ελληνική μουσική
    789 online   ·  210.833 μέλη

    Δικέφαλος αετός: Προέλευση και ιδεολογικές προεκτάσεις

    marakiasteraki
    01.04.2008, 17:49
    Ο δικεφαλος αετος ειναι το συμβολο της ορθοδοξιας και το συμβολο του οικουμενικου πατριαρχειου που στην ουσια αποτελει τη συνεχεια του βυζαντινισμου στην εποχη μας. Γνωριζατε ομως πως τον δικεφαλο αετο (που ουδεμια σχεση εχει με τους διδυμους αετους του Δια) τον χρησιμοποιησαν και τον χρησιμοποιουν ακομη οι Ισραηλινοι και ακομη παλαιοτερα οι Σουμεριοι;
    Στην εβραϊκη παραδοση οι δυο αετοι συμβολιζουν τη μαχη μεταξυ του εβραϊκου Γιαχβε και του Σατανα. Το εβραϊκο μουσειο στην Ελλαδα αλλωστε, χρησιμοποιει και αυτο το δικεφαλο αετο βαζοντας μας σε ακομη περισσοτερες σκεψεις:


    Για περισσοτερα επισκεφτειτε το www.jewishmuseum.gr


    O εβραϊκος δικεφαλος αετος απο τη συναγωγη του Χοντοροβ με την επιγραφη της λεξης Γιαχβε



    oulion
    04.04.2008, 16:39
    Και;
    movflower
    04.04.2008, 19:08
    Λίγο μπλεγμένα....και αν δεν λανθάνομαι, ακριβώς η ίδια παρατήρηση κι απορία κυκλοφορεί σε άλλα φόρουμς. Τέσπα!
    Το να προσπαθεί κανείς να ερμηνεύσει με ακρίβεια, οποιοδήποτε σύμβολο, που κυκλοφορεί ανά τις χιλιάδες χρόνια είναι σχεδόν ακατόρθωτο.

    Δημιουργία, στόχοι, λειτουργία, κατάσταση, γεωγραφία και περίοδος λειτουργίας, ακομα και "κληρονομιά". Όλα αυτά επηρεάζουν την εξέλιξη ενός συμβόλου.
    Σύμβολα με ειρηνική καταγωγή και φυσιολατρεία έχουν εξελιχθεί και καταγραφεί στην πρόσφατη συλλογική μας μνήμη ως σύμβολα μίσους.

    Δεν ξέρω γιατί ακριβώς μπλέκεις τον δικέφαλο με το Ισραήλ και την εκκλησία ενώ ρίχνεις και σαν ζάρι τους Σουμέριους... Χωρίς κάποια χρονογραμμή, κάποια εξήγηση, κάποια απόδειξη αλλά με υπονοούμενα και δήθεν σκεπτικισμό.

    Ο αετός υπήρξε από ανέκαθεν σύμβολο δύναμης και ισχύος σε διάφορους πολιτισμικούς χώρους και εποχές.

    Ο δικέφαλος αετός ως σύμβολο πάει πίσω στην εποχή των Χετταίων, κατά το 2000 πΧ.
    Στη βυζαντινή οικοσημολογία, τα δύο κεφάλια του αετού αντιπροσωπεύουν τη διπλή εξουσία του αυτοκράτορα (κοσμική και θρησκευτική), καθώς και την κυριαρχία των βυζαντινών αυτοκρατόρων από την ανατολή έως τη δύση.
    Αν δεν λανθάνομαι στο Βυζάντιο, ο δικέφαλος αετός, υιοθετήθηκε πρώτα ως αυτοκρατορικό οικόσημο.
    Διάφορες βαλκανικές χώρες, η Ρωσία αλλά και η Αρμενία το κληρονόμησαν ουσιαστικά από το Βυζάντιο και το χρησιμοποιούνε μέχρι σήμερα.
    Αλλά τόσο η ΑΕΚ όσο και ο ΠΑΟΚ, έχουν τον δικέφαλο αετό στις σημαίες τους, ομάδες που επανιδρύθηκαν μετά την μικρασιατική καταστροφή.
    Επίσης χρησιμοποιήθηκε στην Αυστρία, στη Γερμανία, στην Περσία και στην Τουρκία.
    Παράλληλα το συναντάμε στον Μασσονισμό (ήρεμα εσύ:Ρ)...


