ελληνική μουσική
    439 online   ·  210.826 μέλη
    kwstasagas
    04.03.2010, 11:05

    Πήρα σήμερα το καινούριο Δίφωνο ....

    Λόγω της οικονομικής κρίσης, της λιτότητας κλπ κλπ .... αδυνάτισε κι αυτό ..... το βρήκα πολύ ... λεπτούλι, λες και .... υποβλήθηκε σε δίαιτα {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}!!!  Εκεί που στα προηγούμενα τεύχη του οι σελίδες του ήταν περί τις 146, στο καινούριο τεύχος [Μάρτιος 2010 τεύχος 169] οι σελίδες του μειώθηκαν σε .... 114 !!!! {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.huh}....... Για να μη θυμηθώ ότι γύρω στο 1999 - 2001 η ύλη του άγγιζε .... περί τις 230 σελίδες [!!!!] ..... Έπαιρνες το τεύχος [που λόγω της πλούσιας και πολυσέλιδης ύλης του έμοιαζε με .... τόμο εγκυκλοπαίδειας] και .... δεν το χόρταινες : διάβαζες, διάβαζες και .... συνέχεια ανακάλυπτες καινούρια πράγματα [τα οποία σε μένα, προσωπικά, πέρασαν μέσα μου ως κάτι ... πολύτιμο για τη διαμόρφωση της κρίσης μου ως ακροατής μουσικής] !!!!

     

    Δυστυχώς, η μείωση της ύλης του περιοδικού στις 114 σελίδες ... με κάνει απαισιόδοξο για την τύχη του πλέον αγαπημένου μου περιοδικού ..... Βρε, λες να άρχισε η ... αντίστροφη μέτρησή του ??? Προσωπικά, δεν θέλω να το πιστέψω .... όσο κι αν το περιοδικό έχει χάσει την παλιά του φρεσκάδα, όσο κι αν τα τεύχη του δεν είναι, πλέον, χορταστικά όπως τα παλιά τεύχη ...... εξακολουθούμε να το έχουμε ανάγκη ....   


    jorge
    04.03.2010, 14:20
    Η τιμή όμως νομίζω μειώθηκε.
    kasel
    04.03.2010, 21:02

    Η τιμή μειώθηκε.Εγώ πάλι το προτιμώ σε αυτή την εκδοχή.Το έβρισκα υπερβολικό με τα τρία cd και τις τόσο πολλές σελίδες.Εγώ ποτέ δε προλάβαινα να το διαβάσω όλο και στεναχωριόμουν οτι δεν ήμουν συνεπής με τη μουσική μου αναζήτηση.Και 9,5 ευρώ,από 6 που έιχε έστω και μ'ένα cd ήταν μεγάλη διαφορά.


    jorge
    04.03.2010, 23:01
    Αποτυχημένο λοιπόν το μοντέλο που σκαρφίστηκε ο Γιαννίκος. Το φωνάζαμε από τότε...
    kwstasagas
    06.03.2010, 13:16

    "Αποτυχημένο λοιπόν το μοντέλο που σκαρφίστηκε ο Γιαννίκος"

    Κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη .... ας μην τα ρίχνουμε όλα στον "όμιλο Γιαννίκου" .... Είναι "νόμος της ζωής" ετούτο : Ο,τιδήποτε βρίσκεται κάποτε στην ακμή του, στην κορύφωσή του κλπ, θα έρθει και η στιγμή που θα "παρακμάσει" και θα χάσει τη φρεσκάδα του ....

    Το ΔΙΦΩΝΟ περί τα έτη 1997 - 2002, αλλά και πιο μετά, βρισκόταν πραγματικά .... "στα ντουζένια" του από κάθε άποψη : είχε φρεσκάδα, μεράκι, συντάκτες που - όπως φαινόταν από τα κείμενά τους - απολάμβαναν αυτό που έκαναν κλπ κλπ .... Όμως, φυσιολογικά και "νομοτελειακά", ήρθε το "ξεθύμασμά" του .... Είναι δυνατόν να βρισκόμαστε πάντα στην "ακμή" μας ??? Μάλλον όχι .....  

    Αλλά και πάλι ... όσο κι αν το ΔΙΦΩΝΟ των τελευταίω ετών δεν θυμίζει σε τίποτα τον .... παλιό καλό εαυτό του .... όλο και κάτι υπάρχει εκεί μέσα που θα μάς ωφελήσει αν το διαβάσουμε : κάποιο άρθρο [π.χ. οι συμφορουμίτες μας που γράφουν εκεί έχουν πολύ καλό "πενάκι" {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}], κάποια συνέντευξη, κάποια κριτική δίσκου που, αν δεν υπήρχε το εν λόγω περιοδικό, πιθανότατα να μην μαθαίναμε ποτέ την ύπαρξή του κλπ κλπ .... Γι' αυτό, μακάρι να συνεχίσει να υπάρχει, έστω και όπως είναι τα τελευταία έτη .....

