ελληνική μουσική
    540 online   ·  210.840 μέλη

    Ηχοληψία...Εχει χρήματα σαν επάγγελμα;

    marakiasteraki
    17.03.2008, 18:07
    Θα μπορούσε να είναι η κύρια και μόνη δουλειά ενός ατόμου;
    Καλύπτει έξοδα και ανάγκες;
    paperino
    18.03.2008, 11:25
    Να σου απαντήσω ;;;;;;;;;;
    ΟΧΙ!!!!
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχααχαχαχαχαχα




    Σωβαρολογώ τώρα : δεν ξέρω

    Άπονη ζωή μας έδωσες αρρώστιεςςςς Ουουουουουουουουουου............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paperino στις 18-03-2008 11:26 ]


    darbukaboy
    18.03.2008, 18:40
    Δυσκολη δουλεια...Αν δεν κανεις γνωριμιες για να εχεις καποιες standar δουλειες δεν υπαρχει περιπτωση να ζησεις απ'αυτην.Προσωπικα θα μου αρεσε να ασχοληθω επαγγελματικα με τον τομεα της ηχοληψιας.
    noizreduction
    19.03.2008, 01:27
    Ηχοληψια σε σταθμο ραδιοφωνου;
    Ηχοληψια σε τηλεοπτικο σταθμο;
    Σε εξωτερικο συνεργειο;
    Σε PA lives;
    Σε στουντιο ηχογραφησεων;
    Σε στουντιο mastering;

    Ειναι τοσο γενικη η ερωτηση, που δεν γινεται να απαντηθει..

    Εγω ξερω πως εαν επιλεξεις το δρομο των PA, θελει πολλη δουλεια στην αρχη με λιγα χρηματα και στη συνεχεια ανεβαινεις, οσο αποκτας περισσοτερη πελατεια, εμπειρια και εξοπλισμο!
    studiomx
    19.03.2008, 13:09
    Θελει συνδιασμο ανθρωπινου χαρακτηρα και δημοσιων σχεσεων και φυσικα γερο στομαχι! Αν το αγαπας θα προχωρησεις.

    Τα τηλεοπτικα συνεργεια ειναι πιο προσβασημα αλλα και δουλεια ρουτινας ταυτοχρονα.Παντως ο χωρος του live ειναι πιο προσβασιμος σε θεμα δουλειας.. αλλα πολυ καιρο για να κανεις καποια καλα πραγματα και οχι να παιζεις μονο γκαζια οπως λενε η' καντω να παιξει και δεν μας ενδιαφερει τιποτα αλλο...

    Το οτι ειμαστε στην Ελλαδα δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να κανουμε πραγματα! Απλα ειναι λιγο πιο δυσκολα..
    marakiasteraki
    19.03.2008, 16:12
    Τι ακριβώς είναι το mastering?

    Οσο για τηλεοπτικά συνεργεία....Αυτό δεν αρμόζει πιο πολύ σε ένανα άνδρα;

    Ζήσε την στιγμή όσο καλύτερα μπορείς!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marakiasteraki στις 19-03-2008 17:42 ]


    LawREnCe
    19.03.2008, 21:33
    Γερο στομαχι να εχεις και καλα θα τα πας...βεβαια λιγο πολυ θα πρεπει να σηκωνεις και κανα ηχειακι ε!!εξαρταται και που θα δουλευεις βεβαια,και το τι ψαχνεις..Παντως κοιτα διαφορες εκδοχες του επαγγελματος γιατι μπορει καποια να μην σου ταιριαζει η να μην αποδιδεις οπως θα ηθελες.πρεπει να κατανοησεις το μηκος κυμματος της αντιληψης σου,να το συνδιασεις με τις γνωσεις σου και να προσαρμοστεις αναλογα..εννοω οτι πρεπει σιγα σιγα να καταλαβεις στο που ακριβως θα εισαι πιο αποδοτικη.ολοι οι ηχοληπτες εχουμε "αυτια" αλλα ασχετα απο τις γνωσεις μας δεν ειμαστε παντου αριστοι η αποδοτικοι.καθε τομεας του επαγγελματος απαιτει και διαφορετικα προσοντα..η αντιληψη ειναι διαφορετικη για τον καθε εναν μας οπως και η αποψη μας στα ακουσματα και τις δημιουργειες μας.βεβαια ολα αυτα τα μαθαινεις μεσα στη δουλεια.μην περιμενεις κανεναν να σου πει τι να κανεις..και φυσικα θα πρεπει να ξερεις οτι ο τομεας αυτος γενικα και δεν μιλω μονο για την ηχοληψια διεπεται απο τον ιδιο κανονα...αν εχεις βισμα(κατα προτιμηση XLR) διαβαινε...θελει δημοσιες σχεσεις.Α και για να μην ξεχνιομαστε,μην ρωτας μονο ποσο θα βγαζεις ρωτα και ποσα θα δινεις.αν επιθυμεις να εισαι μεσα στην τεχνολογια θα πρεπει να τα "χωνεις"
    jacamar
    19.03.2008, 23:26
    Αν θέλεις λεφτα και δόξα.....δεν γίνεσαι ηχολήπτης....!!
    Ειναι λίγο ανδροκρατουμενο επαγγελμα....
    χωρίς ωραριο.....και οχι πολυ καλοπληρωμένο....
    αλλα αμα έχεις την βίδα.....δεν σε νοιαζει....!!!
    koukou-tsa
    20.03.2008, 01:06
    "Ηχοληψία...Εχει χρήματα σαν επάγγελμα;" . . .

