ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.840 μέλη

    Γιατί το metal εμπνέει φόβο στην Ελλάδα?

    vero
    20.03.2008, 22:04
    εγω αυτην την προκαταληψη δεν την εχω....
    εδω ειχα δει μια φορα εναν με μαυρο νυχι μαυρο κραγιον πολυ μεταλας και μ αρεσε ελεγα, να του ριχτω
    και ημουνα με μια φιλη μου στο λεωφορειο... και μετα που κατεβηκαμε αρχισε και το σχολιαζε με τις αλλες φιλες μου....
    τωρα πλακα πλακα πολλοι ανθρωποι αυτο πιστευουν γιατι και καλα επειδη φορανε μαυρα κτλ.... και αυτη η προκαταληψη μαλλον αρχισε απο την εκκλησια
    deathminor88
    20.03.2008, 22:10
    Κάποτε έτσι ήταν τα πράγματα, αλλά πλέον δε νομίζω ότι συναντάμε τέτοιες ακραίες αντιδράσεις, ή ακόμα και αν τις συναντάμε γίνεται όλο και πιο σπάνια. Και αναφέρομαι και στο Metal και στο look.

    ΥΓ Βρε παιδί μου, εντάξει δεν σου λέμε μην ακούς μέταλ αλλά όσο μπορείς βάλε και κάνα χρωματάκι πάνω σου, δεν κάνει κακό. Και εγώ ακούω dimmu αλλά έχω δικό μου στυλάκι. Μακρύ μαλλί, μούσια, μπλούζες Iron Maiden και Guns n Roses, δερμάτινες, κλπ δεν είναι λίγο old fashion, ξεπερασμένα? Χωρίς αυτά δεν γίνεται να είσαι μεταλλάς?

    ΥΓ Δεν είναι προσωπικό, απλά μια δική μου απορρία, που δεν ισχύει μόνο για τους μεταλλάδες, ροκάδες κλπ. Απλά ας σταματήσουμε να ντυνόμαστε και να συμπεριφερόμαστε όπως όλοι οι άλλοι!!!!!!!

    Ουφ, ξέσπασα και σήμερα!
    sitzoune81
    20.03.2008, 22:10
    Deathnick , οσο πιο μεγαλα "μπαλακια" εχεις αναμεσα στα ποδια σου, τοσους πιο πολλους χωρανε να "γραψεις"!
    Do it και θα με θυμηθεις! μην ασχολεισαι με κατινες!
    annezoo
    20.03.2008, 22:15
    που συμβαινουν ολα αυτα?σε χωριο ζεις???αυτα μονο σε κλειστες κοινωνιες γινονται απο οτι θυμαμαι...η διαφορετικοτητα γενικα τραβαει την προσοχη αλλα χαλαρα!!....αυτη τη στιγμη εβαλες ταμπελες σε ολοκληρο λαο επειδη μερικοι στο μετρο σε κοιτανε καλα καλα....δε ξερω....μου φαινεται παρανοηκο και ακραιο....εισαι αυτο που εισαι και αμα εισαι σιγουρος γι αυτο τοτε μην ασχολεισαι με το τι κανουν οι αλλοι γιατι στην πραγματικοτητα ουτε αυτοι ασχολουνται και πολυ μονο τις στιγμες που κρινουν με το βλεμα τους την εμφανυση τους...οπως εγω κατακρινω τα ξεκολλα και τα λουστρινια ετσι και μερικες ομαδες ανθρωπων σνομπαρουν αλλα ειδη ρουχισμου....ζουμε σε μια κοινωνια πολυποικιλη....χαλαρααααααααααααα
    rory166
    20.03.2008, 22:17
    γιατι το αντιπροσωπευουν ανθρωποι σαν τον spotlight dancer
    SouLRocK
    20.03.2008, 22:23
    Αν και πιστεύω ότι δε γίνεται αυτό που λες όπως παλιότερα,τα παιδιά εχουν δίκιο.
    Δε πρέπει ν'ασχολείσαι με κάποιους..έτσι κ αλλιώς αυτοί που τα λένε αυτά είναι οι κομπλεξικοί!Πρέπει να εχεις τη δική σου ιδεολογία και στάση...
    ...πρώτον το γνήσιο μεταλλά(κ οποιονδήποτε αλλον) δε τον κάνει η εμφάνιση(μπλούζες,βάψιμο και μαλλιά) αλλα η ιδεολογία και η ψυχή του!Ξέρεις πόσους fake "μεταλλάδες" ξέρω;;
    Η πόσα παιδιά που δεν είναι οι κλασσικοί μεταλλάδες με τα κραγιόν τις πούδρες και τα μαλλιά που όμως είναι αληθινοί;;