     

     


    jorge
    06.03.2010, 20:00
    Κώστα μιλάω για την "ιδέα" του να το βάλει 9,5 ευρώ. Δεν αναφέρομαι στα υπόλοιπα.
    freakhood
    07.03.2010, 05:28

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 01-04-2008 στις 23:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 01-04-2008 στις 22:20 έγραψε...

    Είναι ουσιαστικά το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μουσικό περιοδικό που μάς έμεινε!!!! Αν κλείσει κι αυτό, από πού θα ενημερωνόμαστε εμείς οι μουσικόφιλοι ??? Γιατί ο ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ [περιοδικό που αξίζει πολλά - πολλά συγχαρητήρια για την ύπαρξή του και για τα κείμενά του] βγαίνει κάθε 3 μήνες και, επιπλέον, είναι δύσκολο να βρεις τα μέρη όπου το πουλάνε. Το ΜΕΤΑΛ ΧΑΜΜΕΡ μπορεί μεν να είναι "μερακλίδικο" περιοδικό, μπορεί μεν να παρουσιάζει σε κάθε τεύχος του ένα σωρό συγκροτήματα και καλλιτέχνες (παλιά και νέα), αλλά ... δυστυχώς περιορίζεται μόνο στο χέβι μέταλ ιδίωμα. Οπότε .... τι μάς έμεινε για μια σφαιρική μουσική ενημέρωση ??? Μόνο το ΔΙΦΩΝΟ.



    Θα σου προτεινα και το Sonik για πραγματικη σφαιρικη μουσικη ενημερωση, αλλα επειδη στα τελευταια τευχη το χαλασανε, δε στο συνιστω....! Κριμα, γιατι ηταν ωραιο για τα ελληνικα δεδομενα...!

     

    Για το sonik και το λαμόγιο που κρύβεται από πίσω, είναι αμαρτωλή ιστορία φίλε Κώστα.

    Το metal hammer είναι παλιά ιστορία. Ας το αφήσουμε καλύτερα γιατί τέτοια ξεφτίλα ούτε στο διάστημα δεν συναντάει κανείς. Άστο να πάει στο διάολο που λέμε.

    Δίφωνο? Ασχέτως αν κάποιος από εκεί μέσα είχε αναφερθεί απαξιωτικά για κάποια εκπομπή μου σχετικά με τον χύμα τρόπο που εκφράστηκα (και επειδή απαξίωσα τον Σαββόπουλο επίσης) και ασχέτως αν δεν ασχολούμαι με το ΔΙΦΩΝΟ και τον ΜΕΛΩΔΙΑ (ψάξε και βρες τι έχει γίνει με τον ΜΕΛΩΔΙΑ και γενικότερα με το ραδιοφωνικό καθεστώς), το δίφωνο (για αυτούς που το διαβάζουν...) έχει κάποια δώρα που ή τα έχει κάποιος, ή δε θα τα χρειαστεί γιατί δεν θα ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτά...(για να μην πούμε πως δε θα ασχοληθεί ποτέ).

    Ο παλιός αναγνώστης του περιοδικού έχει δισκοθήκη. Δεν περιμένει να την φτιάξει από εφημερίδες κλπ...

    Ο καινούργιος αναγνώστης που περιμένει να φτιάξει δισκοθήκη με αυτό τον τρόπο...βράσε ρύζι.

    Αυτό που περιμένω να δω, είναι κάποιους συνειδητοποιημένους καλλιτεχνες να φτύνουν το Δίφωνο. Ίδωμεν.


    movflower
    07.03.2010, 11:45
    Πάντως στην πόλη μου (στην Παγόχωρα) σταμάτησε να έρχεται οριστικά...Και δεν καταλαβαίνω γιατί αφού όλα τα αντίτυπα που παραλάμβανε το περίπτερο, έκαναν φτερά στις πρώτες 3 μέρες.
    kwstasagas
    15.09.2010, 09:37

    Πάλι οι ίδιες απορίες ανακυκλώνονται .....

    Πού είναι το καινούριο τεύχος του ΔΙΦΩΝΟΥ ??? Πότε θα κυκλοφορήσει ??? Εδώ και 2 μήνες βλέπω στα περίπτερα το τεύχος Ιουλίου 2010 [με εξώφυλλο τους Ζιώγαλα / Φάμελλο / Πορτοκάλογλου]. Το τεύχος Αυγούστου και το τεύχος Σεπτεμβρίου 2010 πού είναι ??? οέο ????

