ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Άλλο δόγμα ή αίρεση;

    oulion
    19.03.2008, 18:27
    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι για παράδειγμα οι ρωμαιοκαθολικοί ή οι ευαγγελικοί αιρετικοί, ή είναι άλλο δόγμα και από τι το κρίνετε;
    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.

    punkster
    19.03.2008, 18:56
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Και εσυ που το ξερεις?????

    Ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι η δικη του θρησκεια ειναι η σωστη, οτι οδηγει στην γνωση της απολυτης αληθειας????????

    Γι αυτο και λεμε πιστη, γιατι δεν μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα, απλως μεσα μας αυτο μας αγγιζει, αυτο θεωρουμε αληθινο και αυτο πιστευουμε, δεν γνωριζουμε ομως.

    Δεν νομιζω να τιθεται θεμα σωστου και λαθους στις θρησκειες.....


    sakisgouzonis
    19.03.2008, 20:09
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι για παράδειγμα οι ρωμαιοκαθολικοί ή οι ευαγγελικοί αιρετικοί, ή είναι άλλο δόγμα και από τι το κρίνετε;



    Και οι Καθολικοί και οι Διαμαρτυρόμενοι και οι Ευαγγελικοί και οι Πεντηκοστιανοί, κλπ., κλπ., είναι Χριστιανοί, όπως ακριβώς είναι και οι Ορθόδοξοι. Δεν είναι αιρετικοί. Στον ίδιο Θεό πιστεύουν, αλλά, έχουν διαφορετικές αντιλήψεις πάνω σε επιμέρους χριστιανικά ζητήματα.




    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Αυτό δεν είναι αλήθεια. Το να λέμε ότι μόνο οι Ορθόδοξοι είναι σωστοί χριστιανοί και όλοι οι άλλοι που πιστεύουν στο Θεό μέσα από άλλα χριστιανικά δόγματα είναι αιρετικοί και θα πάνε στην κόλαση είναι λίγο ανόητο.

    Ο Θεός δεν ανήκει σε κανένα δόγμα. Δεν είναι Ορθόδοξος ο Θεός, ούτε Καθολικός, ούτε Διαμαρτυρόμενος. Είναι υπεράνω δογμάτων.

    Ο Θεός κοιτάζει την καρδιά σου, αν είναι καθαρή και όχι σε ποια εκκλησία πηγαίνεις.

    Τί να το κάνεις αν πηγαίνεις στην ορθόδοξη εκκλησία και από το πρωί που θα ξυπνήσεις ως το βράδυ έχεις ξεστομίσει του κόσμου τις βρισιές, έχεις πει του κόσμου τα ψέματα, έχεις κλέψει, έχεις απατήσει τον άντρα σου / τη γυναίκα σου και πολλά άλλα;

    Το ότι είσαι χριστιανός Ορθόδοξος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σωθείς κι όλας.

    Τέλος, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η Ορθοδοξία δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια, γιατί πολλά από αυτά που κάνει έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτά που λέει η Αγία Γραφή, ο Λόγος του Θεού. Πρέπει κάποια στιγμή να τα διορθώσει.
    mnk
    19.03.2008, 21:16
    Μήπως να ξεκαθαρίζαμε τι σημαίνει "Δόγμα" και τι σημαίνει ""Αίρεση";
    Εσύ oulion, που ρωτάς αν είναι αιρετικοί, ξέρεις τι ακριβώς ρωτάς;
    Κι εσείς punkster και sakisgouzonis που απαντάτε, ξέρετε ακριβώς σε τι απαντάτε;

    Με όλο το σεβασμό και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, αλλά μπαίνουμε σε βαθιά θεολογικά νερά εδώ, που χρειάζονται και γλωσσολογικές και ιστορικές και φιλοσοφικές και θεολογικές γνώσεις για να μπορούμε να σχηματίσουμε άποψη.
    Τις έχουμε;

    Το να λέμε: "εμένα ο ιερέας μου είπε έτσι" ή "εγώ το διάβασα αλλιώς" δεν έχει κανένα νόημα και δεν αποτελεί επιχείρημα.
    Κι εμένα μ' αρέσουν τα γεμιστά κολοκυθάκια, εσάς σας αρέσουν;
    sakisgouzonis
    19.03.2008, 22:31