    Σύμβολο, σημαία, οικόσημο... Οι διάφορες λεπτομέρειες που υπάρχουν στο καθένα από αυτά, μπορούνε να διαμορφώσουν τον χαρακτήρα και τους παραλληλισμούς του.

    Ο Δικέφαλος αετός της βυζαντινής αυτοκρατορίας πχ: Η αριστερή κεφαλή (που είναι στραμμένη προς την δύση) συμβολίζει τη Ρώμη, ενώ η δεξιά (προς την ανατολή) συμβολίζει την Κωνσταντινούπολη. Ο σταυρός και η σφαίρα στα νύχια συμβολίζουν την πνευματική και κοσμική εξουσία αντίστοιχα. Ο αετός στέκει επάνω σε δάφνινο στεφάνι, που συμβολίζει τη νίκη.

    Αφαιράς τον σταυρό αφαιράς και τον χριστιανισμό.
    Αφαιράς τη σφαίρα αφαιράς την κοσμική εξουσία.
    Μπορείς να προσθέσεις ένα κεραυνό και κράτα το στεφάνι πχ και πάμε πίσω στη Ρώμη και μπερδευόμαστε.
    Αντί για σταυρό, βάλε το αστέρι του Δαυίδ, να σου η εβραϊκή κοσμοκρατορία, μέσω του δικέφαλου... για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω συναντήσει σε εβραϊκό ανάγλυφο ή σύμβολο όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή ότι σε αμφισβητώ.
    Στη σελίδα του μουσείου, δεν τον βρήκα, τον βρήκα όμως σε ένα σχετικό φόρουμ. Δύο δικέφαλοι του Ισραήλ εκεί. Καμία σχέση μεταξύ τους ή με τον βυζαντινό. Στον ένα μάλιστα, τα φτερά είναι κλειστά και κοιτάνε προς τα κάτω. Ξέρεις πόση διαφορά κάνει μια τέτοια λεπτομέρεια σε ένα σύμβολο;

    Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι πρέπει να μπλέξουμε τον ένα πολιτισμό με τον άλλο μέσω ενός συμβόλου. Υπάρχουνε πολλά περισσότερα που ενώνουνε τον εβραίσμό με τον χριστιανισμό, εξάλλου.
    Και τα σύμβολα με αρχέγονες ρίζες μας θυμίζουν ότι προερχόμαστε από τους ίδιιους γονείς.
    Βρίσκεις κάτι το κακό στις γέφυρες που ενώνουν τις ιδεολογίες;
    Υπάρχει κάτι πιο θετικό από το να θυμόμαστε ότι οι άνθρωποι έχουμε κοινές ρίζες καταγωγής;






    Θα ήμουνα μια νύμφη της θάλασσας, να μεθώ με τ' αστέρια του πατέρα ουρανού καθώς θα 'φερνα τον αφρό στο ύψος του γαλαξία, και τους ναυτικούς σώους στην Ιθάκη τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 04-04-2008 19:21 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 04-04-2008 19:30 ]


    Stroumfita456
    23.04.2008, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 01-04-2008 στις 17:49 έγραψε...

    Ο δικεφαλος αετος ειναι το συμβολο της ορθοδοξιας και το συμβολο του οικουμενικου πατριαρχειου που στην ουσια αποτελει τη συνεχεια του βυζαντινισμου στην εποχη μας. Γνωριζατε ομως πως τον δικεφαλο αετο (που ουδεμια σχεση εχει με τους διδυμους αετους του Δια) τον χρησιμοποιησαν και τον χρησιμοποιουν ακομη οι Ισραηλινοι και ακομη παλαιοτερα οι Σουμεριοι;
    Στην εβραϊκη παραδοση οι δυο αετοι συμβολιζουν τη μαχη μεταξυ του εβραϊκου Γιαχβε και του Σατανα. Το εβραϊκο μουσειο στην Ελλαδα αλλωστε, χρησιμοποιει και αυτο το δικεφαλο αετο βαζοντας μας σε ακομη περισσοτερες σκεψεις:


