ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.830 μέλη
    marakiasteraki
    01.04.2008, 17:17
    Ποιο το νοημα του σατανισμου ? ειναι θρησκεια και αν ναι ειναι θρησκεια εκδικησης ? ποοοοοοοο θρησκεια εκδικησης... μου αρεσε... εκανε καλα ο θεος που διαολοστειλε τον εοσφωρο ? (Ι' m just kidding ρε σεις ) εχει ο σατανας ευαγγελιο ? Εχω ακουσει οτι υπαρχει και μαλιστα ειναι γραμμενο με αιμα ανθρωπου και τα φυλλα ειναι απο δερμα ανρθωπου (ατσα ) Μπορει ο σατανας να ζητησει συγχωρεση ? και αν ναι θα υπαρξει η ημερα της κρισης ? υπαρχει η μαυρη μαγεια και μπορει να μας επηρεασει ? προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει καποιος να με πειραξει... ειναι τοσο ασχημος οσο λενε ?

    NIKOSPI
    05.04.2008, 11:01
    Για τον φίλο μου λες???χαχαχαχα!!! Ο Σατανισμός είναι θρησκεία γιατί έχει μυστήρια(σατανολατρείες).

    Ο σατανάς ήθελε και έπεσε από μόνος του, δεν εκανε κάτι ο θεός και δεν υπάρχει περίπτωση ο σατανάς να μετανοείση, ο κόσμος να χαλάσει σιγά που τον πείραξε.

    Ο Σατανάς μπορεί να μας πειράξει αν του δώσουμε δικαιώματα!
    deathminor88
    05.04.2008, 13:57
    Ο σατανισμός είναι θρησκεία καθώς έχει τα στοιχεία με τα οποία απαρτίζονται οι θρησκείες: 1 Θεός (ο Εωσφόρος) 2 Λατρεία 3 Ηθική...
    Κάποιο ευαγγέλιο υπάρχει, τα περί αίματος είναι απλά "βλακείες".
    Σύμφωνα με το Ευαγγέλιο μπορούν να ζητήσουν όλοι συγχώρεση κλπ.
    Μαύρη μαγεία υπάρχει, τώρα αν είναι σε θέση να κάνει κάτι, πέρα από τα "ζώα" που την εκτελούν φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω.

    ΥΓ Προσωπική άποψη: Θεός δεν υπάρχει - άρα ούτε Σατανάς - τι καθόμαστε κι ασχολούμαστε? Κι όμως έχει ενδιαφέρον!!
    ISILINDIR
    05.04.2008, 14:01
    Θα συμφωνήσω με τον deathminor
    NIKOSPI
    05.04.2008, 14:10
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 13:57 έγραψε...

    ΥΓ Προσωπική άποψη: Θεός δεν υπάρχει - άρα ούτε Σατανάς - τι καθόμαστε κι ασχολούμαστε? Κι όμως έχει ενδιαφέρον!!


    Πάλι τα ίδια, πήγαινε στο post υπάρχει θεός???, να στα πω μια από εκεί γιατί από εδώ είναι άλλο θέμα.
    deathminor88
    05.04.2008, 15:20
    Δεν πάω πουθενά, πουθενά... όπως λέει και το γνωστό λαϊκό άσμα, και ούτε θέλω να μου πεις τίποτα. Τι θες να μου αλλάξεις αυτό που πιστεύω? Γι αυτό και στο υστερόγραφο λέω προσωπική άποψη!
    sea_like_eyes
    05.04.2008, 16:01
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 15:20 έγραψε...

    Δεν πάω πουθενά, πουθενά... όπως λέει και το γνωστό λαϊκό άσμα, και ούτε θέλω να μου πεις τίποτα. Τι θες να μου αλλάξεις αυτό που πιστεύω? Γι αυτό και στο υστερόγραφο λέω προσωπική άποψη!



    . . . εδω θα μεινωωωωωω !
    sea_like_eyes
    05.04.2008, 16:03
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 13:57 έγραψε...

