ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.844 μέλη

    Το μυστήριο της Μαγδαληνής!

    marakiasteraki
    01.04.2008, 17:27
    Υπάρχει μια θεωρία, δημοφιλής στο εξωτερικό, που αναφέρει ότι η Μαρία η Μαγδαληνή ήταν ή σπουδαιότερη μαθήτρια του Ιησού, σύζυγος αυτού και διάδοχός του, σύμφωνα με πηγές των Γνωστικών κειμένων. Η Μαγδαληνή, μετά τη Σταύρωση, κατέφυγε στη Γαλλία όπου και λατρεύτηκε ως Αγία, μαζί με τον Ιωάννη το Βαπτιστή. Οι δύο τους θεωρήθηκαν ανώτεροι του Ιησού, για τον οποίο πιστεύεται από τους οπαδούς της θεωρίας αυτής πως είτε πέθανε στο Σταυρό χωρίς ποτέ να αναστηθεί είτε ότι η Σταύρωση δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα κόλπο για τη δημιουργία μιας νέας θρησκείας και όχι κάτι άλλο.
    Οι μαθητές, διψασμένοι για εξουσία, προσπάθησαν να σβήσουν κάθε ίχνος της Μαγδαληνής ως αντικαταστάτιδας και συζύγου του Ιησού, ωστόσο σπέρματα της αλήθειας κατόρθωσαν να διασωθούν στα Γνωστικά Ευαγγέλια και στις παραδόσεις της νότιας Γαλλίας, όπως και μέσα από κωδικά έργα τέχνης του Λεονάρντο ντα Βίντσι, του Νικολά Πουσέν, του Ζαν Κοκτώ και άλλων.
    Θα ήθελα τις γνώμες σας επάνω στο θέμα. Πιστεύετε, βάση στοιχείων πάντοτε, ότι μια τέτοια παράδοση έχει βάση αλήθειας;

    NIKOSPI
    05.04.2008, 10:51
    Όλες η βλακείες του Ανδρουλάκη και των δημιουργών τις ταινίας, κώδικας ντα Βίτσι, για μια καλοστημένη παγίδα των πιστών.

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 09-04-2008 07:45 ]


    ISILINDIR
    05.04.2008, 13:57
    σιγά ρε nikopsi, αμέσως καλοστημενη παγιδα για τους "πιστούς"!!!!
    NIKOSPI
    05.04.2008, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος ISILINDIR στις 05-04-2008 στις 13:57 έγραψε...

    σιγά ρε nikopsi, αμέσως καλοστημενη παγιδα για τους "πιστούς"!!!!


    Εσυ γιατί λες να διεστραυλώνουνε τα αδιεστράυλωτα???
    deathminor88
    05.04.2008, 15:24
    Kαι εσύ που ξέρεις ότι τα αδιεστραύλωτα δεν είναι διεστραυλωμένα?
    xaxa!
    mnk
    05.04.2008, 16:53
    Αυτοί που λένε αυτές τις ιστορίες, ισχυρίζονται ότι είναι απόγονοι της Μαγδαληνής και δικαιωματικοί βασιλιάδες της Ευρώπης.

    Το ΄θέμα δημιουργήθηκε από τον ακροδεξιό, αντισημίτη, μυστικιστή και παλαβό Γάλλο, Πιέρ Πλαντάρ (Pierre Athanase Marie Plantard), που μπαινόβγαινε μια ζωή στις φυλακές.
    Ηταν γυιός μπάτλερ και ήθελε να γίνει Ευγενής.

    Το 1942 ίδρυσε ένα ιπποτικό τάγμα, τους "Άλφα Γαλάτες" κι έχρισε τον εαυτό του ιππότη.

    Το 1956 ίδρυσε με άλλους 4 τον σύλλογο "Hγουμενείο της Σιών", που σκοπός του ήταν η προστασία των ενοικιαστών της περιοχής και η διατήρηση χαμηλών ενοικίων!

    Το 1964 ανακοίνωσε ότι ο ίδιος ήταν απ’ ευθείας απόγονος του Μεροβίγγειου βασιλιά Dagobert Β’ κι ότι η Μεροβίγγεια δυναστεία είναι οι απόγονοι της Μαγδαληνής, άρα ο ίδιος είναι βασιλιάς της Ευρώπης.
    Οταν πέθανε, την διεκδίκηση του Ευρωπαϊκού Θρόνου (!) συνέχισε ο γυιός του και συνεχίζει ακόμα.