    SouLRocK
    20.03.2008, 22:42
    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 20-03-2008 στις 22:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 20-03-2008 στις 22:23 έγραψε...

    Αν και πιστεύω ότι δε γίνεται αυτό που λες όπως παλιότερα,τα παιδιά εχουν δίκιο.
    Δε πρέπει ν'ασχολείσαι με κάποιους..έτσι κ αλλιώς αυτοί που τα λένε αυτά είναι οι κομπλεξικοί!Πρέπει να εχεις τη δική σου ιδεολογία και στάση...
    ...πρώτον το γνήσιο μεταλλά(κ οποιονδήποτε αλλον) δε τον κάνει η εμφάνιση(μπλούζες,βάψιμο και μαλλιά) αλλα η ιδεολογία και η ψυχή του!Ξέρεις πόσους fake "μεταλλάδες" ξέρω;;
    Η πόσα παιδιά που δεν είναι οι κλασσικοί μεταλλάδες με τα κραγιόν τις πούδρες και τα μαλλιά που όμως είναι αληθινοί;;



    Μαλλον σε λαθος θεμα μπηκες,δεν λεω περι γνησιοτητας του μεταλα,και ουτε συγκρηνω το αν γινετε το ιδιο οπως παλιοτερα,απλα ρωταω να μου απαντησετε γιατι υπαρχει μια αρνητικοτητα στην μεταλ εμφανιση κ μουσικη τωρα αν δεν καταλαβαινετε την ερωτηση δικο σας προβλημα


    Νίκο νομίζω οττ συνδεεονται μεταξύ τους αυτά γιατί και εγώ αν δώ εναν μεταλλά μαλλιά βαμμένο με μπλούζα Maiden και μου ακούει π.χ HIM αρνητικός θα είμαι απεναντι του...! Θα μου πεις οτι τα χω με όλους τους μεταλλάδες;;;
    Τώρα αυτό που λες γίνεται στα χωριά ή κλειστές κοινωνίες... σε μεγάλες πόλεις πιστεύω είναι λίγα τα άτομα αυτά και δεν αξίζει το κόπο ν'ασχολείσαι...Κανείς δε φοβάται το Metal στην Ελλάδα,τα άτομα είναι που φοβούνται...!
    sea_like_eyes
    20.03.2008, 22:46
    Λοιπόν . . . οτι διαφέρει . . . προκαλεί κι ότι προκαλεί . . . διαφέρει ! απλό είναι !Οσο για την μουσικη . . . η Metal υπάρχει για να προκαλεί . . . καλώς κακώς . . . οι μη γνωστές . . την ακούνε κάπως . . . ‘’αγρια’’ σαν μουσική! Μην δίνεις σημασία . . .
    fireroc
    20.03.2008, 23:22
    επειδη καποιοι ειναι κλειστομυαλοι! παρανοικοι! μην σε νοιαζει! το μονο προβλημα ειναι και οτι παιδια θεορουν τα ιδια πραγματα για τουσ μεταλαδες! ενο θα επρεπε να ηταν πιο αοιχτομυαλα!