     

     

     


    A-Rockaria
    15.09.2010, 09:44

    Τεύχος Αυγούστου δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει. Το τεύχος Σεπτεμβρίου θα κυκλοφορήσει κάποια από τις επόμενες Παρασκευές. Εκτός αν εν τω μεταξύ είχαμε κάποια πολύ αρνητική εξέλιξη, που δεν το νομίζω...


    gikostas
    15.09.2010, 17:27

    Επίσης χθές διάβασα σε ένα blog,μια καταγγελία,από κάποιον ανώνυμο συντάκτη του Διφώνου,η οποία έλεγε πως είναι απλήρωτοι 4 μήνες.Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει,αλλά δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.Οι καιροί είναι δύσκολοι.


    optiras
    15.09.2010, 19:02

    Μυστικοπάθειες του ομίλου Γιαννίκου!Και στην ιστοσελίδα τους http://www.difono.gr/news/  απόλυτη σιωπή!Αν μας διαβάζουν,ας θυμηθούν να ζητήσουν πίσω και το τελευταίο τεύχος του περιοδικού Όασις(τεύχος Μαϊου 2010) από τα περίπτερα...Δεν φταίνε σε τίποτα οι εφημεριδοπώλες....


    Aiolos_m
    16.09.2010, 20:32

    Το επόμενο Δίφωνο θα κυκλοφορήσει την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου.


    optiras
    17.09.2010, 08:37

    Μαζεύτηκε πάντως το προηγούμενο τεύχος.Αυτό συνήθως γίνεται πριν βγει το νέο τεύχος....(Μαζεύτηκε και το Όασις...)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 23-09-2010 08:35 ]


    Aiolos_m
    24.09.2010, 09:24

    Το Δίφωνο κυκλοφορεί από σήμερα με εξώφυλλο Σωκράτη Μάλαμα.

     

    http://www.difono.gr/news/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=2146&cntnt01origid=15&cntnt01returnid=85


    kwstasagas
    24.09.2010, 12:00

    Το ξεφύλισσα σήμερα το πρωί πίνοντας καφέ στην καφετέρια, κάνοντας διάλειμμα μισής ώρας από την εργασία μου ......

    Δυστυχώς, δεν μπορώ να αποφύγω μια αρνητική παρατήρηση {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops} ..... Στο εξώφυλλο, πάνω από τα μεγάλα κίτρινα γράμματα "Δίφωνο", διάβασα μεταξύ άλλων το πολύ αγαπημένο όνομα, που πολλά σημαίνει για μένα, TOM PETTY !!!! Η διάθεσή μου ανέβηκε στα ύψη : Γουστάρωωωωω, το περιοδικό κάνει αφιέρωμα στον Τομ Πέττυ [όσοι έχετε διαβάσει τα ποστ μου εδώ στο ΜΗ θα έχετε, ίσως, διαπιστώσει το "μέγα κόλλημα" που έχω με δαύτον]. Όμως, όταν έφθασα στη σχετική σελίδα [σελ. 82], στη στήλη "Πορτρέτα", τον ενθουσιασμό μου διαδέχθηκε η απογοήτευση !!! Αντί για αφιέρωμα στον Τομ Πέττι, υπήρχε ..... δισκοκριτική του Αντώνη Μποσκοϊτη για τον νέο του δίσκο, τον MOJO, που περιλάμβανε μόλις 3 στήλες στη μισή σελίδα του περιοδικού [ενώ κάτω από την προαναφερθείσα σελίδα υπήρχε κείμενο για τη Laurie Anderson] !!!!

    Είχα, βλέπετε, την, απολύτως εύλογη, εντύπωση, ως "μέσος συνετός αναγνώστης" του περιοδικού [όχι μόνο του Διφώνου, του οποιουδήποτε περιοδικού], ότι για τα ονόματα που αναφέρονται στο εξώφυλλο θα υπάρχει είτε συνέντευξη [όσο το δυνατόν εκτενής], είτε αφιέρωμα στην πορεία και στο έργο τους [όσο το δυνατόν εμπεριστατωμένο] .....  


    optiras
    23.10.2010, 12:16

    Κυκλοφόρησε το νέο τεύχος του περιοδικού(τεύχος  Νοεμβρίου 2010):

    http://www.piratefm.net/index.php?option=com_kunena&Itemid=419&func=view&catid=38&id=483&limit=6&limitstart=12〈=el#852

