυρη Ψυχη"
    Επισης κατι αλλο που μπορει να συμβαινει,ειναι πως ο καβαλαρης να ειναι αρκετα ψηλος για το βιολι σου,κατι που συμβαινει πολυ συχνα στα εργοστασιακα βιολια.
    Θα μπορουσες να το πας σ'εναν μαστορα (στον Μπρας ας πουμε) να σου βαλει εναν πιο κοντο ή να σου "κοντυνει" αυτον που εχεις.
    Αν εχει μετακινηθει ο καβαλαρης σου και εχει παει πιο μπροστα,η σωστη του θεση ειναι ακριβως μετα την "ψυχη" του βιολιου.(το ξυλαρακι που ειναι μεσα στο βιολι και στεκεται ορθιο αναμεσα στα δυο καπακια)
    EvripidesL
    17.03.2008, 21:45
    Καλησπέρα!!
    Πολύ ωραίο το όργανο που επέλεξες κι αν πραγματικά το αγαπάς να ασχοληθείς πιο σοβαρά. Αφού έχεις αυτί, αν κάνεις μερικά μαθήματα θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ να κτίσεις κάτι πάρα πολύ καλό, πολύ καλύτερο από το αν προσπαθήσεις απόλυτα μόνος σου. Το ταλέντο σου θα αναπτυχθεί. Είναι κρίμα να το καταπιέζεις με το να αποκλείεις την βοήθεια από δάσκαλο. Όσο για το πρόβλημά με το βιολί σου το πιο πιθανό είναι ο καβαλάρης να είναι πολύ ψηλός. Παρ το σε ένα ειδικό να το κοιτάξει.