ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη
    NIKOSPI
    06.04.2008, 19:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 06-04-2008 στις 19:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 18:53 έγραψε...

    Σε πολλά σημεία σωστός, για μεταθανάτια ζωή κανείς δεν το πιστεύει, μόνο εγώ από ότι βλέπω!!!!Ή μάλλον από λόγια αγίων το πιστεύω.........!!!

    Μην ξεχνάς Νίκο και εγώ άνθρωπος είμαι και πιστεύω στην μεταθανάτια μορφή γιατί και εγώ φοβάμαι τον θάνατο αλλά....εγώ απλώς δεν ξέρω πώς είναι δηλαδή μπορει να είναι όπως λεει στον χριστιανισμό ή όπως στον βουδισμό κ.τ.λ.




    Δεν χρειάζετε να φοβάσαι τον θάνατο για να πιστέψεις, ο χριστιανισμός λέει την αλήθεια αλλά άμα θέλεις πίστεψε τον Βουδισμό....;)
    oulion
    08.04.2008, 23:10
    Και 'γω πιστευω ο,τι λενε οι Πατερες για τη μεταθανατια ζωη Νικο!
    NIKOSPI
    09.04.2008, 07:22
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 08-04-2008 στις 23:10 έγραψε...

    Και 'γω πιστευω ο,τι λενε οι Πατερες για τη μεταθανατια ζωη Νικο!


    absurdus_delirium
    09.04.2008, 11:35
    Δύο είδη σατανισμού:

    Της Εκκλησίας του Σατανά, που δημιουργήθηκε από τον LaVey και δεν λατρεύουν τον Σατανά ως θεό, απλώς λειτουργεί ως σύμβολο ενάντια σε κάποια πράγματα. Είναι επιγραμματικά άθεοι, ηδονιστές, οπαδοί του κοινωνικού Δαρβινισμού και της φιλοσοφίας του Νίτσε και της Αντικειμενικότητας της Ayn Rand.

    Θεϊστές Σατανιστές που περιέχει όλους αυτούς που αυτοχαρακτηρίζονται και αντιχριστιανοί. Αυτοί λατρεύουν το Σατανά σα θεότητα και του αποδίδουν χαρακτηριστικά που περιγράφονται στη Βίβλο, ενώ εφαρμόζουν και πρακτικές για τις οποίες τους έχουν κατηγορήσει οι χριστιανοί. Απ΄την άλλη υπάρχουν και αυτοί που απορρίπτουν τη χριστιανική περιγραφή του Σατανά και του αποδίδουν χαρκτηριστικά που βασίζονται σε δική τους εμπειρία.

    Ο παγανισμός δεν είναι σατανισμός.



    Πηγές εδώ!
    NIKOSPI
    09.04.2008, 14:23
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 09-04-2008 στις 11:35 έγραψε...

    Δύο είδη σατανισμού:

    Της Εκκλησίας του Σατανά, που δημιουργήθηκε από τον LaVey και δεν λατρεύουν τον Σατανά ως θεό, απλώς λειτουργεί ως σύμβολο ενάντια σε κάποια πράγματα. Είναι επιγραμματικά άθεοι, ηδονιστές, οπαδοί του κοινωνικού Δαρβινισμού και της φιλοσοφίας του Νίτσε και της Αντικειμενικότητας της Ayn Rand.

    Πηγές εδώ!



    Πες τα ρε μάγκα, νομίζω ότι μιλούσαμε κάποτε σε ένα άλλο τόπικ για από το που προήλθε ο άνθρωπος, και εδώ αποδεικνύετε τι ήταν τελικά ο Δαρβινισμός που μου λεμαθε να μου λέει ότι ο άνθρωπος προήλθε από πήθικο, έλεος, σε τι καταστροφή του μυαλού σας έχει φτάσει ο φίλος σας Δαρβίνος. Είναι να γελάω!!!
    Astron
    09.04.2008, 14:57
    Μπερδεύτηκες. Αναφέρθηκε σε κοινωνικό Δαρβινισμό και ΌΧΙ στην φυσική θεωρία του Δαρβίνου για την εξέλιξη των ειδών.
    Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, αλλά τί να εξηγούμε τώρα...
    NIKOSPI
    09.04.2008, 15:03
    Δεν θέλω να έχω σχέσεις με Δαρβινισμό, όλα από εκεί προέρχονται, όλη η σαπίλα.
    jethroomi
    09.04.2008, 15:46
    Απιστοι, ο Θεος δημιουργησε τα απολιθωματα για να τα βρισκουμε και να χαιρομαστε.
    Κατω ο Δαρβινος!
    Ο μεσαιωνας ΖΕΙ!!!
    deathminor88
    09.04.2008, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 09-04-2008 στις 15:03 έγραψε...