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 23-10-2010 12:17 ]


    kwstasagas
    23.10.2010, 14:32

    "Κυκλοφόρησε το νέο τεύχος του περιοδικού(τεύχος  Νοεμβρίου 2010)"

     

    ...... το οποίο, δυστυχώς, με απογοήτευσε πλήρως{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.oops}....... τα θέματα του καινούριου τεύχους μού κίνησαν πολύ λίγο το ενδιαφέρον .... τουλάχιστον το προηγούμενο τεύχος, παρόλο που εκινείτο σε μετριότατο επίπεδο, σε αποζημίωνε με μια χορταστική / απολαυστική συνέντευξη του Σωκράτη Μάλαμα .... όμως το τωρινό τεύχος .... δυστυχώς δεν βρήκα κάτι να με "ενθουσιάσει" ....

    Έχω γράψει επανειλημμένως ότι το ΔΙΦΩΝΟ, εδώ και πολλά χρόνια που το αγοράζω [από τότε που βγήκε δεν έχω χάσει ούτε ένα τεύχος του], εκτός από τη μουσική μου ενημέρωση, "λειτουργεί", σε εμένα τουλάχιστον, και ως εξής : ως "όχημα" για να ξεφύγω από το λαϊφστάιλ, γιάπικο, δημοσιοσχεσίτικο, ιλουστρασιόν κλπ κλπ ύφος που μού "πασάρουν" τα περισσότερα περιοδικά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά. Όμως ... μετά λύπης διαπιστώνω από τα 2 τελευταία τεύχη του ότι, πλέον, και το αγαπημένο μου περιοδικό .... πάει να πάρει τέτοια "κατεύθυνση", να "μιμηθεί" τα προαναφερόμενα "χαρακτηριστικά" των υπόλοιπων περιοδικών ....

    Ζητώ πραγματικά συγγνώμη από τους συμφορουμίτες που αρθρογραφούν στο εν λόγω περιοδικό, που  ίσως να τους στεναχωρώ [οι οποίοι συμφορουμίτες μας κάνουν, πραγματικά, ό,τι μπορούν για να "κρατήσουν" το περιοδικό σε αξιοπρεπή επίπεδα ... ιδίως τα κείμενα του συμφορουμίτη Spiroos, κατά κόσμον Σπύρος Αραβανής - τον οποίον, σημειωτέον, ούτε τον γνωρίζω ούτε με γνωρίζει πέρα από ένα "γεια" που 'χουμε ανταλλάξει στις συναντήσεις του ΜΗ - είναι πολύ όμορφα και αξίζουν τον κόπο να διαβαστούν]. Όμως βρε παιδιά ... τι να κάνουμε, αυτή είναι η άποψή μου {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban} 

       


    -----------------
    See, see, see, he said, Seagulls screamin' down in the morning sky, Gee, gee, gee, he said Come on girl, let's leave this world behind [Barry Hay - from Golden Earring (1970)]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-10-2010 14:33 ]


    gikostas
    23.10.2010, 19:03

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 23-10-2010 στις 14:32 έγραψε...

    "Κυκλοφόρησε το νέο τεύχος του περιοδικού(τεύχος  Νοεμβρίου 2010)"

     

    ...... το οποίο, δυστυχώς, με απογοήτευσε πλήρως{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.oops}....... τα θέματα του καινούριου τεύχους μού κίνησαν πολύ λίγο το ενδιαφέρον .... τουλάχιστον το προηγούμενο τεύχος, παρόλο που εκινείτο σε μετριότατο επίπεδο, σε αποζημίωνε με μια χορταστική / απολαυστική συνέντευξη του Σωκράτη Μάλαμα .... όμως το τωρινό τεύχος .... δυστυχώς δεν βρήκα κάτι να με "ενθουσιάσει" ....

    Έχω γράψει επανειλημμένως ότι το ΔΙΦΩΝΟ, εδώ και πολλά χρόνια που το αγοράζω [από τότε που βγήκε δεν έχω χάσει ούτε ένα τεύχος του], εκτός από τη μουσική μου ενημέρωση, "λειτουργεί", σε εμένα τουλάχιστον, και ως εξής : ως "όχημα" για να ξεφύγω από το λαϊφστάιλ, γιάπικο, δημοσιοσχεσίτικο, ιλουστρασιόν κλπ κλπ ύφος που μού "πασάρουν" τα περισσότερα περιοδικά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά. Όμως ... μετά λύπης διαπιστώνω από τα 2 τελευταία τεύχη του ότι, πλέον, και το αγαπημένο μου περιοδικό .... πάει να πάρει τέτοια "κατεύθυνση", να "μιμηθεί" τα προαναφερόμενα "χαρακτηριστικά" των υπόλοιπων περιοδικών ....