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 19-03-2008 στις 21:16 έγραψε...
    Μήπως να ξεκαθαρίζαμε τι σημαίνει "Δόγμα" και τι σημαίνει ""Αίρεση";
    Εσύ oulion, που ρωτάς αν είναι αιρετικοί, ξέρεις τι ακριβώς ρωτάς;
    Κι εσείς punkster και sakisgouzonis που απαντάτε, ξέρετε ακριβώς σε τι απαντάτε;



    Προσωπικά, γνωρίζω πολύ καλά όλες τις σημασίες της λέξης "δόγμα", καθώς επίσης και όλες τις σημασίες ( είναι πολλές ) της λέξης "αίρεση", γι αυτό και απάντησα. Θεωρώ ότι η ερώτηση τέθηκε πολύ σωστά, αφορά το χριστιανικό/θρησκευτικό δόγμα και τη χριστιανική/θρησκευτική αίρεση και θέλησα να απαντήσω.

    Αν το επιιθυμείς, μπορείς να γράψεις και εσύ την άποψή σου επί του θέματος.

    Καλό βράδυ σε όλους σας, παιδιά!

    Official MySpace Music Page


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:32 ]


    mnk
    19.03.2008, 23:17
    Μήπως τότε, Σάκη, θα μπορούσες να παραθέσεις εδώ τις έννοιες των λέξεων, σε παρακαλώ, ώστε να έχουμε μιά ξεκάθαρη βάση συζήτησης;
    (Επειδη υπαρχει μια γενική ασάφεια στα μυαλά μας, όχι στις λέξεις τις ίδιες.)

    Ετσι θα μου είναι πιο εύκολο να καταλάβω το σκεπτικό, με το οποίο κατέληξες στα συμπεράσματα που αναφέρεις παραπάνω.
    okanenas
    20.03.2008, 01:09
    Η αίρεση είναι όταν διαστρεβλώνεις το δόγα

    Η μοναδική χριστιανική εκκλησία που δεν έχει διαστρέβλωση
    χριστιανικά δόγματα είναι η Ορθόδοξη έχει κρατήσει την χριστιανική πίστη ΑΝΟΘΕΥΤΗ

    αυτά για τώρα γιατί παω για…νάνι
    mnk
    20.03.2008, 01:44
    Ονειρα γλυκά Οδυσσέα (= okanenas).
    Καλή Ιθάκη.
    vouliakis
    20.03.2008, 01:55
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Είναι για παράδειγμα οι ρωμαιοκαθολικοί ή οι ευαγγελικοί αιρετικοί, ή είναι άλλο δόγμα και από τι το κρίνετε;
    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Θεωρώ φρονιμότερο να απευθύνεις την ερώτησή σου εδώ... Είναι νομίζω περισσότερο αρμόδιοι να σου απαντήσουν από εμάς εδώ, που είμαστε ένα μουσικό φόρουμ. Θα είχε ενδιαφέρον, βέβαια, να μας ποστάρεις κι εδώ την απάντησή τους.


    deathminor88
    20.03.2008, 02:14
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-03-2008 στις 01:44 έγραψε...

    Ονειρα γλυκά Οδυσσέα (= okanenas).
    Καλή Ιθάκη.



    xaxa
    NIKOSPI
    20.03.2008, 07:00
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 19-03-2008 στις 18:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Και εσυ που το ξερεις?????

    Ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι η δικη του θρησκεια ειναι η σωστη, οτι οδηγει στην γνωση της απολυτης αληθειας????????

    Γι αυτο και λεμε πιστη, γιατι δεν μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα, απλως μεσα μας αυτο μας αγγιζει, αυτο θεωρουμε αληθινο και αυτο πιστευουμε, δεν γνωριζουμε ομως.

    Δεν νομιζω να τιθεται θεμα σωστου και λαθους στις θρησκειες.....




    Εγώ είμαι σίγουρος ότι η θρησκεία μου είναι σωστή γιατί από τα τόσα θαύματα που μου έχουν συμβεί και γενικά αυτά τα θαύματα συμβαίνουν σε όλοκληρη την ορθοδοξία και σε κάθε ορτθόδοξο μέρος!
    Τι δεν μπορείς να αποδείξης????Τον ορθόδοξο αγιασμό που δεν χαλάει ποτέ ????Η το Άγιο φώς που βγαινει θαυματουργικώς από τον τάφο του Ιησού μόνο για τους Ορθόδοξους???Τι δεν μπορείς να αποδείξεις, ότι σε κάθε θεοφάνεια ο Ιορδάνης ποταμός αλλάζει φορά ή δεν μπορείς να αποδείξης ότι ο η Παναγία στο Άγιο όρος έχει ενφανιστεί σε μοναχό???Τι από όλα δεν μπορείς να αποδείξεις???

