ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη
    despinakontogianni
    18.03.2008, 23:37
    Τον Ιανουάριο του 2008 και μέχρι τις αρχές Μαρτίου, μια νέα Υπαίθρια έκθεση (Public Art), έρχεται για πρώτη φορά στην Ευρώπη, με την Αθήνα να είναι η καλωσορίζουσα Πόλη, να «κλέψει» τις καρδιές των Αθηναίων.

    Γιατί, με όχημα την Hearts in Athens, η Τέχνη εγκαταλείπει τους κλειστούς χώρους και μεταφέρεται στο δρόμο, κάτω από τον ουρανό, χωρίς εισόδους, χωρίς τοίχους, χωρίς σκεπές.

    Περισσότερες από 60 καρδιές, σε μεγάλο μέγεθος, φιλοτεχνημένες από διακεκριμένους αλλά και ανερχόμενους νέους καλλιτέχνες, καθώς επίσης και από σημαντικές προσωπικότητες της πόλης, θα εκτεθούν σε επιλεγμένα, πολυσύχναστα σημεία της Αθήνας τους πρώτους μήνες του 2008. Κόκκινες, άσπρες, πολύχρωμες, φωτεινές, ρομαντικές, ερωτευμένες, χιουμοριστικές εικαστικές καρδιές θα γεμίσουν τους δρόμους και τις πλατείες της Αθήνας. Θα τις θαυμάσουμε, θα τις κρίνουμε, θα τις αγαπήσουμε, θα τις χαρούμε όσο είναι στην πόλη, θα τις αγγίξουμε και θα μας αγγίξουν με την ευαισθησία τους και τα μηνύματά τους.

    Μία πολύχρωμη γιορτή γεμάτη καρδιές, τέχνη, χιούμορ και συναίσθημα έρχεται να στολίσει τους δρόμους της Αθήνας!

    Η Hearts in Athens, αποτελεί την πρώτη Διεθνή Εκθεση Τέχνης της Hearts in the World, μιας σημαντικής Υπαίθριας διοργάνωσης, που στην τελική της φάση υποστηρίζει τους σκοπούς της ένωσης φιλανθρωπικών σωματείων, «ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ», προσφέροντάς τους το 50% των εισπράξεων της δημοπρασίας.

    Η πρωτοβουλία για την έκθεση στην Αθήνα έχει την υποστήριξη:

    o του σημαντικότερου θεραπευτικού ιδρύματος της Χώρας, του Διαγνωστικού & Θεραπευτικού Κέντρου ΥΓΕΙΑ

    o της μεγαλύτερης εταιρίας τροφίμων στην Ελλάδα, της VIVARTIA

    o των χορηγών επικοινωνίας ALPHA, Ο Κόσμος του Επενδυτή, CITY PRESS, BLOW, Prevention, BEST, EN LEFKO και in2life

    o των χορηγών Υπηρεσιών / παροχών Classical Hotels, GOLDAIR CARGO, GOLDEN COURIER και MASS ATHENS

    o και πλήθος μεμονομένων χορηγών

    Η έκθεση αυτή, φιλοδοξεί να δώσει χρώμα στην Πόλη, να την ομορφύνει και να τη διακοσμήσει, καλώντας τους Αθηναίους σ' έναν εικαστικό περίπατο στα σημεία όπου θα υπάρχουν γλυπτά καρδιών, δημιουργώντας μια νέα ενδιαφέρουσα διαδρομή στην πόλη και δίνοντας μια μοναδική ευκαιρία στους καλλιτέχνες να παρουσιάσουν τα έργα τους σ' ένα πρωτότυπο καμβά - Καρδιά.

    Υπολογίζεται ότι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι θα έρθουν σε επαφή με τα έργα, καθιστώντας έτσι την Hearts in Athens τη μεγαλύτερη ίσως εκδήλωση της πόλης τον χειμώνα του 2008.

    Μία υπαίθρια έκθεση, ανοιχτή σε όλους, όπου η φαντασία των καλλιτεχνών επεμβαίνει και αποτυπώνεται στα γλυπτά σε σχήμα καρδιάς.

    Πηγή:

    Hearts in Athens


    kamelia8
    21.03.2008, 22:14
    Πολύ ενδιαφέρον...

    Δυστυχώς δε μένω κοντά στην Αθήνα.. αλλά νομίζω ότι θα είναι πολύ όμορφο!
    rompa
    22.03.2008, 11:01
    Moυ αρέσουν πάρα πολύ οι περισσότερες καρδούλες που υπάχουν και κοσμούν την Αθήνα .



    επισυναπτόμενα: 244359760_ff4f88fe6a.jpg 
    despinakontogianni
    23.03.2008, 19:58
    Α, εμένα μου άρεσε άλλη:


    Βρίσκεται στην Πλατεία Συντάγματος.
    rompa
    23.03.2008, 23:13
    Ααα εμένα οι αγαπημένες μου είναι αυτές









    επισυναπτόμενα: 0704.jpg hia31.jpg hia22.jpg 
    kithara-woman
    24.03.2008, 12:49
    Ομορφες είναι.Δίνουν λίγο χρώμα στην άχρωμη πόλη.Μου άρεσε αυτή:




    επισυναπτόμενα: DSC00066.JPG 
    despinakontogianni
    24.03.2008, 20:45
    Μου άρεσε πολύ ο κόκκινος ουρανός και τα χελιδόνια!

    Αλλά και αυτές είμαι τέλειες:









    renabill
    03.04.2008, 13:31
    Emena mou aresei i tropical heart



    επισυναπτόμενα: hert2hearts15.jpg