    Από κει και τα διάφορα βιβλία και θεωρίες πήραν υλικό και λέει ο καθείς ό,τι αρλούμπα του κατέβει.

    ΕΔΩ κι ΕΔΩ κι ΕΔΩ

    bon_scott
    05.04.2008, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 01-04-2008 στις 17:27 έγραψε...

    Υπάρχει μια θεωρία, δημοφιλής στο εξωτερικό, που αναφέρει ότι η Μαρία η Μαγδαληνή ήταν ή σπουδαιότερη μαθήτρια του Ιησού, σύζυγος αυτού και διάδοχός του, σύμφωνα με πηγές των Γνωστικών κειμένων. Η Μαγδαληνή, μετά τη Σταύρωση, κατέφυγε στη Γαλλία όπου και λατρεύτηκε ως Αγία, μαζί με τον Ιωάννη το Βαπτιστή. Οι δύο τους θεωρήθηκαν ανώτεροι του Ιησού, για τον οποίο πιστεύεται από τους οπαδούς της θεωρίας αυτής πως είτε πέθανε στο Σταυρό χωρίς ποτέ να αναστηθεί είτε ότι η Σταύρωση δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα κόλπο για τη δημιουργία μιας νέας θρησκείας και όχι κάτι άλλο.
    Οι μαθητές, διψασμένοι για εξουσία, προσπάθησαν να σβήσουν κάθε ίχνος της Μαγδαληνής ως αντικαταστάτιδας και συζύγου του Ιησού, ωστόσο σπέρματα της αλήθειας κατόρθωσαν να διασωθούν στα Γνωστικά Ευαγγέλια και στις παραδόσεις της νότιας Γαλλίας, όπως και μέσα από κωδικά έργα τέχνης του Λεονάρντο ντα Βίντσι, του Νικολά Πουσέν, του Ζαν Κοκτώ και άλλων.
    Θα ήθελα τις γνώμες σας επάνω στο θέμα. Πιστεύετε, βάση στοιχείων πάντοτε, ότι μια τέτοια παράδοση έχει βάση αλήθειας;




    Για το Rennes Le Cheateau μιλας? Εχω διαβασει σχετικα, αλλα κατα 90% ειναι μυθοπλασιες. Η πραγματικη εξηγηση διαφορων φαινομενων, μονο γελιο δημιουργει τελικα...
    vouliakis
    05.04.2008, 17:31


    Το μόνο σίγουρο είναι (όπως έγραφα και σε παλιότερο post στο blog μου, ) πως η Μαγδαληνή που κλαίει με δάκρυα μετάνοιας στο ησυχαστήριό της στην ...Προβηγκία, υπήρξε ένα προσφιλές θέμα για τους καλλιτέχνες του 16ου και του 17ου αιώνα. Είχε γίνει το pin up girl της εποχής, αφού συνήθως την απεικόνιζαν γυμνή ή ημίγυμνη.

    Για τους ορθόδοξους, βέβαια, η Μαρία η Μαγδαληνή ακολούθησε τον ευαγγελιστή Ιωάννη στην Έφεσο, όπου και πέθανε.



    (Εικόνα: Annibale Carracci, Mary Magdalene in a landscape, 1598, ελαιογραφία σε χαλκό (32,4x43 εκ.). The Fitzwilliam Museum, Cambridge)

    NIKOSPI
    05.04.2008, 20:53
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 15:24 έγραψε...

    Kαι εσύ που ξέρεις ότι τα αδιεστραύλωτα δεν είναι διεστραυλωμένα?
    xaxa!



    Χμμμμ λολ, οι Ευαγγελιστές λές να τα διεστραυλώσανε???
    deathminor88
    05.04.2008, 21:56
    Δεν λέω ότι το κάνανε, αλλά αναρωτιέμαι γιατί όχι και γιατί να είμαι σίγουρος!
    NIKOSPI
    05.04.2008, 22:02
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 21:56 έγραψε...

    Δεν λέω ότι το κάνανε, αλλά αναρωτιέμαι γιατί όχι και γιατί να είμαι σίγουρος!



