ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Λεφτά σε ναρκομανείς...

    Liza32
    17.03.2008, 23:52
    Αν σας πλησίαζε κάποιος στο δρόμο, και σας έλεγε να του δώσετε λεφτά να πάρει μια τυρόπιττα να φάει, επειδή δεν έχει φάει 3 μέρες, αλλά το όλο παρουσιαστικό του σας θύμιζε ναρκωμανή, τι θα κάνατε; θα του δίνατε λεφτά ή όχι και γιατι;
    Αν καταλαβαίνατε ότι τα λεφτά τα θέλει για ναρκωτικά εννοώ, τι θα κάνατε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 17-03-2008 23:54 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 18-03-2008 00:03 ]


    CROSS
    18.03.2008, 01:04
    Αν με πλησίαζε ένα τέτοιο άτομο στο δρόμο και μου έλεγε να του δώσω λεφτά για τυρόπιτα,πολύ απλά θα πήγαινα να του την αγοράσω εγώ και θα του την έδινα.Φυσικά δεν θα περίμενε να επιστρέψω αφού οι ναρκωμανείς δεν ''χορταίνουν''με τυρόπιτες.......Ποτέ να μην δίνετε λεφτά σε τέτοιους τύπους.Μπορεί να είστε εσείς που θα τον οδηγήσετε στην αγορά της τελευταίας του δόσης και χωρίς να το ξέρετε θα έχετε βάλει το χεράκι σας σε έναν θάνατο!
    Αντί να τους μαζέυουν όλους αυτούς σε ένα ίδρυμα αποτοξίνοσης με δωρεάν υπηρεσίες,τους αφήνουν στην άθλια μοίρα τους να ζητάνε απ'τους περαστικούς μια σπρωξιά στο γκρεμό....
    tzouv
    18.03.2008, 01:18
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 18-03-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Αν με πλησίαζε ένα τέτοιο άτομο στο δρόμο και μου έλεγε να του δώσω λεφτά για τυρόπιτα,πολύ απλά θα πήγαινα να του την αγοράσω εγώ και θα του την έδινα.Φυσικά δεν θα περίμενε να επιστρέψω αφού οι ναρκωμανείς δεν ''χορταίνουν''με τυρόπιτες.......Ποτέ να μην δίνετε λεφτά σε τέτοιους τύπους.Μπορεί να είστε εσείς που θα τον οδηγήσετε στην αγορά της τελευταίας του δόσης και χωρίς να το ξέρετε θα έχετε βάλει το χεράκι σας σε έναν θάνατο!
    Αντί να τους μαζέυουν όλους αυτούς σε ένα ίδρυμα αποτοξίνοσης με δωρεάν υπηρεσίες,τους αφήνουν στην άθλια μοίρα τους να ζητάνε απ'τους περαστικούς μια σπρωξιά στο γκρεμό....



    Συμφωνω απολυτα φιλε μου cross το πιο σωστο ειναι να τους παρεις μαζι σου να πας να τους αγορασεις αυτο που σου ζητησαν και εκει θα καταλαβεις αν ειναι αληθεια...

    Μαλιστα μια φορα ημουν σε ενα μπαρ με κατι φιλους και ηρθε ενας κυριος σε αθλια κατασταση και ζητουσε χρηματα για να φαει...ετσι τον πηρε ενας φιλος μου υποψιασμενος και τον πηγε σε ενα διπλανο μαγαζι για να του αγορασει κατι.Του πηρε ενα σαντουιτς και ο κυριος τρελαθηκε απο την χαρα του και μονο που δεν εκλεγε..σε σημειο που αγκαλιαζε και ευχαριστουσε ειλικρινα τον φιλο μου και το πιο συγκινιτικο ηταν το οτι οταν ο φιλος μου του αγορασε αυτο το σαντουιτσ αυτος ο κυριος τον ρωτησε εαν θελει να το μοιραστουν....

    Γι' αυτο μην τους φοβαστε αυτους τους ανθρωπους ισως να εχουν πραγματικη αναγκη.....
    movflower
    18.03.2008, 01:25
    Τί θέματα μας ανοίγεις!!!