    Είδες όλα έχουν τις αποδείξεις τους!

    Ναι όλες οι άλλες θρησκείες είναι λάθος, τα έχουν διεστραβλώσει όλα στην Αγία γραφή,(αιρετικοί η δήθεν μεταφραστές τις καινής διαθήκης) ακόμα και ο Παπισμός αίρεση είναι για Την Ορθοδοξία!
    Όσο είμαι ορθόδοξος τόσο ποιο καλά βλέπω την αλήθεια!

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΤΡΕΛΟΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΡΕΛΟΜΟΥΣΙΚΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 20-03-2008 07:30 ]


    oulion
    20.03.2008, 10:56
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 20-03-2008 στις 01:09 έγραψε...

    Η αίρεση είναι όταν διαστρεβλώνεις το δόγα

    Η μοναδική χριστιανική εκκλησία που δεν έχει διαστρέβλωση
    χριστιανικά δόγματα είναι η Ορθόδοξη έχει κρατήσει την χριστιανική πίστη ΑΝΟΘΕΥΤΗ

    αυτά για τώρα γιατί παω για…νάνι



    Η λέξη ΕΚΚΛΗΣΙΑ νομίζω ότι είναι η πιο σωστή okanenas!
    Σ 'ευχαριστώ διατύοωσες πολύ σωστά κάτι που εννοούσα και εγώ!
    sintorin
    20.03.2008, 11:06
    O xristos eitan enas kinos anthropos, tis evraikis pistis, i opia pisteuei se ena theo
    epi xiliades xronia.

    O xristos den eipe pote oti einai theos, oi eresois ton ekanan theo.

    Oi orthodoksoi, katholikoi, euagelistes kai otidipote aloi exoun na kanoun me xristo, einai ereseis epano sto evraiko dogma.

    Oi eretikoi exoun tin mania, na theoroun oti mono autoi kseroun tin alithia. Opos polu kala diapistonetai stin anaptuksi tou thematos. Xristianikes ereseis exoun perasei aiones na trogontai metaksi tous, kai opos sunexizetai kai sumera. Apo oles autes tis ereseis, oi orthodoksoi, oi iaxovades kai oi euagelistes
    einai oi pio fanatikoi sumera, opos i sketali exei perasei apo tous katholikous pou tin kratagan epi aiones.

    Oles oi xristianikes eraiseis exoun prospathisei, i kathemia me ton diko tis monadiko tropo na paragei to kalutero pneumatiko proion, gia skopous eksousias kai kerdoskopias.
    marylin
    20.03.2008, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 20-03-2008 στις 07:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 19-03-2008 στις 18:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 19-03-2008 στις 18:27 έγραψε...

    Προσωπικά...Δεν υφίσταται άλλη πίστη εκτός απ' την αληθινή ορθόδοξη πίστη. Οτιδήποτε αναφέρει το όνομα του Ιησού Χριστού και δεν ακολουθεί την παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι αίρεση.




    Και εσυ που το ξερεις?????

    Ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι η δικη του θρησκεια ειναι η σωστη, οτι οδηγει στην γνωση της απολυτης αληθειας????????

    Γι αυτο και λεμε πιστη, γιατι δεν μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα, απλως μεσα μας αυτο μας αγγιζει, αυτο θεωρουμε αληθινο και αυτο πιστευουμε, δεν γνωριζουμε ομως.

    Δεν νομιζω να τιθεται θεμα σωστου και λαθους στις θρησκειες.....




    Εγώ είμαι σίγουρος ότι η θρησκεία μου είναι σωστή γιατί από τα τόσα θαύματα που μου έχουν συμβεί και γενικά αυτά τα θαύματα συμβαίνουν σε όλοκληρη την ορθοδοξία και σε κάθε ορτθόδοξο μέρος!
    Τι δεν μπορείς να αποδείξης????Τον ορθόδοξο αγιασμό που δεν χαλάει ποτέ ????Η το Άγιο φώς που βγαινει θαυματουργικώς από τον τάφο του Ιησού μόνο για τους Ορθόδοξους???Τι δεν μπορείς να αποδείξεις, ότι σε κάθε θεοφάνεια ο Ιορδάνης ποταμός αλλάζει φορά ή δεν μπορείς να αποδείξης ότι ο η Παναγία στο Άγιο όρος έχει ενφανιστεί σε μοναχό???Τι από όλα δεν μπορείς να αποδείξεις???