    αχ χα χα χα χα χα αχ . . .
    Πραγματικά πολύ καλό !!!!!
    Το άλλο με τον ζωγράφο το ξέρεις ?????


    fisaras
    20.03.2008, 02:16
    Eξαρταται, μπορει να βγαζεις 100 ευρω το μήνα μπορει και 100 ευρώ την ώρα.
    tago
    20.03.2008, 15:26
    Εγώ φίλοι μου, είμαι σχεδόν 20 χρόνια ηχολήπτης. Έχω δουλέψει σε μαγαζιά, σε συναυλίες, αλλά εδώ και 18 χρόνια είμαι στο ραδιόφωνο. Δεν υπάρχει αμφιβολία πως πρόκειται για ένα δημιουργικό επάγγελμα που βεβαίως χρειάζεται ταλέντο αλλά και άντερα διότι αντιμετωπίζεις πολλές δυσκολίες. Σε ότι αφορά το ραδιόφωνο, πρέπει να σας πω πως πρόκειται για ένα επάγγελμα που πεθαίνει μια και η εξέλιξη της τεχνολογίας είναι τέτοια που χρόνο με το χρόνο περιορίζει το ανθρώπινο δυναμικό της εν λόγο ειδικότητας. Ωστόσο υπάρχουν πολλές άλλες εφαρμογές όπως πολύ καλά περιγράφετε παραπάνω. Προσωπικά μπορώ ακόμα και μεγαλώνω τα παιδιά μου με μια σχετική αξιοπρέπεια αλλά δε ξέρω για πόσο ακόμα
    asxetos
    20.03.2008, 15:54
    φυσικα και εχει χρηματα. Αλλα πρεπει να εισαι ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ. Σπανιζουν οι καλοι. Και αυτοι οι λιγοι που υπαρχουν κερδιζουν παρα πολλα.
    Μιλαω για ηχοληπτες στουντιου ηχογραφησης για να μην παρεξηγηθω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 20-03-2008 16:00 ]


    GeorgeSk
    20.03.2008, 15:58
    παιδια αυτο το επαγγελμα αποφασισα να το ακολουθισω κ εγω να σποδασω πανω σε αυτο αλλα τωρα με αυτα που διεβασα σκεφτηκα οτι ισως δεν ειναι τοσο καλη ιδεα, μενω κυπρο αν αυτο επηρεαζει.
    marakiasteraki
    20.03.2008, 19:42
    Δεν αποζητω δοξα...Σε καμια περιπτωση...Αν ηταν ετσι θα ελεγα ''τραγουδιστρια''...Αλλα να μωρε...Ειναι ωραιο επαγγελμα!
    Εχει και το σασπενς καθοτι γνωριζεις νωριτερα πιο τραγουδι θα πει ο χ,ψ,ω καλλιτεχνης!
    Αλλα ειχα σκοπο να το εχω ως μονιμο επαγγελμα...Το οποιο απ'το οτι καταλαβαινω ειναι 50-50...Και ειδικα για μενα....
    Μου αρεσει ομως η μουσικη και θα ηθελα ενα επαγγελμα σχετικο με αυτην...Να μπορω να στηριζομαι σε μενα ομως οικονομικα...Να μην εξαρτωμαι απο αλλους....Τωρα αμα εχετε καμια ιδεουλα...Δεκτες ολες!
    loops
    24.03.2008, 06:40
    marakiasteraki ειναι το πρωτο μου post σε αυτο το forum.

    Η ληψη ηχου δεν ειναι κατι το ευκολο εαν δεν το κατεχεις, γι΄αυτο παντα και παντου ηπαρχουν θεσεις για εναν καλο ηχοληπτη , ολοι απο τους μαγαζατορες -ορχηστρες -ερμηνευτες - ψαχνουν ηχο καλο ηχο . οποτε αν το αγαπας και εισαι καλη και Νοικοκυρεμένη τοτε θα εισαι περιζήτητη,θα ηπαρχουν παντα δυσκολιες οπως αναφεραν οι φιλοι παραπανω, ομως δουλεια παντα εχει, ο χορος πασχει απο καλους ηχοληπτες γιατι οι διαβασμενοι ειναι λιγοι .

    Ειναι καλη δουλεια και πηγαινεις σπιτι σου διχος εγνοιες, τελειωσες .
    το μεροκαματο εσυ το ανεβαζεις αναλογα την κλαση σου.

    Τα μεγαλα ονοματα εχουν δικους τους ηχοληπτες οπου πανε και αυτοι απο πισω.