    Δεν θέλω να έχω σχέσεις με Δαρβινισμό, όλα από εκεί προέρχονται, όλη η σαπίλα.



    Κανα βιβλίο ανθρωπολογίας, φυσικής, βιολογίας έχουμε ανοίξει, ή μπα?

    Βέβαια τι να τα κάνεις αυτά άν ξέρεις ότι ο Θεός έφτιαξε τα πάντα!
    NIKOSPI
    09.04.2008, 15:56
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-04-2008 στις 15:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 09-04-2008 στις 15:03 έγραψε...

    Δεν θέλω να έχω σχέσεις με Δαρβινισμό, όλα από εκεί προέρχονται, όλη η σαπίλα.



    Κανα βιβλίο ανθρωπολογίας, φυσικής, βιολογίας έχουμε ανοίξει, ή μπα?

    Βέβαια τι να τα κάνεις αυτά άν ξέρεις ότι ο Θεός έφτιαξε τα πάντα!



    Έχω ανοίξει φίλε μου αλλά έχεις πάθει και εσύ Δαρβινίαση, απλώς δεν διαβάζω τις βλακείες τους ψευδοεπιστήμονες τους αντιεπιστίμονες και γενικά άθεους αιρετικούς προπαγανδιστές, διαβάζω την επιστήμη την αληθινη!!! Στην τελευταία πρόταση με έκανες υπερήφανο για τον θεό μου!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
    deathminor88
    09.04.2008, 16:10
    Και ποια είναι η "αληθινή επιστήμη" ?
    pastella
    09.04.2008, 16:33
    nikospi είσαι χειρότερος και από την Ιερά Εξέταση.

    Δεν έχουμε κυνήγι Μαγισσών και σταμάτα να βλέπεις Λιακόπουλο τόσο φανατικά.

    NIKOSPI
    09.04.2008, 19:55
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-04-2008 στις 16:10 έγραψε...

    Και ποια είναι η "αληθινή επιστήμη" ?



    Όχι πάντως του Δαρβίνου που έβγαλε αυτήν την ψευδοπροφητεία.

    Pastella πoιος σου είπε ότι βλέπω liakopoylo???Είναι μεγάλος ψεύτης αυτός που στο είπε.
    deathminor88
    09.04.2008, 21:08
    H θεωρία της εξέλιξης δεν είναι προφητεία, αλλά δεν μας λες ποιά είναι αληθινή επιστήμη. Πες μας να την μάθουμε!
    xenia1972
    09.04.2008, 22:13
    να πουμε εδω και για το "κυνηγι των μαγισσων"? πιστευω στον Χριστο και τον υποστηριζω οταν μιλαω με ανθρωπους που δεν πιστευουν σ'Αυτον. Αλλα καπου να σταματησουμε να διαιωνιζουμε το "ο σατανισμος ταυτιζεται με την ροκ μουσικη", γιατι απλως δεν ταυτιζεται. Μονο και μονο επειδη ακουγαμε κι ακουμε ροκ και μεταλ δεν σημαινει οτι δεν πιστευουμε στον Θεο. Ακομη και οταν καποιος δεν πιστευει αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σατανιστης. Το ροκ εχει μουσικη και στιχους που αρεσουν σε οσους τους αρεσει να σκεφτονται για τα παντα κι εχει δωσει εξαισια συγκροτηματα, τραγουδια και μουσικους. Μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι, και μην κολλαμε ετικετες, δεν ειμαστε στον μεσαιωνα. Κατα τα αλλα, και στην Αγγλια εχει εξαρση το φαινομενο, απο 15-16 χρονων παιδια. Σε αυτες τις ηλικιες πολλοι κανουν οτιδηποτε για να σοκαρουν, μεχρι να φανε τα μουτρα τους.....