    ....

    Ναρκoμανής ή όχι, δεν έχει σημασία. Κάποιος που ζητιανεύει, το κάνει από ανάγκη κι απελπισία...
    Όταν δίνεις βοήθεια σε ένα παιδάκι, μια τσιγγάνα με μωρό στην αγκαλιά, έναν παππού ή έναν ανάπηρο, γνωρίζεις αν θα δοθεί η βοήθεια σου για φαγητό ή για να ταϊσει κάποιον εθισμό;
    Συνήθως δίνω από τα λίγα νομίσματα που έχω στην τσέπη. Κάποιες φορές δρω πιο αυταρχικά και προσφέρω φαγητό.

    Και μια σκέψη ευχή: Να μην βρεθούμε ποτέ στην θέση τους!


    Θα ήμουνα μια νύμφη της θάλασσας, να μεθώ με τ' αστέρια του πατέρα ουρανού καθώς θα 'φερνα τον αφρό στο ύψος του γαλαξία, και τους ναυτικούς σώους στην Ιθάκη τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 18-03-2008 16:56 ]


    sillia
    18.03.2008, 13:10
    Με σταμάτησε σ ένα φανάρι δεν πρέπει νε είχε κλείσει τα 20...κοιταχτήκαμε καλά στα μάτια, πιστέψτε με είπαμε πάρα πολλά σ' αυτά τα λίγα λεπτά με τα μάτια...πόσο κρατάει το κόκκινο? Δίνοντας του αυτό που ήθελα να του δώσω του είπα "πρόσεχε αυτό ίσως συμπληρώσει στο να αγοράσεις το εισητήριο για το μεγάλο ταξίδι"
    ΝΑ πω οτι αυτήν την εικόνα του, λεγοντάς μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ακόμα την έχω έντονη στα μάτια μου?
    Απο όπου και να το αγγίξεις αυτό το θέμα ΠΟΝΑΕΙ και ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!!!
    Κάθε εξάρτηση σε κάνει θύμα,θ ύ μ α στην όποια κατάντια!!!!!!

    Μην περιορίζεται το θέμα μόνο στους εξαρτημένους σε ναρκωτικές ουσίες...
    Υπάρχει τόση δυστυχία γύρω μας....
    Το άπλωμα του χεριού για ζητιανιά έχει πολλά να μας πει..
    kamelia8
    18.03.2008, 16:34
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 18-03-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Αν με πλησίαζε ένα τέτοιο άτομο στο δρόμο και μου έλεγε να του δώσω λεφτά για τυρόπιτα,πολύ απλά θα πήγαινα να του την αγοράσω εγώ και θα του την έδινα.Φυσικά δεν θα περίμενε να επιστρέψω αφού οι ναρκωμανείς δεν ''χορταίνουν''με τυρόπιτες.......Ποτέ να μην δίνετε λεφτά σε τέτοιους τύπους.Μπορεί να είστε εσείς που θα τον οδηγήσετε στην αγορά της τελευταίας του δόσης και χωρίς να το ξέρετε θα έχετε βάλει το χεράκι σας σε έναν θάνατο!



    Μεγάλο αυτό το θέμα πραγματικά...

    Γενικά, φροντίζω να έχω λίγα κέρματα στη τσέπη μου για να δίνω...
    Σ' αυτούς που φαίνονται ναρκομανείς.. για να πω την αλήθεια δε δίνω, γιατί φοβάμαι μη μου κολλήσουν μετά και μου ζητάνε κι άλλα...

    Αλλά απ' την άλλη σκέφτομαι ότι πρέπει να βοηθάς τους άλλους... Τι, να τους ρωτάς πρώτα γιατί χρειάζονται τα χρήματα;

    Εν τέλει συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο Cross.
    xristos_rock
    18.03.2008, 16:38
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 18-03-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Αν με πλησίαζε ένα τέτοιο άτομο στο δρόμο και μου έλεγε να του δώσω λεφτά για τυρόπιτα,πολύ απλά θα πήγαινα να του την αγοράσω εγώ και θα του την έδινα.



