ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Αραγε υπάρχει μέσα μας o Σιντάρτα ?

    sillia
    30.03.2008, 17:01
    Θα κάναμε αυτήν την υπέρβαση, να απαρνηθούμε την ασφάλεια, την σιγουριά,ενδεχομένως και μιά άνετη ζωή...γιά να βρούμε το εγώ μας,και την βαθύτερη έννοια της ζωής?


    Οπως ξέρουμε και το υποστηρίζει και ο ΣΙΝΤΑΡΤΑ, την πείρα και την γνώση την κατακτάς δεν σου ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 30-03-2008 17:04 ]


    Liza32
    30.03.2008, 17:15
    Συμφωνώ ότι την πείρα και τη γνώση την κατακτάς, το πρόβλημα είναι, ότι όσον αφορά εμένα, δεν θα άφηνα για τίποτα στον κόσμο τους ανθρώπους που αγαπώ για να κυνηγήσω ενα όνειρο, που στην ουσία ίσως και να παραμείνει όνειρο. Είμαι ρεαλίστρια, ξέρω μέχρι που μπορώ να φτάσω, σίγουρα μπορώ περισσότερα από όσα αντέχω, παρόλα αυτά, επειδή μέχρι τώρα κυνήγησα αυτά που ήθελα, αλλά δεν κατάφερα να τα έχω, αρχίζω να πιστεύω, ότι τελικά όλα σ΄αυτή τη ζωή γίνονται για κάποιο λόγο. Δεν μετάνιωσα για αυτά που γνώρισα και έφτασα πολύ κοντά στο να τα αποκτήσω, μετάνιωσα όμως, για τον τρόπο σκέψης μου απέναντι σε ανθρώπους που δεν άξιζαν...Παρόλα αυτά, τους ευχαριστώ, γιατί χάρη σ΄αυτούς, έγινα δυνατότερος άνθρωπος! Οπότε σήμερα, τίποτα δεν είναι ικανό να με πτοήσει!
    sillia
    30.03.2008, 18:31
    Liza μου δεν αφήνουμε τους ανθρώπους που αγαπάμε ΠΟΤΕ.Αυτούς τους κουβαλάμε πάντα, όπου κι αν πάμε ότι κι αν κάνουμε σαφώς...
    Την υπέρβαση την κάνουμε ακριβώς γιά να γνωρίσουμε τα αρνητικά που έχει αυτή η ζωή..να ατσαλωθούμε απο αυτά, και να απολαύσουμε πιο ώριμοι τα θετικά της!!!
    Γνωρίζοντας τον εαυτό μας καλύτερα,που κι αυτός έχει τα θετικά μα και τα αρνητικά του, ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ την ΖΩΗ.


    sillia
    14.04.2008, 14:24
    Απο music μια χαρά είμαστε εδώ μέσα!!!!!!!!!!!!!
    Απο βιβλίο....λίγο χλιαρούς μας βλέπω:PPPPPPPPPPPPPPP
    bon_scott
    14.04.2008, 22:37
    Αχχχ... τι βιβλιο...τι χαρακτηρας... Ο Ερμαν Εσσε με το δημιουργημα του αυτο εγινε ο αγαπημενος μου συγγραφεας.
    Ο Σινταρτα βρισκεται μεσα σε λιγους, ελαχιστους. Κανεις δεν θα κανε οτι αυτος. Κανεις δε θα φευγε απο την ασφαλεια της ετοιμης αληθειας η της ηδονης για να ανακαλυψει το εγω του. Οχι στην εποχη μας.
    Σε οσους πιστευουν οτι μπορουν να κανουν το ταξιδι του ωστοσο θελω να ευχηθω καλο κουραγιο!!!

    Παντως, εντοπιζω πιο πολλα στοιχεια μου στον Χαρυ Χαλερ απο ενα αλλο (λιγακι καλυτερο κατ'εμε) βιβλιο.

    Cheers sillia!!! ωραιο topic!!
    sillia
    15.04.2008, 02:15
    Σωστά τα λες bon..γι αυτό και σήμερα η πυξίδα μας αντί για βορρά δείχνει νότο και χανόμαστε εύκολα,πνιγόμαστε στα ρηχά και ,στεκόμαστε απέναντι στο αύριο με τρόμο σχεδόν .... οι διαδρομές μας??? περιορίζονται μέχρι εκει που μας φτάνουν τα κουρασμένα πόδια μας.....μετά εεε ....μετά το σκεφτόμαστε λίγο, και παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής!!!!!!!
    bon_scott
    15.04.2008, 22:11
    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 15-04-2008 στις 02:15 έγραψε...