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 06-04-2008 στις 16:11 έγραψε...

    Πίσω μου σ' έχω
    του Νίκου Αλιάγα

    «Η εκδίκηση του σατανά είναι να αμφισβητείς την ύπαρξή του», μου έλεγε κάποτε σε ένα σκοτεινό κελί του Αγίου Όρους, ένας φωτισμένος άγιος πατέρας. Τον τελευταίο καιρό στη Γαλλία όχι μόνο δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης του εωσφόρου, αλλά παρατηρείται μια αυξημένη λατρεία απέναντι σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον σατανισμό. Βεβηλώσεις κοιμητηρίων, μυστηριώδεις αυτοκτονίες, δεκάδες ιστοσελίδες που φυτρώνουν καθημερινά σαν δηλητηριασμένα μανιτάρια στο ίντερντετ, δημοσίευση στα γαλλικά της σατανικής βίβλου, ο σατανισμός και ό,τι έχει να κάνει γενικότερα με αυτό που αποκαλούν γοτθική κουλτούρα σαρώνει στη Γαλλία και ιδιαίτερα στους νέους. Κυβέρνηση και θρησκευτικές οργανώσεις κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου και δεν κρύβουν την ανησυχία τους μπροστά στη ραγδαία εξάπλωση του φαινομένου. Πριν από λίγες ημέρες στην περιοχή της Μπρετάνιε οι κάτοικοι έκαναν τον σταυρό τους όταν ανακάλυψαν ένα φρικιαστικό θέαμα μέσα στην εκκλησία τους.

    Δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα : "Το θέμα"

    Το εσωτερικό του ναού είχε καταστραφεί από τις φλόγες, τα αγάλματα των αγίων είχαν αποκεφαλιστεί, οι σταυροί είχαν τεμαχιστεί και λερωθεί με κόπρανα και πάνω από την Αγία Τράπεζα υπήρχε με μαύρα γράμματα η εξής επιγραφή στην αγγλική γλώσσα: « when Satan rules his world », δηλαδή «όταν ο σατανάς ορίζει τον κόσμο του». Μόνο ο αρχάγγελος Μιχαήλ παρέμεινε άθικτος. Οι ντόπιοι, κι ακόμα αυτοί που δεν πίστευαν, βγήκαν στους δρόμους και μιλούσαν για θαύμα.

    Μέσα σε λίγες εβδομάδες δεκάδες ναοί και τάφοι έχουν βεβηλωθεί με αυτόν τον φρικαλέο τρόπο μέσα σε όλη τη χώρα. Τα σύμβολα του αντίχριστου δίνουν και παίρνουν και οι Αρχές παραμένουν σιωπηλές. Ανεπίσημα δεν μιλούν για φαρσέρ ούτε για μεμονωμένη βάρβαρη πράξη κάποιου καθυστερημένου, αλλά εστιάζουν το ενδιαφέρον του προς ομάδες νέων που ακούν Black Metal και υμνούν οτιδήποτε μπορεί να ενσωματωθεί στον γοτθικό τρόπο ζωής τους. Φοράνε μαύρα ρούχα, παραμάνες παραμάσχαλα και piercing από τη γλώσσα μέχρι και σε πιο απόκρυφα σημεία. Στις ομάδες αυτές, μεγάλη μόδα είναι να κάνεις τατουάζ το 666 και τα κέρατα του σατανά πάνω στο σώμα σου, να ακούς συγκροτήματα όπως Anorexia Nervosa , Christ Agony , Merlin Manson … και που και που να συμμετέχεις και σε καμιά απαγορευμένη τελετή μαύρης μαγείας. Οι περισσότεροι ξεκίνησαν για πλάκα, άλλοι από τη μελαγχολία της σπυριάρας εφηβείας, ορισμένοι από βαθιά υπαρξιακή ανασφάλεια, κάποιοι άλλοι από λατρεία στη νεοναζιστική ιδεολογία που είναι προσκείμενη στον σατανισμό.