    Ο σατανισμός είναι θρησκεία καθώς έχει τα στοιχεία με τα οποία απαρτίζονται οι θρησκείες: 1 Θεός (ο Εωσφόρος) 2 Λατρεία 3 Ηθική...
    Κάποιο ευαγγέλιο υπάρχει, τα περί αίματος είναι απλά "βλακείες".
    Σύμφωνα με το Ευαγγέλιο μπορούν να ζητήσουν όλοι συγχώρεση κλπ.
    Μαύρη μαγεία υπάρχει, τώρα αν είναι σε θέση να κάνει κάτι, πέρα από τα "ζώα" που την εκτελούν φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω.




    Σωστος ο φιλος Death.Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν κι εντολες (οπως και στον Χριστιανισμο)
    matthias16
    05.04.2008, 17:48
    Η ορθοδοξη εκκλησια δεν αναγνωριζει τον σατανισμο ως θρησκεια ομως απ'οτι θυμαμαι (σε επιασα αδιαβαστο nikos_pi ??????)


    deathminor88
    05.04.2008, 17:55
    Φυσικά και δεν τον αναγνωρίζει ως επίσημη θρησκεία.. Πως θα μπορούσε να δεχτεί κάτι τόσο διαφορετικό και ακραίο βέβαια (μα κι αυτοί τι τα θέλουν όλα αυτά που κάνουν? τσ τσ τσ!)
    NIKOSPI
    05.04.2008, 20:49
    Παράθεση:

    Το μέλος matthias16 στις 05-04-2008 στις 17:48 έγραψε...

    Η ορθοδοξη εκκλησια δεν αναγνωριζει τον σατανισμο ως θρησκεια ομως απ'οτι θυμαμαι (σε επιασα αδιαβαστο nikos_pi ??????)




    xixixi, Μ'αλλον εσύ είσαι αδιάβαστος, δηλαδή δεν είναι θρησκεία τις συνε'ιδησεις ο σατανισμός???
    deathminor88
    05.04.2008, 21:55
    Eίναι θρησκεία!
    lefterismit
    06.04.2008, 11:26
    Σύμφωνα με το Ευαγγέλιο μπορούν να ζητήσουν όλοι συγχώρεση κλπ.


    Και αν ζητήσει συγχώρεση ο Σατανάς και οι υπόπολοι που τον ακολούθησαν,τι θα γίνει μέτα;Μην ξεχνάμε πως χωρίς καλό δεν υπάρχει κακό και το ανάποδο.
    NIKOSPI
    06.04.2008, 11:50
    Παράθεση:

    Το μέλος lefterismit στις 06-04-2008 στις 11:26 έγραψε...

    Σύμφωνα με το Ευαγγέλιο μπορούν να ζητήσουν όλοι συγχώρεση κλπ.


    Και αν ζητήσει συγχώρεση ο Σατανάς και οι υπόπολοι που τον ακολούθησαν,τι θα γίνει μέτα;Μην ξεχνάμε πως χωρίς καλό δεν υπάρχει κακό και το ανάποδο.



    Δεν θα ζητήσει ποτέέέ συγχώρεση ο σατανάς από τον θεό, διότι τον ζηλεύει πολύ ο φίλος μου, έλα να σου πώ μία ιστορία.

    Μοναχός Παύσιος

    Ήταν μια φορά μία φάση που ένα ταγκαλάκι(έτσι αποκαλούσε ο Γέροντας παύσιος τα δαιμόνια) ήθελε να πειράξει τον γέροντα αλλά δεν έγινε έτσι όπως θα ήθελε να γίνει, τελικά του έπιασε την κουβέντα ο γέροντας και του λέει σε μια φάση για πες το" Άγιος ο θεός....." και αρχίζει να λέει το ταγκαλάκι Άγιος ο θεός, Άγιος ισχυρός, Άγιος αθάνατος, και εκεί σταμάτησε το ταγκαλάκι να λέει, και του λέει ο Γέροντας δεν θα συνεχίσεις παρακάτω, και του απαντάει ΔΕΝ ΘΈΛΩ!!! Δύο λέξεις να έλεγε το ταγκαλάκι και θα είχε σωθεί.


