ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη
    deathminor88
    16.05.2008, 03:38

    Mα εσύ ακούς μουσική επειδή ο καλλιτέχνης τη γράφει ή επειδή σε εκφράζει. Ότι και να λένε ότι και να κάνουνε, το θέμα είναι να σε εκφράζουν αυτά που λένε. Εσένα. Δεν είναι πρότυπα που σε απογοήτευσαν απο τη αλλαγή της συμπεριφοράς τους. 5 μουσικοί είναι. Δεν με νοιάζει τι λέγανε και τι λένε. Αν αυτά που λένε με εκφράζουν και με βρίσκουν σύμφωνο..Τέλος..

     

    ΥΓ Εκτός αν μερικοί έχουν καταντήσει να έχουν τους Maiden και τους Metallica πρότυπα. Εκεί πάω πάσσο και λυπάμαι.


    Bruce_Dicki13
    16.05.2008, 12:44

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 16-05-2008 στις 03:14 έγραψε...

    Αμ εκεί είναι η ουσία της υπόθεσης μάγκα μου. Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς πως ένα συγκρότημα που θέλει να δηλώνει συνειδητοποιημένο (όπως οι maiden και οι λεφτάλικα έχουν δηλώσει κατά καιρούς..) και να ονομάζονται καλλιτέχνες, θα πρέπει να εννοούν και αυτά που γράφουν στους στίχους στους? Δεν είναι μόνο οι νότες λοιπόν φίλε μου. Είναι και οι στίχοι οι οποίοι για μένα είναι εξίσου το ίδιο σημαντικοί. Τωρα, αν εσυ πιστεύεις πως οι στίχοι υπάρχουν απλά και μόνο για να συμπληρώσουν την μελωδία, εδώ διαφωνούμε. Όπως είχε πει και ο μέγας Paul Di Anno (ο πρώτος τραγουδιστής των maiden) "έχω σιχαθεί τον λαό μας, την θάτσερ και την βασίλισσα. Εμείς αυτά εκφράζουμε κατα κύριο λόγο στους στίχους μας. Όχι, δεν είμαστε Punk. Metal είμαστε. Μη μας μπερδεύετε" (που να ήξερε ο κακομοίρης Paul Di Anno ποιά ήταν η σκληρή πραγματικότητα στο γκρουπ...ήταν ρομαντικός βλέπετε..)

    Παρόλα αυτά υπάρχουν κομμάτια που΄θεωρώ αριστουργηματικά και με τον Dickinson, όπως το "the prisoner" πχ. (αλήθεια, γνωρίζει κανείς από που είναι "κλεμμένη" η εισαγωγή του κομματιού αυτού?)

    O ίδιος ο Dickinson όταν πρωτοπήγε στους maiden, είχε δηλώσει κάργα αντισυμβατικός. Συγκεκριμένα τότε, θυμαμαι που είχε δηλώσει πως μικρότερος, είχε κατουρήσει στο ποτήρι του διευθυντή του! Μαθητικές αμφισβητήσεις! (απόδοση από το περιοδικό ποπ & ροκ εκείνης της περιόδου). Αυτό με έκανε να τον συμπαθήσω παρόλο που ο Di Anno ήταν και είναι σαφώς πιο συνειδητοποιημένο και ψαγμένο άτομο (και γι'αυτό εξάλλου έφαγε πόδι νωρίς...)

    Η συνέχεια απέδειξε πως οι Maiden μονο συνειδητοποιημένα άτομα δεν ήταν (τουλάχιστον για αυτά που δήλωναν..η εποχή των 80's ευνοοούσε τους αμφισβιτίες βλέπετε...και οι maiden αποδείχτηκαν μούφα αμφισβιτίες...τελικά ήταν για τα μάτια του κόσμου...)

    Το στυλακι άλλαξε στην πορεία. Εύλογο ήταν. Και αρκετά χρόνια αργότερα σκέφτηκα πόσο ηλίθιος ήμουν, και πόσο έξω είχα πέσει για τους Maiden και ειδικά για τον Dickinson που τελικά αποδείχθηκε σούπερ σωβινιστής. Όποιος είχε βρεθεί στο γήπεδο του Ατρομήτου εκείνη την μερα πριν 7 ή 8 χρονάκια (άν θυμάμαι καλά), σίγουρα έχει καταλάβει τι εννοώ.Συνέβει κάτι τότε. Ενα συμβάν που με έκανε να καταλάβω πολλά...

    Έπρεπε να το είχα τσακώσει το νόημα από την εποχή του: 2 Minutes to midnight και του aces high. Τότε δεν γνώριζα πολύ καλά αγγλικά όμως. Τέσπα. Ούτε με είχε προβληματίσει ο Γιάννης Μαλαθρώνας (ποπ & ποκ μέσα δεκαετίας 80) που έιχε γράψει τότε: "προσοχή! αυτοί εδώ οι τύποι δεν είναι μόνο ύπουλοι. Είναι και επικίνδυνοι" (στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα..)

    Το τελευταίο live που έτυχε να τους δω (για λιγο ευτυχώς), ήταν αυτό του άγιου κοσμά όπου επιβεβαιώθηκα και σημειολογικά. Μιλάμε για τσίρκουλα!