    Οι κοινωνιολόγοι πάντως αναγνωρίζουν ότι οι περισσότεροι των νέων αυτών προέρχονται από εύπορες αστικές οικογένειες. Οι φτωχοί δεν ενδιαφέρουν τον σατανά. Πάντως οι ειδικοί αναγνωρίζουν ότι δύσκολα επιστρέφεις σε μια φυσιολογική ζωή εφόσον περάσεις την κόκκινη γραμμή της βίας και της άρνησης ότι υπάρχει ιερό και όσιο. Η γαλλική κυβέρνηση ζήτησε από εμπειρογνώμονες που καταπολεμούν τις αιρέσεις να στήσουν επιτροπή με στόχο τον έλεγχο μέσα από το ίντερνετ των ιστοσελίδων που προωθούν τον σατανισμό, έπειτα από τη δημοσίευση ενός οδηγού αυτοκτονίας που είχε ως σλόγκαν «σώστε τον πλανήτη, αυτοκτονήστε, ελάτε κοντά στην εκκλησία της ευθανασίας».

    Πού ξεκινάει το μακάβριο φολκλόρ; Πού τελειώνει ο οργανωμένος προσηλυτισμός οπαδών του σατανά; Σε μια χώρα όπου οι ρωμαιοκαθολικοί δηλώνουν άθεοι σε μεγάλο βαθμό και νιχιλιστές, το σίγουρο είναι ότι ο σατανάς κάνει τη δουλειά του. Διχάζει, ξεσηκώνει και κάνει παιδομάζωμα. Ο καρτεσιανός κοινός νους της Δύσης βλέπει ανήμπορος να πατάει το χαλί της κεντρικής εισόδου της κοινωνίας του, δηλαδή τη νεολαία, τον έκπτωτο άγγελο του οποίου δεν αναγνώρισε ποτέ την ύπαρξη... «Μόνο η προσευχή και η αγάπη τον φοβίζει», ψιθύριζε εκείνος ο μοναχός του Αγίου Όρους...


    Ο σατανάς "δύναται" να ζητήσει συγχώρεση, αλλά είναι τόσο υπερήφανος που δεν μπορεί να ταπεινωθεί τόσο μπροστά στο Θεό!


    Angelofdeath1990
    09.04.2008, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 09-04-2008 στις 16:33 έγραψε...


    ..... κυνήγι Μαγισσών.....


    Ξέρετε πόσα εγκλήματα έκανα οι χριστιανοί κατα των παγανιστών....πόσους κάψανε και φάγανε....αφήστε τα...άρα ποτέ μην λέμε πως κάτι πάνω στην γη είναι τέλειο και καμία άποψη και θρησκεία και ιδεολογία δεν θα είναι τέλεια.....πάντα θα υπάρχει έστω ΕΝΑΣ άνθρωπος πάνω στην γη που δεν θα τον εκφράζει όσο και καλή να φαίνεται αυτη η άποψη.....επίσης η επιστήμη είναι κάτι τεκμηριομένο γιατί βασίζεται σε αποδείξεις και όχι μόνο θεόπνευστα κείμενα...επίσης η πίστη δεν είναι μόνο ο χριστιανισμός....πίστη είναι οτιδήποτε πιστεύεις σε αυτό και το θεωρείς σύμμαχό σου να αντιμετωπίσεις κάποιες καταστάσεις της ζωής σου....ακόμη και σε ένα άψυχο αντικείμενο να πιστεύεις αφού σε εκφράζει και σου δίνει δύναμη και πσυχική ηρεμία είναι πίστη...όταν όμως ξεφύγει από τα όρια της προσωπικής πίστης και αρχίζει να επιβάλλεται εις βάρος των άλλων ανθρώπων γίνεται αίρεση όπως ο Σατανισμός γιατί εμπεριέχει στην λάτρεία του τις ανθρωποθυσίες.......Έτσι κανένας δεν μπορεί να πει σε κάποιον άλλο πως η θρησκεία του είναι λάθος γιατί προσβάλετε την προσωπικότητα των δέκτων σας.....(κάτι το οποίο δεν το θέλει ο χριστιανισμός...ο χριστός έλεγε όποιος θέλει ας με πιστέψει ποτέ δεν επιβλήθηκε σε κανέναν και ο πατέρας του δεν το είχε στείλει δερβένακα στην γη...κατά τα λεγόμενα της καινής διαθήκης αλλά για να κάνει τους ανθρώπους να πιστέψουν...αλλιώς τι ήταν ένας ακόμη κατακλισμός και ξανά από την αρχή...είχε Ιωσήφ είχε την Μαρία αρα μπορούσε να διαιωνιστεί το είδος..)....αυτά από μένα......όποιος θέλει τα διαβάζει και προβληματίζεται...γιατί είμαι 17 χρόνων παιδί και τα γράφω αυτά...εσείς οι μεγαλύτεροι δεν τα έχετε διαλογιστεί ποτέ αυτά....?(I am Spiritual but not religious....)
    thaliey
    10.04.2008, 00:50
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 19:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 06-04-2008 στις 19:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 18:53 έγραψε...