    Άλλη μια φορά ήταν λέει ένας γέροντας που αγαπούσε πολύ όλους ακόμα και τα δαιμόνια και τον σατανά και μια φορά παρακαλούσε τον θεό να σώσει τον σατανά και τα δαιμόνια και ενώ έκανε την προσευχή κοίταξε δίπλα του και είδε ένα δαιμόνιο με μορφή σκυλίσια να του βγάζει την γλώσσα κοροιδευτικά. Επέτρεψε ο θεός να δει ότι τα δαιμόνια δεν ΘΈΛΟΥΝ να μετανοείσουν.


    Ξέχνα το να ζητήσουν συγχώρεση.......

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 06-04-2008 11:51 ]


    deathminor88
    06.04.2008, 11:51
    Ναι, και καλά ο Σατανάς μπορεί να ζητήσει συγχώρεση!
    oulion
    06.04.2008, 16:11
    Πίσω μου σ' έχω
    του Νίκου Αλιάγα

    «Η εκδίκηση του σατανά είναι να αμφισβητείς την ύπαρξή του», μου έλεγε κάποτε σε ένα σκοτεινό κελί του Αγίου Όρους, ένας φωτισμένος άγιος πατέρας. Τον τελευταίο καιρό στη Γαλλία όχι μόνο δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης του εωσφόρου, αλλά παρατηρείται μια αυξημένη λατρεία απέναντι σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον σατανισμό. Βεβηλώσεις κοιμητηρίων, μυστηριώδεις αυτοκτονίες, δεκάδες ιστοσελίδες που φυτρώνουν καθημερινά σαν δηλητηριασμένα μανιτάρια στο ίντερντετ, δημοσίευση στα γαλλικά της σατανικής βίβλου, ο σατανισμός και ό,τι έχει να κάνει γενικότερα με αυτό που αποκαλούν γοτθική κουλτούρα σαρώνει στη Γαλλία και ιδιαίτερα στους νέους. Κυβέρνηση και θρησκευτικές οργανώσεις κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου και δεν κρύβουν την ανησυχία τους μπροστά στη ραγδαία εξάπλωση του φαινομένου. Πριν από λίγες ημέρες στην περιοχή της Μπρετάνιε οι κάτοικοι έκαναν τον σταυρό τους όταν ανακάλυψαν ένα φρικιαστικό θέαμα μέσα στην εκκλησία τους.

    Δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα : "Το θέμα"

    Το εσωτερικό του ναού είχε καταστραφεί από τις φλόγες, τα αγάλματα των αγίων είχαν αποκεφαλιστεί, οι σταυροί είχαν τεμαχιστεί και λερωθεί με κόπρανα και πάνω από την Αγία Τράπεζα υπήρχε με μαύρα γράμματα η εξής επιγραφή στην αγγλική γλώσσα: « when Satan rules his world », δηλαδή «όταν ο σατανάς ορίζει τον κόσμο του». Μόνο ο αρχάγγελος Μιχαήλ παρέμεινε άθικτος. Οι ντόπιοι, κι ακόμα αυτοί που δεν πίστευαν, βγήκαν στους δρόμους και μιλούσαν για θαύμα.