    Τωρα για τους λεφτάλικα τι να πρωτοπούμε? Ασε καλύτερα. Ας έχω να θυμαμαι το kill em all και τις συγκινήσεις εκείνης της εποχής. Ηταν φοβεροί. Στίχοι, μουσική (και κυρίως α-υ-θ-ε-ν-τ-ι-κ-ό-τη-τ-α). Ας τους θυμάμαι μόνο τότε διοτι πραγματικά στεναχωριέμαι όταν βλεπω τετοια κατάντια...



    Συγγνωμη αλλα οτα ξεκινησαν ητα 20 χρονων...δε ειναι λογικο να εχουν αλλες αποψεις και αλλες αντιληψεις με τωρα που ειναι 40φευγα??? και στο κατω κατω εσενα τι διαολο σε νοιαζει τι κανουν? αμα σ αρεσει να τους ακους τελειωσε το θεμα!!!


    RoCkLiViN2
    16.05.2008, 13:23

    Απο κει που προσπαθουσαμε να συγκρινουμε Maiden και Metallica (που για μενα ειναι λανθασμενη αυτη η συγκριση) το γυρισαμε στο πως απο αντισυμβατικοι και επαναστατες εγιναν συμβατικοι και "βολεμενοι".

    Θελω να θυμισω, οτι η πλειοψηφια της νεολεας απο τοτε μεχρι και σημερα, ειναι απο τη φυση της επαναστατικη. Να θυμισω, σε οσους ειναι σε Πανεπιστημια και ΤΕΙ, τι γινεται μεσα στις σχολες και ποσοι φοιτητες βγαινουν στους δρομους για να υπερασπιστουν τα δικια τους. Αυτο γινοταν παντα...Και μολις τελειωσουν τη σχολη, τα αγορια πανε φανταροι, οι κοπελες βρισκουν δουλεια και αρχιζουν και σκεφτονται το γαμο. Και μολις παντρευτεις και κανεις παιδια αρχιζεις μια αναγκαστικα συμβατικη ζωη, που το μονο που σε ενδιαφερει ειναι η οικογενεια σου, η δουλεια σου και ποτε θα κανεις διακοπες. Δεν το θεωρω κακο αυτο. Ουτως η αλλως τη σημερον ημερα σε "αναγκαζουν" να σκεφτεσαι ετσι. Θα μου πειτε, "μην κρινεις εξ ιδιων τ'αλλωτρια".Δεκτο. Αναφερω απλα πως το βλεπω.

    Για να επανελθω λοιπον, με βαση αυτα που ανεφερα πιο πανω, πιστευω οτι τα εν λογω συγκροτηματα, με το ιδιο σκεπτικο λειτουρησαν. Και απο τη στιγμη που η μουσικη πλεον ειναι εμπορευματοποιημενη, λογικο μου φαινεται να λειτουργησουν ετσι και να αλλαξουν τροπο σκεψης. Μην ξεχναμε πως ειναι ολοι τους 45-50 χρονων...

    Τελος, οπως εχω προαναφερει, εμενα μου αρεσουν πιο πολυ οι Maiden σαν ακουσμα, χωρις να αναιρω τους Metallica βεβαια. Απο κει και περα ειναι θεμα προσωπικου γουστου....{#emotions_dlg.rockon}


    JohnieAnto
    16.05.2008, 16:03

    προσωπικά θεωρώ οτι η συγκριση αυτή είναι εντελώς ανουσια απο την αποψη οτι δυσκολα επιλεγεις καποιο απο αυτά τα δυο συγκροτήματα ! και τα δυο είναι κορυφαία. Εχω μια ιδιαίτερη προτίμηση βεβαια στους maiden !


    StavmanR
    17.05.2008, 13:48

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 16-05-2008 στις 13:23 έγραψε...

    Θελω να θυμισω, οτι η πλειοψηφια της νεολεας απο τοτε μεχρι και σημερα, ειναι απο τη φυση της επαναστατικη. Να θυμισω, σε οσους ειναι σε Πανεπιστημια και ΤΕΙ, τι γινεται μεσα στις σχολες και ποσοι φοιτητες βγαινουν στους δρομους για να υπερασπιστουν τα δικια τους. Αυτο γινοταν παντα...Και μολις τελειωσουν τη σχολη, τα αγορια πανε φανταροι, οι κοπελες βρισκουν δουλεια και αρχιζουν και σκεφτονται το γαμο. Και μολις παντρευτεις και κανεις παιδια αρχιζεις μια αναγκαστικα συμβατικη ζωη, που το μονο που σε ενδιαφερει ειναι η οικογενεια σου, η δουλεια σου και ποτε θα κανεις διακοπες.

     

     

    Smile{#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.yes}


    Bicoolini
    24.05.2008, 19:21

    Και τα δύο συγκροτήματα είναι υπέροχα(προσωπική γνώμη) και αναμφισβήτητα διαχρονικά...

    Αν και-για να πω την αλήθεια-με κανένα τραγούδι των Metallica δεν έχω πάθει τόσο μεγάλο κόλλημα όσο με το "'fear of the dark" των Iron Maiden...Η μελωδία και το σόλο στην κιθάρα είναι πραγματικά άπαιχτα!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.biggrin}


    marylin
    24.05.2008, 20:20

    {#emotions_dlg.walkman} Metallicaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!   {#emotions_dlg.walkman}


    Moonchild92
    31.05.2008, 16:05

    Iron Maiden φυσικά....


    driverbulba
    02.06.2008, 12:56

    MAIDEN REEEEEEEEE!!!!!!!