    seras
    20.03.2008, 23:30
    distixos stin ellada paramenoume akoma kapoia xronia piso..
    den tha miliso os eidikos se auto to thema..omos kati ksero kai ego apo ooolllaaa auta pou exo perasei ta teleutaia xronia, kai kirios ta xronia sto xorio..
    To makri malli,ta mavra rouxa, oi mplouzes me ta sxedia tou Metal, ta karfia kai ola auta, fainontai paraksena ston kosmo par olo pou exoune perasei xronia apo tote pou vgikan...
    o kosmos krinei eukola apo tin eksoteriki emfanisi..Metalas=prezakias+satanistis+kolopaido+anarxikos(oso gia to anarxikos..simera to exoun sindesi me to hooligan..tespa)..
    emena mou exoun ferthei arketa asxima..alla tous grafo ekei pou ksero..
    an pali kapoios to parakanei tote ton vazo stin thesi tou..
    polla atoma prin me gnorisoun me ekrinan apo tin eksoteriki mou emfanisi..ka otan me gnorizan allazan gnomi, legontas polla kala logia..vevaia mporei autoi na allazoun gnomoi omos einai stenomyaloi kai auto den allazei gia mena pros autous..
    pera apo ola auta, to zitima auto paei kairos pou den me apasxolei..atoma pou skeftontai kai pratoun me vasei tin eksoteriki emfanisi kapoiou, den aksizoun oute tin perifronisi...
    an kapoion ton ekfrazei na ntinete etsi kai na exei olo auto to styl kala kanei..den enoxlei kapoion..oi alloi as koitane ta moutra tous prota..auta pros to paron apo mena..
    Angelofdeath1990
    21.03.2008, 00:00
    φιλε death το εχω παθει και εγω αυτο...Να περπαταω και να με κοιτανε σαν να ηρθα απο τον Αρη...(εμ και εγω μερα μεσημερι με την αρβυλα και το 2mm καρφι στην τσιμισκη ΠΟΥ παω...ΧΑΧΑ... )να σου πω μια συμβουλη...Χ Α Λ Α Ρ Α...ξερεις ποσοι μου την εχουν πει γονεις φιλοι αγνωστοι...και εγω τον χαβα μου...τους γραφω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ....Σημασια εχει οτι και αν κανεις οτι και αν φορας να σε ευχαριστει και να το γουσταρεις...Αν εσυ γουσταρεις να κυκλοφορεις σαν τους Celtic Frost με τα καρφια και τα δερματινα και την μαλλουρα κατω και τα σκουλαρικια και τις επιβλιτικες μποτες και το μακιγιαζ του νεκρου κανενας δεν στο απαγορευει...σημασια εχει να το κανεις ομως γιατι σου αρεσει και το γουσταρεις...αλλιως παθενεις πσυχικο τραλαλα και χανεις την μπαλα γιατι αναρωτιεσαι...Τι στο...πρεπει να φοραω για να ειμαι αποδεκτος?...Σπαστικο ε?το ξερω την εχω περασει αυτην την φαση αλλα πια δεν πτοουμαι...απο μενα μια συμβουλη...Γραψε τους ολους κανε και φορα οτι σε ευχαριστει και σε κανει να νιωθεις ανετα εσυ και ΟΧΙ οι αλλοι...το πολυ πολυ να φας καμια χυλοπιτα απο καμια γκομενα η να σου την πει κανενας μ...(δεν κανει να βριζουμε)....Χ Α Λ Α Ρ Α...αυτο ειναι και ενα απο τα νοηματα της μεταλ να μην ασχολεισαι με τους αλλους και να κανεις αυτο που γουσταρει η ψυχη σου....το οτι εγω και εσυ ειμαστε μεταλαδες και ακουμε αυτην την μουσικη και ντυνομαστε ιδιορυθμα δεν μας αλλαζει απο το γεγονος οτι ειμαστε ανθρωποι με ανθρωπινα αισθηματα και αδυναμιες....και κατι αλλο...θα διαφωνησω για πρωτη φορα με τον φιλο sea_like_eyes γιατι φιλε και την 14χρονη με την μινι φουστα και το ντεκολτε που ισα ισα κρυβει το στηθος της την βρισκω πιο προκλητικη απο εναν μεταλα με μια μπλουζα ενος συγκροτηματος και ενα σωληνα τζιν παντελονι και την biker boot.....δεν υπαρχει το τι ειναι προκλητικο και τι οχι αλλα πια το τι ειναι μοδα και τι οχι...πιο παλια στην εποχη του 80' στην θεσσαλονικη στο παλιο ντορε για οποιους το εχουν ακουστα ηταν το ανδρο των χαρλεαδων μεταλαδων ροκαδων και ηταν στην μοδα τοτε και δεν ηταν καθολου αντιπαθεις στους νεους εκεινης της εποχης οπως σημερα...Γι αυτο να ξερεις death δεν εμπνεει φοβο απλως ειναι out of fashion και το αντιμετωπιζουν με σνομπ τροπο και κατινια ωστε να σε κανουν να κομπλαρεις και να νιωσεις ασχημα..ακομη και οι φρασεις να ο σατανιστης και ετσι ειναι γι'αυτο τον λογο...εγω αυτο το αντιμετωπιζα περσυ στο σχολειο μου καθε μερα..ωσπου μια μερα τους εβαλα T-shirt God Hate Us All και μια πενταλφα με ενα τραγι στην μεση και απο τοτε σωπασαν γιατι καταλαβαν οτι τους γραφω οτι και να λενε και φετος ειμαι το ατομο με το ιδιορυθμο χιουμορ και το δικο μου στυλ και διαφερω κατα παρα πολυ απο ολους στο σχολειο(ο μονος μεταλας ειμαι μαζι με εναν αλλο hardcora..)και ειμαι απο τα παιδια που οι καθηγητες και αυτοι που με ξερουν με εχουν σε υποληψη και με εχουν ως ο κιθαριστας....καλη φαση να το παιζεις ροκ σταρ στο σχολειο επειδη τυχαινει να εισαι μεταλας και να παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα..γι αυτο Χ Α Λ Α Ρ Α γραψε τους και που και που δειξε το τι εισαι....πιανει...
    Darien
    21.03.2008, 00:46
    Για την εμφανιση, πολυ απλα γιατι η εμφανιση παραπεμπει τον απλο κοσμο σε "πορνες και μαστροπους, σκινχεντς και χουλιγκανς, πρεζονια και αναρχικους" που λεει και το τραγουδι. Για την μουσικη, εδω εχει παραγκωνιστει το ροκ στην ελλαδα, θα περασει η μεταλ;
    absurdus_delirium
    21.03.2008, 11:01
    Τα κοτόπουλα στο κοτέτσι μόλις δουν ένα κοτόπουλο με διαφορετικά πούπουλα, από τα δικά τους στο κεφάλι, πάνε και το τσιμπάνε όλα μαζί σε εκείνο ακριβώς το σημείο, μέχρι να ψοφήσει.
    Αν δε μπορούν να καταλάβουν, μη μπαίνεις σε καμία περίπτωση στη διαδικασία να εξηγήσεις. Είναι άδικο αλλά κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα στην ηλιθιότητα. Και στις γλώσσες που παραείναι λυτές, λίγο πάγο για να μουδιάσουν.