    Μέσα σε λίγες εβδομάδες δεκάδες ναοί και τάφοι έχουν βεβηλωθεί με αυτόν τον φρικαλέο τρόπο μέσα σε όλη τη χώρα. Τα σύμβολα του αντίχριστου δίνουν και παίρνουν και οι Αρχές παραμένουν σιωπηλές. Ανεπίσημα δεν μιλούν για φαρσέρ ούτε για μεμονωμένη βάρβαρη πράξη κάποιου καθυστερημένου, αλλά εστιάζουν το ενδιαφέρον του προς ομάδες νέων που ακούν Black Metal και υμνούν οτιδήποτε μπορεί να ενσωματωθεί στον γοτθικό τρόπο ζωής τους. Φοράνε μαύρα ρούχα, παραμάνες παραμάσχαλα και piercing από τη γλώσσα μέχρι και σε πιο απόκρυφα σημεία. Στις ομάδες αυτές, μεγάλη μόδα είναι να κάνεις τατουάζ το 666 και τα κέρατα του σατανά πάνω στο σώμα σου, να ακούς συγκροτήματα όπως Anorexia Nervosa , Christ Agony , Merlin Manson … και που και που να συμμετέχεις και σε καμιά απαγορευμένη τελετή μαύρης μαγείας. Οι περισσότεροι ξεκίνησαν για πλάκα, άλλοι από τη μελαγχολία της σπυριάρας εφηβείας, ορισμένοι από βαθιά υπαρξιακή ανασφάλεια, κάποιοι άλλοι από λατρεία στη νεοναζιστική ιδεολογία που είναι προσκείμενη στον σατανισμό.

    Οι κοινωνιολόγοι πάντως αναγνωρίζουν ότι οι περισσότεροι των νέων αυτών προέρχονται από εύπορες αστικές οικογένειες. Οι φτωχοί δεν ενδιαφέρουν τον σατανά. Πάντως οι ειδικοί αναγνωρίζουν ότι δύσκολα επιστρέφεις σε μια φυσιολογική ζωή εφόσον περάσεις την κόκκινη γραμμή της βίας και της άρνησης ότι υπάρχει ιερό και όσιο. Η γαλλική κυβέρνηση ζήτησε από εμπειρογνώμονες που καταπολεμούν τις αιρέσεις να στήσουν επιτροπή με στόχο τον έλεγχο μέσα από το ίντερνετ των ιστοσελίδων που προωθούν τον σατανισμό, έπειτα από τη δημοσίευση ενός οδηγού αυτοκτονίας που είχε ως σλόγκαν «σώστε τον πλανήτη, αυτοκτονήστε, ελάτε κοντά στην εκκλησία της ευθανασίας».

    Πού ξεκινάει το μακάβριο φολκλόρ; Πού τελειώνει ο οργανωμένος προσηλυτισμός οπαδών του σατανά; Σε μια χώρα όπου οι ρωμαιοκαθολικοί δηλώνουν άθεοι σε μεγάλο βαθμό και νιχιλιστές, το σίγουρο είναι ότι ο σατανάς κάνει τη δουλειά του. Διχάζει, ξεσηκώνει και κάνει παιδομάζωμα. Ο καρτεσιανός κοινός νους της Δύσης βλέπει ανήμπορος να πατάει το χαλί της κεντρικής εισόδου της κοινωνίας του, δηλαδή τη νεολαία, τον έκπτωτο άγγελο του οποίου δεν αναγνώρισε ποτέ την ύπαρξη... «Μόνο η προσευχή και η αγάπη τον φοβίζει», ψιθύριζε εκείνος ο μοναχός του Αγίου Όρους...