    Σε πολλά σημεία σωστός, για μεταθανάτια ζωή κανείς δεν το πιστεύει, μόνο εγώ από ότι βλέπω!!!!Ή μάλλον από λόγια αγίων το πιστεύω.........!!!

    Μην ξεχνάς Νίκο και εγώ άνθρωπος είμαι και πιστεύω στην μεταθανάτια μορφή γιατί και εγώ φοβάμαι τον θάνατο αλλά....εγώ απλώς δεν ξέρω πώς είναι δηλαδή μπορει να είναι όπως λεει στον χριστιανισμό ή όπως στον βουδισμό κ.τ.λ.




    Δεν χρειάζετε να φοβάσαι τον θάνατο για να πιστέψεις, ο χριστιανισμός λέει την αλήθεια αλλά άμα θέλεις πίστεψε τον Βουδισμό....;)

    sumfon o k ego to pisteuo...alla oso g ton satanismo einai thriskeia..alla nomizo pos einai mia kapos anatrixiastiki thriskeia oso anafora tis teletes tous is thiseies k tin mauti mageia............k o satanismos uparxei gt uparxei o diavolos ...opos k o xristianismos gt uparxei xristos..........
    xenia1972
    10.04.2008, 17:42
    ναι, σιγουρα τα διαγολιστηκαμε και τα διαλογιζομαστε και πριν και τωρα, και καλα κανεις και τα διαλογιζεσαι κι εσυ.
    Σε αυτο που εγραψες μονο εχω να πω κατι "άρα ποτέ μην λέμε πως κάτι πάνω στην γη είναι τέλειο και καμία άποψη και θρησκεία και ιδεολογία δεν θα είναι τέλεια". Ο χριστιανισμος και ο Χριστος δεν ειπε ποτε στους χριστιανους να πανε να σκοτωσουν οσους δεν πιστευουν. Η ιδεολογια τελεια ειναι, αυτοι που την ακολουθουν τεινουν να μην ειναι τελειοι (και παντα ετσι θα ειναι γιατι ειμαστε ανθρωποι). Γινεται συχνα αυτο το λαθος, να ταυτιζεται μια θρησκεια με τις πραξεις των οπαδων της, ομως δεν ισχυει παντοτε το οτι αν καποιος ειναι χριστιανος ολα αυτα που κανει τα κανει γιατι ετσι λεει ο χριστιανισμος. Ολοι, επειδη ειναι ατελεις, αποκλινουν καποιες φορες, πολλες η λιγες, απο αυτο που λενε οτι πιστευουν. Γι'αυτο ας μην ταυτιζουμε την ιδεα με τους ανθρωπους. Ενα παραδειγμα ειναι αυτοι που δεν γουσταρουν τους παπαδες και δεν πανε στην εκκλησια. Στην εκκλησια δεν παει κανεις για τον παπα, παει για να προσευχηθει και να ησυχασει. Και σιγουρα υπαρχουν παπαδες που καταπατουν την θρησκεια που καλουνται να αντιπροσωπευσουν, οπως υπαρχουν και αυτοι που την ακολουθουν. Οπως υπαρχουν και γιατροι που θελουν να βοηθησουν τον κοσμο, κι αλλοι που εγιναν γιατροι μονο για τα λεφτα. Οταν ενας χριστιανος κανει λαθος, δεν το κανει επειδη ειναι χριστιανος, το κανει επειδη ειναι ανθρωπος και κανει λαθη παρολο που προσπαθει να ακολουθησει αυτο που πιστευει. Δεν ειναι ολα λοιπον για πεταμα, αλλα ενας συνεχης αγωνας- για οσους θελουν- να γινουν καλυτεροι μεσα τους, με περισσοτερη αγαπη για ολους, και να προσπαθησουν να φτασουν οσα διδασκει αυτη η τελεια ιδεολογια που λεγεται χριστιανισμος. Καμια αλλη θρησκεια δεν εχει σαν θεμελιο την αγαπη του Θεου για τα πλασματα του. Εμεις ειμαστε αυτοι που πρεπει να προσπαθησουμε να ακολουθουμε πιο πιστα αυτα που πιστευουμε.
    Οσον αφορα αλλα πραγματα που αναφερθηκαν, ναι, κι εγω πιστευω στην ζωη μετα τον θανατο. Την δυνατοτητα να εχουμε αυτη την καλυτερη ζωη γιορταζουμε το Πασχα.