    Να ξέρεις πάντως ότι έχουν και δίκιο! Ακούγοντας μέταλ δεν παίζεις στην ομάδα θετικής ενέργειας!
    thaliey
    21.03.2008, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 20-03-2008 στις 21:44 έγραψε...

    Εχω το παρακάτω ερώτημα,έχω παρατηρήσει ότι εδώ στην ελλάδα μόλις δουν έναν <<μαλλιά>> με το δερμάτινο μπουφάν την μπλούζα με κάποιο λογότυπο συγκροτήματος και όλα τα σχετίκα του όρου μεταλάς,αμέσως λένε,να ο σατανιστής,ο κακός κτλ ή σε κοιτάζουν με ένα βλέμα απορίας,ή ακόμη ,που μου έχει τύχει αρκετές φορές,να αλλάζουν δρόμο μόλις σε δουν.Επίσης οι καλοί παπάδες και εκκλησία που βγαίνουν και φωνάζουν μουσική του σατανά κτλ ή μοιράζουν φιλάδια ακόμη και cd έξω απο συναυλίες κατηγορόντας το μέταλ για σατανίσμο.Το ερώτημα είναι το εξής,γιατί αντιμετοπίζουν έτσι εδώ στην χώρα μας αυτό το είδος μουσίκης?Τι τους ενοχλεί?να καταλάβω και εγώ γιατι με αποκάλουν σατανιστη και ολα τα άθλια που βρίσκουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathnick στις 20-03-2008 21:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 21-03-2008 00:12 ]