    Feggarenia261
    20.03.2008, 00:19
    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 18-03-2008 στις 13:10 έγραψε...

    Με σταμάτησε σ ένα φανάρι δεν πρέπει νε είχε κλείσει τα 20...κοιταχτήκαμε καλά στα μάτια, πιστέψτε με είπαμε πάρα πολλά σ' αυτά τα λίγα λεπτά με τα μάτια...πόσο κρατάει το κόκκινο? Δίνοντας του αυτό που ήθελα να του δώσω του είπα "πρόσεχε αυτό ίσως συμπληρώσει στο να αγοράσεις το εισητήριο για το μεγάλο ταξίδι"
    ΝΑ πω οτι αυτήν την εικόνα του, λεγοντάς μου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ακόμα την έχω έντονη στα μάτια μου?
    Απο όπου και να το αγγίξεις αυτό το θέμα ΠΟΝΑΕΙ και ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!!!
    Κάθε εξάρτηση σε κάνει θύμα,θ ύ μ α στην όποια κατάντια!!!!!!

    Μην περιορίζεται το θέμα μόνο στους εξαρτημένους σε ναρκωτικές ουσίες...
    Υπάρχει τόση δυστυχία γύρω μας....
    Το άπλωμα του χεριού για ζητιανιά έχει πολλά να μας πει..