    Είδες όλα έχουν τις αποδείξεις τους!

    Ναι όλες οι άλλες θρησκείες είναι λάθος, τα έχουν διεστραβλώσει όλα στην Αγία γραφή,(αιρετικοί η δήθεν μεταφραστές τις καινής διαθήκης) ακόμα και ο Παπισμός αίρεση είναι για Την Ορθοδοξία!
    Όσο είμαι ορθόδοξος τόσο ποιο καλά βλέπω την αλήθεια!

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΤΡΕΛΟΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΡΕΛΟΜΟΥΣΙΚΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 20-03-2008 07:30 ]





    Συμφωνώ απόλυτα.

    Και δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί συνάνθρωποί μας που "πέρασαν" από διάφορες θρησκείες ψάχνοντας και ερευνώντας γύρισαν ξανά στην ορθόδοξη εκκλησία!


    mnk
    20.03.2008, 12:22
    @ sintorin

    H θέση που αναπτήσεις είναι η εβραϊκή θέση.
    Οι εβραίοι πιστεύουν ότι ο Χριστός ητάν απλά ένας αιρετικός εβραίος.

    Εμείς οι Χριστιανοί πιστεύουμε -γούστα είναι αυτά, έτσι μας αρέσει- ότι ήταν Υιός Θεού και τα βιβλία που εμείς έχουμε για ιερά το υποστηρίζουν σε πολλά σημεία.
    Το ότι ο Χριστός δεν είπε ποτέ ότι είναι Υιός Θεού είναι ανακρίβεια.
    Δεν ξέρω από τι είδους πηγές το συμπεραίνεις αυτό, πάντως στα ευαγγέλια πολλάκις εμφανίζεται ο Χριστός να λέει ότι τον έστειλε: "ο Πατέρας μου, ο εν τοις Ουρανοίς". Λες να εννοούσε κανένα UFO ;

    Την Εκκλησία του Χριστού την ίδρυσαν οι ίδιοι οι μαθητές του, αυτοί έγραψαν τα ευαγγέλια κι αυτοί έγραψαν ότι ήταν Υιός Θεού και ότι αναστήθηκε και πάνω εκεί στηρίχτηκε όλη η ύπαρξη της Εκκλησίας.
    Μπορεί κάποιος να μην τους πιστέψει, είναι δικαιωμά του και να πιστεύει ότι ήταν ψεύτες ή ανόητοι ή τρελλοί.

    Νομίζω όμως ότι το θέμα ετέθει από την oulion πάνω στη Χριστιανική βάση, αν δηλαδή είναι αιρέσεις από χριστιανική άποψη.

    Αν το πάμε με αναδρομές και ο Εβραϊσμός είναι αίρεση του Αιγυπτιακού μονοθεϊσμού κι αυτός αίρεση του Αιγιπτιακού πολυθεϊσμού κι αυτός αίρεση της Βαβυλωνιακής θρησκείας και ..... καπιανού αίρεση δεν θά'ταν κι αυτός;
    Δεν βγαίνουμε πουθενά έτσι.
    noizreduction
    20.03.2008, 13:01
    Στα θεματα πιστης δεν υπαρχει απολυτοτητα..Στο θεμα δογματος, παντα υπαρχει...Εγω θα προτιμησω την πιστη και δεν θα καταδικασω κανεναν στο πυρ το εξωτερον επειδη δεν συμφωνει μαζι μου..Αρκει να μην προσβαλει αυτο που πιστευω
    Astron
    20.03.2008, 13:21
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-03-2008 στις 12:22 έγραψε...
    Το ότι ο Χριστός δεν είπε ποτέ ότι είναι Υιός Θεού είναι ανακρίβεια.
    Δεν ξέρω από τι είδους πηγές το συμπεραίνεις αυτό, πάντως στα ευαγγέλια πολλάκις εμφανίζεται ο Χριστός να λέει ότι τον έστειλε: "ο Πατέρας μου, ο εν τοις Ουρανοίς". Λες να εννοούσε κανένα UFO ;