    giati einai prokatelimenoi oi ellines k nomizoun oti mono t tsamika k ola t dimotika k otidipote elliniko mono einai sosto....tespa as tous n lene mia xara paidia einai oi Metallades...k polu pio sostoi apo kapoious pou t paizoun porommenoi m tin thriskeia k oi teleioi tupoi k upogrammos k kala...k fusika otan kapoios akouei Metal auto den sunepagetai m t satanismo automata alla polloi den t katalavainoun..............
    Jimi
    21.03.2008, 14:18
    Η γνώμη μου συνοπτικά έχει ως εξής:

    1) Είσαι λίγο υπερβολικός. Αυτοί που φωνάζουν και γκαρίζουν (όσο τα καταφέρνουν), απ' όσο ξέρω και απ' όσα συμβαίνουν γύρω μου τουλάχιστον, είναι μόνο κάτι γιαγιάδες και κάτι παπάδες. Σκέψου το λίγο, λογικό είναι. Κάθε θέση έχει και μια αντίθεση. Κάθε λόγος θέλει και τον αντίλογό του. Χαλάρωσε, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Κι εσύ όταν γίνεις παππούς μπορεί να σε ξενίζουν κάποιες συμπεριφορές της "νεολαίας". Επ! Ποτέ μη λες ποτέ.
    2) Κάνε ό,τι γουστάρεις, όσον αφορά τον τρόπο που ζεις και ντύνεσαι (βέβαια, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά... ούτε πάλι ισχύει το αντίστροφο, δηλ. δε σημαίνει ότι επειδή π.χ. μου αρέσουν οι Dream Theater πρέπει να αφήσω μαλλί.... Σκέτη ταλαιπώρια, απ' όσο θυμάμαι κάθε τρεις και λίγο ήθελαν λούσιμο.... τι θυμάμαι τώρα. Στην ηλικία σου ήμουν, αλλά δε θέλω να αναφερθώ στο θέμα ηλικία γιατί πολλοί παρεξηγούνται. Τέλος πάντων, παρεκτρέπομαι.)
    3) Εγώ πάντως αλλάζω δρόμο όταν δω οποιονδήποτε "δήθεν". Είτε το παίζει άγριος είτε trendy είτε emo είτε οτιδήποτε. Γιατί συγχύζομαι.
    4) Γιατί έχεις την άποψη ότι αυτά συμβαίνουν μόνο "εδώ στην χώρα μας";
    5) Τέλος, καλά όλα αυτά, αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω: όταν λες "ας παρουν κανα βιβλιο να μωρφωθουν" (sic), ποια βιβλία ακριβώς εννοείς; Εγώ ακούω (επιλεκτικά, όχι ό,τι κάτσει) Metal από τα 13 μου και δεν έχω βρει κάποιο βιβλίο που να αναφέρεται στο θέμα.
    MrBravo
    21.03.2008, 17:13
    Φίλε deathnick,

    Πρέπει να ξέρεις πως το να ντύνεσαι σαν μεταλάς δεν σε κάνει παραπάνω μεταλά, ή περισσότερο σκληρό. Εγώ, παρ' όλο που ακούω μέταλ και είμαι μεγάλος οπαδός της, δεν συμφωνώ με κάποια πράγματα. Ένα απ' αυτά είναι το να ντύνεσαι μέταλ.(με τα καρφιά, τα δερμάτινα, τις αρβίλλες κ.λ.π.)