    sillia να σου πω κάτι? Και εγω τους λυπόμουν παλιά αλλα σκέψου κάτι άλλο. Όλοι ξέρουμε τι αποφέρουν τα ναρκωτικά. Το ήξερε και εκείνος πριν πάει να μπλέξει. Αυτούς να μην τους λυπάσαι γιατί πεθαίνουν οικιοθελώς. Ήξεραν ποια πόρτα άνοιγαν όταν έπιασαν ένεση, σκόνη και οποιαδήποτε άλλη ουσία στα χέρια τους.. Πεθαίνει κατα βούληση, αυτό να θυμάσαι. Να λυπάσαι τον 20 χρονο που πήγαινε στη δουλειά του και πετάχτηκε η νταλίκα με κόκκινο και τον σκ΄τωσε, όχι τον ναρκωμανη. Και να σου πω και κάτι άλλο? Αυοί είναι τελειωμένη υπόθεση απο ενα στάδιο και μετα οπότα και εσύ να μην του δώσεις λεφτά απο κάπου θα βρει για να πάρει την δόση του. Γι αυτό λοιπον μην στεναχωριέσαι. Κανείς δεν σώζεται αν δεν το θέλει ο ίδιος. Και έχω χάσει δικό μου άνθρωπο απο αυτον τον εφιάλτη και ξέρω πως είναι....
    Fanatiko
    20.03.2008, 09:46
    Οι ναρκωμανεις είτε οικειοθελώς είτε όχι, είναι άρρωστοι άνθρωποι και έτσι, πιστεύω οτι πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε. Τυγχάνω να είμαι μέλος μιας τοπικής οργάνωσης που μάχεται κατά των ναρκωτικών και ένα πράγμα έχω να σας πω παιδια, οτι όσο και να τους βοηθήσεις αυτούς τους ανθρώπους θα ξανακυλήσουν. Και αυτό όχι γιατί το θέλουν οι ίδιοι, αλλά γιατι τα "βαποράκια" τους περιμένουν ακριβώς έξω από το κέντρο αποτοξίνωσης, Πολυ λίγοι καταφέρνουν να ξεφύγουν από αυτό τον εφιάλτη, η "ρετσινιά" όμως τους παραμένει και δύσκολα εντάσσονται ομαλά στο κοινωνικό σύνολο. Συμφωνώ οτι ολοι αυτοί που κυκλοφορούν σε άθλια κατάσταση στους δρόμους θα πρέπει να τους βάζουν σε κέντρα αποτοξίνωσης και να τους παρέχουν δωρεαν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη αλλα δεν μπορεις να τους το επιβάλλεις και με το ζόρι.Ας μην ξεχνάμε οτι έχουμε να κάνουμε με άτομα που μόνοι τους επέλεξαν αυτό το δρόμο. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί οι οποίοι μπλεχτηκαν σε αυτό τον εφιάλτη χωρίς να το θέλουν και αυτό γιατί είχαν αδύναμο χαρακτήρα. Για'μενα αυτοί είναι που χρειάζονται βοήθεια. Τώρα αν θα τους έδινα χρήματα ή όχι πιστεύω πως ναι θα τους έδινα. Οπως είπα και προηγουμένως οι ναρκομανείς είναι άρρωστοι άνθρωποι, θα έδινα λοιπόν χρήματα σε έναν άνθρωπο που επρεπε να πάρει το φάρμακό του για να απαλλαγεί από τους πόνους. Με τη διαφορά οτι αυτό το φάρμακό αντί να τον γιατρεύει τον οδηγεί όλο και πιο κοντά στο θάνατο. Σκεφτείτε όμως οτι μερικές φορές ο θάνατος είναι λυτρωτικός....ας μην παρεξηγηθώ για την άποψη μου αυτή, φυσικά και δεν εννοώ οτι πρεπει ντε και καλά να πεθαίνουν. Αυτό που λέω είναι οτι ο θάνατος θα τους λυτρώσει από το μαρτύριό αυτό που ζούν....Σκληρό το τίμημα το ξέρω...
    Ζητώ συγγνώμη για την μακρυγορία μου αλλα ειδικά το ζήτημα των ναρκώτικων με ευαισθητοποιεί ιδιαίτερα. Κατάγομαι από μια μικρή πόλη της επαρχία που δεν έχει πάνω από 15000 κατοίκους και όμως ενα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που καλούνται αρκετές οικογένειες ν'αντιμετωπίσουν είναι τα ναρκωτικά....και λυπάμαι πολυ γι'αυτο.
    sillia
    20.03.2008, 12:39
    Αισθάνομαι λίγο οργισμένη κι όχι με σας παιδιά fanatiko kai feggarenia η' γιά τ΄άλλα παιδιά που έγραψαν την γνώμη τους.Αλλωστε εσείς γράψατε αυτά που οι περισσότεροι λένε!! Αν βγεις στους δρόμους και ρωτήσεις, οι περισσότεροι κάπως έτσι θα εκφραστούν.
    Επιτρέψτε μου όμως να είμαι οργισμένη, γιατί αυτό το πρόβλημα το ζω όπως άλλωστε κι όλοι μας.Είναι σχεδόν δίπλα μου,κάθε μέρα το βλέπω μπροστά μου, και δεν ξέρω αν θα μου χτυπήσει και την δική μου πόρτα!! Και φοβάμαι ναι φοβάμαι!!!
    Και βέβαια όχι για μένα, που έχω ξεφύγει και ηλικιακά μα και πνευματικά από αυτόν τον κινδυνο.
    Εχω όμως στην οικογενειά μου παιδιά,στις οικογένειες των φίλων μου παιδιά,δίπλα μου παιδιά,όπου κι αν κοιτάξω παιδιά.Παιδιά που τώρα ανοίγουν φτερά, και είναι έτοιμα για πτήσεις, και απαιτητικά για υψηλές επιδόσεις σαν τον φίλο μας τον ΙΩΝΑΘΑΝ..
    Την γιαγιά, πολύ συχνά την άκουγα να λέει..."μην κοροιδέψεις λάχανο γιατί ίσως το βρείς φυτρωμένο στην αυλή σου"μεγαλώνοντας κατάλαβα και τι εννούσε!!