    Για περισσοτερα επισκεφτειτε το www.jewishmuseum.gr


    O εβραϊκος δικεφαλος αετος απο τη συναγωγη του Χοντοροβ με την επιγραφη της λεξης Γιαχβε




    να προσθέσω οτι ο Δικέφαλος συμβολίζει και την ομαδάρα ΑΕΚ!{#emotions_dlg.lol}


    vero
    23.04.2008, 18:42

    ετσιιιιι! με προλαβες στρουμφιτα


    Stroumfita456
    23.04.2008, 18:51

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 23-04-2008 στις 18:42 έγραψε...

    ετσιιιιι! με προλαβες στρουμφιτα



    Cool


    PHILIPPOSSM
    23.04.2008, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 04-04-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Λίγο μπλεγμένα....και αν δεν λανθάνομαι, ακριβώς η ίδια παρατήρηση κι απορία κυκλοφορεί σε άλλα φόρουμς. Τέσπα!
    Το να προσπαθεί κανείς να ερμηνεύσει με ακρίβεια, οποιοδήποτε σύμβολο, που κυκλοφορεί ανά τις χιλιάδες χρόνια είναι σχεδόν ακατόρθωτο.

    Δημιουργία, στόχοι, λειτουργία, κατάσταση, γεωγραφία και περίοδος λειτουργίας, ακομα και "κληρονομιά". Όλα αυτά επηρεάζουν την εξέλιξη ενός συμβόλου.
    Σύμβολα με ειρηνική καταγωγή και φυσιολατρεία έχουν εξελιχθεί και καταγραφεί στην πρόσφατη συλλογική μας μνήμη ως σύμβολα μίσους.

    Δεν ξέρω γιατί ακριβώς μπλέκεις τον δικέφαλο με το Ισραήλ και την εκκλησία ενώ ρίχνεις και σαν ζάρι τους Σουμέριους... Χωρίς κάποια χρονογραμμή, κάποια εξήγηση, κάποια απόδειξη αλλά με υπονοούμενα και δήθεν σκεπτικισμό.

    Ο αετός υπήρξε από ανέκαθεν σύμβολο δύναμης και ισχύος σε διάφορους πολιτισμικούς χώρους και εποχές.

    Ο δικέφαλος αετός ως σύμβολο πάει πίσω στην εποχή των Χετταίων, κατά το 2000 πΧ.
    Στη βυζαντινή οικοσημολογία, τα δύο κεφάλια του αετού αντιπροσωπεύουν τη διπλή εξουσία του αυτοκράτορα (κοσμική και θρησκευτική), καθώς και την κυριαρχία των βυζαντινών αυτοκρατόρων από την ανατολή έως τη δύση.
    Αν δεν λανθάνομαι στο Βυζάντιο, ο δικέφαλος αετός, υιοθετήθηκε πρώτα ως αυτοκρατορικό οικόσημο.
    Διάφορες βαλκανικές χώρες, η Ρωσία αλλά και η Αρμενία το κληρονόμησαν ουσιαστικά από το Βυζάντιο και το χρησιμοποιούνε μέχρι σήμερα.
    Αλλά τόσο η ΑΕΚ όσο και ο ΠΑΟΚ, έχουν τον δικέφαλο αετό στις σημαίες τους, ομάδες που επανιδρύθηκαν μετά την μικρασιατική καταστροφή.
    Επίσης χρησιμοποιήθηκε στην Αυστρία, στη Γερμανία, στην Περσία και στην Τουρκία.
    Παράλληλα το συναντάμε στον Μασσονισμό (ήρεμα εσύ:Ρ)...


    Σύμβολο, σημαία, οικόσημο... Οι διάφορες λεπτομέρειες που υπάρχουν στο καθένα από αυτά, μπορούνε να διαμορφώσουν τον χαρακτήρα και τους παραλληλισμούς του.