    Θεωρώ πως όποιος το κάνει αυτό έχει ως κύριο σκοπό να τονίσει αυτό που έιναι. Δε λέω, να δείχνεις αυτό που νιώθεις, μα σε κάποια πλαίσια. Όπως είμαι κατά του emo style, έτσι είμαι και κατά του Metal style, το οποίο κάποιες φορές μπορεί να είναι απωθητικό για κάποιους ανθρώπους για διάφορους λόγους...

    Τώρα, αυτοί που ααπεχθάνονται το μέταλ στιλ(όχι τη μουσική), δεν είναι τελείως λάθος. ΄Αμα θες να διαφέρεις απ' τους άλλους, κάν' το στην πράξη, όχι στο look!
    fireroc
    21.03.2008, 20:54
    stin kerkira ta pragmata eine pantos tragika! exoyn katalabei to nisi oi trndy oi kai oi popades kai kapioi dithen emo! roc stathmos h Metal topoikos stin kerkira den yparxei!!!!!! mono pop fm gi aftoys poy akoyn pop san na exoyn apokleisei toys rokades kai toys Metalades! oxi oti den yparxoyn! toys thaboyn ala oi in kai kala ltoys koitane perierga kai toys thaboyn ! exei epikratisei florokratia! deathnik mia xara stil exeis! min to xalaseis gia kanenan ektos kai an to theliseis!
    makis21
    22.03.2008, 09:19
    Παράθεση:

    Το μέλος MrBravo στις 21-03-2008 στις 17:13 έγραψε...

    Φίλε deathnick,

    Πρέπει να ξέρεις πως το να ντύνεσαι σαν μεταλάς δεν σε κάνει παραπάνω μεταλά, ή περισσότερο σκληρό. Εγώ, παρ' όλο που ακούω μέταλ και είμαι μεγάλος οπαδός της, δεν συμφωνώ με κάποια πράγματα. Ένα απ' αυτά είναι το να ντύνεσαι μέταλ.(με τα καρφιά, τα δερμάτινα, τις αρβίλλες κ.λ.π.)

    Θεωρώ πως όποιος το κάνει αυτό έχει ως κύριο σκοπό να τονίσει αυτό που έιναι. Δε λέω, να δείχνεις αυτό που νιώθεις, μα σε κάποια πλαίσια. Όπως είμαι κατά του emo style, έτσι είμαι και κατά του Metal style, το οποίο κάποιες φορές μπορεί να είναι απωθητικό για κάποιους ανθρώπους για διάφορους λόγους...

    Τώρα, αυτοί που ααπεχθάνονται το μέταλ στιλ(όχι τη μουσική), δεν είναι τελείως λάθος. ΄Αμα θες να διαφέρεις απ' τους άλλους, κάν' το στην πράξη, όχι στο look!

    Φίλε συμφωνώ μαζί σου.Εγώ ακούω λαικά(παίζω μπουζούκι)αλλά έχω πολλούs φίλουs μεταλαδεs και είμαστε μια χαρά αυτό όμωs που λέει ο φίλοs παραπάνω είναι υπερβολικό, γιατί αυτοί που βγάζουν ένα φόβο το προκαλούν οι ίδιοι και στο κάτω κάτω δεν νομίζω ότι το καλό μέταλ βρίσκεται στιs στάμπεs,καρφιά,μαλλί.Φιλικά makis21
    vendeta
    22.03.2008, 09:43
    Geia sas paidia, Opws katalavate eimai neos edw...Tespa gia opoion thelei mousikes vradies Metal (kai oxi mono) me polu kefi kai xara....
    ftiaksame ena radio me ena filaraki kai kanoume live ekpompes gia para polla themata! Exoume proslavei polla atoma kai genika eimaste mia kali pareitsa ekei! Mporeite na mpeite sto site tis ekpompis mas kai na mas akousete http://olaedw.ucoz.com

    Loipon na anakoinwsw to programma kai gia opoion endiaferete!