    Σωστά τα λες bon..γι αυτό και σήμερα η πυξίδα μας αντί για βορρά δείχνει νότο και χανόμαστε εύκολα,πνιγόμαστε στα ρηχά και ,στεκόμαστε απέναντι στο αύριο με τρόμο σχεδόν .... οι διαδρομές μας??? περιορίζονται μέχρι εκει που μας φτάνουν τα κουρασμένα πόδια μας.....μετά εεε ....μετά το σκεφτόμαστε λίγο, και παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής!!!!!!!



    Ειναι ομως απο τη μοιρα του καταδικασμενο το αυριο να μη βρισκει τολμηρους ταξιδευτες. Για αυτο και ειναι αξιοθαυμαστοι οσοι κανουν οτι τους προσταζει η ψυχη,μοιρα,καρδια τους. Οπως ειπε και ο Rainer Maria Rilke "μην προσπαθεις να τους κανεις να καταλαβουν(για τους "φοβισμενους ανθρωπους σχετικα με το θαρρος που χρειαζεται για να μπορεσεις να εισαι ελευθερος ανθρωπος), δε θα μπορεσεις.Να μη φοβασαι τη μοναξια, αλλα να παιρνεις απο αυτην.". Ισως ειναι καλυτερα ετσι!! Το οτι πνιγομαστε στα ρηχα και το οτι ειμαστε γενικα μπερδεμενοι ειναι αντικειμενο συζητησης που παιρνει και κοινωνικες διαστασεις...

    Οι συζητησεις ομως αυτες εχουν πολλα ΑΝ μεσα και εχω απογοητευτει να τις κανω!!


    sillia
    16.04.2008, 01:52
    Ο Κώστας Χατζής στις περιστροφές λεει¨"ονειρευόμαστε μιά όαση αντίκρυ μα το κουράγιο να διαβείς το αφρισμένο το ποτάμι της ζωής είναι μεγάλο.....κι η καρδιά τόσο μικρή!!!! Ας βολευτούμε και ας πάμε να κοιμηθούμε"
    Για να περάσουμε στην απέναντι όχθη όπως ο Σιντάρτα πρέπει να έχουμε αποθέματα δύναμης ,αποθέματα συναισθημάτων , πλούτο θετικών σκέψεων για την ζωή.Την ζωή μας....
    Το ότι έχεις πολλά αν.... σημαίνει ότι υπάρχεις και σε αγγίζουν!!! Μην τα κυνηγάς απλά μην αδιαφορείς γι αυτά... και μόνα τους θα σου δώσουν απαντήσεις ζώντας τα!!!
    sigur
    16.04.2008, 09:18
    εγώ που μάλλον δεν είμαι τόσο καταρτισμένος στα περί βιβλίων, και δεν έχω την τύχη να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο, μπορείτε να μου δώσετε καμιά extra πληροφορία, 'οπως π.χ ποιο είναι αυτό το ρημαδοβιβλίο που αναφέρεστε και ίσως μια περιγραφή για τον χαρακτήρα του Σιντάρτα ; Από τα σχόλια σας οτι καταλαβαίνω. Μυστικό τα κρατάτε, εκτός και εαν το τόπικ είναι prive ή δεν μας καταδέχεστε...
    sillia
    16.04.2008, 14:19
    Το Σιντάρτα είναι από τα βασικά μυθιστορηματικά τεκμήρια της σύγχρονης εποχής. Καταγραφή της πορείας ενός ανθρώπου που ψάχνει να βρει τον εαυτό του και τη βαθύτερη αλήθεια της ζωής, γραμμένη με βιβλική σχεδόν απλότητα και ομορφιά, που καταλήγει σ' έναν παθιασμένο ύμνο της ατομικότητας και της πνευματικής ανεξαρτησίας. Δεν είναι περίεργο που το βιβλίο τούτο, απαλλαγμένο από τις βαριές, αποπνικτικές αναθυμιάσεις της εποχής των ορθοδόξων και των δογμάτων, έγινε κάτι σαν ευαγγέλιο για τις γενιές του ποπ και του ροκ, για τις γενιές της σύγχρονης μαρκουζικής μεταμαρξιστικής αμφισβήτησης.
    Μέσα στις λιγοστές σελίδες του Σιντάρτα, οι νέοι βρήκαν την πίστη, αποκαλυπτική αντανάκλαση του κόσμου που αγωνίζονται να δημιουργήσουν: ενός κόσμου όπου η πείρα και η γνώση κατακτούνται και δε χαρίζονται, όπου ο έρωτας είναι μαθητεία, γνωστική περιπέτεια κι όχι φτηνός συναισθηματισμός, ενός κόσμου, τέλος, όπου η ζωή προχωρεί προς το αύριο, χωρίς να δεσμεύεται από την πίστη και τις φιλοδοξίες κανενός χθες.
    Είναι αμφίβολο αν υπάρχει στη σύγχρονη λογοτεχνία άλλο βιβλίο τόσο αποκαλυπτικό , τόσο πολύτιμο για τους νέους του καιρού μας... για όσους θέλουν να είναι νέοι....

