ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη

    Εισβολή της Τουρκίας στην Ικαρία (σύντομα;)

    gnosis
    29.03.2008, 09:06
    «Βουίζει» η Αθήνα από τις συνεχώς αυξανόμενες φήμες που θέλουν τις Τουρκικές Στρατιωτικές Δυνάμεις (Κομάντος) να προετοιμάζουν μια 2η (μετά την εισβολή και κατοχή των νησίδων Ίμια το 1996) εισβολή στην Ελλάδα…και πιο συγκεκριμένα στο ιστορικότερο (τώρα) ίσως και όμορφο νησί του Ανατολικού Αιγαίου την Ικαρία.



    επισυναπτόμενα: 07map_aegean_thassos.jpg 
    jorge
    29.03.2008, 09:50
    Μάλλον τα δικά σου αυτιά "βουίζουν", μια και κανείς άλλος δεν έχει αναφερθεί σε κάτι τέτοιο.
    absurdus_delirium
    29.03.2008, 09:55
    Να τους δώσουμε όση βάση έδωσε ο κόσμος στις φήμες για σεισμό;


    Είναι σχεδόν βέβαιο... η Τουρκία, με τα Βαλκάνια απέναντί της σε αυτή την κατάσταση και τους Κούρδους στη ράχη της, σχεδιάζει εισβολή -όχι σε βραχονησίδα- αλλά σε κανονικότατα κατοικούμενο νησί: την Ικαρία!

    uNick
    29.03.2008, 10:23
    Και γιατί όχι στην Σάμο? Πιο κοντά είναι...
    Κοίτα με τί ασχολείται ο κόσμος όταν για καιρό
    δεν έχει "στενές επαφές τρίτου τύπου"...


    gnosis
    29.03.2008, 11:24
    Δεν κάνουν οι "Έλληνες" παιδιά...μετά την κατάκτηση της Ικαρία οι Τουρκοί θα εισβάλουν και θα κατακτήσουν το μισό Αιγαίο, την Κρήτη, την Θράκη και την Ανατολική Μακεδονία...μεγάλη χάρη θα μας κάνουν αν δεν κατακτήσουν και..την Θεσσαλονίκη...Βλέπετε στους δρόμους της πόλης σας κανέναν "Ελληνα" σήμερα..που να νοιάζεται για την "Ελλαδα"; Ελλάς-Τουρκία Συμμαχία...Υπομονοί πουλάκια μου..υπομονή....
    jorge
    29.03.2008, 11:47
    Και τι περιμένεις δηλαδή να κάνουν όσοι νοιάζονται για την "Ελλάδα";

    Να κυκλοφορούν στους δρόμους με τη ...γαλανόλευκη;
    Liza32
    29.03.2008, 11:48
    Ωχ μη μου λες τέτοια. Πάντως καλό είναι να προετοιμαστούμε για παν ενδεχόμενο, μη μας πιάσουν και στον ύπνο!
    Peace18
    29.03.2008, 12:26
    Πωπω... Κινδυνολογίες...
    Εγώ λέω να μην προετοιμαστούμε για δική τους επίθεση! Να επιτεθούμε εμείς... Και να πάρουμε και την Πόλη! Κων/νος της έχασε Κων/νος θα τη φέρει πίσω (Καραμανλής)!!!
    Ε? Τι λέτε?
    Σοβαρά τώρα!
    Γιατί να κάνουν εισβολή οι Τούρκοι ενώ προσπαθούν μανιωδώς οι άνθρωποι να μπουν στην Ε.Ε.? Έστω διπλωμματικά να το δούμε το θέμα! Δεν συμφέρει!
    Και θα ήθελα να μάθω ποιοί Αθηναίοι με μανία καταδίωξης βουΐζουν και τα λένε αυτά?
    PHILIPPOSSM
    29.03.2008, 12:30
    Ολοι στους δρομους με την Γαλανολευκη .........
    για να πανυγηρισουμε μια ακωμη κατακτηση του EURO το καλοκαιρι......
    ΕΛΛΑΣ ΟΛΕΟΛΕ δεν σταματω να τραγουδω ποτε ΟΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!
    Astron
    29.03.2008, 12:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 29-03-2008 στις 11:48 έγραψε...

    Ωχ μη μου λες τέτοια. Πάντως καλό είναι να προετοιμαστούμε για παν ενδεχόμενο, μη μας πιάσουν και στον ύπνο!



    Ναι ναι, πάω να πάρω το τουφέκι μου!
    Μαζέψτε τρόφιμα στις αποθήκες, και τα γυναικόπαιδα στα καταφύγια γρήγορα!

    Έγκυρες πληροφορίες θέλουν την Τζαμάικα και τα νησιά Φίτζι να συμμετέχουν στην εισβολή!



    Peace18
    29.03.2008, 13:00
    Ουιιιιιιιιιι! Που σας παίρνουν όλους! Επιστράτευση... Ούιιιιιιιιιιι!
    (Πω δεν μου πάει αυτό το "Ουιιιιιιιιιιι")

    pastella
    29.03.2008, 13:14
    Μαζί με τον συνάδελφο Deos ετοιμάζουμε μια αναγνωριστική επίσκεψη στην Ικαρία και σε τουρκικές βάσεις στην δυτική Τουρκία και στην Άγκυρα ως σουπερήρωες για να ανιχνεύσουμε τυχόν ετοιμασίες των τουρκικών κομάντο.