    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 09-04-2008 στις 23:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 09-04-2008 στις 16:33 έγραψε...


    ..... κυνήγι Μαγισσών.....


    Ξέρετε πόσα εγκλήματα έκανα οι χριστιανοί κατα των παγανιστών....πόσους κάψανε και φάγανε....αφήστε τα...άρα ποτέ μην λέμε πως κάτι πάνω στην γη είναι τέλειο και καμία άποψη και θρησκεία και ιδεολογία δεν θα είναι τέλεια.....πάντα θα υπάρχει έστω ΕΝΑΣ άνθρωπος πάνω στην γη που δεν θα τον εκφράζει όσο και καλή να φαίνεται αυτη η άποψη.....επίσης η επιστήμη είναι κάτι τεκμηριομένο γιατί βασίζεται σε αποδείξεις και όχι μόνο θεόπνευστα κείμενα...επίσης η πίστη δεν είναι μόνο ο χριστιανισμός....πίστη είναι οτιδήποτε πιστεύεις σε αυτό και το θεωρείς σύμμαχό σου να αντιμετωπίσεις κάποιες καταστάσεις της ζωής σου....ακόμη και σε ένα άψυχο αντικείμενο να πιστεύεις αφού σε εκφράζει και σου δίνει δύναμη και πσυχική ηρεμία είναι πίστη...όταν όμως ξεφύγει από τα όρια της προσωπικής πίστης και αρχίζει να επιβάλλεται εις βάρος των άλλων ανθρώπων γίνεται αίρεση όπως ο Σατανισμός γιατί εμπεριέχει στην λάτρεία του τις ανθρωποθυσίες.......Έτσι κανένας δεν μπορεί να πει σε κάποιον άλλο πως η θρησκεία του είναι λάθος γιατί προσβάλετε την προσωπικότητα των δέκτων σας.....(κάτι το οποίο δεν το θέλει ο χριστιανισμός...ο χριστός έλεγε όποιος θέλει ας με πιστέψει ποτέ δεν επιβλήθηκε σε κανέναν και ο πατέρας του δεν το είχε στείλει δερβένακα στην γη...κατά τα λεγόμενα της καινής διαθήκης αλλά για να κάνει τους ανθρώπους να πιστέψουν...αλλιώς τι ήταν ένας ακόμη κατακλισμός και ξανά από την αρχή...είχε Ιωσήφ είχε την Μαρία αρα μπορούσε να διαιωνιστεί το είδος..)....αυτά από μένα......όποιος θέλει τα διαβάζει και προβληματίζεται...γιατί είμαι 17 χρόνων παιδί και τα γράφω αυτά...εσείς οι μεγαλύτεροι δεν τα έχετε διαλογιστεί ποτέ αυτά....?(I am Spiritual but not religious....)


    okanenas
    10.04.2008, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 10-04-2008 στις 17:42 έγραψε...

