ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη
    ma-gi
    23.03.2008, 17:24
    Θα ήθελα να μου πείτε, αν κάποιος από εσάς έχει δώσει εξετάσεις, πως λειτουργεί? Πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα εκεί, ή μπορείς να μελετήσεις μόνος σου ή με το δάσκαλό σου και να πας απλά να δώσεις εξετάσεις για κάποιο συγκεκριμένο grade του syllabus? Επίσης σε τι επίπεδα κυμαίνεται το ρεπερτόριο? Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό των ωδείων δηλαδή π.χ. το grade 8 είναι σαν το πτυχίο ή κάτι ανώτερο?

    Περισσότερο θα με ενδιέφερε για electronic keyboard και electronic organ, πάντως οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα ήμουν ευχαριστημένη!

    Ευχαριστώ
    ma-gi
    06.04.2008, 12:26
    Μα καλά κανείς?? Τίποτα?? Να θεωρήσω ότι είναι τόσο χάλια το London College που κανείς δεν ασχολείται?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ma-gi στις 09-04-2008 09:36 ]


    JohnieAnto
    11.04.2008, 20:02
    Οχι, μονο χάλια δεν θα το έλεγα ! είναι κάτι πάρα πολύ αξιόλογο και πραγματικά οι υπεύθυνοι του εδώ στην Ελλάδα είναι εξαιρετικοί μουσικοί και δάσκαλοι ! αν θες περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σου δώσω αρκετα στοιχεία ! τυχαίνει και τους γνωρίζω !
    incomplete_angel
    11.04.2008, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος ma-gi στις 23-03-2008 στις 17:24 έγραψε...

    Θα ήθελα να μου πείτε, αν κάποιος από εσάς έχει δώσει εξετάσεις, πως λειτουργεί? Πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα εκεί, ή μπορείς να μελετήσεις μόνος σου ή με το δάσκαλό σου και να πας απλά να δώσεις εξετάσεις για κάποιο συγκεκριμένο grade του syllabus? Επίσης σε τι επίπεδα κυμαίνεται το ρεπερτόριο? Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό των ωδείων δηλαδή π.χ. το grade 8 είναι σαν το πτυχίο ή κάτι ανώτερο?

    Περισσότερο θα με ενδιέφερε για electronic keyboard και electronic organ, πάντως οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα ήμουν ευχαριστημένη!

    Ευχαριστώ



    Πω πω ma-gi τώρα που το επανέφερε ο JohnieAnto είδα ότι έιχες ανοίξει αυτό το τόπικ.
    Θα λάβεις πμ τις προσεχείς μέρες για λεπτομέρειες. Ο δάσκαλός μου είναι αυτός που έχει το γραφείο που συνεργάζεται με το LCM και μπορώ να σε ενημερώσω για πολλά πράγματα.
    Ήμουν από τους πρώτους που έδωσαν εξετάσεις όταν πρωτοήρθε Ελλάδα το σύστημα. Και τώρα το καλοκαίρι θα έχω το Grade 8 για Popular Vocals.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 24-04-2008 19:43 ]


    deathminor88
    12.04.2008, 02:34
    Θα μπορούσες να μου δώσεις και εμένα πληροφορίες?
    incomplete_angel
    12.04.2008, 08:37
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 12-04-2008 στις 02:34 έγραψε...

    Θα μπορούσες να μου δώσεις και εμένα πληροφορίες?



    Λίαν συτόμως θα έχετε πμ.
    deathminor88 για τι ενδιαφέρεσαι (όργανο, θεωρία)?
    GAGA
    12.04.2008, 08:59
    Και εγω ενδιαφέρομαι (α ρε ma gi τι μας έκανες!)
    Συγκεκριμένα για κιθάρα και αρμονία-θεωρητικά.
    Θα μου στείλετε και μένα;
    Ευχαριστώ!

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 12-04-2008 08:59 ]


    incomplete_angel
    12.04.2008, 09:14
    Για αρχή ρίξτε μια ματιά στο site τους, London College of Music (GR).