    ελπιζω να βοηθησα.
    marakiasteraki
    24.03.2008, 21:54
    Κατα καποιον τροπο....
    Σε γενικες γραμμες....
    Ευχαριστω παντως....
    Και καλη αρχη στα post....
    Την καλησπερα μου!
    LawREnCe
    25.03.2008, 00:28
    φιλε loops οι μαγαζατορες δυστυχος θελουν ηχο χωρις μηχανηματα και αυτο καμια φορα ξερεις οτι δεν γινεται.χωρια που αν τουσ πεις να κανουν παραχωρησεις στη διακοσμηση για να εχουν καλυτερη ακουστικη η να πληρωσουν για αυτη θα σε κοιτανε με το υφος "μωρε σε τι μακακα πεσαμε"...Επισης θα ηθελα να πω στη φιλη οτι αν θελει να ασχολειθει με αυτο μονο και μονο για να ξερει πρωτη ποιο τραγουδι θα πει η καλομοιρα και ο βερτης τοτε να το αφησει καλυτερα και να παει στη λαμπιρη... πλακα κανω..καλος λογος ειναι.ακομη καλυτερος το να τουσ γνωριζεις απο κοντα αλλα νομιζω θα σου παρει καιρο
    marakiasteraki
    25.03.2008, 10:43
    Στην Λαμπίρη,ε;
    Μωρέ....Θα αντέξουν δυο ξανθιές πολυλογούδες στην ίδια εκπομπή....;
    Ναι, εντάξει...Βοηθάνε οι γνωριμίες σε αυτόν το χώρο.....
    Αλλά ένας μουσικός ή και ηχολήπτης ακόμη το πολύ πολύ να σου συστήσει ένα στούντιο....Να σου δώσει ένα τηλ....Από κει και πέρα....Όλα στο χέρι σου είναι πάλι....Εκτός κι αν είναι τόσο γνωστό σου άτομο που να σε καθοδηγήσει μέχρι να πάρεις μπρος!!!


    Ο βοηθός ηχολήπτη....Καλό είναι;
    Τι ακριβώς κάνει;
    ELENISOUNENGINEER
    31.03.2008, 17:28
    maraki o bohthos hxolhpth,asxoleitai me to koubalhma,tis kalwdiwseis klp...k an einai kalos o proistamenos se bazei kai sthn konsola kanonika!maraki mou kalh tyxh me thn hxolhpsia!

    Y.Γ:ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ ΤΗΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!ΨΑΧΝΩ ΔΟΘΛΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΙΜΑΙ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΗ ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ!ΕΧς ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!
    leanthros
    01.04.2008, 17:08
    και εμεις πριν εικοσο χρονια
    τα ιδια ρωταγαμε.

    βεβαια είχαμε και τη μουρλια, αλλά τα χρήματα ήταν πιο εύκολα και ο ανταγωνισμός λιγότερος.

    τώρα όποις το αποφασίσει ένα ωραίο πρωί βαφτίζεται ηχολήπτης.
    δίνει μία τιμή 50ε φθηνότερα από εσένα και αντε να εξηγήσεις στους άσχετους, οτι και αυτος είναι ΄μέγας άσχετος.

    αποτέλεσμα, να ρίχνεις συνέχεια τις τιμές σου και να αυξάνεις τις ώρες εργασίας και την εκπαίδευσή σου, στα νέα μηχανήμτα και τις τεχνικές.

    απο πανυγύρια 140DB eko μέχρι κλασική με 40 όργανα και χορωδία.

    απαραίτητα:

    1) γνωσεις ψυχιατρικής και ψυχανάλυσης. αυτή άλλωστε είναι και η μοναδική δουλειά του ηχολήπτη. όλοι οι μουσικοι και ειδικά οι τραγουδιστες, είναι άτομα ανασφαλή και προβληματικά. δουλειά σου είναι να τους πείσεις οτι ακούγονται καλά, ανεξάρτητα απο το αν αυτό είναι πάντα αλήθεια.
    οχι "γλύψιμο" - ψυχανάλυση.

    2) γνωση αγγλικών. όποιος μπoρεί και διαβάζει manuals απο τα αγγλικά, και οχι απο τις απαράδεκτες ελληνικές μεταφράσεις ξέρει 70% περισσότερα πράγματα απο τους άλλους. απόδειξη, οτι όλοι τον ρωτάνε.

    3) καλές δημόσιες σχέσεις, με όλους τους επαγγελματίες του χώρου, ηχολήπτες, στούντιο, μαγαζιά, φίρμες, μουσικοί, με συνεχή ενημέρωση.

    4) νόμος: η φωνή του τραγουδιστή τουλάχιστον 6-9db πάνω απο ολους τους άλλους. ποτέ δεν διώξανε κανέναν ηχολήπτη γι αυτό.

    5) γερο, γερό, γερό, γερό, γερό στομάχι. και πόδια, για την ορθοστασία.
    και νεύρα γιά όλα τα προηγούμενα.

    6) λεφτά? ποιά λεφτά! εμείς το χόμπυ μας κάνουμε. μας κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά το διασκεδάζουμε. αλλοι τα παίζουν στο καζίνο. άλλοι τα δίνουν στους γιατρούς.
    εμείς στην Εφη Θώδη.
    και στο Mahler.

    leanthros