    Πηγές από φιλικές προς την Ελλάδα και την ειρήνη διεθνείς συμμαχίες σουπερηρώων δεν αναφέρουν τίποτα, Avengers & Justice League διαψεύδουν την φήμη.


    okanenas
    29.03.2008, 14:06
    Που πας ρε καρατούρκο με το ένα πόδι στο λάκκο
    Aiolos_m
    29.03.2008, 14:53
    Ρε δεν πα να κάνουν ό,τι θέλουν...

    Εγώ εμπιστεύομαι τον Λιακόπουλο και ξέρω οτι όλοι οι Βάρβαροι χωρίς να το θέλουν προωθούν το σχέδιο του Θεού για την παντοκρατορία των Ελ...

    Ο καιρός γαρ εγγύς, ω απόγονοι των ένδοξων προγόνων.
    ISILINDIR
    29.03.2008, 15:26
    Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα γίνει ελπίζω να μην το προλάβουν τα εγγόνια μας. Δυστυχώς ο πόλεμος είναι στη φύση του ανθρώπου.
    GL
    29.03.2008, 15:58
    Το γνωστό παραδοσιακό άσμα της Ικαρίας το οποίο είναι και χορός που χορεύεται κάπως σαν το χασαποσέρβικο λέει τα εξής:

    Ικαριώτικος

    Χρόνια και χρόνια τώρα τριγυρνώ
    σαν πουλί περιπλανώμενο
    Μες στην ξενιτιά, μες στη μοναξιά
    που δεν την αντέχω άλλο πια
    γιατί νοσταλγώ, γιατί λαχταρώ
    την αγάπη μου και το χωριό

    Και η αγάπη μου στην Ικαριά
    έχει μαύρο πόνο στην καρδιά
    Δίχως συντροφιά, δίχως αγκαλιά
    δίχως τα γλυκά μου τα φιλιά
    Κι αφού με πονά κι αφού μ’ αγαπά
    είναι κρίμα να ’ναι μοναχιά

    Κλπ.......κλπ.....κλπ.......

    Με αφορμή λοιπόν αυτό το τόπικ σκέφτηκα να κάνω μια "παραποίηση" των στίχων....

    Χρόνια και χρόνια τώρα το μιλώ
    σαν στρατόκαβλος απ' το χωριό
    μες τη γειτονιά, μες τη μπαρμπαριά
    θε να πω και ' γω τη πα...ρια
    μιας και νοσταλγώ, να αρματωθώ
    το τουφέκι μου που το ποθώ.....

    Γιατί οι Τούρκαλοι στην Ικαριά
    εισβολή θα κάνουν μια βραδιά,
    και θα σφάξουνε όλα τα μωρά
    τις μανάδες τους και τα παιδιά
    θα βιάσουνε όλα τα τεκνά
    θα μας κόψουνε και τ' αχαμνά..........




    Termite
    29.03.2008, 16:43
    Είμαστε καλα΄;;;;;;;

    ¨ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ

    Είμαστε καλά;;;;;;

    ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑΑΑΑ;;;;

    ΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!
    gikostas
    29.03.2008, 18:00
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνουν τέτοια πράγματα.''Βουίζει'' η Αθήνα λέει ο φίλος μας.Κι εμείς εδώ ζούμε αλλά δεν ακούσαμε τίποτα.Ας σοβαρευτούμε λιγάκι λέω εγώ.Αυτά είναι για γέλια και ο φίλος μας για κλάμματα.
    mprizas
    29.03.2008, 19:33
    Πολυαγαπημένη μου μάνα,

    Εδώ στην Ικαρία τα τρόφιμα είναι λίγα. Οι Τούρκοι μας έχουν περικυκλώσει και μας απειλούν ότι αν δε φύγουμε και δεν αδειάσουμε το νησί, θα φύγουν εκείνοι. Η πολιορκία στενεύει και δε με νοιάζει αυτό, απλά έχω κλειστοφοβία. Οι Έλληνες πάντως στέκονται στο ύψος τους όπως πάντα! Δεν έχουν αφήσει Τουρκάλα για Τουρκάλα α....πείραχτη. Οι Ελληνίδες ηρωίδες το χουν ρίξει στην κατασκοπεία, χορεύουν στα μπαρς και "πάνε" με τούρκους προκειμένου να μαθαίνουν τα μυστικά τους και να μας τα λένε. Πριν ήρθε μία και μας είπε ότι ο Τουρκος της έφαγε χοιρινό μέσα στο ραμαζάνι!

    Μάνα! Πες στη Μαριγώ ότι τη σκέφτομαι συνεχώς και θα την πάρω! Με το που τελειώσει ο πόλεμος θα κάνουμε αυτό το νέο συμβόλαιο συμβίωσης, να τακτοποιηθεί και το μπασταρδάκι μας.

    Σε φιλώ, Γιακουμής...

    "ΕΛΕΟΣ, ΜΑ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΠΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ???ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΤΗΛΕΑΣΤΥ, ΧΤΥΠΑ ΣΤΑ ΖΩΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ!!!"
    heartbreak-kid
    29.03.2008, 19:41
    Παράθεση:

    Το μέλος mprizas στις 29-03-2008 στις 19:33 έγραψε...


    "ΕΛΕΟΣ, ΜΑ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΠΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ???ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΤΗΛΕΑΣΤΥ, ΧΤΥΠΑ ΣΤΑ ΖΩΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ!!!"



    ασε ρε. μιλάς κι εσύ που όταν υπήρχε κανάλι 29, έβαζες τον συγχωρεμένο γιαννόπουλο τέρμα να τον ακούη όλη η γειτονιά?