    Και όπως έγραψα και πριν αναλυτικότερα στα πμ σας σύντομα
    deathminor88
    12.04.2008, 11:42
    Ανώτατα θεωρητικά (αρμονία, αντιστιξη, φούγγα), κλασσικό πιάνο, και ηλεκτρική κιθάρα..
    ma-gi
    13.04.2008, 12:23
    Εύχαριστω πολύ για τις απαντάσησεις είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα πάρω ποτέ απάντηση. Λοιπόν έχω εποικινωνήσει ήδη μαζί τους και μου έστειλαν δύο βιβλιαράκια με το τι περιλαμβάνουν οι εξετάσεις για κάθε grade για θεωρία, electronic keyboard και organ, αλλά θέλω να ακούσω και τη γνώμη κάποιων που έχουν δώσει, περισσότερο για τα διαδικαστικά της υπόθεσης (και τα εύρω ).

    incomplete_angel και JohnieAnto περιμένω με αγωνία τις πληροφορίες σας.

    Σας ευχαριστώ όλους

    incomplete_angel
    20.04.2008, 00:17
    Λοιπόν παιδιά για όσους μένουν Αθήνα μπορούν να έρθουν στη Helexpo (Κηφισίας 39, Μαρούσι στάση Ολυμπιακό Στάδιο με Α7 και Β7 από Αμπελόκηπους) να συλλέξουν πληροφορίες και να τους λύσουμε τυχόν απορίες. Έχουμε περίπτερο στην έκθεση Muzart. Θα είμαι κι εγώ εκεί. Σας περιμένω να λύσω τις απορίες σας σχετικά με το London College of Music και το Registry Guitar of Tutors (RGT).

    Οσοι δεν τα καταφέρετε, περιμένετε πμ τώρα το Πάσχα που θα είμαι πιο λάσκα να σας απαντήσω.
    GAGA
    20.04.2008, 12:23
    Κρίμα γιατι μέχρι τις 11 χθες βράδυ εκεί ήμουν...Που να το ξέρω!!!
    Περιμένω μες στο πάσχα καθώς τωρα ταξιδευω για πάσχα και το Μαρούσι μου πέφτει μακρυά!

    Ευχαριστούμε πάντως!
    incomplete_angel
    20.04.2008, 12:47
    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 20-04-2008 στις 12:23 έγραψε...

    Κρίμα γιατι μέχρι τις 11 χθες βράδυ εκεί ήμουν...Που να το ξέρω!!!
    Περιμένω μες στο πάσχα καθώς τωρα ταξιδευω για πάσχα και το Μαρούσι μου πέφτει μακρυά!

    Ευχαριστούμε πάντως!



    Αφού ήσουν εκεί δεν είδες το περίπτερο του LCM?? Κι εγώ σχόλασα 24.00!!!
    Θα σου στείλω πάντως.
    GAGA
    20.04.2008, 13:41
    Δεν πέρασα απο περίπτερα (δυστυχώς).Επαιζα στην παρουσίαση του ωδείου μου.
    ma-gi
    20.04.2008, 18:06
    Δυστυχώς ούτε εγώ θα καταφέρω να έρθω . Το είχα στο πρόγραμμα αλλά αρρώστησα και δεν μπορώ. Οπότε angel θα περιμένω νέα σου όποτε έχεις χρόνο.
    Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ.

    marilloumajore
    08.10.2008, 09:55

    Καλημερα. Ξερω οτι ειμαι λιγο μεταχρονολογημενη, αλλα μιας κ βλεπω οτι τα ξερετε, μπορειτε να μου πειτε τι παιζει με τα LLCm κ FlCM?? που μπορω να βρω υλη κ ορους εγγραφης-συμμετοχης? (γιατι δε βρηκα πουθενα για πανω απο το επιπεδο 8 στο ιντερνετ).

    Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...


    incomplete_angel
    08.10.2008, 11:06

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 08-10-2008 στις 09:55 έγραψε...