    Οι άνθρωποι από ναρκωτικές ουσίες εξαρτημένοι,ΔΕΝ είναι ΑΛΛΟΙ άνθρωποι,άλλης ράτσας(η λέξη ναρκομανής με απωθεί..γενικά οι ταμπέλες με χαλάνε, και ιδιαίτερα όταν είναι κολλημένες σε πλάτες συνανθρώπων μου"
    Ειναι άτομα που γεννήθηκαν,μεγάλωσαν,διδάχτηκαν,στην ίδια κοινωνία με την δική μου.
    Αν τώρα στηνδιαδρομή τους κάπου έχασαν την ισορροπία τους και έπεσαν, ΑΥΤΟ ελέγχεται ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ.
    Τώρα που σας γράφω κρατάω τσιγάρο...εξάρτηση είναι...πίνω και καφέ....εξάρτηση είναι....Μα θα πείτε σίγουρα....ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ?
    Καθημερινά, μου το λένε.Οι γιατροί σε συζητήσεις όλοι μας τους ακούμε!!
    Το πακέτο το ίδιο που καμαρώνει μπροστά μου,με μαύρα κατάμαυρα γράμματα μήπως και τα φοβηθώ...ΚΑΡΚΙΝΟΣ!!! ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ!! Κι εγώ κάνω πως δεν τα βλέπω,και συνεχίζω να το ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ!!
    Κι επειδή το θέμα είναι μεγάλο, και ποτέ δεν σ αφήνει να νοιώσεις την ικανοποίηση οτι το ολοκλήρωσες και να γράψεις την λέξη ΤΕΛΟΣ....το αφήνω εδώ και συνεχίστε το εσείς..
    Θα σας διαβάζω πάντα μ ενδιφέρον....
    ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ....ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ...ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ....ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΛΟΥΤΙΖΕΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ.
    φιλικά.....
    Fanatiko
    20.03.2008, 12:53
    Sillia μου, πιστεψε με, και θα μιλησω για τον εαυτό μου, ζω κι εγω διπλα μου καθε μερα τετοιες καταστασεις. Στη γειτονια μου μόνο υπάρχουν 5 παιδια που βρισκονται κοντα στο θάνατο (οι 2 παιδικοι μοθ φιλοι και συμμαθητες μου), όπως κι ενας κοντινος μου ξαδερφος, μολις 20 χρονων....τα ζω κι εγω και τα βλέπω συνεχεια και συνεχεια...οι γιατροι δεν δινουν πολλες ελπιδες στον ξαδερφο μου ... δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω...και οσον αφορά στα "μεγάλα κεφάλια που εμπορεύονται το θάνατο" θα σου πω δυο πραγματα και βγάλε μόνη σου τα συμπεράσματα σου. το πρώτο είναι οτι οι Αμερικανοί στο Ιρακ βομβαρδίζουν οτι βρουν μπροστα τους εκτος από τις φυτειες με όπιο και το δευτερο οτι οι έμποροι κοκαΐνης της Κολομβίας ξεπληρώσανε ένα μεγάλο χρέος που είχε η χώρα τους προς τη Διεθνη Κοινότητα με την προϋπόθεση να σταματήσουν να τους κυνηγάνε.Φυσικά και η ηγεσία της χώρας το δέχτηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα....Απο'κει και περα καταλαβαινεις τι γιναεται...
    sillia
    20.03.2008, 18:42
    Επειδή καταλαβαίνω, γι αυτό και φοβάμαι!!!
    Επειδή καταλαβαίνω, γι αυτό και οργίζομαι!!!
    Επειδή καταλαβαίνω, γι αυτό και ευχαρίστως θα σήκωνα το όπλο!!
    Επειδή καταλαβαίνω όμως,πως η δικαιοσύνη δεν θα με αθωώσει,και θα βρεθώ μέσα εγώ, και ελεύθεροι αυτοί,γι αυτό δεν το σηκώνω!!!
    Και αφού δεν το σηκώνω λοιπόν,τουλάχιστον ας καταλάβω, και ας είμαι πιο επιεικής με τα θύματα ΚΑΠΟΙΩΝ έστω κι αν αυτά τα θύματα, έβαλαν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους....
    Αλλωστε υποψήφια θύματα λίγο-πολύ όλοι μας είμαστε, και κάνουμε κάποιους ανίκανους.... ΙΣΧΥΡΟΥΣ.
    hara16
    23.03.2008, 11:16
    Αν θελουμε να σταματησουν να υπαρχουν ναρκωμανεις,θα προτινα να μν τους δινουμε χρηματα...Τωρα,αν καποιος ερθει και μου ζητησει λεφτα για να φαει ή τα θελει για τσιγαρα,πολυ ευχαριστως να του παρω οσα θελει..
    Το πακετο,ομως απο τα τσιγαρα θα του το ανοιξω εγω κ θα του το δωσω,γτ μπορει ανετα να το παει πισω κ να παρει τα χρηματα..
    jorge
    23.03.2008, 11:40
    Κάποτε στην Πάτρα, σε ένα συγκεκριμένο φανάρι, έδινα σε έναν ναρκωμανή κρουασάν. Όχι λεφτά.
    tsorumo
    24.03.2008, 13:59
    όσες φορές κλήθηκα να δώσω χρήματα σε παιδιά που έχουν 'πέσει" σε αυτόν τον φαύλο κόσμο των ναρκωτικών, πάντα μα πάντα τους έχω δώσει τόσο γιατί μου κάνουν μία έκκληση βοήθειας και αν δεν τους δώσω δεν ξέρω τί θα μπορούσαν να κάνουν ύστερα που θα βρεθούν σε μιά άλλη κατάσταση και αφού δεν υπάρχει κράτος πρόνοιας να τα βοηθήσει αυτά τα παιδιά ενεργοποιώ την προσωπική μου, ιδιωτική πρωτοβουλία. βέβαια όσες φορές μου έτυχε ίσως πέτυχα και παιδιά καλά!