    Περιγραφή
    Αυτό είναι το χρονικό της ζωής του Σιντάρτα, του γιου του Βραχμάνου, που γεννήθηκε και έζησε τα πρώτα του χρόνια στη λιακάδα της ακροποταμιάς, στη σκιά του δάσους των μάνγκο, μοιράζοντας τα παιχνίδια του με το φίλο του το Γκοβίντα. Ένα περήφανο αγόρι, δυνατό και όμορφο, χαρισματικό και αγαπημένο από όλους. Με ψυχή φλογερή και φιλόδοξη. Ένα ανήσυχο πνεύμα που από μιας αρχής αναζητάει επίμονα να ανακαλύψει το δρόμο που να τον κάνει να ξεχωρίσει από τους άλλους, να προσεγγίσει το Θείο. Πιστούς βοηθούς σ' αυτό το τόλμημα έχει τις Βέδες, τον ασκητισμό, την αυτοσυγκέντρωση. Οδηγεί το πνεύμα του στο θρόνο του Βούδα. Και καταφέρνει να ξεχωρίσει. Μα γρήγορα διαπιστώνει πως στην επιτυχία την εγκόσμια δεν υπάρχει καμιά χαρά, κανένα κέρδος. "Η σοφία δεν μοιράζετα", θα ομολογήσει τελικά στο φίλο του το Γκοβίντα. "Κάθε άνθρωπος είναι ταγμένος να ακολουθήσει τη δική του πορεία μέσα στον κόσμο και να διδαχτεί από τις δικές του εμπειρίες. Η πείρα του διπλανού μας ελάχιστα μας βοηθά. Κι αυτό γιατί, για να μας τη δώσει, αναγκάζεται να τη μετατρέψει σε λέξεις. Και οι λέξεις είναι άψυχα πράγματα. Περιττά.... Η γνώση, όχι, δεν είναι μεταδόσιμη. Μπορώ να αγαπήσω μια πέτρα, Γκοβίντα, ή ένα δέντρο ή μια φλούδα. Όλα αυτά είναι πράγματα και μπορεί κανείς να αγαπήσει τα πράγματα. Αλλά δεν είναι μπορετό να αγαπήσει τις λέξεις. Και το Νιρβάνα δεν είναι πράγμα. Είναι μόνο μια λέξη".
    Και ο κύκλος της ζωής του Σιντάρτα θα ολοκληρωθεί με τη συνεχή και αγωνιώδη αναζήτηση της ουσίας του κόσμου!...

    Διαβάζοντάς το και φτάνοντας στην τελευταία σελίδα του καταλαβαίνουμε ότι για να κερδίσουμε την ζωή μας.. πρέπει πρώτα να κερδίσουμε τον εαυτό μας ... και πως τίποτα μα τίποτα δεν μας χαριζεται!!!!!!!!!

    Σε καταδεχτήκαμεεεε....


    Βάλτε στόχο το φεγγάρι... έστω και αν δεν τον πετύχετε, τουλάχιστον θα βρεθείτε ανάμεσα στ' αστέρια...Πατάμε στέρεα στη γη, κοιτώντας ΨΗΛΑ...http://blogs.musicheaven.gr/sillia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 16-04-2008 14:22 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 16-04-2008 14:24 ]


    bon_scott
    17.04.2008, 01:38
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 16-04-2008 στις 09:18 έγραψε...

    εγώ που μάλλον δεν είμαι τόσο καταρτισμένος στα περί βιβλίων, και δεν έχω την τύχη να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο, μπορείτε να μου δώσετε καμιά extra πληροφορία, 'οπως π.χ ποιο είναι αυτό το ρημαδοβιβλίο που αναφέρεστε και ίσως μια περιγραφή για τον χαρακτήρα του Σιντάρτα ; Από τα σχόλια σας οτι καταλαβαίνω. Μυστικό τα κρατάτε, εκτός και εαν το τόπικ είναι prive ή δεν μας καταδέχεστε...



    Ο Σινταρτα ειναι απλως το ινδαλμα που συγκεντρωνει ολες τις αρετες ενος ανθρωπου που θελει να βρει τον εαυτο του. Ο Σινταρτα ξερει να σωπαινει. Ξερει να κανει υπομονη! Πρεπει να το διαβασεις!

    Οσο το διαβαζα, πολλες φορες ενθουσιαζομουν ανακαλυπτοντας δικες μου σκεψεις(οπως και σε οποιοδηποτε αλλο βιβλιο του Εσσε βεβαια...). Μαζι με τον Καβαφη, οι κορυφαιοι για εμενα στη διεθνη λογοτεχνια.