ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη
    coffee
    19.03.2008, 15:58
    Με πολυ μεγάλη αποσταση θα έλεγα το KORG
    Πρωτα απ'ολα γιατι θα έχεις την αντιπρωσοποια για να σου παρεχει καποιους ηχους και ειδικα αν θες λαικους ηχους...
    Μετα ειναι οτι στο συγκεκριμενο επιπεδο οργανων που συγκρινεις το KORG για εμένα πατνα ειναι πολυ ανώτερο σαν όργανο.
    και κατι αλλο ειναι θέμα ποιοτητας ηχων....

    Ελπίζω να σε βοήθησα....
    noizreduction
    19.03.2008, 18:33
    Μεταφερω κατι που ειχα γραψει σε αλλο μερος του forum:

    Παράθεση:
    Για τα Yamaha τρεφω μια ιδιαιτερη αγαπη, γιατι εχουν προσβασιμο και απλο interface ( σημαντικο για το προγραμματισμο τους και για τη χρηση τους σε live ), εξαιρετικης ποιοτητας ακουστικους ηχους ( ιδιαιτερα τα πιανα της ειναι αξιοπρεπη για ενα live με καλο ηχο ) και ωραια αισθηση κλαβιε. Οι synth ηχοι της Yamaha ερχονται σαν νοοτροπια απο τα 80s και ευτυχως εχει ξεπερασει τη φαση της FM synthesis, ακολουθωντας αλλα μονοπατια στην παραγωγη ηχου.

    Συγκριτικα, το PSR και το MO6 εχουν ελαχιστες διαφορες, ομως αρκετα σημαντικες.
    Το MO χρησιμοποιει τη λογικη των Mega VOices samples, που ειναι τα format δειγματων που εχει η "ανακαλυψει" η Yamaha σε ολα τα motif της. Αυτο σημαινει πως ο ηχος των ακουστικων οργανων ειναι εξαιρετικοτατος.
    Αντιθετως το PSR εχει την παλια κλασσικη "PCM" λογικη, ομως δεν υστερει τοσο σε ποιοτητα ( οσο θελει η Yamaha να διαφημιζει σε σχεση με το MO ).

    Εγω θα προτεινα να κοιταξεις και τα 2 μοντελα απο κοντα, να τα δοκιμασεις, να δεις το κλαβιε, το interface και να ακουσεις ηχους. Ετσι επιλεγουμε ενα οργανο


    Απο την αλλη η Korg εχει κανει καλη δουλεια στους synth και pad ηχους, ομως οι ακουστικοι της ηχοι ειναι υποδεεστεροι των ηχων της Yamaha και πολλες φορες αυτο δειχνει ποσο αδυναμη ειναι η Korg να αντιμετωπισει κολοσσους του sampling.
    Προσωπικα με βρισκει αρνητικο το κλαβιε των οργανων της σειρας TR ( το οποιο κακα τα ψεμματα ειναι απογονος του Triton ) με μια αισθηση "παιδικου" πληκτρου.

    Και παλι, επειδη οι αποψεις ειναι παρα πολλες γι'αυτα τα θεματα, θα σου προτεινα να ακουσεις και να δοκιμασεις το καθε οργανο, ωστε να κατασταλλαξεις καπου με σιγουρια.

    Καλη επιλογη

    LawREnCe
    19.03.2008, 22:26
    Γεια σου φιλε.θα προσπαθησω να σε βοηθησω λεγοντας σου απλα οτι αν δεν ξερεις τι ζητας ακριβως και δεν τα τεσταρεις μονος δεν θα καταλαβεις.απο εκει και υστερα για να κανουμε μια μικρη γνωριμια,εκτος απο τον τομεα της ηχοληψιας παιζω πληκτρα και σε μαγαζια.οπωτε εχω γνωμη για πληκτρα γενικα.καταρχην οτι σου πω να μεινει μεταξυ μας... αυτο που θελω να πω ειναι οτι απλα ο,τι πω ειναι η προσωπικη μου αποψη η οποια σχηματιστηκε απο συζητησεις με συναδελφουσ και προσωπικη μελετη και δοκιμες.κοιτα να δεις τι γινεται τωρα.το yamaha ειναι πιο καλο σε καποιους φυσικους ηχους απο οτι το tr αλλα αν εχεις σκοπο για δειγματοληψια το mo ξεχασετο.επισης τα εφε του yamaha ειναι λιγο πιο πολλα απο αυτα που τα βρεις στο tr αλλα πιστεψε με δεν σου χρειαζοντε.αν θελεις κατι καθαρα επαγγελματικο κοιτας στην μερια της korg.To mo οπως θα δεις και ο ιδιος ειναι ημι-επαγγελματικο οργανο.πραγμα που σημαινει οτι σε καποια πραγματακια εχει κανει παραχωρησεις.επισης το pitch σε μορφη ροδελας ειναι αθλιο.και εχει 2.ενα για τον αξονα χ χ' και ενα για y y'.Της korg ειναι ενα και για τα 2,πραγμα πολυ πολυ βολικο στο live.και φυσικα στο korg αν κανεις sampling και δεν σου φτανει ο χωρος της μνημης η sd card του ειναι πολυ φτηνη και πολυ γρηγορη.και φυσικα δεν ξεχναμε το κοστος ε?!Eπισης το korg εχει 2 γεννητριες ηχου ενω το mo εχει μια..Και για τον επιλογο να σου πω οτι εχουν περασει απο τα χερια μου και απο αλλων πληκτραδων που τα λεμε, πολλα οργανα και η πληοψηφια μας εχει καταληξει στα korg και τα roland.οχι τυχαια...Αυτη τη στιγμη εχω 3 korg (m1,m3,pa50)και ετοιμαζομαι και για το 4ο(pa 800)
    Απο οτι και να σου πω εγω παντως η καποιος αλλος πρεπει να τα δεις και μονος σου.Το θεμα ξερεις πιο ειναι?οτι καποια στιγμη θα παρεις αλλα πληκτρα αν επιλεξεις το mo.θα ερθει η στιγμη που θα θελησεις το κατι παραπανω.korg και roland το εχουνε.που να επαιρνα και ποσοστα ε?!!!!χεχε!!
    ...Με τι μουσικη ασχολεισαι και τι ακριβως θελεις να κανεις με το οργανο?
    alekoudis
    20.03.2008, 00:42
    Κοίτα,ασχολουμε με λαική μουσική παραπάνω.Δεν θέλησα να δώσω στην αρχή
    πολλά χρήματα.Σκεφτηκά για κάτι μεταχειρισμένο και οικονομικό...KORG M1 ή και 01/W
    Μιας και έβαλα την αγγελια μου στο Forum για το M1.Δεν βρέθηκε όμως κανεις που να πουλάει το όργανο.Θέλησα το όργανο παραπάνω για να φτιάξω δικούς μου ήχους και να δουλέψω πάνω σ'αυτούς τα σόλο με το joystick..άσχετα αν τα δείγματα του M1 είναι παλιά...μετά απο απελπισία για M1 σκέφτικα για τα άλλα 2 όργανα..ακόμη ψάχνομαι όμως για το M1!!! Αυτή τη στηγμή έχω μονο ένα παλιό ORIENTAL της YAMAHA..δεν μου φτάνει όμως..Αν όμως ακούσεις για κανέναν που θέλει να ξεφορτωθεί το παλίο M1 ή κανένα KORG PA 50 σε καλή κατάσταση στείλε μου ένα mail.

    alekoudis@gmail.com

    Θα το εκτιμούσα πολύ!!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alekoudis στις 20-03-2008 00:58 ]