    και μιλώ εγώ, που πριν 5 χρόνια μου κλέψανε την τσάντα (παιδιά σε μηχανάκι που θέλανε την δόση τους προφανώς στην αθήνα) και μου έσπασαν τον ώμο, και έμεινα στο κρεβάτι 1 μήνα και άλλους 8 χρειάστηκε να αποθεραπευτώ. και πριν το ατύχημα έδινα, αλλά και τώρα αν θα βρεθώ, πάλι θα δώσω.

    δεν είμαι της άποψης οτι συμβάλω και εγώ στο μαρτύριό τους γιατί απο την στιγμή που 'πέσαν" σε αυτόν τον λάκο, δεν έχουν άλλη επιλογή! πρέπει οι ίδιοι τους να ενεργοποιηθούν για να ξεφύγουν και ταυτόχρονα να υπάρχει και η ανάλογη βοήθεια της πολιτείας ειδικότερα οταν αυτά τα παιδιά έχουν μπλέξει και με τον νόμο, και έχουν αποπεμφθεί και απο το σπίτι τους αλλά τί να κάνουν οταν είναι έρμαια του πάθους και της αρρώστειας τους και στο περιθώριο;
    ΄
    είναι πολλή μεγάλη κουβέντα η ερώτηση που θέτεις γιατί τα παιδιά αυτά είναι άρρωστα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται και όχι οτι είναι και "άγια" ωστόσο, κάτι πρέπει να βοηθηθουν πρώτα με την συνδρομή της πολιτείας όσο και της οικογένειάς τους η οποία πρέπει να επιμορφωθεί αναλόγως ως προς τον χειρισμό τους και την βοήθεια που πρέπει να δώσουν
    sillia
    24.03.2008, 15:16
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-03-2008 στις 11:40 έγραψε...

    Κάποτε στην Πάτρα, σε ένα συγκεκριμένο φανάρι, έδινα σε έναν ναρκωμανή κρουασάν. Όχι λεφτά.



    ΕΥΤΥΧΩΣ jorge που χρησιμοποίησες την λέξη "ΚΑΠΟΤΕ".ΚI έχεις απόλυτο δίκιο.ΚΑΠΟΤΕ.... ΣΗΜΕΡΑ....? Δεν υπάρχει "συγκεκριμένο φανάρι"!!!!
    Στα περισσότερα φανάρια, το κόκκινο μας ΠΙΚΡΑΙΝΕΙ.