    Savvato 6:00 ή (6:30) ews 8:00 ή (8:30)
    Kuriaki 6:00 ή (6:30) ews 8:00 ή (8:30)
    Pempti 6:00 ή 6:30 ews 8:00 ή (8:30)

    Sas perimenoume olous osous sas endiaferei to radio oi ekpompes ta nea, o athlitismos kai oti allo eseis goustarete! To email tis ekpompis kai tou radio genika einai vendetaradio@hotmail.com

    See you guys!
    XxRxX
    Vitality

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vendeta στις 22-03-2008 09:43 ]


    Bgre
    23.03.2008, 12:02
    No1:
    Παράθεση:
    Δημοσιεύθηκε: 22-03-2008 στις 09:43

    Geia sas paidia, Opws katalavate eimai neos edw...Tespa gia opoion thelei mousikes vradies Metal (kai oxi mono) me polu kefi kai xara....
    ftiaksame ena radio me ena filaraki kai kanoume live ekpompes gia para polla themata! Exoume proslavei polla atoma kai genika eimaste mia kali pareitsa ekei! Mporeite na mpeite sto site tis ekpompis mas kai na mas akousete http://olaedw.ucoz.com

    Loipon na anakoinwsw to programma kai gia opoion endiaferete!

    Savvato 6:00 ή (6:30) ews 8:00 ή (8:30)
    Kuriaki 6:00 ή (6:30) ews 8:00 ή (8:30)
    Pempti 6:00 ή 6:30 ews 8:00 ή (8:30)

    Sas perimenoume olous osous sas endiaferei to radio oi ekpompes ta nea, o athlitismos kai oti allo eseis goustarete! To email tis ekpompis kai tou radio genika einai vendetaradio@hotmail.com

    See you guys!
    XxRxX
    Vitality

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vendeta στις 22-03-2008 09:43 ]


    αυτο μου μοιαζει σαν διαφημηση για coca cola στον κινηματογράφο!

    No2(επι του θεματος τώρα)
    ώντας απο τους λιγους που ακούνε μεταλ στην μικρη πόλη που μένω, έχω δεχτει κριτικες απο πολλους και εχω ακουσει σχόλια περι της μουσικης αυτης που ειναι τοσο αβασιστα που καταντανε γελεία!
    -Π.χ. μια γνωστή μου έλεγε τους Maiden σατανιστες , και αυτα που παίζουν είναι απλα σατανιστικες χαζομαρες για να ελκύουν τα μικρα και ανώριμα παιδάκια
    Αν είναι δυνατον να κανει κριτικη καποιος που κάθε εβδομάδα αλλάζει υμνο...την μια την Κριση - Μακροπουλος και σήμερα το Κατεδαφιστε το - ( δεν ξερω ποιανου είναι):D
    -Επισης έχω ακούσει σχόλία οπως ενος συμμαθητη μου:
    Οσους ξερω που ακουνε μεταλ δεν καταλαβαινουν τιποτα απο αυτα που λενε τα τραγούδια , απλα τα ακουνε για τον ρυθμο και για να το παίξουν σκληροι
    Πως μπορει ενα ατομο με τετοιες στερεοτυπες αντιλήψεις να επιδεχτει μάθηση?
    Και εγω λέω οτι αυτοι που ακουνε Μακροπουλο - Γονιδη - Πλουταρχο και όλους του είδους τους είναι αγραμματοι καγκουρες που το μόνο που κάνουν είναι να γραφουν παραγγελίες για σουβλακια , να βαζουν εξατμίσεις σε μηχανακια και αεροτομες ξαπλώστρες στα ή μάλλος ΣΤΙΣ κουρσαρες τους
    Αυτο που μόλις είπα είναι κάτι που παρατηρήται ΑΛΛΑ σε καμια περίπτωση δεν είναι σωστό δίοτι δεν είναι όλοι έτσι και υπάρχουν μορφωμένοι άνθρωποι που ακούνε σκυλαδικο....(αλλο είναι η μουσικη παιδεία τους)

    Εκει που θέλω να καταλήξω είναι ότι όπως εγω δεν βάζω τους του σκυλαδικου στο ίδιο καλούπι , να σταματήσουν να μας θεωρούν όλους εμάς ψευτοεπιδηξίες- σατανιστες....μπορει καποιοι να είναι έτσι , αλλα η πλειοψηφια δεν είναι!

    us