    Ο Δικέφαλος αετός της βυζαντινής αυτοκρατορίας πχ: Η αριστερή κεφαλή (που είναι στραμμένη προς την δύση) συμβολίζει τη Ρώμη, ενώ η δεξιά (προς την ανατολή) συμβολίζει την Κωνσταντινούπολη. Ο σταυρός και η σφαίρα στα νύχια συμβολίζουν την πνευματική και κοσμική εξουσία αντίστοιχα. Ο αετός στέκει επάνω σε δάφνινο στεφάνι, που συμβολίζει τη νίκη.

    Αφαιράς τον σταυρό αφαιράς και τον χριστιανισμό.
    Αφαιράς τη σφαίρα αφαιράς την κοσμική εξουσία.
    Μπορείς να προσθέσεις ένα κεραυνό και κράτα το στεφάνι πχ και πάμε πίσω στη Ρώμη και μπερδευόμαστε.
    Αντί για σταυρό, βάλε το αστέρι του Δαυίδ, να σου η εβραϊκή κοσμοκρατορία, μέσω του δικέφαλου... για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω συναντήσει σε εβραϊκό ανάγλυφο ή σύμβολο όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή ότι σε αμφισβητώ.
    Στη σελίδα του μουσείου, δεν τον βρήκα, τον βρήκα όμως σε ένα σχετικό φόρουμ. Δύο δικέφαλοι του Ισραήλ εκεί. Καμία σχέση μεταξύ τους ή με τον βυζαντινό. Στον ένα μάλιστα, τα φτερά είναι κλειστά και κοιτάνε προς τα κάτω. Ξέρεις πόση διαφορά κάνει μια τέτοια λεπτομέρεια σε ένα σύμβολο;

    Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι πρέπει να μπλέξουμε τον ένα πολιτισμό με τον άλλο μέσω ενός συμβόλου. Υπάρχουνε πολλά περισσότερα που ενώνουνε τον εβραίσμό με τον χριστιανισμό, εξάλλου.
    Και τα σύμβολα με αρχέγονες ρίζες μας θυμίζουν ότι προερχόμαστε από τους ίδιιους γονείς.
    Βρίσκεις κάτι το κακό στις γέφυρες που ενώνουν τις ιδεολογίες;
    Υπάρχει κάτι πιο θετικό από το να θυμόμαστε ότι οι άνθρωποι έχουμε κοινές ρίζες καταγωγής;






    Θα ήμουνα μια νύμφη της θάλασσας, να μεθώ με τ' αστέρια του πατέρα ουρανού καθώς θα 'φερνα τον αφρό στο ύψος του γαλαξία, και τους ναυτικούς σώους στην Ιθάκη τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 04-04-2008 19:21 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 04-04-2008 19:30 ]



    {#emotions_dlg.sad} Ποια εισαι ΤΕΛΙΚΑ movflοwer; {#emotions_dlg.eek} {#emotions_dlg.eek}  {#emotions_dlg.eek}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 23-04-2008 19:12 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 23-04-2008 19:13 ]


    margot
    02.05.2008, 01:41

    Πρόσφατα επισκέφθηκα το Βυζαντινό Μουσείο και ο ξεναγός μάς είπε ότι η ερμηνεία του συμβόλου (ένα κεφάλι στη δύση ένα στην ανατολή), την οποία αναφέρουν και τα σχολικά βιβλία, είναι μεταγενέστερη. Όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως στο  Forum ήταν ένα συνηθισμένο σύμβολο κατά τα αρχαία χρόνια. Δεν ήταν το σύμβολο του Βυζαντίου, καθώς η αυτοκρατορία δεν είχε εθνικά σύμβολα αλλά μόνο τα οικόσημα των αυτοκρατόρων. Καθώς λοιπόν οι Παλαιολόγοι, οι τελευταίοι αυτοκράτορες, είχαν το συγκεκριμένο οικόσημο, επικράτησε να θεωρείται και σύμβολο του Βυζαντίου.