    Ο σατανάς "δύναται" να ζητήσει συγχώρεση, αλλά είναι τόσο υπερήφανος που δεν μπορεί να ταπεινωθεί τόσο μπροστά στο Θεό!
    NIKOSPI
    06.04.2008, 16:27
    Υπάρχει που να μην υπήρχε ο άθλιος!!! Έλα ρε ταγκαλάκι, μετανόησε και εγώ α σου πάρω παγωτό για να με θυμάσαι χαχαχα ο άμυαλος;)
    Angelofdeath1990
    06.04.2008, 18:36
    εγω παντως πιστεύω οτι ολα αυτα είναι εικονικά και απλώς ένα νέο κίνημα "μόδας"....και έλεος ρε...μην κατηγορούμε ότι θέλουμε....το black metal φταίει....δηλαδή το γεγονός οτί φταίει το κλούβιο τους το μυαλό δεν το βλέπουμε..?και εγω black metal ακούω και είναι το αγαπημένο μου είδος αλλά ποτέ δεν ήθελα να πάω και να βεβηλώσω κάτι το οποίο εκφράζει τον άλλο.....και ο σατανισμός μπορεί να θεωρήται θρησκεία όπως και άλλες πολλές όπως ο Αρριανισμός αλλά τις ονοπμάζουμε ΑΙΡΕΣΕΙΣ(για τους ασχετους)....επίσης ναι υπάρχει βίβλος στον σατανισμό,η λεγόμενη "μαύρη βίβλος"....αλλά ο σατανισμός δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μία ακραία συμπεριφορά προς την εκκλησία και το πρόσωπο του θεού η οποία συμπεριφορά δημιουργήται από αρρωστιμένα μυαλά που θέλουν να καλύψουν το προσωπικό τους συμφέρον....Ο σατανισμός δεν είναι κάτι που προυπήρχε όπως αναφέρει η εκκλησία...αλλά είναι ένα κράμα αρχαίων αιρέσεων και θρησκειών με μια δική τους προσωπική προσθήκη το πρόσωπο το τραγόμορφου αγγέλου, του σατανά...μπορεί να φανώ αιρετικός και αντίθετος της κοινής γνώμης αλλά η θρησκεία είναι η έμφυτη τάση του ανθρώπου να θεοποιεί και να "καλοπιάνει" ότι δεν μπορεί να νικήσει...όπως οι προτόγωνοι λατρεύαν τον κεραυνό και την φωτιά απλά γιατί δεν μπορούσε τότε να την νικήσει....έτσι και τώρα ο άνθρωπος δεν μπόρει να νικήσει τον θάνατο και έτσι επινοή την ιστορία πως υπάρχει μεταθανάτια ζωή...τωρά αν είναι αλήθεια η μεταθανάτια ζωή ατυο γίνεται να το μάθεις μόνο όταν θα βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα......το γεγονός ότι ο χριστιανισμός και ο κάθε χριστιανισμός και είδος θρησκείας έχει τους δικούς της ηθικούς κώδικες είναι για να μπόρούν να εκφράζουν όλους τους ανθρώπους....το ίδιο και ο σατανισμός.....απλώς έχει τον δικό του ηθικό κανόνα....εφόσων όμως εκθέτει σε κίνδυνο τα ανθρώπινα δικαιώματα του ανθρώπου δεν είναι νόμιμη θρησκεία....αλλιώς η λατρεία για τον σατανά θα ήταν κάτι όπως ο μουσουλμανισμός,βουδισμός και λοιπά....και για όσους δεν ξέρουν....η πρώτη νόμιμη εκκλισία λατρείας του σατανά έγινε στην αμερική και απαγόρευε ρητά η νομοθεσία τις ανθρωποθυσίες.....και ναι πια αναγνωρίζεται σαν θρησκεία εφόσων έχει δόγμα.......και τα περι μετάνοιας είναι άλλη υπόθεση γιατί όταν η εκκλησία των καθολικών μοίραζε συγχωροχάτρια για μια θέση στον παράδεισο τότε κατηγορούσαν τον χριστιανισμό περι ανηθικότητας και κοροιδοίας....κσλή χώνεψη με το τόπιλ....
    NIKOSPI
    06.04.2008, 18:53
    Σε πολλά σημεία σωστός, για μεταθανάτια ζωή κανείς δεν το πιστεύει, μόνο εγώ από ότι βλέπω!!!!Ή μάλλον από λόγια αγίων το πιστεύω.........!!!
    Angelofdeath1990
    06.04.2008, 19:15
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 18:53 έγραψε...

    Σε πολλά σημεία σωστός, για μεταθανάτια ζωή κανείς δεν το πιστεύει, μόνο εγώ από ότι βλέπω!!!!Ή μάλλον από λόγια αγίων το πιστεύω.........!!!

    Μην ξεχνάς Νίκο και εγώ άνθρωπος είμαι και πιστεύω στην μεταθανάτια μορφή γιατί και εγώ φοβάμαι τον θάνατο αλλά....εγώ απλώς δεν ξέρω πώς είναι δηλαδή μπορει να είναι όπως λεει στον χριστιανισμό ή όπως στον βουδισμό κ.τ.λ.