    Έγραψε πουθενά ο sintorin "Υιός Θεού"; Ανακρίβεια είναι το να απαντάς σε άλλα από αυτά που σου λένε οι συνομιλητές σου...
    Πράγματι ο Χριστός δεν είπε ποτέ ότι ήταν Θεός. Αλλού μιλούσε για τον Υιό του Θεού, αλλού για τον Υιό του ανθρώπου.
    Το τοπίο σχετικά με το αν ήταν Θεός ή όχι, ήταν τόσο θολό κατα τα πρώτα μεταχριστιανικά χρόνια που είχαν διχαστεί οι χριστιανοί. Άλλοι πίστευαν ότι ήταν μόνο Θεός, άλλοι ότι ήταν μόνο άνθρωπος (προφήτης), και τελικά επικράτησε η μέση λύση: και Θεός, και άνθρωπος. Οι Μουσουλμάνοι πιστεύουν ότι ήταν προφήτης. Οι εβραίοι, ψευδοπροφήτης. "Πατέρα" θα μπορούσε να αποκαλεί τον Θεό και ένας προφήτης, ή ένας άνθρωπος που (πιστεύει ότι) έχει επικοινωνία με τον Θεό. Και οι χριστιανοί σήμερα, κατά την Κυριακή Προσευχή "Πάτερ ημών" λένε.

    Μην παρουσιάζεις λοιπόν θέματα που επί χρόνια δίχαζαν την ανθρωπότητα ως προφανή, και μάλιστα συνοδευόμενα από ειρωνεία...
    mnk
    20.03.2008, 13:23
    @ noizreduction

    Νομίζω ότι εδώ υπάρχει μιά παρεξήγηση.
    Δεν είναι θέμα ούτε καταδίκης, ούτε θέμα ..."πυρός εξωτέρου".
    Δεν δικάζουμε κανέναν εδώ, δημοκρατία έχουμε κι ό,τι θέλει καθένας πιστεύει.

    Ομως .....
    Η ερώτηση είναι σαφέστατη : "Είναι ή δεν είναι αιρετικοί;"
    Η λέξη αίρεση έχει πολύ συγκεκριμένο νόημα.
    Πάνω σ' αυτό το νόημα που έχει η ίδια η λέξη : ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
    GAGA
    20.03.2008, 13:46
    Ρε παιδιά, οι έννοιες δόγμα και αίρεση αλληλοπροσδιορίζονται.

    Αν θεωρήσουμε σαν δόγμα-αλήθεια το χ και εμφανιστεί ενας που κυρηττει -χ, τότε λέμε οτι το -χ είναι αίρεση του χ.
    Αν θεωρήσουμε σαν δόγμα-αλήθεια το -χ και εμφανιστεί ένας που κυρήττει το χ τότε λέμε το χ αίρεση του -χ.
    Το είπα έτσι σχηματικά για να γίνω κατανοητός.
    Είναι απλά τα πράγματα.Εξαρτάται απο το πως θα ορίσουμε ,μεθοδολογικά, τι είναι τι.
    Τίποτα δεν είναι αίρεση ή δόγμα απο μόνο του .Ανάλογα με το τι θα ορίσουμε και θα δεχτούμε σαν δόγμα, αυτομάτως ορίζουμε και τι είναι αίρεση (για το συγκεκριμένο δόγμα).
    absurdus_delirium
    20.03.2008, 13:53
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-03-2008 στις 12:22 έγραψε...

    Αν το πάμε με αναδρομές και ο Εβραϊσμός είναι αίρεση του Αιγυπτιακού μονοθεϊσμού κι αυτός αίρεση του Αιγιπτιακού πολυθεϊσμού κι αυτός αίρεση της Βαβυλωνιακής θρησκείας και ..... καπιανού αίρεση δεν θά'ταν κι αυτός;
    Δεν βγαίνουμε πουθενά έτσι.



    Γιατί "δε βγαίνουμε πουθενά"; Βγαίνουμε κάπου αλλά μάλλον δε σ' αρέσει το που βγαίνουμε, Μαρία.
    Καταλήγουμε, πηγαίνοντάς το με αναδρομές, στο ότι πάντα υπήρχε ένα επίσημο δόγμα και από αυτό αποσχίζονταν αιρέσεις για να γίνουν με τη σειρά τους δόγματα και να αποσχιστούν αιρέσεις κ.ο.κ. μέχρι σήμερα. Οπότε οι "μοναδικές αλήθειες" του καθενός πολεμήθηκαν και απαξιώθηκαν σε κάποια φάση από τα επίσημα δόγματα ως (επικίνδυνες) αιρέσεις. Και με τη σειρά τους τώρα μάχονται και απαξιώνουν άλλες (επικίνδυνες) αιρέσεις.
    Χριστιανοί, χαλαρώστε και καταλάβετε πως για να έχει κάποιος δίκιο δε χρειάζεται να έχουν όοοολοι οι άλλοι άδικο!