    Από ΄κει και πέρα κάθε άνθρωπος βλέπει μέσα σε κάθε σύμβολο - όπως και σε κάθε ποίημα, μελωδία, τραγούδι, πίνακα - ένα κομμάτι από τον εαυτό του και άρα μπορεί να του δώσει και όποια ερμηνεία θέλει.


    poison_girl
    11.06.2008, 12:03

    και το συμβολο της αεκαραςInnocent


    pramateftis
    11.06.2008, 12:42

    Την προέλευση του συμβολου την εχουν καταθέσει ΑΕΚτζήδες φίλαθλοι με έναν πολύ απλό και κατανόητό τρόπο...

    "Ήπια χάπια, κι είμαι χάλια, βλέπω έναν αετό με δυό κεφάλια"

    {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.yes}


    tzouv
    11.06.2008, 15:34

    Ο δικεφαλος αετος ειναι το συμβολο της ΠΑΟΚΑΡΑΣ....

    Παοκαρα ειμαι χαλια βλεπω εναν αετο με οχτω κεφαλια ποθ τα βλεπω τα αλλα εξι παοκαρα ειμαι χαλια τα εχω παιξει!!!!!!!!!!!!!!!


    mariachi
    11.06.2008, 21:41

    Παράθεση:

    Το μέλος tzouv στις 11-06-2008 στις 15:34 έγραψε...

    Ο δικεφαλος αετος ειναι το συμβολο της ΠΑΟΚΑΡΑΣ....

    Παοκαρα ειμαι χαλια βλεπω εναν αετο με οχτω κεφαλια ποθ τα βλεπω τα αλλα εξι παοκαρα ειμαι χαλια τα εχω παιξει!!!!!!!!!!!!!!!



     

    Ποιά ΠΑΟΚΑΡΑ βρε ιερόσυλοι??Ο Δικέφαλος Αετός με ανοιχτά-το τονίζω αυτό διότι αυτό είναι το γνήσιο έμβλημα του Βυζαντίου-φτερά,ανήκει αποκλειστικά στην ΑΕΚΑΡΑ!!Ο ΠΑΟΚ ιδρύθηκε μετά από συνένωση μια τοπικής ομάδας με το όνομα ΑΕΚ Θεσσαλονίκης και διαφόρων μικρών σωματείων.Η ΑΕΚ είναι η ομάδα του Δικεφάλου Αετού και μόνο!!{#emotions_dlg.clap}


    tzouv
    11.06.2008, 22:35

    Εισαι πολυ γελασμενος φιλε μου...Τα κλειστα φτερα δειχνουν την πικρα για τις χαμενες πατριδες αν θες να ξερεις και το Ασπρομαυρο συμβολιζει απο την μια την θλιψη και απο την αλλη την ελπιδα...

    και Π.Α.Ο.Κ σημαινει    Πανθεσσαλονικιτικος Αθλητικος  Ομιλος Κωνσταντινουπολιτων αν ξερεις καθουλου.

     

     


    kalouka
    12.06.2008, 12:19

    το αποτέλεσμα είναι πως δεν μπορεί κανένας να διεκδικεί την αποκλειστικότητα ενος συμβόλου για την πάρτη του


    absurdus_delirium
    12.06.2008, 12:57

    Παράθεση:

    Το μέλος tzouv στις 11-06-2008 στις 22:35 έγραψε...

    Εισαι πολυ γελασμενος φιλε μου...Τα κλειστα φτερα δειχνουν την πικρα για τις χαμενες πατριδες αν θες να ξερεις και το Ασπρομαυρο συμβολιζει απο την μια την θλιψη και απο την αλλη την ελπιδα...

    και Π.Α.Ο.Κ σημαινει    Πανθεσσαλονικιτικος Αθλητικος  Ομιλος Κωνσταντινουπολιτων αν ξερεις καθουλου.

    Εδώ θα σε πικράνω εγώ αγαπητό μπαόκι καθώς ως Αριανός μπορώ να σε ενημερώσω πως τα κιτρινόμαυρα είναι τα χρώματα του Βυζαντίου (δες σημαίες της εκκλησίας) τα οποία είχε προλάβει ο ΑΡΗΣ (αφού η Θεσσαλονίκη ήταν πάντοτε η δεύτερη πόλη του Βυζαντίου) αλλά και η ΑΕΚ!