    Δηλαδή, φίλε μου πιστεύεις ότι υπάρχει 1% πιθανότητα να κάνανε τίποτα η Ευαγγελιστές??? Εγώ πάντως είμαι -100% σε αυτό το θέμα!!! χαχαχα!!!
    deathminor88
    05.04.2008, 22:19
    Ναι το πιστεύω!
    NIKOSPI
    05.04.2008, 22:23
    πίιστευε το, εγώ είμαι αθώος από τις σκέψεις σου; lol

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 05-04-2008 23:06 ]


    vero
    05.04.2008, 23:30
    εγω ενα εχω πω τιποτα δεν ειναι σιγουρο μπορει να ειναι ετσι μπορει και αλλιως

    πολλα φορουμ με χριστιανικου περιεχομενου παρατηρω.....
    Bgre
    06.04.2008, 10:56
    μολις είδα τον τιτλο του topic , αμέσως καταλαβα ποιος το είχε κανει.....γτ αραγε?
    NIKOSPI
    06.04.2008, 11:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 06-04-2008 στις 10:56 έγραψε...

    μολις είδα τον τιτλο του topic , αμέσως καταλαβα ποιος το είχε κανει.....γτ αραγε?



    Λες να είναι η Μαρία η Μαγδαληνή????Χαχαχα και ήρθε εδώ για να σας πει γιατί την κατηγοράτε ψευδός????

    oulion
    08.04.2008, 23:34
    Ο,τι να 'ναι!
    Ο, τι να 'ναι λεει ο καθενας για το Χριστο και για τη ζωη Του!
    Ρε...παντε να κανετε καμια καλυτερη δουλεια που ηρθατε να σωσετε τους ανθρωπους απο τι;
    Απ' την πιστη παρακαλω!
    Δε σας εχουμε αναγκη εσας και τα παλιοπαραμυθακια σας για το Θεο μας!
    Astron
    09.04.2008, 00:14
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 08-04-2008 στις 23:34 έγραψε...
    Δε σας εχουμε αναγκη εσας και τα παλιοπαραμυθακια σας για το Θεο μας!



    Μα δεν απευθύνθηκε κανείς σε "εσάς".
    NIKOSPI
    09.04.2008, 07:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 09-04-2008 στις 00:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 08-04-2008 στις 23:34 έγραψε...
    Δε σας εχουμε αναγκη εσας και τα παλιοπαραμυθακια σας για το Θεο μας!



    Μα δεν απευθύνθηκε κανείς σε "εσάς".



    Απευθύνθηκαν σε εμάς, στα μέλη mnk, nikos pi, ouilion, και για 'αλλα μέλη εδώ μέσα που δεν θέλω να πώ για διάφορους λόγους.

    sigur
    09.04.2008, 08:33
    η φίλη oulion ψάχνει για αλήθειες (?) μέσα στη θρησκευτική πίστη (για να μην πω για τον -πανταχού παρών περί θρησκείας θέματα- φίλο Νίκο) ... !!
    Μα από την αρχή του παραμυθάκι είναι, να απαλείνει τον πόνο της δυστυχίας, της αδικίας και της σκλαβιάς των Εβραίων από τους δυνάστες Ρωμαίους και τους καλοβολεμένους Ισραηλιτες είχε ως σκοπό ! και φυσικά να εξηγήσει τα ανεξήγητα φαινόμενα αστραπή, βροντή, σεισμό κλπ όλα αυτα που ο άνθρωπος ήταν ελάχιστος και ανήμπορος να κατανοήσει και φυσικά να αντιμετωπίσεί την μεταθάνατο ζωή.
    Προσωπικό στήριγμα είναι η πίστη σε κάτι ανώτερο μεταφυσικό και εξωπραγματικό.Τον ευατό σας βοηθάτε και λογαριασμό σε κανέναν μην δίνετε. Μαγκιά σας και καπέλο σας που πιστεύεται (όσοι πιστεύετε δηλαδή) Πίστευε και μη ερεύνα, άρχαίο ελληνικό ρητό, πολύ πριν έρθει η θρησκεία με τον σταυρωμένο Εβραίο....
    Αλλά μα τον Δία (ή τον Χριστό ή τον Αλλάχ ή όποιον αλλοίμονο εκεί θα τα χαλάσουμε...) μην ψάχνετε για αποδείξεις και θέλετε να μας πείσετε περί αλήθειας .Η θρησκεία δεν αναζητεί αλήθειες.Δεν θα υπήρχε άλλωστε αν το έψαχνε πολύ !!! Δημαγωγεί και θέτει αξίες στην ζωή , κουράγιο δίνει, αγάπη και αρετές μεταδίδει, και έτσι πρέπει