    ναι, σιγουρα τα διαγολιστηκαμε και τα διαλογιζομαστε και πριν και τωρα, και καλα κανεις και τα διαλογιζεσαι κι εσυ.
    Σε αυτο που εγραψες μονο εχω να πω κατι "άρα ποτέ μην λέμε πως κάτι πάνω στην γη είναι τέλειο και καμία άποψη και θρησκεία και ιδεολογία δεν θα είναι τέλεια". Ο χριστιανισμος και ο Χριστος δεν ειπε ποτε στους χριστιανους να πανε να σκοτωσουν οσους δεν πιστευουν. Η ιδεολογια τελεια ειναι, αυτοι που την ακολουθουν τεινουν να μην ειναι τελειοι (και παντα ετσι θα ειναι γιατι ειμαστε ανθρωποι). Γινεται συχνα αυτο το λαθος, να ταυτιζεται μια θρησκεια με τις πραξεις των οπαδων της, ομως δεν ισχυει παντοτε το οτι αν καποιος ειναι χριστιανος ολα αυτα που κανει τα κανει γιατι ετσι λεει ο χριστιανισμος. Ολοι, επειδη ειναι ατελεις, αποκλινουν καποιες φορες, πολλες η λιγες, απο αυτο που λενε οτι πιστευουν. Γι'αυτο ας μην ταυτιζουμε την ιδεα με τους ανθρωπους. Ενα παραδειγμα ειναι αυτοι που δεν γουσταρουν τους παπαδες και δεν πανε στην εκκλησια. Στην εκκλησια δεν παει κανεις για τον παπα, παει για να προσευχηθει και να ησυχασει. Και σιγουρα υπαρχουν παπαδες που καταπατουν την θρησκεια που καλουνται να αντιπροσωπευσουν, οπως υπαρχουν και αυτοι που την ακολουθουν. Οπως υπαρχουν και γιατροι που θελουν να βοηθησουν τον κοσμο, κι αλλοι που εγιναν γιατροι μονο για τα λεφτα. Οταν ενας χριστιανος κανει λαθος, δεν το κανει επειδη ειναι χριστιανος, το κανει επειδη ειναι ανθρωπος και κανει λαθη παρολο που προσπαθει να ακολουθησει αυτο που πιστευει. Δεν ειναι ολα λοιπον για πεταμα, αλλα ενας συνεχης αγωνας- για οσους θελουν- να γινουν καλυτεροι μεσα τους, με περισσοτερη αγαπη για ολους, και να προσπαθησουν να φτασουν οσα διδασκει αυτη η τελεια ιδεολογια που λεγεται χριστιανισμος. Καμια αλλη θρησκεια δεν εχει σαν θεμελιο την αγαπη του Θεου για τα πλασματα του. Εμεις ειμαστε αυτοι που πρεπει να προσπαθησουμε να ακολουθουμε πιο πιστα αυτα που πιστευουμε.
    Οσον αφορα αλλα πραγματα που αναφερθηκαν, ναι, κι εγω πιστευω στην ζωη μετα τον θανατο. Την δυνατοτητα να εχουμε αυτη την καλυτερη ζωη γιορταζουμε το Πασχα.




    rWmS
    10.04.2008, 23:53
    Ο Σατανισμος γεννικα δεν ειναι μια οργανωμενη θρησκεια. Αποτελειται απο διαφορες εκκλησιες που εχουν διαφορετικα δογματα αλλα βασιζονται στην μαυρη βιβλο. Πολλες εκκλησιες ειναι αναγνωρισμενες απο τις κυβερνησεις και απολυτως νομιμες οπως αυτη της Καλιφορνια που ηταν και η πρωτη οργανωμενη εκκλησια του σατανα. Ο τροπος λατρειας δεν ειναι οπως ακουμε με ανθρωποθυσιες και αιματα. Ειναι μια θρησκεια βασισμενη στο "μια ζωη την εχουμε, γλεντα το".
    Νομιζω δεν ειναι και πολυ θρησκευομενα παιδια απλαζουν μια κατα τον χρηστιανισμο "ασωτη" ζωη και χρησημοποιουν την εκκλησια για να νοιωθουν οτι κατι "ανωτερο" εγκρινει αυτο που κανουν.

    Παντως υπαρχει μια στροφη πολλων ανθρωπων προς αυτη την κατευθυνση και προς αλλες νεοερες και πιο εκεντρικες οργανωσεις.

    Τελικα πραγματι οι θρησκειες ειναι το οπιο του λαου..!
    Ελεος ... Ξεκολληστε