    Καλημερα. Ξερω οτι ειμαι λιγο μεταχρονολογημενη, αλλα μιας κ βλεπω οτι τα ξερετε, μπορειτε να μου πειτε τι παιζει με τα LLCm κ FlCM?? που μπορω να βρω υλη κ ορους εγγραφης-συμμετοχης? (γιατι δε βρηκα πουθενα για πανω απο το επιπεδο 8 στο ιντερνετ).

    Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...



    Δεν είναι τόσο γενικό για να κάτσω να σου αναλύσω κάθε επίπεδο μετά τα Grade γιατί κάθε τομέας έχει διαφορετικά. Για τι ακριβώς ενδιαφέρεσαι?

     

    όσο για τις πληροφορίες περί εγγραφών και ύλης θα απευθυνθείς εδώ: 

     

    Κεντρικά γραφεία:

    Cultural Exchange Civil Company
    Γ' Σεπτεμβρίου 176, Αθήνα
    Τηλ.: 210 86 15 885
    Email: info@lcmexams.gr

     


    marilloumajore
    08.10.2008, 15:05

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 08-10-2008 στις 11:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 08-10-2008 στις 09:55 έγραψε...

    Καλημερα. Ξερω οτι ειμαι λιγο μεταχρονολογημενη, αλλα μιας κ βλεπω οτι τα ξερετε, μπορειτε να μου πειτε τι παιζει με τα LLCm κ FlCM?? που μπορω να βρω υλη κ ορους εγγραφης-συμμετοχης? (γιατι δε βρηκα πουθενα για πανω απο το επιπεδο 8 στο ιντερνετ).

    Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...



    Δεν είναι τόσο γενικό για να κάτσω να σου αναλύσω κάθε επίπεδο μετά τα Grade γιατί κάθε τομέας έχει διαφορετικά. Για τι ακριβώς ενδιαφέρεσαι?

     

    όσο για τις πληροφορίες περί εγγραφών και ύλης θα απευθυνθείς εδώ:

     

    Κεντρικά γραφεία:

    Cultural Exchange Civil Company
    Γ' Σεπτεμβρίου 176, Αθήνα
    Τηλ.: 210 86 15 885
    Email: info@lcmexams.gr

     



     

    Ενδιαφερομαι για conducting... ξερω οτι εχει τα 3 τελευταια επιπεδα. Αλλα δε ξερω τις απιατησεις για να σε δεχτουν. Κ επισης δε ξερω (ουτε στο περιπου) την υλη.

    Μια πρωτη κρουση εχω κανει στους υπευθυνους, αλλα δεν ειμαι ετοιμη να δεσμευτω ακομα οτι θα το κανω το μαθημα, ειμαι στο ψαξιμο....


    incomplete_angel
    08.10.2008, 15:59

    marilloumajore είναι οι μόνοι που μπορούν να σου πουν για ύλη. Ειδικά ο κ. Παναγιωτάκης. Δε χρειάζεται να δεσμευτείς για το μάθημα. Απλά πήγαινε να ρωτήσεις αυτό που θες.


    ma-gi
    08.10.2008, 21:29

    Παράθεση:

    Μια πρωτη κρουση εχω κανει στους υπευθυνους, αλλα δεν ειμαι ετοιμη να δεσμευτω ακομα οτι θα το κανω το μαθημα, ειμαι στο ψαξιμο....


    Μην αγχώνεσαι καθόλου, δεν σε πιέζουν για καμία δέσμευση. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω πληροφορίες, μίλησα με κάποιον κύριο πάρα πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό, μου είπε πολλά πράγματα από το τηλέφωνο και του έδωσα και την διεύθυνσή μου και μου έστειλε και τα βιβλία με την ύλη για όλα τα grade του οργάνου που με ενδιέφερε! Γι' αυτό μην διστάσεις καθόλου να επικοινωνήσεις, θα σου δώσουν ότι πληροφορία θες!