    Αν θες http://www.freewebs.com/paokara/history.html

    και μόνος σου!


    tzouv
    12.06.2008, 16:05

    Διαβασε κανεις να λεω οτι το ασπρομαυρο ειναι το χρωμα του βυζαντιου???

    Εγω ειπα οτι το μαυρο συμβολιζει τιν θλιψη για τις χαμενες πατριδες και το απρο την ελπιδα για την επανακτηση αυτων....

    Να διαβαζετε σωστα αλλη φορα φιλε μου ρουλη γιατι με την προπαγανδα σας δημιουργειται παρεξηγησεις!!!!


    rWmS
    12.06.2008, 23:59

    Για εμενα ο Δικεφαλος δεν εχει να κανει ουτε με ορθοδοξια ουτε με το βυζαντιο ουτε με οσα διαβασα πιο πανω.....

    μονο ............. ΑΕΚ


    musicathy
    13.06.2008, 10:08

    Πολλοί ΑΕΚτζήδες μαζευτήκαμε ρε παιδιά εδώ μέσα...Μπράβο!

    Αλλά το θέμα δεν είναι ΠΑΟΚ ή ΑΕΚ...Μη μαλώνετε...


    absurdus_delirium
    13.06.2008, 15:24

     

    Παράθεση:

    Το μέλος tzouv στις 12-06-2008 στις 16:05 έγραψε...

    Διαβασε κανεις να λεω οτι το ασπρομαυρο ειναι το χρωμα του βυζαντιου???

    Εγω ειπα οτι το μαυρο συμβολιζει τιν θλιψη για τις χαμενες πατριδες και το απρο την ελπιδα για την επανακτηση αυτων....

    Να διαβαζετε σωστα αλλη φορα φιλε μου ρουλη γιατι με την προπαγανδα σας δημιουργειται παρεξηγησεις!!!!



    Kai eseis agaphte lakh protou milhsete gia propaganda kai mas e3hgeisete giati "epile3ate" ta aspromaura, phgainete kai rwthsete opoiondhpote paoktsh na sas pei (copypaste apo arisfc.gr)

    9 Αυγούστου 1925
    Στο φιλικό με τη μεγαλύτερη ιστορική σημασία, ο ΑΡΗΣ επιβλήθηκε με σκορ 5-2 του ΠΑΟΚ και διατήρησε για πάντα τα κιτρινόμαυρα χρώματα. Ο αντίπαλος είχε την αρχική του ονομασία, που ήταν, Ένωση Κωνσταντινουπολιτών.

    Xairetai!


    tzouv
    13.06.2008, 18:03

    Καταρχην εγω δεν μπηκα σε αντιπαραθεση απο την αρχη για αρη και ΠΑΟΚ...

    Οι αρειαονοι ολα αυτα τα χρονια πες μου τι προσπαθειες κανατε για να δηξετε οτι ειστε ομαδα που πρεσβευει την Κωνσταντινουπολη!!!

    Η Αεκ εχει παει και στο φαναρι και στην Πολη και ο Παοκ το ιδιο εσεις εχει να δειξετε καποια τετοια κινηση η ο λαος σας προερχεται απο μεταναστευση?

    Εγω δεν κοντραρα την Αεκ ουτε τον φιλο που μιλησε για την Αεκ αν διαβασεις απο την αρχη ουτε καν ασχοληθηκα με την ομαδα σου και εσυ μπηκες εδω μεσα για να μου την πεις για τον Παοκ και να υποστηριξεις την Αεκ?

    Ασχοληθηκε κανεις με εσενα και την ομαδα σου??

    Η αποψη ποια ειναι αυτη που λεει το arisfc και εκανες copy paste? προσωπικη γνωμη δεν εχεις...

    το να λες κατι επειδη απλα το γραφει το σιτε σας δεν ειναι αποψη...και το κοβω εδω γιατι το τοπικ δημιουργηθηκε για αλλο λογο και οχι για να μαλωνο με εναν αρειανο που δεν εχει καμια σχεση με τον δικεφαλο!!!