    Ζητώ πραγματικά συγγνώμη από τους συμφορουμίτες που αρθρογραφούν στο εν λόγω περιοδικό, που  ίσως να τους στεναχωρώ [οι οποίοι συμφορουμίτες μας κάνουν, πραγματικά, ό,τι μπορούν για να "κρατήσουν" το περιοδικό σε αξιοπρεπή επίπεδα ... ιδίως τα κείμενα του συμφορουμίτη Spiroos, κατά κόσμον Σπύρος Αραβανής - τον οποίον, σημειωτέον, ούτε τον γνωρίζω ούτε με γνωρίζει πέρα από ένα "γεια" που 'χουμε ανταλλάξει στις συναντήσεις του ΜΗ - είναι πολύ όμορφα και αξίζουν τον κόπο να διαβαστούν]. Όμως βρε παιδιά ... τι να κάνουμε, αυτή είναι η άποψή μου {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}

     


    -----------------
    See, see, see, he said, Seagulls screamin' down in the morning sky, Gee, gee, gee, he said Come on girl, let's leave this world behind [Barry Hay - from Golden Earring (1970)]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-10-2010 14:33 ]

     

     

     

    Δυστυχώς θα συμφωνήσω κι εγώ.Εγώ σταμάτησα να το αγοράζω μετά το εξώφυλλο Χατζηγιάννη.Επίσης ένα καλό ''κολπάκι'' που κάνουνε είναι με τα cd.Αδιαμφισβήτητα τα cd του Διφώνου είναι εξαιρετικά.Πιστεύω πως ποντάρουν στα cd για να κρατήσουν τους παλιούς αναγνώστες που αγαπάνε την καλή και ψαγμένη μουσική και ταυτόχρονα μέσα από τα θέματα του περιοδικού περνάνε αυτά που θέλουν.Τυράκι τα cd δηλαδή.Έχω μπει στον πειρασμό να το αγοράσω,ειδικά τώρα που έχει Λένα Πλάτωνος αν δεν κάνω λάθος,αλλά δεν μασάω πλέον.Άποψή μου είναι πως η νέα διεύθυνση του περιοδικού δεν σεβάστηκε εμάς τους παλιούς αναγνώστες κι εμείς τους το ανταποδίδουμε.


    kwstasagas
    16.10.2011, 22:34

    Τελικά τι έγινε βρε παιδιά ??? Θα βγει καινούριο τεύχος του περιοδικού ΔΙΦΩΝΟ ???

    Το τελευταίο τεύχος έχω στα χέρια μου είναι αυτό του καλοκαιριού, με τον Μουζουράκη και τον Μαραβέγια στο εξώφυλλό του !!! Από το πρώτο 10ήμερο του Σεπτέμβρη ρωτάω συνέχεια στα περίπτερα, στα ψιλικατζίδικα, στα καταστήματα διανομής τύπου κλπ κλπ "το καινούριο ΔΙΦΩΝΟ πότε θα βγει" ??? και ... η απάντηση είναι "δεν έχει βγει ακόμη" !!! Δηλαδή το τεύχος Ιουλίου - Αυγούστου ήταν ... πραγματικά η "τελευταία λέξη" του περιοδικού ??? Δηλαδή ... να μην περιμένουμε άλλο ΔΙΦΩΝΟ στο μέλλον ???

    Οπωσδήποτε, το τελευταίο τεύχος δεν έλεγε και πολλά πράγματα !!! Όμως, ανάμεσα στ' άλλα θέματά του ... να και η παρουσίαση ενός καινούριου καλλιτέχνη που έχει να πει πράγματα : Του τραγουδοποιού Κωνσταντίνου Πλούσιου, στον οποίο το τελευταίο τεύχος του περιοδικού έκανε μια γενναιόδωρη παρουσίαση του ντεμπούτου του με τίτλο "Καπετάνιε" !!! Διαβάζοντας, λοιπόν, την παρουσίαση αυτού του cd σκέφτηκα : "ωωωπ, αυτό είναι το ΔΙΦΩΝΟ που θέλω !!! Που θα παρουσιάσει και έναν καινούριο, αξιόλογο καλλιτέχνη, που το έργο του έχει ουσία, έχει λόγο ύπαρξης, έχει πρωτοτυπία" ....  



    CD : ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ

     

    Γι' αυτό .... γνωρίζετε, λοιπόν, ποια η τύχη του περιοδικού ??? Θα κυκλοφορήσει καινούριο τεύχος ??? Κι αν ναι ... πότε ????